Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Joc Drone

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri
 Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 

Instalator sanitar-termic pareri

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
Julian12

Julian12

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 06.10.2019
Salut! Am 19 ani, am terminat liceul si pentru ca nu am mers la facultate am hotarat ca vreau sa invat o meserie. As vrea sa stiu ce parere aveti despre meseria de instalator instalatii termice si sanitare (cat de grea e dpdv fizic, cat e de stresanta etc.) si cum as putea invata aceasta meserie.

#2
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Ca sa inveti , tb sa stai sau sa lucrezi cu instalatori . Meseria o furi nu o inveti .
Daca vrei si ''patalama'' la mana , faci un curs de calificare . Ca si meserie , nu e stresanta , dar vei fi stresat de cei carora le lucrezi . Mereu te vor suna sa te intrebe de ce nu merge centrala , de ce nu e apa calda ....etc . Fizic nu mi se pare greu , plus ca e destul de banoasa aceasta meserie .

#3
_-Aether-_

_-Aether-_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 29.09.2019
Pe youtube, pe internet.
Cursuri platite.

Ucenicie!? Te angajezi in vreo firma romaneasca si tragi tare pana pleci din tara.

#4
curentalternativ

curentalternativ

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,163
  • Înscris: 09.02.2008
Mergi la blocuri noi care se construiesc si intreaba de echipele de instalatori. Ti-ai gasit de munca.
Un ucenic lua 1800lei anul trecut la instalatii. Probabil o sa te mai puna la carat materiale cand au nevoie. Gen centrale termice, cazi, wc-uri, ghiuvete, scule si tevi.

#5
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,344
  • Înscris: 21.06.2019
2600 bani in mina ,necalificat , la noi .
Uneori meseria este grea . Nu te tine nimeni " pt carat " , ci te baga in priza din prima zi .

#6
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,320
  • Înscris: 01.12.2001
Parere foarte buna. Stai pe langa un meserias. Apoi iti cumperi scule. Iti faci un PF.
Sau te angajezi la o firma ce face instalatii.

#7
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,779
  • Înscris: 12.01.2018
numai sa  nu ai doua maini stangi.in rest felicitari si spor la lucru.mai poti face si instalatii la incalzirile centrale in cupru sau in ce vei alege

#8
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,357
  • Înscris: 11.08.2003
Nu stiu unde sa te indrum (au facut-o colegii de mai sus) dar vreau sa te felicit pentru alegere.  Posted Image
In ultima vreme pe aici au venit doar cu "ce pot face sa stau degeaba si sa vina banii?". :)

#9
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,582
  • Înscris: 17.08.2007
O meserie cu viitor. Daca in alte domenii intra robotii sau Ai-ul in zona asta tot de oameni buni o sa fie nevoie. Ai ales bine!

#10
curentalternativ

curentalternativ

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,163
  • Înscris: 09.02.2008

 3matrix, on 06 octombrie 2019 - 18:40, said:

2600 bani in mina ,necalificat , la noi .
Uneori meseria este grea .
In ce oras?
Inafara ca asisti pe langa cei experimentati de acolo, si ca ii dai la mana scule, tevi, fitinguri...
Cand au marfa de carat, te pune la carat sa ii ajuti.

#11
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005
Dacă nu înveți să furi multe trebuie să înduri, stai pe lângă un meșter și îi furi meseria iar când știi cum se face îi furi și sculele iar la patron îi furi clienții, lista cu furnizori și prețurile. Așa se face baftă. Posted Image

#12
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
1. E de munca si e cerere mare.
2. Ieri vorbeam cu un prieten instalator, si imi spunea ca castiga lejer 2-3000 lei/saptamana.

#13
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Fa-ti mana 6 luni ca ucenic. Esti destept inveti ceva,esti mafiot>faci si un curs in astea 6 luni(nu spune nimanui).  Mai stai 6 luni/sau pana reusesti sa citesti un proiect si sa-l duci la capat(pe partea hidro).  Daca intri pe PF nu uita ca pe langa prezenta si barba(gura) la inceput,1 an cca, preturi lejer mai mici. Dupa intri in rand cu restul+seriozitate+intri la curat/lesi curat+seriozitate/disponibilitate.  In 3 ani ,pare mult da nu e, poti ajunge departe! Bafta. Ps.orice curs faci, daca vrei vrea sa pleci afara trebuie hartie la mana recunoscuta. Si sa ai habar de ce scrie in ea.

#14
Cool_Kick

Cool_Kick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 06.09.2017
Ca un sfat cat se poate de sincer: Daca inveti bine meseria de instalator, nu vei duce niciodata grija zilei de maine.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate