Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

pot fi angajat la o firma si administrator la alta

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
1sorin

1sorin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 24.11.2011
Buna !

Sunt angajat la o firma dar intentionez sa-mi fac eu un SRL (un magazin online)

Intrebarile mele:
1) pot fi angajat la o firma cu program de 8 ore si sa fiu in acelasi timp si administrator la SRLul pe care il deschid ?

2) pot fi la SRL nou infiintat de mine sa fiu doar eu angajat ?

Multumesc!

#2
sergiu_psc

sergiu_psc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 08.01.2008
Da, poti fi administrator la firma ta si angajat la alta firma.

La firma nou infiintata nu este nevoie sa ai angajati.

#3
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Sa nu apara un confict de interese, concurenta neloiala, daca ambele firme au acelasi domeniu de activitate.

#4
pacapaca

pacapaca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 28.07.2017
1 -da
2 - da

#5
sergr

sergr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 975
  • Înscris: 16.09.2019
Da, poti fi angajat la cate vrei tu, legea nu prevede o limita a contractelor de munca.

#6
paco rabanne

paco rabanne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,145
  • Înscris: 29.09.2006

 rumegus, on 03 octombrie 2019 - 13:34, said:

Sa nu apara un confict de interese, concurenta neloiala, daca ambele firme au acelasi domeniu de activitate.

Ce treaba are?
Daca nu e intr-o pozitie de putere(autoritati publice centrale/locale etc.) si nu are ceva angajamente asumate ce treaba are?

Edited by paco rabanne, 03 October 2019 - 13:37.


#7
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,720
  • Înscris: 13.07.2011

 1sorin, on 03 octombrie 2019 - 13:21, said:

Buna !

Sunt angajat la o firma dar intentionez sa-mi fac eu un SRL (un magazin online)

Intrebarile mele:
1) pot fi angajat la o firma cu program de 8 ore si sa fiu in acelasi timp si administrator la SRLul pe care il deschid ?

2) pot fi la SRL nou infiintat de mine sa fiu doar eu angajat ?

Multumesc!

1) da
2) da

dar vezi daca esti doar o persoana si in primul an nu vei avea castiguri foarte mari, daca nu cumva merita mai mult un PFA si dupaia upgrade la SRL cand profitul creste. SRL-ul are costuri mai ridicate.

#8
1sorin

1sorin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 24.11.2011
Multumesc pentru raspunsuri.

Nu vor aparea conflicte de interese, la firma unde sunt angajat nu am o pozitie de conducere.

si inca o intrebare :  
La firma nou infiintata, eu in calitate de administrator pot avea salariu sau voi scoate dividente dupa un an ?

Multumesc !

#9
sergr

sergr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 975
  • Înscris: 16.09.2019

 business11, on 03 octombrie 2019 - 13:37, said:

dar vezi daca esti doar o persoana si in primul an nu vei avea castiguri foarte mari, daca nu cumva merita mai mult un PFA si dupaia upgrade la SRL cand profitul creste. SRL-ul are costuri mai ridicate.
Care sunt acele costuri mai ridicate la SRL fata de PFA? Ca eu n-am sesizat nici o diferenta intre SRL si PFA infiintate in ultimul an fiind cu acelasi obiect de activitate.

#10
mikey000

mikey000

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 05.02.2014

 paco rabanne, on 03 octombrie 2019 - 13:36, said:

Ce treaba are?
Daca nu e intr-o pozitie de putere(autoritati publice centrale/locale etc.) si nu are ceva angajamente asumate ce treaba are?

Trebuie verificat in contractul de munca, majoritatea angajatorilor adauga clauze prin care nu poti avea activitati asemanatoare. Daca nu este nimic mentionat atunci se poate face, altfel trebuie anuntat angajatorul sa isi dea acordul scris.

#11
paco rabanne

paco rabanne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,145
  • Înscris: 29.09.2006

 1sorin, on 03 octombrie 2019 - 13:47, said:

si inca o intrebare :  
La firma nou infiintata, eu in calitate de administrator pot avea salariu sau voi scoate dividente dupa un an ?

Poti avea salariu dar sa iei in calcul contributiile pe care le ai de dat la stat.

#12
mikey000

mikey000

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 05.02.2014

 1sorin, on 03 octombrie 2019 - 13:47, said:

Multumesc pentru raspunsuri.

Nu vor aparea conflicte de interese, la firma unde sunt angajat nu am o pozitie de conducere.

si inca o intrebare :  
La firma nou infiintata, eu in calitate de administrator pot avea salariu sau voi scoate dividente dupa un an ?

Multumesc !

Doar daca iti faci un contract de munca/colaborare altfel doar dividente care mai nou se pot scoate si mai rapid de un an. Cel mai bine verifici cu un contabil, o sa ai oricum nevoie de contabil pentru firma asa ca macar sa faci toate procedurile corect de la inceput nu din ce auzi pe net. Nu este chiar asa usor sa administrezi o firma sistemul e facut sa iti scoata peri albi de la inceput pana inchizi. Spor!

#13
paco rabanne

paco rabanne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,145
  • Înscris: 29.09.2006
Iti pot recomanda o tipa foarte tare, expert contabil. In plus, are experienta si la set-upuri, implementari etc.

le: In Bucuresti.

Edited by paco rabanne, 03 October 2019 - 14:06.


#14
1sorin

1sorin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 24.11.2011

 paco rabanne, on 03 octombrie 2019 - 14:05, said:

Iti pot recomanda o tipa foarte tare, expert contabil. In plus, are experienta si la set-upuri, implementari etc.

le: In Bucuresti.


Multumesc!

Ma gandeam sa apelez la cei cu care imi infiintez firma.
Poate  daca iau sediu social de la ei, contabil de la ei, beneficiez de niste preturi promo.

#15
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Nu  musai functie de conducere,ajunge sa aiba acces la o baza de date si sa fure clientela. Plus alte date sensibile, cum ar fi furnizorii, preturi, tarife etc.

#16
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Poti sa scoti dividende la 3 luni acum, nu are nici un sens sa iti faci alt contract de angajare, ca sa mai decartezi la veorica niste bani aiurea.

#17
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,465
  • Înscris: 01.08.2006
Da, se pot scoate anticipat, la 3 luni dividende. Daca nu te deranjeaza sa scoti bani din firma doar la 3 luni, e ok prin dividende. La dividende e 5% impozitul, parca. Ca angajat, contributiile sunt mai mari procentual.

#18
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,820
  • Înscris: 18.12.2007

 Bylly00, on 03 octombrie 2019 - 15:14, said:

nu are nici un sens sa iti faci alt contract de angajare, ca sa mai decartezi la veorica niste bani aiurea.

Are sens daca vrea sa aiba vechime in munca contorizata si daca vrea sa fie asigurat in sistemul de stat.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate