Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari
 Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

Stimulente AJOFM
 

Ce mai mancam. Mese pentru muschi.

* * * * - 5 votes
  • Please log in to reply
451 replies to this topic

#307
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,083
  • Înscris: 09.01.2007
Pune frate poze sa ne creasca apetitul. Ca doar nu sunt bezele trase in cioco. Vezi airfryer de la Tefal pt cartofi, faci 1 kg de  cartofi cu 1 lingura de ulei si gust excelent.

#308
pele

pele

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 16.03.2006
Astea sunt pt bulk genPosted Image

Attached Files



#309
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,853
  • Înscris: 06.10.2008
Merge, pana la urma nu vad o problema in a consuma semi junk food cata vreme nu tii vreun regim. Eu zic ca mai important e sa ai calorii multe daca asta vrei. Cu orez, legume, salate si piept de pui e mai greu sa atingi 3500.

#310
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,487
  • Înscris: 04.05.2007
O masa tip cheat meal dar nu chiar trisata, privind profilul de macronutrienti:
- proteine 42g
- carbohidrati 28g
- grasimi 3g
- total calorii 307 calorii.

Numai bun pentru o cina lejera, daca nu vrei sa te culci cu o burta plina de alimente care se digera si greu.

Attached Files


Edited by the_lion, 09 November 2021 - 19:53.


#311
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,487
  • Înscris: 04.05.2007
Sfanta treime in farfurie: 160g macrou la cuptor, 150g piure de cartofi, 200g legume trase la tigaie in 20g unt.

Attached Files


Edited by the_lion, 11 November 2021 - 22:42.


#312
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,659
  • Înscris: 24.10.2015


Azi ma duc la sala mai devreme asa ca: dimineata la trezire( 9.00) un shake din 20g proteina de zer si 40g dextroza ( fara arome), la 10.00  70g ovaz fiert in 400ml lapte si o linguruta scortioara, 3 oua fierte moi.

#313
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,659
  • Înscris: 24.10.2015


Dupa antrenament ( ora 16.00) orez cu legume, o aripa de curcan si 3 oua.

Antrenamentul a fost intre 13.30 si 15.00.

Edited by vinciun, 12 November 2021 - 17:03.


#314
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,487
  • Înscris: 04.05.2007

View Postvinciun, on 12 noiembrie 2021 - 17:00, said:

Attachment 20211112_155932.jpg

Dupa antrenament ( ora 16.00) orez cu legume, o aripa de curcan si 3 oua.

Antrenamentul a fost intre 13.30 si 15.00.

Esti ok cu grasimea la masa de dupa antrenament? Eu prefer ca la masa de dupa antrenament sa merg pe o masa doar cu proteine si carbo, grasimi neglijabile...simt ca digestia si absortia merge mai bine asa. Cand bag si grasimi pe langa proteine si carbo, parca digestia este un pic mai lenta.

#315
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,659
  • Înscris: 24.10.2015
15g de grasimi cred ca nu e mult. Stiu ca teoretic trebuie doar carbo si proteine dupa antrenament dar in general eu consum si un pic de grasime. Nu ca ar fi intentionat dar depinde ce am la indemana. Nu-s adeptul aruncatului galbenusului. Apoi daca calculez grasimile totale pe azi inca risc sa fie prea putine.

Dimineata 3 oua si ce grasimi contin 400ml lapte 1.5%, dupa antrenament 3 oua, aripa de curcan e foarte slaba. Pe seara voi consuma muschi slab de vita cu legume si probabil cateva nuci. Daca mai era si masa dupa antrenament fara grasime...

Azi masa dinainte de antrenament a fost la 10.00 si aia dupa la 16.00. Intre timp nimic.

De multe ori dupa antrenament iau un shake proteic cu suc, ori o 2 banane si 2 mandarine.

Azi, avand in vedere ca  nu mancasem 6 ore am atacat direct masa solida, nu aveam chef de shake-uri.

Doar eu am impresia ca shake-urile astea, desi pot fi foarte calorice, parca trec pe alaturi? Nicio senzatie de satietate si forta nu dau, dupa o masa solida altfel ma simt, pana si vocea se schimba.

#316
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,659
  • Înscris: 24.10.2015

Masa de seara. Muschi de vita cu salata. O sa bag si  cateva nuci :)

#317
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,721
  • Înscris: 03.02.2009
Ar fi interesant o lista cu timpul de asimilare/digestie a diferitelor mancaruri. In mare ce stiu e ca
- proteinele iau vreo 2-3hr pt a intra proteina in sange, si (sper ca) 1hr pt a nu deranja antrenamentul (a pleca din stomac probabil).
- carbohidratii complecsi vreo 1hr pt asimilare/intrare in sange (?) si tot vreo 1hr pt a nu deranja antrenamentul/stomacul.
- carbohidratii simpli vreo 15min pt a intra in sange.

Din ce mai stiu, e si ca grasimile adaugate in mancare (nu stiu sigur daca si cele vegetale precum cele animale) ingreuneaza digestia, deci probabil intarzie si asimilarea si tranzitul.
Iar fibrele (chiar daca-s adaugate, cum fac eu de pun seminte de in rasnite prin diverse mancaruri), intarzie intrarea glucidelor in sange, sau o face mai treptat, - de-aia deobicei daca iau niste miere, o iau cu o lingura de in. Iar in privinta tranzitului probabil ajuta fibrele, insa nu ma intereseaza aici tranzitul final..(WC) ci ma intereseaza timpul pana cand sunt "liber" sa trag de fiare.

Concret:
- daca mananc un bol cu musli/ovaz cu lapte, dupa cat timp e ok sa trag de fiare? (vreau si sa intre carb in sange sa am energie, dar si sa nu fie stomacul ocupat pe timpul antrenamentului). Sa zic 1hr?
- ca sa fie proteine disponibile in sange, nmerge sa zicem mancata o masa "grea" cu proteine (gen carne, care stim ca are grasime muschiul in sine). Sa zicem vreo ~3hr intainte de antrenament?
- dupa sala, daca vrem sa intre proteinele din mancare (in cazul meu eu nu iau pudre proteice), ma gandesc ca trebuie evitate grasimile - ca sa nu intarzie asimilarea/digestia.? In schimb fibrele nu conteaza.
- desi nu cumva si fibrele astea scot mancarea fortat? adica fara sa fie in totalitate asimilata?

Edited by bursucelu_viesel, 13 November 2021 - 11:24.


#318
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,659
  • Înscris: 24.10.2015
Exact intrebarile astea mi le puneam si eu acum ( plus altele la subiect) acum vreo 8 ani. Pana la urma am inteles ca nu exista raspuns. Maxim ce poti afla e ca unele alimente se digera mai greu/lent decat altele. Am chiar in calculator o lista de alimente si timpul necesar pentru digestia lor dar nu prea conteaza. Daca vei fi atent, cu timpul iti inveti corpul si vei sti ce sa mananci si cat sa astepti pana sa te antrenezi.

Nimeni nu poate raspunde exact fiindca depinde de o multime de factori pe langa alimentul in sine. De exemplu foarte mult conteaza cantitatile ingerate, modul de preparare al alimentului in cauza, cu ce e insotit. Conteaza foarte mult si in ce stare se afla organismul tau, sunt perioade cand digestia merge beton dar sunt si perioade cand e foarte lenta, practic imi sta ca un pietroi un burta ore intregi orice as manca. Corpul singur stie cand sa mai ia cate o pauza si nu trebuie sa-l fortezi.
Eu deja ma orientez dupa senzatia pe care o resimt. Cunosc cand am multa mancare in stomac si o sa ma deranjeze la antrenament, de aia astept cat consider necesar. Totusi nu trebuie sa te duci la sala cu burta complet goala (adica si intenstinele, tot) pentru asta ar trebui sa nu mananci nimic vreo zi intreaga si o sa te simti lipsit de energie si forta in sala.

Problema e un pic altfel. Ca sa ai energie si forta in sala nu e nevoie sa astepti ca masa preworkout sa fie complet asimilata in sange. De multe ori slabiciunea si foamea apare ca rezultat al faptului ca stomacul e gol, nu ca nu mai resurse de energie, poti sa ai rezervele toate pline cu glicogen dar cand se goleste stomacul apare senzatia de foame si uneori slabiciune. E un mecanism de autoreglare a masei corporale. In felul asta organismul te impune sa cauti hraba si sa te alimentezi, dar si sa reduci arderea de combustibil. Poti observa lejer ca e suficient sa mananci ceva solid ( o feliuta de paine cu branza) si pe loc te simti altfel. Chiar nu ai observat niciodata sa fii flamand mort si lipsit de puteri abia virbesti dar dupa ce mananci o friptura te simti bos pe loc, pana si glasul ti se schimba? Oare de ce? Ti s-a umplut sangele cu nutrienti pe loc? Nu. Pur si simplu organismul a primit semnale ( sunt o multime de receptori in gura, stomac, intenstine, etc) ca l-ai hranit bine si chiar daca nutrientii o sa ajunga peste cateva ore in sange tu oricum ai energie si forta fiindca el acum nu se teme sa sape in rezerve, stie ca acus vor fi refacute.

Deci ca idee, mai mult conteaza mesele sau masa precedenta, nu gustarea fix de dinainte de antrenament. In practica teoria poate fi diferita de la persoana la persoana sau de la o zi la alta. Mai bine experimentezi pana iti gasesti un model al tau.

View Postbursucelu_viesel, on 13 noiembrie 2021 - 11:20, said:


Concret:
- daca mananc un bol cu musli/ovaz cu lapte, dupa cat timp e ok sa trag de fiare? (vreau si sa intre carb in sange sa am energie, dar si sa nu fie stomacul ocupat pe timpul antrenamentului). Sa zic 1hr?
- ca sa fie proteine disponibile in sange, nmerge sa zicem mancata o masa "grea" cu proteine (gen carne, care stim ca are grasime muschiul in sine). Sa zicem vreo ~3hr intainte de antrenament?
- dupa sala, daca vrem sa intre proteinele din mancare (in cazul meu eu nu iau pudre proteice), ma gandesc ca trebuie evitate grasimile - ca sa nu intarzie asimilarea/digestia.? In schimb fibrele nu conteaza.
- desi nu cumva si fibrele astea scot mancarea fortat? adica fara sa fie in totalitate asimilata?

Iti spun cum e la mine in general.

Ieri am mancat 3 oua fierte moi, un bol de ovaz cu lapte si m-am dus la sala peste 3 ore. O ora cu siguranta e devreme pentru mine. Eu pot sa ma duc peste o ora doar in cazul in care iau un shake de whey cu ceva carbo simpli.

O masa serioasa cu carne, salata, carbohidrati etc o iau cat mai departe inainte de antrenament,altfel risc sa ragai si sa-mi vina inapoi in timp ce ma antrenez ( nu pun problema ca nu as avea proteine in sange). Astfel, daca mananc asa ceva la pranz intre 12 si 13 ma voi antrena pe la 18.00 seara.

Dupa antrenament da, grasimile cica ingreuneaza digestia si ar fi de dorit o masa usor digerabila de carbo si proteine. Dar cum am mai spus,si cantitatile conteaza mult. Astfel ca daca vrei asimilare cat mai rapida baga proteine mai putine ( daca  nu folosti concentrat de whey). Eu as prefera 2-3 oua fierte moi, chiar daca au grasimi se digera mai usor decat carnea slaba. Fibrele incetinesc si chiar ingreuneaza mult digestia. De explu ardeiul gras, tulpinile te telina se digera foarte greu.

Eu cand sunt flamand tare incerc sa profit la maxim de asta fiindca nu-s mancau de fel si in cazul asta bag o masa silida cu carne, salate, maliga etc mai spre carbo sau spre gras deja in dependenta de situatie.

Teoretic e una, practic e alta. De multe ori ma duc mort flamand in sala si dupa o incalzire buna rup. Sau se intampla ca bag un shake care ar trebui sa se asimileze in 35-45 min conform tabelelor dar pe dracu, peste o ora tot il simt in burta. Intr-o vreme ma antrenam dimineata pe la 10 si la trezire beam un ceai fierbinte cu o doar o felie de paine integrala si o feliuta branza de crapa. Teoretic ar fi cea mai proasta alegere fiindca carbo putini,proteine putine, prezenta grasimilor etc, digestie foate lenta si nutrienti slabi..  dar ma simteam cel mai bine asa si antrenamentul mergea  brici chiar la nicio ora de la gustarea aia. La mine nu prea merg shake-urile dimineata pe stomacul gol, chiar daca iau,iau jumate de portie si nu e unica masa ca sa ma duc sa ma antrenez.

De multe ori daca vin mai tarziu de la munca ( pe la 18.30) si-s flamand ca ultima masa am avut-o la pranz si vreau sa ma duc imediat la sala, mananc ciocolata neagra, o portocala si 2 cafele si ma duc la sala imediat.

Fiecare cu ale lui. Altii iau diverse bauturi in timpul antrenamentului, aminoacizi, unii iau chiar cate o gura de shake proteic din cand in cand pe durata antrenamentului. Chiar Uceanu recomanda asta.

#319
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,853
  • Înscris: 06.10.2008

View Postvinciun, on 12 noiembrie 2021 - 18:42, said:

Doar eu am impresia ca shake-urile astea, desi pot fi foarte calorice, parca trec pe alaturi? Nicio senzatie de satietate si forta nu dau, dupa o masa solida altfel ma simt, pana si vocea se schimba.

Cred ca e asa cum spune CIP03, calitate mediocra, proteina denaturata , procente false, zahar adaugat etc  la final cine stie cu, cat te alegi.  Cand bagi o bucata de carne stii sigur ce ai mancat.

View Postbursucelu_viesel, on 13 noiembrie 2021 - 11:20, said:

- ca sa fie proteine disponibile in sange, nmerge sa zicem mancata o masa "grea" cu proteine (gen carne, care stim ca are grasime muschiul in sine). Sa zicem vreo ~3hr intainte de antrenament?

Da, ar fi ideal(daca poti) o masa care sa aiba vreo 40g de proteina, in acest fel imediat dupa antrenament inca mai ai aminoacizi. Nu depinzi de cat de repede iti prepari mancarea dupa antrenament sau daca ai shake sau nu. Asta fac aia profesionisti sa zicem care castiga din sportul asta, la noi restul merge mai greu. Inca 40g  e putin si la amatorii care tind spre profesionisti, am vazut la niste baieti ca masa dinainte de antrenament era de 60-70g proteina, oare de ce... Posted Image  iar cea de dupa antrenament era la vreo 1.5-2 ore(deci nu era nici o graba) si era la fel imensa, 70-80g proteina. Sa-l mai dau exemplu pe ultradopatul de Ronnie Coleman?

View Postbursucelu_viesel, on 13 noiembrie 2021 - 11:20, said:

- dupa sala, daca vrem sa intre proteinele din mancare (in cazul meu eu nu iau pudre proteice), ma gandesc ca trebuie evitate grasimile

Ideal ar fi ce am scris mai sus, sa mai ai ceva aminoacizi in circulatie sau un shake rapid. Dupa antrenament, tot ideal ar fi peste slab sau albusuri de ou desi lumea face fix invers baga albusurile dimineata(nu-i rau asta) si pestele seara. Cum face Vinciun e perfect, oua si dimineata si dupa sala, iar seara ceva solid solid sau branza.

Edited by sandu222, 13 November 2021 - 19:51.


#320
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,659
  • Înscris: 24.10.2015

View Postsandu222, on 13 noiembrie 2021 - 19:49, said:



Cred ca e asa cum spune CIP03, calitate mediocra, proteina denaturata , procente false, zahar adaugat etc  la final cine stie cu, cat te alegi.  

Nu cred. Nu cumpar gainere sa fie risc de zahar adaugat. Iau doar concentrat curat, fara arome nimic, miroase a zer. Carbohidratii ii adaug eu, fie suc fie dextroza. Pur si simplu nu se compara senzatia bautului unui shake cu aia de la o mancare solida.

Ideea e ca sunt mai multe sisteme care controleaza apetitul si satietatea, unele independente de altele.

In primul rand avem receptori in gura care percep gustul mincarii si trimit semnale la creier, acesta cam stie deja din ce e compusa hrana. Unul din mecanismele satietatii e recompensa. Omul ca sa se simta bine si satul trebuie sa primeasca placere de la mancare. Poti baga in tine toti nutrientii si caloriile din lume,daca mancarea nu are gust e degeaba, nu o sa te simti satul, multumit, satisfacut si plin de forta dupa masa. De aia se recomanda sa gatesti sanatis dar si gustos. Sa folosesti diverse plante aromatice ( ciriandru, ceapa, dafin, patrunjel) dar si condimente precum piper negru, curcuma si altele. Sa mananci incet, sa mesteci mult fiecare bucatica si sa-ti rezervi timp suficient pentru a-ti savura mancarea, nu s-o dai pe gat pur si simplu.

Apoi urmeaza senzorii din stomac care transmit semnale despre cantitatea de hrana.

Creierul primeste semnale si despre nutrientii care ajung in final in sange. Daca, sa zicem, ca primele 2 sisteme pot fi pacalite mancand ceva gustos, cu volum bun dar zero calorii, pe asta nu-l pacalesti ca el vede cu precizie ce nutrienti concret i-ai dat si daca  ai mancat calorii prea putine senzatia de foame creste mai mult decat de obicei cu scopul de a manca mai mult la urmatoarea masa pentru a compensa lipsa de calorii si nutrienti care trebuiau deja ingerate la prima masa. Astfel te pomenesti ca la masa urmatoare mananci mai mult si senzatia de satietate vine mai greu.

Problema shake-urilor e ca sunt date relativ rapid pe gat si nu primim placerea aia ca atunci cand mancam friptura, nu simtin savoare de fiecare data cand muscam, procesul de masticatie lipseste si el, prin urmare primul sistem de control al apetitului si satietatii nu prea functioneaza, nu e multumit, de aia ramai cu senzatia aia ca ai manca ceva. Abia dupa vreo jumate de ora de la ingerarea unui shake imi dispare pofta si uit ca imi e foame.

Am mai spus, faptul ca ai forta imediat dupa ce mananci ceva nu inseamna neaparat ca alimentul respectiv te-a umplut de nutrienti si iti da forta direct. Nu,nici pe departe, energia o iei tot de la mesele precedente, alea acum circula in sange nu friptura pe care tocmai ai mancat-o.

#321
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,721
  • Înscris: 03.02.2009
Pai solutia (la problema shakurilor) pare sa fie sa adaugi ceva solid, orice numai sa declansezi masticatia/saliva si sa simta stomacul ceva acolo. Asta in speranta ca pacalesti corpul ca i-ai dat putina paina (sa zicem) foarte concentrata proteic.
Eu am luat o cutie de proteine (2kg) doar 1 data cand aveam 16-17ani, ca nu mancam suficienta proteina, si n-a avut niciun efect (nici forta nici greutate, nimic). (Am mai zis ca, peste cateva luni a venit tatai-miu cu porc de la tara si-am crescut mult si-n forta si muschi). Deci am zis ca n-au rost pudrele proteice. DAR..

Concret eu tot nu cresc in greutate (in forta in schimb cresc binisor), deja de 2-3 luni, desi am burta plina mai toata ziua.. si ma cam duc de 2ori la WC pe zi. Ce vreau sa spun e ca mancarea normala e posibil sa fie prea putin proteica/calorica, mai ales in cazul meu caci nu mananc foarte multe produse animale (mananc bucatele de carne la 1-2 mese, 1 oua dimineata - ar trebui mai multe.., si o cana de lapte). In rest, am bagat la greu naut (are Kaufland oferta 6lei / kg), linte (8lei/kg), musli/orz. Nautul si lintea cica au aproape 20% proteina, ceea ce-i super, insa sunt foarte satioase.. Iti "calmeaza burta" ore bune. Sunt ca un pansament. Pt sanatate cred ca sunt excelente - produc digestie super (2x WC pe zi), au antioxidanti, minerale, etc, si n-ai cum sa te ingrasi, ci slabesti. Poti in schimb sa-ti maresti intestinele daca insisti.. ceea ce nu vreau..
In fine, ideea e ca, culturismul nu e "natural", ci ceva extra, si necesita alimentatie extra (care deja nu mai are legatura cu sanatatea), prin urmare, vad sensul shakurilor proteice (ca sa imbogatesti alimentele).

Edited by bursucelu_viesel, 13 November 2021 - 23:04.


#322
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,721
  • Înscris: 03.02.2009
Un mic interludiu, legat de carne, porc, veganism, si putina psihologie: Vecinul din spatele curtii mele creste porc, si dobitocul cateodata se enerveaza (nu stiu ce ii reprosaza porcului) si-l loveste.
Si ma gandeam, teoretic, ca omul care se enerveaza:
1. se enerveaza pe o greseala proprie, sau are un conflict intre 2 idei din propriul lui cap (de maimutoi)
2. nu accepta ca el e de vina. Este deci SUBIECTIV (reuseste sa schimonoseasca realitatea - s-o interpreteze eronat, doar ca sa iasa el bine)
3. avand in vedere cele de sus, el devin extrem de agresiv cu lumea din jur, si rau e ca acel conflict (intre cele 2 idei opuse, din capul lui) poate continua mult si bine, deci omul poate fi agresiv mult timp.
4. agresivitatea asta are ca scop ELIMINAREA conflictului, ceea ce inseamna o intensitate maxima. (practic el vrea sa distruga "persoana" din capul lui cu care (cealalata parte - cea "activa") nu-i de acord. Asta inseamna ca acesti oameni sunt in stare de crime)
5. altfel spus, agresivitatea e o dovada a faptului ca omul nu intelege ceva. (ca-i prost si nu recunoaste - ceea ce-i partea cea mai grava)

In fine, in schimb carnea de porc cred ca ajuta enorm la masa musculara. Posted Image

#323
pele

pele

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 16.03.2006

View Postsandu222, on 27 ianuarie 2022 - 19:28, said:



Putine alimente sunt mai rentabile la prima vedere decat o cutie de proteina din zer care mai costa si 60-70lei la Gymbeam. N-ai ce mancare sa iei de 60lei care sa ofere 700g de proteina dintr-o cutie de 900g. Nu poti sa mananci 15oua/zi, nici sa vanezi zilnic reduceri la Profi si Kaufland. Adica poti, da' nu e rentabil.

Cine cauta,gaseste.😃Bune pentru muschi.

Attached Files



#324
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,721
  • Înscris: 03.02.2009
Ca si pret cred ca cel mai ieftin e sa cumperi gaturi de gaina, sau alte componente dinastea pe care deobicei le ia lumea pt pisici. (ca n-or fi sanatoase deloc/injectate/etc..asta nu stiu). Tot pt pisici tin minte ca mai luam cevadintr-o hala f ieftin care nu era de pasare dar nu mai stiu exact ce. Eventual o racitura (piftie) merge din diverse componente ieftine tare (probabil ghiare de pasare pe langa alte bucati). Deci tot ce zic n-are legatura cu supermarketurile mari, ci de pe la diverse piete/magazine depinzand de oras.
Ouale sunt iarasi ieftine (50bani de la duversi de la tara, sau 60-65bani prin diverse magazine, si daca are 7g proteina, ai 70g de proteina pe zi (deci aproape jumate cat iti trebuie pe zi) cu 5 sau 6 lei), macroul (depinde de unde iei), si totul culminand (daca tot suntem la capitolul culmea zgarceniei) cu soia pt porci (vanduta pe 2lei'kg) vanduta prin cartiere de case unde mai creste lumea porci.
Defapt si mai rau.. sunt niste parizere extrem de ieftine..tot pt animale le ia lumea, dar daca citesti pe eticheta au multa proteina. Asa din eticheta totul pare normal, dar..
Asa, si-am mai vazut branza, care nu stiu daca a vazut vaca sau lapte in viata lui..

La supermarket imi pare rau ca n-am luat (si) mai mult ovaz. 2lei parca juma' kg, am luat 10 pachete atunci, dar trebuia mai mult..Mai au si naut/linte 6lei/kg cateodata.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate