Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...
 AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital

Ce valoare stabiliti la RSSI la u...
 

Intel lanseaza gen. 10 Comet Lake / gen. 11 Rocket Lake (2020-2021 desktop version, LGA 1200)

* * * * - 5 votes
  • Please log in to reply
552 replies to this topic

#37
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008

View Postmariusixy, on 13 octombrie 2019 - 17:33, said:

https://www.notebook...s.438932.0.html
"From what we so know so far, Comet Lake will require a new socket and presumably, a new chipset with support for DDR4-3200 RAM to go with it. "
Inseamna ca vor fi procesoare de gen 10 care vor lucra la frecventa de 3200 Mhz?

In pana mea ca nici nu mai stiu ce sa mai cumpar.
Aveam sursa si ma gandeam sa achizitionez restul de componente de BF dar de cand am citit informatiile despre gen 10 de la intel ma gandeam sa iau de BF doar 16 gb memorie si placa video.
Dar la ce frecventa sa aleg memoria daca o sa cumpar i5 gen 10?
Sunt convins ca procesoarele de gen 10 vor fi mai ieftine (poate nu cu 40 % cum au fost cele de gen 9 fata de 8) si clar mai performante fata de cele de gen 9. O sa se repete cam aceeasi poveste. Cele de gen 9 raman la acelasi pret pana se epuizeaza stocurile si cine cumpara PC intel o sa fie fericit pt ca prinde oferta mai buna.

Dar e o idee buna sa cumpar placa de baza si procesor gen 10 imediat cand vor aparea pe piata la noi?
Stim cu totii  ce s-a intamplat cu placile cu x570. Dupa cateva luni de la lansare si mii de plangeri pe diverse forumuri s-a ajuns la concluzia ca doar cateva modele sunt stabile si merita cumparate.
Nu mi-ar placea ca eu sa ma aleg cu un procesor sau placa de baza cu probleme si apoi peste cateva luni sa apara o alta revizie la procesor iar eu sa raman cu o mizerie de procesor.
Nu poți face astfel de presupuneri, Intel și-a mai dat odată cu tesla-n oo când a lansat Broadwell care a avut o durată de viață foarte mică (3 luni) până a apărut skylake. Bine IRIS pro a fost bestial, păcat că n-au dus conceptul mai departe pe celelalte generații până la gen 10.

#38
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View Postmariusixy, on 13 octombrie 2019 - 17:33, said:

Spoiler
Inseamna ca vor fi procesoare de gen 10 care vor lucra la frecventa de 3200 Mhz?
In pana mea ca nici nu mai stiu ce sa mai cumpar.
Aveam sursa si ma gandeam sa achizitionez restul de componente de BF dar de cand am citit informatiile despre gen 10 de la intel ma gandeam sa iau de BF doar 16 gb memorie si placa video.
Dar la ce frecventa sa aleg memoria daca o sa cumpar i5 gen 10?
Deja se stie ca Intel Comet Lake (2020) va fi compatibil cu Ram DDR4.
Da' parerea mea e sa astepti pana se lanseaza Rocket Lake in 2021 deoarece eu cred ca va fi compatibil cu Ram DDR5.

Alternativa e sa cumperi Comet Lake in 2020 dar nu stii sigur ce Frecventa minima recomanda producatorul !
Poate fi 2933, 3000, 3200 Mhz sau chiar mai mare.
Da' e aiurea Comet Lake in 2020 ca e prima generatie pe alt socket si tot pe DDR4.
Asa ca poate e mai bine sa astepti generatia a II-a Rocket Lake in 2020   Posted Image

Daca iti trebuie fix acum PC mai performant, nu poti astepta pana in 2020-2021; deci cam esti obligat sa cumperi de Black Friday Intel Coffee Lake.
Logic este sa cumperi RAM cu Frecventa cat mai mare ca sa o pastrezi cand schimbi placa de baza si procesorul in 2020.

Daca producatorul recomanda Frecventa minima de 3200 Mhz, atunci din aia cumperi.
Dar daca vei cumpara Ram cu Frecventa mai mare de 3200 Mhz, sigur vei beneficia de perfomanta mai mare in 2020.

Deci trebuie sa alegi intre doua lucruri:
1. cumperi acum Intel Coffee Lake cu Ram cu Frecventa minima de 3200 Mhz (de preferat peste !) si in 2021 schimbi cu Intel Comet Lake:
2. strangi bani pana in 2021 pt. Comet Lake ca e revizia imbunatatita a unui socket si chipset nou si poate va fi compatibil cu Ram DDR5.

personal as alege 2 deoarece ai timp sa strangi bani pana in 2021 si poti cumpara un procesor i9.

#39
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
Eu nu as cumpara un procesor "nou", care vine tot cu litografie de 14nm.

#40
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
de ce nu? e o tehnologie deja matura, careia i se stiu bubele, limitarile si beneficiile, de cateva generatii deja

#41
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
Pentru ca-mi da impresia ca mi se vinde aceiasi ciorba reincalzita, dar la care s-au mai adaugat niste legume, ca sa nu-si piarda prospetimea.

#42
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
litografia nu trebuie obligatoriu schimbata de la o generatie la alta, insa poate fi optimizata, lucru ce il fac ei acum.

ceea ce mie mi se pare mai in tandem cu ce zici tu, nu este litografia, ci faptul ca au adaugat ht-ul unde nu a fost pana acum, iar singura schimbare efectiva este noul cip grafic si faptul ca la 10900 au adaugat inca 2 nuclee. asta ar terbui sa te supere, nu litografia.

pana la urma, daca au peformante marite si vezi o schimbare in bine, nu mai cumperi un procesor pt ca nu are si alta litografie? mi se pare un nonsens. ca poti scade tdp-ul? da, e un lucru foarte bun, sa fie consum mai mic de curent? cat crezi ca poti schimba? nu vei scade sute de lei la factura pt ca nici nu poti folosi procesorul la maxim cat sa tragi excesiv si sa poti concluziona ca e un mare consumator.

unele cerinte mi se par exagerate pe piata it, nu ca nu ar cere progresul, insa uneori se exagereaza aberant. vorbesc in termeni generali.

#43
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,595
  • Înscris: 05.12.2005

View Postnotrust, on 13 octombrie 2019 - 20:14, said:

Pentru ca-mi da impresia ca mi se vinde aceiasi ciorba reincalzita, dar la care s-au mai adaugat niste legume, ca sa nu-si piarda prospetimea.
Şi ţi-o dă la Happy Hour, la preţ redus.
Litografia mai mică permite reducerea costurilor de producţie, că ies mai multe procesoare pe o aceeaşi placă de siliciu. Deci avantajul nu e de partea clientului ci de cea a producătorului.

Edited by mihaicozac, 13 October 2019 - 21:09.


#44
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
Atata timp cat am alternativa cu tehnologie mai noua la pret mai bun, de ce as vrea sa merg pe ceva vechi optimizat ?
Nu ca am cerinte mai mari eu, dar daca altii au putut si imi ofera pretul mai bun, de ce as alege pe unii care inca storc bani din tehnologia veche ca fiind ceva nou.

View PostDany_Darke, on 13 octombrie 2019 - 20:32, said:

unele cerinte mi se par exagerate pe piata it, nu ca nu ar cere progresul, insa uneori se exagereaza aberant. vorbesc in termeni generali.

Edited by notrust, 13 October 2019 - 21:23.


#45
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 28.09.2008
@super8 daca astept pana apar procesoarele de gen 10 o sa cumpar i3 sau i5 cu poate 100 lei mai ieftin dar garantat banii astia se vor duce catre placa de baza pt ca s-a anuntat ca vor fi placi cu vrm mai bun+alte dotari mai bune. Intotdeauna cand au aparut placile de baza au avut un pret mare. Nu se vor compara la pret cu ce exista acum la B360 sau H370.
Se stie ca i3 va avea 4 nuclee si deci si i5 tot 6 nuclee.
In gaming firele de executie nu conteaza asa mult.
Asta e o ca cumpar de BF si procesor i5 9400f si cel mai probabil o sa fie capat de linie.
Cine sa vanda i7 gen 9 pe olx? Tipul asta o sa-l vanda pt a face upgrade dar e greu de crezut ca poate fi atat de fraier incat sa plateasca peste 2 ani pretul cat e acum sau mai mult pe emag pt i9. Alta varianta ar fi sa-l cumpere de pe olx dar slabe sanse pt ca i9 e maxim si nu il vinde nimeni. Poate cine stie sa fie vreo persoana cu placa de baza defecta.

View Postnotrust, on 13 octombrie 2019 - 20:14, said:

Pentru ca-mi da impresia ca mi se vinde aceiasi ciorba reincalzita, dar la care s-au mai adaugat niste legume, ca sa nu-si piarda prospetimea.
legumele ar fi: 100 Mhz in plus si nr dublu fire de executie pt i3 si i5.
Pt gaming nu inseamna un spor mare de performanta.
Sunt curios daca vor veni cu aceleasi coolere obosite.

#46
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
@mariusixy, vrei sa spui ca preferi pragmatismul cumparand i5-9400F de Black Friday ?
Pai si cand se lanseaza Intel Comet Lake (2020) si Rocket Lake (2021), ai de gand sa schimbi placa de baza si procesorul ?!

Mi se pare ca te grabesti.
Mai bine strangi bani pana in 2021 pt. Intel Rocket Lake ca e procesor revizuit cu eventualele problemble rezolvate.

Sau in cel mai rau caz cumperi acum i5-9400F de Black Friday + Ram cu Frecventa 3200 Mhz (sau mai mare) si in 2020 schimbi placa si procesorul deoarece Intel Comet Lake va fi compatibil cu Ram DDR4.

Dar eu zic totusi sa strangi bani pana in 2021  Posted Image
============================

Eu am banuiala ca socket-ul lui Comet Lake (2020) va fi diferit de Rocket Lake deoarece vor pune DDR5.
Ar fi "wow" din partea Intel sa lanseze penultima generatie pe 14 nm compatibil cu DDR4 si ultima generatie pe alt socket compatibila cu DDR5  :)

#47
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016

View Postmariusixy, on 13 octombrie 2019 - 21:26, said:

legumele ar fi: 100 Mhz in plus si nr dublu fire de executie pt i3 si i5.
Pt gaming nu inseamna un spor mare de performanta.
Sunt curios daca vor veni cu aceleasi coolere obosite.
Nu sunt surprins.
SURSEle mele spuneau de prin vara, ca o sa fie cu siguranta tot pe 14nm noua generatie INTEL, ca o sa vina prin 2020, dar legat de nuclee spuneau ca:
i3 6 nuclee / 6 threaduri
i5 8 nuclee / 8 threaduri
i7 8 nuclee / 16 threaduri
i9 10 nuclee / 20 threaduri
Vad ca la capitolul nuclee s-a gresit.
Tot sursele mele spun ca INTEL inca nu a reusit sa stabilizeze rezistenta siliciului la 10nm, si e posibil sa treaca la cipleturi.

Edited by notrust, 13 October 2019 - 21:42.


#48
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 28.09.2008
@notrust era misto daca asistam iar la o nucleara cum a fost trecerea de la gen 7 la 8.
Asa da merita sa mai astept insa doar pt 100 Mhz in plus si 4 fire de executie nu are sens. In gaming conteaza mai mult nucleele si evident frecventa cat mai mare.

@super8 fac upgrade de la E7200 cu 4 gb ddr2 si asa zisa placa video gt730.
Dupa aparitia procesoarelor ryzen zici ca au intrat diavolul in cei de la intel si amd. Scot procesoare si placi video pe banda. La nvidia se laudau niste pusti ca au dat precomenzi pt placi video de 3000 lei si la 2 luni plangeau pe forum ca cei de la nvidia au scos alta generatie.
Vezi ca suntem inca in 2019. In 2021 o sa se auda ca vor aparea ozn-uri.... Asa nu mai cumpar niciodata.
Pot sa-ti confirm un lucru. Nu exista si nu vor exista placa video, procesor sau placa de baza care sa insemne ceva mai mult de 2 ani. Toti sunt pe mana: microsoft, cei care fac jocuri, cei care se ocupa de hardware.
Componente care azi sunt pe 1 loc in topuri, peste 2 ani nu vor mai aparea in acele topuri.
Nu vezi ca acum placile de baza dispar toate din oferte cu rev 1.0.

Edited by mariusixy, 13 October 2019 - 22:06.


#49
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016

View Postmariusixy, on 13 octombrie 2019 - 22:03, said:

@notrust era misto daca asistam iar la o nucleara cum a fost trecerea de la gen 7 la 8.
Asa da merita sa mai astept insa doar pt 100 Mhz in plus si 4 fire de executie nu are sens. In gaming conteaza mai mult nucleele si evident frecventa cat mai mare.
Nici atunci nu a fost nimic, au pus niste nuclee in disperare ca venise Ryzen 1000 cu multe threaduri.
Intel de la generatia a 6-a sunt tot la 14 nm, s-au marit nucleele si cam atat.
De la 8 la 9 nu e mai deloc diferenta, ca sa se vada diferenta la 10 au mai pus niste nuclee.
Si eu vreau ca INTEL sa scoata ceva nou pe bune ca este nevoie de competitie, nu de monopol.

Abia astept sa vad si eu placa aia video dedicata de se lauda INTEL cu ea, ma bucur ca mai avem un jucator in piata GPU_urilor.

Edited by notrust, 13 October 2019 - 22:09.


#50
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,595
  • Înscris: 05.12.2005
Sper că nu scot pe Larabee de la naftalină...

#51
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
Nu stiu.
Au pregatit o placa video dedicata cu PCI_ex 4 si ray tracing, ii zice Xe.

Edited by notrust, 13 October 2019 - 22:27.


#52
AMETHIST

AMETHIST

    Hardware Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,518
  • Înscris: 11.11.2007

View PostDany_Darke, on 13 octombrie 2019 - 20:08, said:

de ce nu? e o tehnologie deja matura, careia i se stiu bubele, limitarile si beneficiile, de cateva generatii deja

Prescott reloaded.
Acum cu iarna mai e si avantajul ca faci economie la incalzire. Posted Image)

Edited by AMETHIST, 13 October 2019 - 22:49.


#53
26092019

26092019

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 26.09.2019
Daca deschizi CPU-Z la un Ryzen, trei sferturi dintre instructiunile suportate de procesor sunt proprietare Intel. Iar cele cateva proprietare AMD, cu mici exceptii, sunt de decor.
BTW, ce soft imi recomanzi pentru incalzirea centrala? Cu 3W average pe procesor si 30 indicati de wattmetru mi-e frica ca nu reusesc sa trec iarna. Posted Image
Attached File  Desktop Screenshot 2019.10.14 - 04.42.10.23.jpg   276.27K   5 downloads

Hai sa lasam deoparte numaratul nucleelor si tranzistorul cand vorbim de tehnologii noi.  Comet vine totusi cu ceva nou, inexistent in actualul ryzen, dar bag mana in foc ca urmatoarea generatie de ryzen o sa le insuseasca. Dau exemplu doar AVX 512. Sunt curios ce va reprezenta acel suport pentru "urmatoarea generatier Optane". Daca e pentru persistent memory... Posted Image

Edited by 26092019, 14 October 2019 - 03:55.


#54
worldwide

worldwide

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,535
  • Înscris: 16.02.2005

View Postnotrust, on 13 octombrie 2019 - 21:41, said:

Nu sunt surprins.
SURSEle mele spuneau de prin vara
Tot sursele mele spun ca

Ohh, daa... de la trimisul nostru special aflat in Santa Clara, California. Posted Image

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate