Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Si daca suntem singuri ? Ipoteze si implicatii

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
75 replies to this topic

#37
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
daca semnalul ne poate ajunge atunci si ei ne-au ajuns deja. :)

#38
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 23.09.2005
Totusi sa nu uitam ca noi cautam semnale din spectrul electromagnetic care e limitat la viteza luminii, deci semnale de genul asta nu prea e interesata nici o civilizatie sa transmita la puteri enorme astfel incat sa fie detectabile abia peste mii sau zeci de mii de ani de carte cineva decat eventual asa, ca fapt divers, dar nu in speranta ca vor primi vreodata un raspuns pe aceeasi cale.

#39
cap_tepos

cap_tepos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,653
  • Înscris: 08.05.2006

View Postdoxan, on 02 octombrie 2019 - 22:05, said:

[…]

Parerea mea este ca universul asta in care traim, adica cel palpabil cu cele 5 simturi e o simulare pe un calculator, evident complex. Parerea asta o avea si Einstein (bine, in vremea lui nu existau calculatoare sa poata face ipoteza mai accesibila, el spunand doar ca tot ce palpam cu cele 5 simturi e materie virtuala, singurul lucru real in acest univers fiind fiintele noastre spirituale sau altfel spus tot ce ramane in urma noastra dupa ce murim e materie virtuala, fiintele noastre inaccesibile observarii cu cele 5 simturi plecand din simulare). Sensul acestui univers este dupa parerea mea educarea, scolarizarea fiintelor ce suntem, de aceea creierul nostru cat traieste proceseaza (gandeste tot timpul) informatie. Bun, in completare cu aceasta simulare exista o lume invizibila simturilor noastre ce se afla in permanenta cu noi (cei ce ai creat simularea) si de unde se intervine subconstient, indirect si obligatoriu, numai la cerere. De aceea cei ce reusesc in viata sunt cei insistenti, cu vointa care lupta continuu si stiu foarte clar ce vor.
Deci daca universul e ceea ce am scris mai sus, este destul de probabil ca ipoteza ta, cum ca am putea fi singurele fiinte rationale din univers, sa  poata fi suficient de plauzibila. Totusi, nu putem exclude nici ipoteza ca nu suntem singuri, iar celelalte fiinte nu iau legatura cu noi fie ca sunt primitive sau pentru ca suntem noi prea primitivi (noi nu suntem in stare sa ne acceptam si intre rase, d-apoi sa mai acceptam si cine stie ce creaturi ce in mintile majoritatii ar inspira numai groaza).

Edited by cap_tepos, 03 October 2019 - 10:40.


#40
vasileraz

vasileraz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 13.04.2016
Eu zic ca nu suntem singuri in univers. Asta este ca si cand ai arunca pe pamant un pumn de seminte, iar din ele sa iasa decat un singur fir. Deci, garantat ies mai multe fire. Asta inseamna ca si in univers se poate intampla la fel, deci, nu suntem singuri. (Parerea mea)

#41
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,502
  • Înscris: 22.12.2015

View Postcap_tepos, on 03 octombrie 2019 - 10:39, said:

Parerea mea este ca universul asta in care traim, adica cel palpabil cu cele 5 simturi e o simulare pe un calculator, evident complex.
Deci daca universul e ceea ce am scris mai sus, este destul de probabil ca ipoteza ta, cum ca am putea fi singurele fiinte rationale din univers, sa  poata fi suficient de plauzibila. Totusi, nu putem exclude nici ipoteza ca nu suntem singuri, iar celelalte fiinte nu iau legatura cu noi fie ca sunt primitive sau pentru ca suntem noi prea primitivi (noi nu suntem in stare sa ne acceptam si intre rase, d-apoi sa mai acceptam si cine stie ce creaturi ce in mintile majoritatii ar inspira numai groaza).
Ipoteza simularii nu inseamna in esenta tot teism ? O forma eleganta de a muta problema, precum panspermia ?

#42
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Dacă suntem singuri, se naşte o întrebare principală: de ce a existat interesul de a fi singuri?

Îmi vine în minte o ipoteză fantezistă. Cândva, în trecutul îndepărtat, rasa umană s-a refugiat în acest Univers dintr-un anumit motiv, găsind Terra exoplaneta ideală pentru locuit. Anumite interese au făcut ca omenirea să decadă, să piardă valorile pe care le ştia şi să o ia de undeva aproape de zero. Argumente: existenţa Atlantidei, care ar putea foarte bine să fi fost distrusă tocmai pentru ca acele valori să fie pierdute pentru marea masă, plus multele dovezi ale faptului că am fost mult mai inteligenţi decât acum. Piramidele, statuile de pe Insula Paştelui, cele 7 minuni ale lumii, complexul de la Stonehenge, cel de la Sarmizegetusa, toate au fost create de oameni cu cunoştinţe mult mai avansate decât acum, nu de extratereştri. Aceia nu aveau nevoie de statui şi de piramide.

#43
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,239
  • Înscris: 05.06.2002
Cred ca-i mana lui soros aici...

#44
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View PostPaz, on 02 octombrie 2019 - 22:20, said:

Poate exista alte forme de viata chiar in jurul nostru. A carei forma si dimensiune nu o percepem.

eu tot incerc sa vorbesc cu ele, dar nu-mi raspund inapoi :|

#45
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 14.04.2010
Pai daca ne gandim ca universul nostru ar avea cam 13.8 bilioane de ani... sistemul nostru solar cam 4.6 bilioane... iar prima forma biologica de pe pamant ar fi de acum 3.5 bilioane de ani... deducem ca 1 milion de ani ar fi nevoie sa ai prima forma celulara de viata... iar de acolo cateva bilioane de ani pt o forma inteligenta de viata... astfel daca bagi in calcul si ceva conditii favorabile pt existenta formelor de viata bazate pe carbon nu cred ca ne-ar rezulta diferente enorme de civilizatii mai vechi ca noi cu milioane de ani, nu zic ca nu e posibil dar doar ca sunt sanse mici.
Astfel, daca celelalte civilizatii mai "batrane" ca noi ar exista nu ar avea un avans enorm inaintea noastra, cateva sute de mii de ani e o nimica toata ca ei sa poata scana universul nostru cu milioane de galaxii...

#46
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,239
  • Înscris: 05.06.2002
Si sa “manance” planete ca pamantul la micul dejun...

#47
cap_tepos

cap_tepos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,653
  • Înscris: 08.05.2006

View Postdoxan, on 03 octombrie 2019 - 11:02, said:

Ipoteza simularii nu inseamna in esenta tot teism ? O forma eleganta de a muta problema, precum panspermia ?

Ba da, simularea inseamna teism. Nu inseamna insa si religii sau biserici, adica institutionalizarea teismului. Iar panspermia se produce in simulare, celule, virusi ce calatoresc in praful cosmic sau meteoriti pot fi produsi atat de ipotetice civilizatii extraterestre dar si (in ipoteza ca suntem "singuri") de "lumea invizibila" intr-un loc din univers pe care noi nu-l vedem.

#48
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,090
  • Înscris: 17.01.2012
sigur suntem singurii!!! Posted Image
acvariul ăsta numit univers a fost creat pt a susține activitatea noastră
la-nceput eram noi, puțin dezvoltați, iar acvariul, pardon universul, avea doar câteva mii de stele
ne-a mâncat în cur și ne-am dezvoltat
acvariul nu a mai făcut față... a trebuit să se mărească, dar și să se diversifice, pt că nevoile noastre s-au diversificat

și ne tot dezvoltăm, iar ca reacție - se mărește și universul
cu cât construim oglinzi mai meseriașe (care necesită tehnologie nouă și materiale noi), cu atât ele ne arată alte și alte limite ale universului, dar și alte și alte tipuri de interacțiuni din acesta!!!

imaginați-vă:
-la-nceput fu un biet computer cu câțiva biți viteză/memorie, cu care desenam 10 linii paralele sau nu..., colorate sau nu!
-apoi am vrut ca liniile astea să se miște
-pt asta a trebuit să MĂRIM computerul: zeci de biți, mii de biți, etc
-dar oare sonor nu putem avea?
-BA DA, dacă facem un computer și mai mare
-și iote-șa universul biților mei devine din ce în ce mai uriaș și mai diversificat

imaginați-vă:
-toți am avut un borcănel cu peștișorul de aur
-am vrut și perechea, am luat un borcănel mai mare
-ooo, dar sunt și gupi și moulinezi și zebre și... și toți ăștia au încăput într-un acvariu în adevăratul sens
-cam mureau peștii ăștia mulți, așa că am băgat un aerator, dar și fo 3 plante (ehehe, se diversifică universul lor...)
-ăăă... a venit iarnaaa..., ia să băgăm un termoplonjon
-ups! ce greu e să curățăm geamurile aste de 4 mp..., am băgat și 20 de melci care să le curețe interior
-și iote-șa universul peștilor mei devine din ce în ce mai uriaș și mai diversificat

știți ce mă sperie?
1.dacă vreun bit dorește să evadeze în lumea 3d???!!! :o numai din dorința de a-și întâlni creatorul Posted Image
2.dacă vreun pește începe să arunce sateliți care să-l vadă pe creator?

VĂ IMAGINAȚI???Posted Image

#49
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005

View Postgushpi, on 03 octombrie 2019 - 14:44, said:

știți ce mă sperie?
1.dacă vreun bit dorește să evadeze în lumea 3d???!!! Posted Image numai din dorința de a-și întâlni creatorul Posted Image
2.dacă vreun pește începe să arunce sateliți care să-l vadă pe creator?

Peștii au crescut și sunt piranha, și acum abia așteaptă ca să își bage mâna creatorul în acvariu Posted Image

[ https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/t3YT5ReMACsBNjwQdAMeK3-320-80.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#50
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,237
  • Înscris: 29.12.2006

View PostPhobos, on 02 octombrie 2019 - 22:20, said:

Eu totusi nu ma pricep la o chestie... oare cat de detectabila e activitatea umana (radio) la, sa zicem... 50 de ani lumina? Dar la 5000? dar la 5 milioane? Bine, trecand peste faptul ca inca n-a ajuns acolo.

Adica, semnalul nu e tot mai slab pe masura ce ne indepartam de sursa?


Da, intensitatea frontului de undă scade cu distanța. Intensitatea undele electromagnetice se supune legii inversului pătratului distanței față de sursa de emisie (1/d2).


[ https://www.nde-ed.org/GeneralResources/Formula/RTFormula/InverseSquare/invsqr2.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]




Adică, la o anumită distanță față de sursa de emisie, intensitatea undelor are o anumită mărime. La dublul distanței, intensitatea scade de patru ori. La triplul distanței, scade de 9 ori...la de 10 ori distanța inițială, intensitatea scade de 100 de ori....la de 100 de ori distanța, scade de 10 000 de ori.

Vedem că în acest ritm de scădere a intensității energiei undelor, după doar o "scurtă" distanță, intensitatea acestora ajunge să nu mai poate fi deosebită față de cea a radiației de fond a Cosmosului.

Deci, această strategie de detectare a civilizațiilor, nu e prea folositoare.

#51
limonfire

limonfire

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 25.09.2019
Daca suntem singuri, ce naiba sunt astea?
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/60ZJQ4I7_3M?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#52
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

View Postlimonfire, on 03 octombrie 2019 - 18:36, said:

Daca suntem singuri, ce naiba sunt astea?
Au avut vreo pata pe obiectiv.

#53
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005
De ce au închis programul de cercetare al fenomenelor aeriene neindentificate ?
Militarii nu lasă o posibilă problemă fără răspuns, poate fi un posibil pericol, decât dacă:
1 sunt tot obiectele lor dar dat fiind secretomania ce înconjoară operațiunile militare "nu știe stânga ce face dreapta"
2 A dat ordin regina reptiliană să nu își mai bage nasul gânganiile umane unde nu îi privește Posted Image

#54
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016

View Postlimonfire, on 03 octombrie 2019 - 18:36, said:

Daca suntem singuri, ce naiba sunt astea?
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/60ZJQ4I7_3M?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Alea sunt din ciclul Nimitz Encounters, asa sunt cunoscute in cazuistica UFO, iar clipul tau cuprinde fenomene similare, dupa cativa ani de la Nimitz, din cate stiu sunt singurele imagini cu UFO venite pe cale oficiala.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/PRgoisHRmUE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate