Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

Reclama emag. Stalinistul Sora prezentat ca simbol al libertatii

* * - - - 9 votes
  • This topic is locked This topic is locked
593 replies to this topic

#109
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,092
  • Înscris: 30.04.2007

View PostCris007, on 05 octombrie 2019 - 10:59, said:

Daca il ataci pe SORA, ataci pe "sexomarxistul" Barna, contra-candidatul lui Paleologu, sustinut de Papahagi si Neamtu.

paleologu, contracandidat al lui barna? mai repede spui ca va cistiga dancila alegerile ..
paleologu the firestarter (cum chiar el povestea), acel nimic care se suie pe circa inaintasilor ca sa vada putinalumina?
hai mai ..

Edited by r_murphy, 05 October 2019 - 11:12.


#110
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010

View Postcatalina1, on 05 octombrie 2019 - 11:08, said:


Tocmai asta e buba. Ca e simbol rezist. Si nu, rezist nu e dreapta, USR nu e dreapta. Hai sa le zicem pe nume.
Sa le zicem pe nume: neomarxisti.

#111
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,724
  • Înscris: 06.08.2004
Imi aduc aminte ca la un moment dat parca domnii Papahagii sau Neamtu, sau unii cel putin aici pe forum reclamau "stanga radicala" care dorea in SUA sa darame statuia generalului Robert Lee din nu stiu ce oras american, nu mai tin minte exact acum.
Greseala lui Robert Lee? Viziunea controversata in legatura cu sclavagismul si statutul negrilor. Desi considera ca e moral rau sclavagismul, considera si ca negrilor le sta bine in acea ipostaza si ca doar cu voia lui D-zeu ar trebui eliberati, intr-un viitor incert. Avea sclavi pe plantatia familiei.
Cu alte cuvinte era, ceea ce intelegem azi, un "jeg de om", adica unul care face niste alegeri gresite sustinand o ideologie criminala.

Cu toate astea, are statui ridicate prin orase. E considerat un simbol al dreptei reactionare, o parte a sustinatorilor de dreapta a lui Trump.

Deci daca vorbim de ipocrizie, de ce se comporta azi Papahagi si Neamtu ca stangistii extremisti care doreau daramarea statuilor lui Robert Lee? In cazul nostru nu vorbim nici macar de o statuie, ci de o reclama la emag. Ce s-ar intampla oare daca la casa memoriala Noica, alaturi de busturile prietenilor lui Noica, Liiceanu, Paleologu apare si Sora? Vor face domnii Papahagii apoplexie si vor cere distrugerea bustului lui Sora ca extremistii de stanga din SUA?

#112
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,648
  • Înscris: 09.05.2008

View PostCris007, on 05 octombrie 2019 - 09:07, said:


Era anti-fascist.
Asa a inteles el sa fie anti-fascist, mai precis.
Greu sa intelegem azi, cu mintea de atunci, dar cica anti-fascismul era boala grea pe-atunci, habar n-am de ce.
Și azi e catalogata la fel,  da' nu-mi dau seama de ce.
E un fel de lupta anti-vaccinare.
Greu de tot cu ideologiile astea!

#113
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,208
  • Înscris: 06.01.2007

View PostCris007, on 05 octombrie 2019 - 10:59, said:

Privind cu ochii de azi, da e o greseala. Nu sunt convins ca la momentul ala Sora intelegea sau realiza pe deplin ororile comunismului. Se pare ca Noica, Liiceanu, Paleologu nu au realizat niciunul ca cautioneaza cu prezenta lor "un jeg comunist", "un stalinist", de-aia sunt inca sceptic. Dar asta e o alta discutie.

"Poftim?": motivul pentru care azi Papahagi il ataca pe Sora e pur electoral - Sora = #rezist. Faptul ca inca o data totul se rezuma la o logica reductionista, nu ma mira, ma intristeaza doar, fiindca vad ca dreapta in Romania e victima propriilor sale limitari.

Sora = USR, #rezist.
Daca il ataci pe SORA, ataci pe "sexomarxistul" Barna, contra-candidatul lui Paleologu, sustinut de Papahagi si Neamtu.
Asa inteleg ei sa "ajute" campania lui Paleologul.

In rest, da, Sora nu reprezinta nimic in politica. E doar un "simbol #rezist" in ziua de azi.
Amin!

#114
Ephesos

Ephesos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,970
  • Înscris: 31.01.2011
Sora si Emag s-au pus singuri in lumina reflectoarelor. La proteste scopul a fost unul nobil, oprirea abuzurilor impotriva justitiei. Asta nu inseamna ca inteleg de ce diversi au incerca sa-l picteze pe Sora ca exponent al protestelor, fiecare cu fetisul lui.

De data asta insa, scopul e comercial si electoral, facut cu prost gust si fara a cerceta daca simbolul chiar e capabil sa reprezinte ideea de libertate.

Istoria lui Sora este cea care ataca acest spot, nu Papahagi sau altii. O persoana care s-a inscris de buna voie in partidul comunist si a lucrat in sistem nu are cum sa fie un exponent al anticomunismului de tip rusesc in Romania. Nu-i poti sterge istoria cu buretele doar pentru ca a iesit la protest impotriva abuzurilor justitiei in regimul PSD.

Edited by Ephesos, 05 October 2019 - 11:29.


#115
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,724
  • Înscris: 06.08.2004

View Postcatalina1, on 05 octombrie 2019 - 11:08, said:

Tocmai asta e buba. Ca e simbol rezist. Si nu, rezist nu e dreapta, USR nu e dreapta. Hai sa le zicem pe nume.
E si dreapta, e si stanga in USR, asa cum e prin toate partidele la noi.
Rezist inseamna anti-coruptie, anti-psd, pro-meritocratie, pro-pragmatism, anti-tupeu in primul rand.
Cazi ca si Neamtu si Papahagi in capcana (specifica bulei lor, pe care o urmaresc de-altfel) autosuficientei. Credeti ca masurile de bun-simt (in politica) sunt ceva pe care doar "dreapta" poate sa le aiba si ca altii sunt stanga chiar daca sustin aceleasi lucruri.
Tupeul asta cu care unii ca Papahagi cred ca numai ei pot vorbi de anti-coruptie si ca alti "fura" conceptul, deci sunt stanga, il gasesc dizgratios.

Edited by Cris007, 05 October 2019 - 11:34.


#116
Ephesos

Ephesos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,970
  • Înscris: 31.01.2011

View PostCris007, on 05 octombrie 2019 - 11:19, said:

Imi aduc aminte ca la un moment dat parca domnii Papahagii sau Neamtu, sau unii cel putin aici pe forum reclamau "stanga radicala" care dorea in SUA sa darame statuia generalului Robert Lee din nu stiu ce oras american, nu mai tin minte exact acum.
Greseala lui Robert Lee? Viziunea controversata in legatura cu sclavagismul si statutul negrilor. Desi considera ca e moral rau sclavagismul, considera si ca negrilor le sta bine in acea ipostaza si ca doar cu voia lui D-zeu ar trebui eliberati, intr-un viitor incert. Avea sclavi pe plantatia familiei.
Cu alte cuvinte era, ceea ce intelegem azi, un "jeg de om", adica unul care face niste alegeri gresite sustinand o ideologie criminala.

Cu toate astea, are statui ridicate prin orase. E considerat un simbol al dreptei reactionare, o parte a sustinatorilor de dreapta a lui Trump.

Deci daca vorbim de ipocrizie, de ce se comporta azi Papahagi si Neamtu ca stangistii extremisti care doreau daramarea statuilor lui Robert Lee? In cazul nostru nu vorbim nici macar de o statuie, ci de o reclama la emag. Ce s-ar intampla oare daca la casa memoriala Noica, alaturi de busturile prietenilor lui Noica, Liiceanu, Paleologu apare si Sora? Vor face domnii Papahagii apoplexie si vor cere distrugerea bustului lui Sora ca extremistii de stanga din SUA?

Vezi ca Abe Lincoln era si el rasist, dar in acelasi timp a militat impotriva sclaviei. E o diferenta de termeni in caz ca nu realizezi.

Sora a lucrat in sistemul comunist, nu a fost dizident. Astazi cineva incearca sa-l picteze ca reprezentant al anticomunismului desi nu a fost niciodata asta.

Anti PSDist si anti abuzuri in justitia romaniei post descembriste nu inseamana ca ai fost anticomunist. Mai ales daca ai lucrat in sistem.

E atat de limpede incat nu inteleg de ce atata dezbatere. Spotul e stupid si incearca sa rescrie istoria.

Faptul ca PSD trebuie dat jos nu inseamna ca trebuie sa creati eroi falsi. Inseamna ca trebuie spus adevarul!

Adevarul este ca Sora nu a fost o victima a comunismului, ci un exponent al sau.

Edited by Ephesos, 05 October 2019 - 11:38.


#117
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,884
  • Înscris: 21.04.2011

View PostCris007, on 05 octombrie 2019 - 11:19, said:

Imi aduc aminte ca la un moment dat parca domnii Papahagii sau Neamtu, sau unii cel putin aici pe forum reclamau "stanga radicala" care dorea in SUA sa darame statuia generalului Robert Lee din nu stiu ce oras american, nu mai tin minte exact acum.
Greseala lui Robert Lee? Viziunea controversata in legatura cu sclavagismul si statutul negrilor. Desi considera ca e moral rau sclavagismul, considera si ca negrilor le sta bine in acea ipostaza si ca doar cu voia lui D-zeu ar trebui eliberati, intr-un viitor incert. Avea sclavi pe plantatia familiei.
Cu alte cuvinte era, ceea ce intelegem azi, un "jeg de om", adica unul care face niste alegeri gresite sustinand o ideologie criminala.

Cu toate astea, are statui ridicate prin orase. E considerat un simbol al dreptei reactionare, o parte a sustinatorilor de dreapta a lui Trump.

Deci daca vorbim de ipocrizie, de ce se comporta azi Papahagi si Neamtu ca stangistii extremisti care doreau daramarea statuilor lui Robert Lee? In cazul nostru nu vorbim nici macar de o statuie, ci de o reclama la emag. Ce s-ar intampla oare daca la casa memoriala Noica, alaturi de busturile prietenilor lui Noica, Liiceanu, Paleologu apare si Sora? Vor face domnii Papahagii apoplexie si vor cere distrugerea bustului lui Sora ca extremistii de stanga din SUA?
Ceea ce ignori tu cu gratie si ceea ce e cu adevarat mizerabil in reclama aia e ca Sora nu vorbeste de Sora de acum, ci de Sora de la 30 de ani. Adica exact de trecutul ala pe care unii il vor ignorat, iertat. Si, mai grav, in reclama Sora face pe victima. Imi pare rau, e strigator la cer.

View PostCris007, on 05 octombrie 2019 - 11:32, said:


E si dreapta, e si stanga in USR, asa cum e prin toate partidele la noi.
Rezist inseamna anti-coruptie, anti-psd, pro-meritocratie, pro-pragmatism, anti-tupeu in primul rand.
Cazi ca si Neamtu si Papahagi in capcana (specifica bulei lor, pe care o urmaresc de-altfel) autosuficientei. Credeti ca masurile de bun-simt (in politica) sunt ceva pe care doar "dreapta" poate sa le aiba si ca altii sunt stanga chiar daca sustin aceleasi lucruri.
Tupeul asta cu care unii ca Papahagi cred ca numai ei pot vorbi de anti-coruptie si ca alti "fura" conceptul, deci sunt stanga, il gasesc dizgratios.
Dizgratios e sa imi povesteasca Sora cum i s-a luat lui libertatea la 30 de ani.

#118
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003

View Postcatalina1, on 05 octombrie 2019 - 08:59, said:

Eu nu l-am tinut in brate pe Basescu, ca nu aveam putere sa fac asta. Si nu i-am negat trecutul. Am votat cu raul cel mai mic, asa cum voi face si acum.

Iliescu e jeg si mai jeg, e bine asa?
Sora a facut exact ceea ce zici ca ai facut tu recent. A ales raul cel mai mic. Sora a trait ororile nazismului in Franta, ore cati dintre noi nu am fi fost "corupti" de comunistii francezi din acea vreme? Crezi ca francezii din vremurile alea, tinte ale propagandei naziste, puteau face distinctia intre propaganda nazista si adevarurile istorice despre ororile comunismului? In Romania cand s-a aflat de ororile comunismului?
Ce usor e sa-ti dai cu parerea de la cateva mii de km si zeci de ani distanta...

Edited by valitudor, 05 October 2019 - 11:43.


#119
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,884
  • Înscris: 21.04.2011
RECLAMA ESTE DESPRE TRECUTUL LUI! Vrea sa ii ignoram trecutul, sa il iertam? Pai ei nu ne lasa sa o facem!!!

View Postvalitudor, on 05 octombrie 2019 - 11:42, said:


Sora a facut exact ceea ce zici ca ai facut tu recent. A ales raul cel mai mic. Sora a trait ororile nazismului in Franta, ore cati dintre noi nu am fi fost "corupti" de comunistii francezi din acea vreme? Crezi ca francezii din vremurile alea, tinte ale propagandei naziste, puteau face distinctia intre propaganda nazista si adevarurile istorice despre oririle comunismului? In Romania cand s-a aflat de ororile comunismului?
Ce usor e sa-ti dai cu parerea de la cateva mii de km si zeci de ani distanta...
Eu nu sunt inscrisa in nici un partid. Votez pentru ca ne-votul meu influenteaza alegerile. Nu ma jigni comparandu-ma cu unul care IN FRANTA a intrat in partidul comunist, care a lucrat alaturi de Ana Pauker!!

#120
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,019
  • Înscris: 31.07.2007

View PostKres, on 05 octombrie 2019 - 08:13, said:

Deci am trait 50 de ani pe sub pamant, in intuneric si a venit corporatia si ne-a scos de turul nadragilor la lumina...

Eh, nu de turu' nadragilor... Apropos, e-mag ii corporatie?

#121
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

View PostEphesos, on 05 octombrie 2019 - 11:36, said:



Adevarul este ca Sora nu a fost o victima a comunismului, ci un exponent al sau.

Dar nici calau  nu-l putem numi

#122
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003

View Postcatalina1, on 05 octombrie 2019 - 11:44, said:

Eu nu sunt inscrisa in nici un partid. Votez pentru ca ne-votul meu influenteaza alegerile. Nu ma jigni comparandu-ma cu unul care IN FRANTA a intrat in partidul comunist, care a lucrat alaturi de Ana Pauker!!
Nu te jignesc, iti explicam ca este nedrept sa judeci cu atata aplomb alegerile unor oameni care au trait evenimente exceptionale, pe baza unor informatii pe care tu le ai acum, dupa zeci de ani si pe care ei nu le-au avut.
Eu nu vad deloc ca fiind degradant ca cineva sa faca parte din partidul comunist francez in acei ani. Comunistii francezi au format Rezistenta Franceza, Franta lupta cu nazistii, nu cu Stalin. Aia erau eroi in Franta in acele vremuri, ba chiar cred ca au ajuns si la putere intr-o alinata

Edited by valitudor, 05 October 2019 - 12:01.


#123
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,092
  • Înscris: 30.04.2007

View Postciine, on 05 octombrie 2019 - 11:54, said:

Dar nici calau  nu-l putem numi
da mai, dar fiind un aparatcik, nu a suferit nici de foame, nici de frig, nici de relativa libertate a cuintului de atunci, exact chestiile pe care zice in reclama ca nu le-a avut. este ca si cind mircea badea s-ar plinge, dupa zeci de ani de zile de lins in cur la varan, ca a fost obligat sa o faca ;) asta ca sa fie pe intelesul mai multora :D :D :D

#124
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,884
  • Înscris: 21.04.2011

View Postvalitudor, on 05 octombrie 2019 - 12:00, said:


Nu te jignesc, iti explicam ca este nedrept sa judeci cu atata aplomb alegerile unor oameni care au trait evenimente exceptionale, pe baza unor informatii pe care tu le ai acum, dupa zeci de ani si pe care ei nu le-au avut.
Eu nu vad deloc ca fiind degradant ca cineva sa faca parte din partidul comunist francez in acei ani. Comunistii francezi au format Rezistenta Franceza, Franta lupta cu nazistii, nu cu Stalin. Aia erau eroi in Franta in acele vremuri, ba chiar cred ca au ajuns si la putere intr-o alinata
Ai vazut reclama? Ai vazut cum Sora zice „aveam 30 de ani când viața s-a oprit, când ne-au condamnat pe toți, la frică”?


#125
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

View Postr_murphy, on 05 octombrie 2019 - 12:01, said:

da mai, dar fiind un aparatcik, nu a suferit nici de foame, nici de frig, nici de relativa libertate a cuintului de atunci, exact chestiile pe care zice in reclama ca nu le-a avut. este ca si cind mircea badea s-ar plinge, dupa zeci de ani de zile de lins in cur la varan, ca a fost obligat sa o faca Posted Image asta ca sa fie pe intelesul mai multora Posted Image Posted Image Posted Image
Corect ce spui d-ta dar eu zic ca daca vrei sa schimbi ceva trebuie sa fi la butoane si de acolo ar trebui judecat pt actiunile lui.
pina una alta , asta e ce cunoastem

Quote

1. Despre Mihai Șora
a. Domnul Șora a făcut rezistență antinazistă în Franța.
Întors de acolo să-și vada familia, n-a mai fost lăsat să plece - și i s-a cerut să traducă în franceză acte oficiale pentru Ministerul de Externe. (Asta e partea din existența lui în care se spune că "a lucrat pentru Ana Pauker" - o minciună cap-coadă).
A făcut apoi, în edituri, ceea ce se cheamă "rezistență prin cultură" - care ce-i drept nu-i totuna cu rezistența stricto sensu pe care a făcut-o-n Franța, dar căreia îi datorăm printre altele Biblioteca pentru toți, prin care mulți dintre noi au rezistat fără să se sufoce de tot în comunism.
A făcut după revoluție rezistență anti-Iliescu atunci când și-a dat demisia din postul de ministru în urma mineriadelor (singur printre politicieni) - și a refuzat apoi repetat revenirea.
A făcut în anii din urmă enorm în rezistența anti-Dragnea - a fost cel mai perseverent & mai demn dintre noi toți.
Și abia asta l-a făcut simbol - fiindcă noi am avut nevoie de un simbol.
Și abia faptul că l-am făcut simbol i-a făcut pe alții să-l atace furibund - ceea ce, de fapt, îi reconfirmă cu asupră de măsură statutul & demnitatea.
b. Cât despre opțiunea comunistă din primii ani ai tinereții - din cauze & rațiuni similare, au căzut la comunism mulți dintre cei care au ajuns apoi inamici admirabili & eficienți ai comunismului. André Gide, Arthur Koestler, Lesek Kolakowski, Ignazio Silone, Panait Istrati & atâția alții au putut combate eficient comunismul tocmai fiindcă l-au cunoscut dinăuntru & i-au trăit intens dezamăgirea. Dezvrăjiții de comunism, care au găsit forța interioară să spună "nu!" iluziei, nu sunt mai puțin admirabili.
c. Cât despre reclama respectivă - foarte bine că intelectualii au ajuns să fie invitați în reclame & foarte bine că acceptă. E un semn bun și pentru mediul cultural, și pentru cel comercial.

Edited by ciine, 05 October 2019 - 12:05.


#126
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,884
  • Înscris: 21.04.2011
Si asta vorbind despre anii experimentului Pitesti. Si voi ma certati pe mine ca il numesc jeg... Putea macar sa taca in legatura cu trecutul lui. Putea macar sa incerce sa explice, asa cum incercati sa o faceti voi. Dar nu, el minte cu nerusinare.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate