Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

macOS 10.15 Catalina

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#1
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003

Quote

Starting with macOS Catalina, 32-bit apps are no longer compatible with macOS. If you have a 32-bit app, please check with the app developer for a 64-bit version.
https://support.appl.../en-us/HT208436

Asta-i noutatea principala.

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
Problema este ca dupa ce il instalezi, te trezesti ca aplicatii de care ai nevoie nu mai functioneaza.
E cazul Adobe DC Pro in situatia mea.

Pt a verifica aplicatiile care nu vor mai functiona, dati click pe Mar - about this mac - System Report - Software - Legacy Software

#3
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,515
  • Înscris: 21.12.2006
Suita Adobe CC 2018 funcționează fără probleme

#4
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,267
  • Înscris: 22.07.2005
Am instalat un joc din Arcade, nici macar unul foarte complicat, zic eu... Mini Motorways problema e ca imi dreneaza bateria intr-o ora si ventilatorul sta sa sara din carcasa.
Am un PacBook Pro din 2015 Retina cu i7.

V-as ruga sa incercati sa il rulati si voi deca aveti vreun computer similar si sa imi spuneti daca aveti aceleasi simptome. Parca prea trage tare, pentru un joc atat de simplut...

#5
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,332
  • Înscris: 14.06.2006
Daca a disparut iTunes, cum e cu backupul iphoneului?

#6
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,267
  • Înscris: 22.07.2005
Apare in Finder...

#7
proxxxy

proxxxy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,078
  • Înscris: 15.07.2003
Mi se pare mie sau e cel mai slab macos scos vreodata?
Nu l-am instalat, doar am vazut ce noutati aduce si ce probleme are..

#8
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,515
  • Înscris: 21.12.2006
Așteaptă până apare varianta oficiala. Mie pe Hackintosh nu îmi face probleme, într-adevăr e ciudat fără iTunes, dar la cât îl foloseam eu, nu îi simt lipsa. Apple a pierdut terenul în fața concurenței la serviciile VOD și MOD, cred că prin modificările aduse de Catalina încearcă cu disperare să reintre în joc

#9
robytupa

robytupa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 397
  • Înscris: 30.04.2016
Problema e ca macOS nu prea mai e sistemul de operare "principal" din perspectiva Apple. Ei acum se concentreaza mai tare pe IOS si iPadOS.

Nu m-ar mira peste cativa ani ori iPadOS sa inlocuiasca cu totul macOS ori iPadOS si macOS sa fuzioneze intr-un singur OS pentru tablete si laptopuri.

#10
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,267
  • Înscris: 22.07.2005
Eu am luat MacBook Pro in 2015 si am folosit in paralel Win10. Nu mi-as mai lua Mac, ever...
Nu vad de ce as mai face asta. Produsul este bun, insa nu m-a dat pe spate.

#11
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,723
  • Înscris: 06.08.2004
Eu am avut un macbook pro 15" prin 2008, si mi-a placut atunci dar tot windows-ul l-am folosit cel mai mult din diverse motive.
Anul trecut am realizat insa ca defapt doar pentru jocuri am nevoie de windows. Am luat un macbook pro de 13" si l-am folosit aproape non-stop de-atunci. Mai mult decat atat, mi-a placut atat de mult incat am luat si un mac mini ca desktop. Am un calculator cu windows ryzen 8core/16Threads si 32gb de ram cu nvidia 2080 dar 95% din timp stau pe OSX.

Mi se pare ca OS X-ul e unul din cele mai misto lucruri facute de Apple. E un sistem de operare foarte solid, coerent care functioneaza ceas.

#12
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Bun. Deci nu facem update.
Oricum, la ce folosesc eu, nu-mi trebuie absolut nimic din "noutatile" pe care le reclama ei.

#13
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003
Insa nu vei mai gasi aplicatiile pe 32-bit in App Store.

Edited by neagu_laurentiu, 31 October 2019 - 17:40.


#14
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,197
  • Înscris: 08.12.2006

View Postrobytupa, on 12 octombrie 2019 - 17:57, said:

Problema e ca macOS nu prea mai e sistemul de operare "principal" din perspectiva Apple. Ei acum se concentreaza mai tare pe IOS si iPadOS.

Nu m-ar mira peste cativa ani ori iPadOS sa inlocuiasca cu totul macOS ori iPadOS si macOS sa fuzioneze intr-un singur OS pentru tablete si laptopuri.
pe bune? Pe baza la ce ai tras tu concluzia asta?

eu vad ca fac update uri in paralel...vine unul la ios si ipad ios..la cateva zile vine si unul la mac os...de unde si pana unde ai tras tu concuzia pe care ai expus o ? Ai folosit o zi in viata ta macos?

#15
rotarumarius

rotarumarius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 11.12.2019
Nu cred :))

#16
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Am instalat-o pe Cătălina. So far so good.
Înainte mi-am făcut o revizie a softurilor pe care le folosesc și le-am instalat pe cele mai recente pe 64 de biți. Văd că funcționează ok.

#17
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,495
  • Înscris: 16.03.2007

View Postcuculea, on 20 decembrie 2019 - 17:55, said:

pe bune? Pe baza la ce ai tras tu concluzia asta?

eu vad ca fac update uri in paralel...vine unul la ios si ipad ios..la cateva zile vine si unul la mac os...de unde si pana unde ai tras tu concuzia pe care ai expus o ? Ai folosit o zi in viata ta macos?

are dreptate. uikit este calul de bataie apple iar appkit-ul e lada de gunoi. daca cunosteai sdk-urile cat de cat iti dadeai seama de faza asta.

#18
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,197
  • Înscris: 08.12.2006

View Postlaffin, on 01 ianuarie 2020 - 14:07, said:

are dreptate. uikit este calul de bataie apple iar appkit-ul e lada de gunoi. daca cunosteai sdk-urile cat de cat iti dadeai seama de faza asta.
Nu cunosc programare si sdk uri, ba din contra, sunt varza la capitolul asta...dar...dar...sunt utilizator de Mac OS de muta vreme, si vad ce se intampla cu sistemul de operare. Vad ca , stabilitatea si performata ii creste de la o versiune la alta, se fac update uri frecvent, mai cu precizie...vine unul la IOS , la cateva saptamnai sau o luna , vine unul si la MAC os...traba asta...exact la faptul ca Mac os o sa dispara, ma duce.

Hai bre...lasa ma cu analistii lu peste prajit...lumea lucreaza pe la Apple si da din casa  si noi nu stim. Eu usor sa ai niste fantezii si sa le pui pe forum. Scutiti-ma cu prostiile astea. Eu ma iau dupa ce vad, nu dupa analistii de pe froum care au vazut pentru prima data Mac Os si isi dau cu parerea. Apple anunta noi versiuni  si ca baga bani in dezvoltarea Mac os, vine unul pe forum si analizeaza el stategia Apple...doneee...MacOs o sa dispara, va zic eu...stiu eu ca sdk urile plm...hai ma ma lasi.

Edited by cuculea, 01 January 2020 - 20:42.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate