Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

"Noi nu furam ca romanii"

Canalele Sky Showtime 1 și S...
 Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV
 PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u

Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858
 Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...

Filtru de apa curata apa de miner...

Unde gasesc borcane mari 5 - litr...
 

Propriul media converter sau modem la reteaua Telekom, internet prin fibra optica

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
pitylee

pitylee

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 03.10.2019
Salutare,

Deci, am facut un contract cu Telekom pentru internet de 1gbps prin fibra optica.
Cand sa fac contractul, am cerut un convertor in loc de modem, dar aunzis ca asa ceva numai la televiziune au,  la care am zis ca imi cumpqr eu unul.

Mi am cumparat un TPLink MC200CM, care poate functiona ca reveiver si transmitter de la fibra optica la gigabit lan.

Ideea e, ca vreau sa exclud modemul per total, chiar si in bridge daca e pus, nu e aceasi lucru ca si un dispozitiv care face convertare analog, pentru ca bridgul e facut in mod digital.


Cei de la Telekom pur si simplu imi zice ca nu se poate si gata, dar asa ceva nu exista.

Semnalul de la fibra e aceasi la telekom, si la toti, singurul lucru care poate sa fie, e ca eintrebuie sa imi inregistreze serialul in baza lor, sau mufa nu e buna, dar asta poate fi exclus.

Voi ati incercat asa ceva, sau ati auzit asa ceva?

De ce nu vrea?



#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,494
  • Înscris: 15.06.2004
Pai daca iti vin cu fibra nu e modem ci GPON.
Nu poti folosi un MC in sistem GPON. Sunt complet alte standarde.

Deci mergi cu ce iti ofera ei si returneaza MC-ul.

Sunt ceva ani de cand tot aud pe cate unul cu ideea asta. Si trebuie sa le tai elanul.

#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu stiu de ce va tot puneti sa cumparati mediaconvertoare de capul vostru, unii dintre voi. Operatorul iti ofera echipamentul necesar conectarii si nici de-ar merge nu iti va da acces la altul decat ce au ei in stoc propriu.

Simplu ca  buna ziua.

Si nu va functiona pentru ca e retea GPON, nu e cu MC chioare.

Edited by MembruAnonim, 03 October 2019 - 14:09.


#4
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,180
  • Înscris: 18.04.2008
Media Converter e o pereche ce transformă semnalul electric în optic și invers, dar MC-urile comunică între ele prin fibră folosind „limba lor”. Ce dă Telekom, RDS și alții au nevoie neapărat de acest ONT pentru a se face „perechea” perfectă. Cum zicea @eiffel, GPON-ul comunică „pe limba lui”.

Le ceri un Huawei și le ceri dă-l treacă în bridge, iar mai departe faci ce vrei.

Edited by KyKyKyKy, 04 October 2019 - 02:11.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate