Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Cea mai buna reteta de slabit

- - - - -
  • Please log in to reply
1776 replies to this topic

#1693
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,842
  • Înscris: 03.11.2005
Recomand cu incredere un curs de enzimologie, ca sa intelegeti ca nu combinatia intre alimente are vreo importanta, insa evident nu sunt un guru care ia bani recomandand diete miraculoasa si nu o sa ma asculte nimeni :D. O biata femeie, ca sa nu zic baba, care a slabit 20 kg acum vreo 5 ani si care e inca la greutatea de atunci. Cum? Cu putine calorii la masa si multe consumate alergand. Sigur, fara sa platesc pe cineva sa imi explice ca nu se poate si cu burta plina si cu acul cantarului in dreptul numarului favorit :D

#1694
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,321
  • Înscris: 04.05.2006

View Postvinciun, on 10 ianuarie 2018 - 15:26, said:

Sa spui ca nicio dieta si nimic nu functioneaza cu exceptia shake-lui vostru e o mare...  tampenie sa s-o zic asa politicos.
are dreptate. La Zumba, antrenorii străini striga destul de des “Yeees! Shake it”

View PostAprilia, on 10 ianuarie 2018 - 20:37, said:

Recomand cu incredere un curs de enzimologie, ca sa intelegeti ca nu combinatia intre alimente are vreo importanta, insa evident nu sunt un guru care ia bani recomandand diete miraculoasa si nu o sa ma asculte nimeni :D. O biata femeie, ca sa nu zic baba, care a slabit 20 kg acum vreo 5 ani si care e inca la greutatea de atunci. Cum? Cu putine calorii la masa si multe consumate alergand. Sigur, fara sa platesc pe cineva sa imi explice ca nu se poate si cu burta plina si cu acul cantarului in dreptul numarului favorit :D
Te întreb la modul cel mai serios, fără nicio urma de peiorație, ce poate face un om căruia sistemul enzimatic ii este deficitar? Se poate trata in vreun fel, sau e nevoie de suplimentare zilnică cu enzime digestive?

#1695
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,842
  • Înscris: 03.11.2005

View Postrichelieu, on 11 ianuarie 2018 - 19:16, said:

are dreptate. La Zumba, antrenorii străini striga destul de des “Yeees! Shake it”

Te întreb la modul cel mai serios, fără nicio urma de peiorație, ce poate face un om căruia sistemul enzimatic ii este deficitar? Se poate trata in vreun fel, sau e nevoie de suplimentare zilnică cu enzime digestive?
Vrei raspuns aici sau PM?

#1696
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,321
  • Înscris: 04.05.2006
Personal, mi-e egal :). Recunosc ca ma interesează pentru mine răspunsul, însă poate interesează și pe alții. De-asta am întrebat public.

#1697
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,653
  • Înscris: 29.03.2010

View PostLarisa7, on 10 ianuarie 2018 - 20:31, said:


N-ai inteles nimic.

E clar ca ai o problema, vrei sa dai spam, sa excluzi, vad ca si numele tau e related. Ai fost exclus in copilarie si acum refulezi cu tampenii de genul asta? Invata sa respecti parerea altora ca ai o varsta, nu mai esti adolescent sa recurgi la metode puerile.
Poate asa a parut, ce sa zic, o poveste inventata. Crede-ma ca am lucruri mai bune de facut decat sa inventez povesti si decat sa iti raspund tie.
Ramai cu bine!

Vă rog frumos să îmi spuneČ›i dacă acel shake minune conČ›ine Č™i lecitină. Čšin minte să fi citit din partea dvs. o postare recentă în care aČ›i spus că vă retrageČ›i din acest forum, dar după asta am văzut că aČ›i mai avut activitate, deci probabil mă lasă memoria, Č™i am nevoie de ajutor de cea mai bună calitate, cum este produsul dvs.

Edited by R10, 12 January 2018 - 02:42.


#1698
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,842
  • Înscris: 03.11.2005

View Postrichelieu, on 11 ianuarie 2018 - 22:33, said:

Personal, mi-e egal Posted Image. Recunosc ca ma interesează pentru mine răspunsul, însă poate interesează și pe alții. De-asta am întrebat public.

Intai ar trebui sa vedem cum s-a pus diagnosticul de "sistem enzimatic deficitar" si chiar un pas anterior, sa vedem ce inseamna asta. Fiindca enzime sunt peste tot, in gura, in stomac, in intestin, in sange, in celule etc. deci definitia insasi de "sistem enzimatic" e destul de ... larga.
Pot sa iti dau si un raspuns "pe scuratura". Din pacate toti functionam ca bazinele din problemele de matematica: scazi ce iese/ consumi din ce bagi si cu aia ramai. Exemplul clasic a Auschwitz, sorry, insa acolo nu era nimeni gras, indiferent cum ii era sistemul enzimatic sau alte alea. Daca ar exista o solutie simpla sau o dieta minune, la care sa fii si cu burta plina/ satul si sa si slabesti, aia ar aplica-o toata lumea, ca cine nu vrea sa si manance sa si slabeasca. Sigur, exitsa diete extrem de dezechilibrate, cand pierzi nu doar din greutate, ci distrugi -uneori iremediabil, structurile micro sau macroscopice care alcatuiesc organismul (scuze, e complicat de explicat fara sa folosesti un limba de specialitate).
Singura solutie e sa slabesti si apoi sa continui cu o dieta echilibrata si cu suma nula la calorii. Hai, ca numai scurt n-a fost :D Restul e marketing si multi bani fac unii cu el.

#1699
greenlife

greenlife

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,961
  • Înscris: 29.07.2017
Cea mai buna dieta de slabit e sa nu mananci seara.
Se zice ca pinguinii sunt randunicile care au mancat dupa ora 18.

#1700
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,653
  • Înscris: 29.03.2010
Eu am slăbit multe kg mâncând doar seara

#1701
sorin61

sorin61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,249
  • Înscris: 05.01.2004
Poate a mai fost "descoperita" pagina asta si nu am vazut-o eu.
Pe scurt, consumul de energie al organismului este 60-80 % metabolism, 10 % digestia alimentelor ingerate si 10-30 % exercitii fizice/miscare (30 % la sportivii care fac antrenamente cateva ore pe zi).
Slabitul prin exercitii fizice e o utopie, daca nu e sustinut de o alimentatie corespunzatoare. Si nici asa nu e prea sigur, pentru ca organismul are capacitatea de a se autoregla, iar daca aportul caloric scade, va scadea si consumul metabolic. Si mai rau inca, dupa o perioada, consumul metabolic va ramane la nivel scazut deci riscul de ingrasare va fi si mai mare.
Deci, alimentatie corespunzatoare. Asta nu inseamna ca sportul strica - dimpotriva, e foarte bun pentru organism. Doar ca nu la slabit...

#1702
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,032
  • Înscris: 09.01.2007
Cercetatorii britanici au realizat un nou studiu, ajungand la concluzia uluitoare ca invelisul antiaderent al vaselor de bucatarie faciliteaza luarea in greutate.
http://jurnalul.ro/v...are-765963.html

http://www.telegraph...nt-lose-weight/
The study was published in the online journal PLOS Medicine.

#1703
BicaAurel

BicaAurel

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 03.11.2016

View Postsorin61, on 14 ianuarie 2018 - 19:45, said:

Slabitul prin exercitii fizice e o utopie, daca nu e sustinut de o alimentatie corespunzatoare.
Exercitii de mare intensitate (HIT) si alimentatie corespunzatoare. Metabolismul se poate accelera din ambele directii, sport si alimentatie. Cu cat se renunta mai rapid la obiceiurile gresite de alimentatie, cu cat sunt inlocuite mai rapid cu obiceiuri de alimentatie corecte, cu atat mai mult creste eficienta pentru obiectivul urmarit. Sunt tone de informatii care prezinta produse minune, retete magice,aparate revolutionare de slabit, in timp ce obezitatea este in crestere.

Edited by BicaAurel, 23 February 2018 - 05:17.


#1704
BicaAurel

BicaAurel

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 03.11.2016

View PostLarisa7, on 10 ianuarie 2018 - 18:42, said:

Da, ideea e sa reduci caloriile daca vrei sa slabesti, sa renunti la cartofi prajiti, amandine, coca-cola si gratare in fiecare weekend.
Cele de mai sus deja sunt altceva, abia acestea sunt cateva dintre "ingredientele secrete" si revolutionare ale retetei unui "shake" minune. Educatia alimentara  face inutil shakeul caruia i-ati facut reclama.

Edited by BicaAurel, 23 February 2018 - 06:53.


#1705
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 11.12.2007
Da, a ajutat. Eu am dat deja jos 100 grame numai injurandu-te pentru spam.

#1706
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Pe mine o schimbare trivială m-a ajutat să scap de câteva kg. Am înlocuit farfuriile în care mâncam cu un castronașe care țin cam jumătate din mâncarea pe care o țineau farfuriile. Și mănânc în ele mâncăruri gătite, ciorbe, tocănițe. Iar la mâncărurile cu garnitură, cum e o tocană, pe care o mănânc cu orez de cele mai multe ori, păstrez o proporție de 1/3 tocană, 2/3 orez. Și mănânc mereu cât încape în castron, niciodată mai mult. Aici vorbesc în principal de mâncărurile cu carne.
Nu aveam obiceiul să-mi pun a doua porție nici înainte, dar aveam obiceiul să umplu farfuria până la refuz. Sau dacă aveam șnițele, luam câte unul din castronul cu șnițele, până pierdeam șirul. Așa, mă limitez.


Forțându-mă psihologic să nu depășesc porția, am reușit să reduc destul de mult mâncarea pe care o mâncam.


Iar alte modificări a fost zahărul. Nu mai beau cafeaua cu zahăr, dacă ies în oraș beau apă în loc de Coca Cola, iar acasă dacă vreau un suc, beau suc de roșii, am mai redus prăjiturile. Iar după o perioadă nici organismul nu mi-a mai cerut. Adică nu mai simt pofta de ciocolată sau dulciuri, cu atât mai puțin de Coca Cola. Stau cu ele în cămară, nedesfăcute, că n-am poftă.
Și dresingul de pe salată. Mâncam salată des și înainte, dar o făceam cu dressing. Cu maioneză, sau iaurt cu muștar și ulei, ori direct la tub. Acum o fac chioară, sare, piper și lămâie.


Am început modificările astea spre sfârșitul lunii noiembrie, când aveam 97 kg, iar astăzi cântarul mi-a indicat puțin peste 91 kg. Nu fac sport, cu excepția mersului pe jos. Mi-aș dori să ajung la 80 până anul viitor.


Nu am schimbat efectiv ce mănânc. Mănânc și carne de porc și cartofi prăjiți, chiar și chestii de la patiserie, de ce mi-e poftă, dar porții limitate. La patiserie, cumpăr jumătate de ce cumpăram înainte. Luam două pateuri, acum iau unul.


LE: Dacă vreți și voi castroanele minune, contactați-mă, sunt într-un MLM care le vinde, vă faceți și voi distribuitori. Merită!

Edited by SmurfK, 12 March 2018 - 22:40.


#1707
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 11.12.2007
Și toată povestea asta ca sa vinzi castroane?
E clar ca ești lipsit de ambiție căci daca o aveai nu trebuia sa apelezi la șiretlicuri pentru a slabi.
Daca vrei sa slăbești mâncând mai puțin, mananca mai puțin. Doare foamea? Dar ăia săraci care nu au ce mânca oare nu simt durere?

#1708
jezebelle

jezebelle

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,362
  • Înscris: 05.10.2017
Contrar tuturor sfaturilor cretinopate cu mancat de 6 ori pe zi, sa nu cumva sa apuci sa iti fie vreun pic de foame si cantarit o data pe saptamana, adevarul este ca cea mai buna reteta de slabit este un pic de foame. Cel putin la inceput, pana se obisnuieste organismul sa nu mai bagi in tine ca porcu', tre sa suferi un picut de foame. Nu mult, un pic. Si dezobisnuit din a manca paine la orice masa. Painea e pentru intins pe ea salata de vinete, nu pentru crapat in tine cand mananci tocanita de mazare cu vita.
Nu, nu trebuie sa mananci numai iaurt degresat cu musli si peste la abur cu broccoli. Mananci fix ce-ti place, dar doar atunci cand chiar ti-e foame, nu ca e ora mesei sau te plictisesti.
Si pentru a te me mentine, cantarit cat mai des, zilnic daca se poate. Cum vezi ca ai pus 1-2 kile in plus, cum mai usor cu crapau' 1-2-3 zile. Nu astepti pana pui 5-10 kile.
Asa ma mentin eu la aceeasi greutate ca in clasa a 8-a.

Edited by jezebelle, 13 March 2018 - 09:13.


#1709
BicaAurel

BicaAurel

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 03.11.2016

View PostSmurfK, on 12 martie 2018 - 22:40, said:

LE: Dacă vreți și voi castroanele minune, contactați-mă, sunt într-un MLM care le vinde, vă faceți și voi distribuitori. Merită!
Inca mai prinde genul asta de reclama obosita?
Eu am descoperit niste castroane minune, magice si revolutionare. Este descoperirea de ultima ora, se slabeste de 5 ori mai rapid decat cu castroanele celelalte pe care le vindeti dumneavoastra. Acestea sunt castroanele originale si  eficiente, sunt de culoare albastra, cu dunga roz  .inaltimea de 5 cm si diametrul de 15 cm. Numai cu aceste castroane se obtin rezultate rapide.

L.E. Dupa ultimele cercetari se pare ca daca mancati din alte castroane decat cele originale, va ingrasati rapid indiferent ce mancati, va ingrasati chiar si daca nu mancati nimic, este suficient sa priviti celelalte castroane neoriginale.

Edited by BicaAurel, 14 March 2018 - 12:58.


#1710
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Castroanele Magic BowlTM sunt castroane special create pentru slăbit. Sunt construite dintr-o ceramică specială, utilizând metode antice chinezești, însă adaptate tehnologiilor moderne.
Castroanele Magic BowlTM ajută la reducerea numărului de calorii asimilat datorită caracteristicilor constructive speciale.


"Este o revoluție în domeniul nutriției" - Dr. Ian Hangry
"Recomand castroanele Magic BowlTM oricui, sunt excepționale!" - Dr. Wan Food
"Am slăbit 20 kg utilizând castroanele Magic BowlTM " - Viorica - casnică
"Magic BowlTM m-a videcat de cancer!" - Ion - alcoolic

Puteți cumpăra castroanele Magic BowlTM la incredibilul preț de 49,99 lei pentru un set de două castroane. Dar asta nu e tot! Contactați-mă acum și primiți gratuit și ghidul "rețete culinare pentru Ziua de Apoi", scris de celebrul autor dr. Wan Munney. Credeați că e tot? V-ați înșelat! Contactați-mă acum și primiți și o lingură special creată pentru slăbit. Toate acestea pentru incredibilul preț 49,99!!!

Attached File  20180314_132624.jpg   291.45K   20 downloads

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate