Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir
 Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa
 Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 

Import produse cosmetice din China

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
Crinaaa17

Crinaaa17

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 12.10.2019
Buna ziua, as avea nevoie de ajutorul vostru.
Recent mi-am deschis o firma prin care as dori sa comercializez produse cosmetice. Acestea sunt fabricate in China, insa vor avea logo-ul firmei mele pe ele.
Ceea ce vad des la furnizorii din China este refuzul de a trimite cosmetice in Romania pe motivul ca procedurile vamale sunt complicate.
Ati putea sa imi dati mai multe detalii in acest sens? In ce fel sunt complicate? De ce acte am nevoie pentru a introduce pe piata aceste produse?

#2
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd eşti condus de proşti, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
Ce conțin respectivele substanțe?

#3
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

 Crinaaa17, on 12 octombrie 2019 - 14:32, said:

Buna ziua, as avea nevoie de ajutorul vostru.
Recent mi-am deschis o firma prin care as dori sa comercializez produse cosmetice. Acestea sunt fabricate in China, insa vor avea logo-ul firmei mele pe ele.
Ceea ce vad des la furnizorii din China este refuzul de a trimite cosmetice in Romania pe motivul ca procedurile vamale sunt complicate.
Ati putea sa imi dati mai multe detalii in acest sens? In ce fel sunt complicate? De ce acte am nevoie pentru a introduce pe piata aceste produse?
Tu asa crezi ca functioneaza punerea pe piata a unui produs, mai ales cosmetic? Cumperi seu de oaie amestecat cu cerneala de papagal din China / Ghana / ceva saracie de tara, scrii pe ele ca-s Q10 si le vinzi?

Fucking wow...

#4
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 Crinaaa17, on 12 octombrie 2019 - 14:32, said:


Ceea ce vad des la furnizorii din China este refuzul de a trimite cosmetice in Romania pe motivul ca procedurile vamale sunt complicate.


    România este în Uniunea Europeană si ca atare multe produse sunt interzise(nu complicate) la import mai ales dacă ingredientele sunt neprecizate.
    Ce-ti veni sa importi cosmetice toxice din China ? În România nu se găsesc?


#5
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

 Crinaaa17, on 12 octombrie 2019 - 14:32, said:

Ati putea sa imi dati mai multe detalii in acest sens? In ce fel sunt complicate? De ce acte am nevoie pentru a introduce pe piata aceste produse?
Ai auzit de coruptie ? :)

#6
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,033
  • Înscris: 09.08.2005

 cspot, on 12 octombrie 2019 - 15:18, said:

    Ce-ti veni sa importi cosmetice toxice din China ? În România nu se găsesc?
Nu prea. Bașca prețul care în China e undeva între mic și nimic...
Omul a crezut că a descoperit o nișă neexplorată de alții și acu' află cum e în realitate.

Edited by radunic, 12 October 2019 - 15:23.


#7
nyxx

nyxx

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 30.03.2019
Si astea din Romania tot chinezesti si toxice is. Dar de ce sa imbogatesti samsari gen Dexterash cand poti lua direct de la sursa cu pret de 100 x mai mic?

Cel mai bine e sa le iei la bucata ca sa nu platesti vama. Zici la chinez sa trimite o mie de colete cu cate 1 bucata in loc de 1 colet cu 1000 de bucati ca pretul tot mic e.

#8
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Asta cu îmbogățitul samsarilor e direct din manualul micului comunist împuțit.

#9
Crinaaa17

Crinaaa17

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 12.10.2019

 dexterash, on 12 octombrie 2019 - 15:10, said:

Tu asa crezi ca functioneaza punerea pe piata a unui produs, mai ales cosmetic? Cumperi seu de oaie amestecat cu cerneala de papagal din China / Ghana / ceva saracie de tara, scrii pe ele ca-s Q10 si le vinzi?

Fucking wow...
Buna, nu cred ca m-am exprimat bine. Voi lucra cu un laborator acolo, iar ingredientele vor fi la vedere. Nu vor contine ceva si eu voi scrie altceva pe eticheta sub nicio forma.
Iar aceasta practica se face si la companiile foarte mari, nu numai din Romania.
Tocmai pentru ca nu stiu cum functioneaza propunerea pe piata a unui produs, de asta intreb. Plus ca se afla la stadiul de idee si nu am pus nimic in practica. Momentan sunt in stadiul de research si vreau sa strang cat mai multe informatii. Laboratoarele din Europa sunt din pacate extrem de costisitoare, iar produsele pe care le am in minte nu vor fi produse cu preturi exorbitante. Vreau ceva bun si la un pret moderat.
Mersi de sfat si sincer, nu tot ce vine din China e de proasta calitate, cum nici tot ce vine din Europa sau America e de calitate. Nu am de gand sa introduc ceva pe piata ce nu am testat inainte si nu folosesc si eu personal.

 cspot, on 12 octombrie 2019 - 15:18, said:

România este Ă®n Uniunea Europeană si ca atare multe produse sunt interzise(nu complicate) la import mai ales dacă ingredientele sunt neprecizate.
Ce-ti veni sa importi cosmetice toxice din China ? ĂŽn România nu se găsesc?
Buna, mersi de raspuns. Asta am tot citit ca sunt foarte multe substante reglementate de lege, din aceasta cauza intreb. Nu sunt neaparat hotarata sa aduc produsele din China, insa acolo am gasit foarte multe laboratoare care produc ce caut eu la preturi ok. Eu am o lista de ingrediente oferita de ei, insa nu stiu ce sa zic despre ea. Trebuie sa iau ingredient cu ingredient sa verific daca sunt legale sau nu.
Din cate am verificat, laboratoarele din Romania nu produc ceece caut eu.

Edited by Dany_Darke, 12 October 2019 - 22:05.


#10
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,033
  • Înscris: 09.08.2005

 nyxx, on 12 octombrie 2019 - 17:41, said:

Si astea din Romania tot chinezesti si toxice is.
Right... dacă le cumperi din Dragonul Roșu, probabil.

 nyxx, on 12 octombrie 2019 - 17:41, said:

Cel mai bine e sa le iei la bucata ca sa nu platesti vama. Zici la chinez sa trimite o mie de colete cu cate 1 bucata in loc de 1 colet cu 1000 de bucati ca pretul tot mic e.
Presupui că ăia de la poștă îs toți adormiți și nu se prind că faci manevra asta. Oi fi și primul căruia îi trece asta prin cap... Aș zice că nu, da' ești liber să încerci.

#11
Crinaaa17

Crinaaa17

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 12.10.2019

 sarac.lipit, on 12 octombrie 2019 - 15:05, said:

Ce conțin respectivele substanțe?
Pentru produsul care ma intereseaza, reprezentanta laboratorului mi-a dat aceasta lista de ingrediente:
Ingredients: Glycerine, Magnesium Aluminum Silicate, Adeka NoI Gt-730, Polyacrylic Acid, Triethanol Amine 99%, Acrylates Copolymer, Silica, Carfil-9235, Mica, Phenoxyethanol. May contain: Titanium dioxide, Russet Iron Oxide, Brown iron Oxide, Yellow lron Oxide, Blue 1 AI Lake, Red Iron Oxide. Red 40 Lake, Yellow 5 Lake.
Comparativ cu alte produse pe care le detin cumparate din magazine mari de cosmetice, majoritatea produselor se regasesc si in acelea.

 radunic, on 12 octombrie 2019 - 15:23, said:

Nu prea. Bașca prețul care Ă®n China e undeva Ă®ntre mic și nimic...
Omul a crezut că a descoperit o nișă neexplorată de alții și acu' află cum e Ă®n realitate.
Exact, daca nu se poate e ok.
Eu am vrut sa intreb si sa aud pareri. Nu am dat nimanui in cap😁

 radunic, on 12 octombrie 2019 - 15:23, said:

Nu prea. Bașca prețul care Ă®n China e undeva Ă®ntre mic și nimic...
Omul a crezut că a descoperit o nișă neexplorată de alții și acu' află cum e Ă®n realitate.
Exact, daca nu se poate e ok.
Eu am vrut sa intreb si sa aud pareri. Nu am dat nimanui in cap😁

 radunic, on 12 octombrie 2019 - 18:03, said:

Right... dacă le cumperi din Dragonul Roșu, probabil.


Presupui că ăia de la poștă Ă®s toți adormiți și nu se prind că faci manevra asta. Oi fi și primul căruia Ă®i trece asta prin cap... Aș zice că nu, da' ești liber să Ă®ncerci.
Nu as dori sa fac nimic de genul acesta. As dori produse legale, care sa fie acceptate de UE si o sa ma interesez daca gasesc laboratorul care sa ofere aceste ingrediente.
Intrebarea mea era dupa acest pas, care sunt procedurile? Presupunand ca ingredientele sunt acceptate.

 Paz, on 12 octombrie 2019 - 15:21, said:

Ai auzit de coruptie ? Posted Image
In mai multe contexte chiar, in ce context ne referim acum?

Edited by Dany_Darke, 12 October 2019 - 22:05.


#12
Crinaaa17

Crinaaa17

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 12.10.2019
Multumesc tuturor pentru raspunsuri si pareri.
As dori sa clarific anumite lucruri:
1. Intentia mea nu este sa comercializez produse toxice, sub nicio forma. Nu doresc sa introduc asa ceva pe piata, cred ca sunt destule si sincer nici nu stiu cum sa ma mai feresc de ele. As dori ceva calitativ si la pret rezonabil, cum am tot vazut la firme de cosmetice din afara. M-am indreptat catre China deoarece nenumarate companii au inceput prin a-si produce acolo produsele sau inca le produc (Nyx Cosmetics sau Makeup Revolution sunt cateva exemple).
Deci subliniez inca o data faptul ca vreau ceva sigur, ceva ce i-as da si mamei mele sa foloseasca.
2. Cand vrei sa iei cosmetice din China ai optiunea de a-ti produce tu formula sau sa folosesti formule gata facute de catre laboratoare, pe care sa le ambalezi si sa le distribui.
Ma indreptam catre a doua varianta pentru inceput deoarece era mai avantajoasa ca si pret, eu nebeneficiind de un buget extrem de generos pentru inceput, urmand ca apoi sa imi dezvolt propria formula, in cazul in care afacerea merge.
De asta am intrebat care sunt procedurile si ce acte imi trebuie deoarece vreau sa fac totul ca la carte.

#13
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
I'auzi ce zic altii:

Quote

Founder Toni Ko's family moved to the United States from South Korea when she was thirteen. At age 25, she founded NYX Cosmetics in her 600 square foot building in California, using a $250,000 loan from her parents.[5] The first products developed and sold were jumbo eye pencils,[6] which brought in revenue of $2 million within the first year.[5] The products were initially sold only to beauty professionals before Ko expanded sale to mass-market outlets.[5] The products were marketed as having "department store quality" while being sold at "drugstore prices."[1] NYX is often considered a digitally native brand that continuously makes effective use of impactful social media and grassroots marketing tactics to promote their products[7], such as partnering with independent YouTube makeup artists and vloggers.[8]

California e in China?

#14
Crinaaa17

Crinaaa17

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 12.10.2019

 dexterash, on 12 octombrie 2019 - 22:16, said:

I'auzi ce zic altii:


California e in China?
Unde e fondata firma e ceva diferit de unde isi produc produsele. Uite alt citat:
Made in China is sometimes “disguised” as “Made in PRC” which stands for People's Republic of China. Generally, I would say that less expensive brands like Wet n Wild, NYX, e.l.f., NYC and Sleek produce their products in China.
Plus ca poti verifica ambalajele si o sa vezi ca sunt doar distrubuite in California.
http://2.bp.blogspot...o/s1600/037.JPG

#15
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Pai e clar ca stii tot... apuca-te de treaba!

#16
romeo_cj

romeo_cj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 28.06.2009
Tu vrei sa creezi cosmetice sau sa faci afaceri cu cosmetice?

#17
Glue

Glue

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 29.09.2003
S-au adunat toti pareristii sa arunce cu hate. V-a pus o intrebare pertinenta si cauta SFATURI, nu parerile voastre de hateri obositi.
Omul vrea sa-si dezvolte un produs, eventual o afacere si cauta sa o faca LEGAL, nu cu gainarii de-ale voastre de genul "pui 1000 de produse in 1000 de colete". Daca stiti legislatie care ar putea-o ajuta, bine, daca nu, taceti naibii din gura si ramaneti la bisnita voastra in spate la Obor.

#18
eumorocanosul

eumorocanosul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,716
  • Înscris: 02.02.2009

 Glue, on 18 octombrie 2019 - 10:49, said:

S-au adunat toti pareristii sa arunce cu hate. V-a pus o intrebare pertinenta si cauta SFATURI, nu parerile voastre de hateri obositi.
Omul vrea sa-si dezvolte un produs, eventual o afacere si cauta sa o faca LEGAL, nu cu gainarii de-ale voastre de genul "pui 1000 de produse in 1000 de colete". Daca stiti legislatie care ar putea-o ajuta, bine, daca nu, taceti naibii din gura si ramaneti la bisnita voastra in spate la Obor.

Subscriu.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate