Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 

Efectele grave ale neexpunerii la soare - carenta de vitamine

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
Arlechinohh

Arlechinohh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 29.04.2019
Buna la toti. Care sunt dupa parerea voastra efectele neexpunerii la soare timp de ani de zile? (cu pauze). Ce am observat eu sunt urmatoarele: parul isi pierde efectiv culoarea si stralucirea si e tern, pielea si mai ales tenul se usuca si sunt palide, vederea scade sau te ustura ochii cand te trezesti din somn, pierderi de memorie destul de grave, riduri datorita pielii uscate, unghii casante, piele crapata pe picioare, fata osoasa, concentrare dificila, buze crapate mai des, metabolism stagnant, obezitate sau anorexie . Si acum problemele emotionale: depresie, anxietate, ganduri suicidale, bipolaritate,schizophrenie si toate alea.

Mai aveti vreunii dintre voi astfel de probleme? Pt unii stiu ca nu e deloc o problema pt ca se expun la soare regulat. Multumesc.

#2
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Da mai dar nu faci cancer de piele. E suficient sa te ia soarele si e fata si pe maini si creste sinteza de vitamina D, ca ea e in deficit, de la lipsa de lumina si soare. Fara D nu stai nici cu calciul bine, ca nu se asimileaza.

Nordicii, eschimosii mai ales fac plaja?

Edited by arab, 02 October 2019 - 16:01.


#3
Arlechinohh

Arlechinohh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 29.04.2019
Poate ca nu fac plaja dar tot se expun la soare adica la lumina.
Treaba cu cancerul de piele e o prostie ca ala nu se face de la prea mult soare.

#4
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006

 Arlechinohh, on 02 octombrie 2019 - 16:00, said:

Poate ca nu fac plaja dar tot se expun la soare adica la lumina.
Treaba cu cancerul de piele e o prostie ca ala nu se face de la prea mult soare.
Zici? Discuta cu dermatologi.

#5
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014
lipsa expunerii la soare nu poti sa o corelezi cu obezitatea
lipsa de soare combinata cu o munca sedentara de acasa pe timp de noapte si ai simptomele expuse de tine
cred ca de problemele astea sufera videochaterii, paznicii de noapte, gamerii fara viata sociala

ps: vezi ca e 240, nu 200. si eu mi-am luat teapa

#6
Arlechinohh

Arlechinohh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 29.04.2019

 persona695, on 02 octombrie 2019 - 16:09, said:

lipsa expunerii la soare nu poti sa o corelezi cu obezitatea
lipsa de soare combinata cu o munca sedentara de acasa pe timp de noapte si ai simptomele expuse de tine
cred ca de problemele astea sufera videochaterii, paznicii de noapte, gamerii fara viata sociala

ps: vezi ca e 240, nu 200. si eu mi-am luat teapa

240 de ce?

#7
yesyesyesyo

yesyesyesyo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,367
  • Înscris: 11.10.2007
Astea cu ganduri si piele opaca sunt tampenii.
Cea mai periculoasa este carenta de vitamina D, poti cauta pe net toate problemele care rezulta din asta. Partea buna este ca se rezolva usor, prin suplimente.

#8
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,042
  • Înscris: 22.05.2003
Carenta de vitamina D.
Cei ce lucram in interior toti avem mai carente de Vitamina D.

Vitamina D se dozeaza in sange, si se poate rebalansa cu aport extern.

#9
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 Arlechinohh, on 02 octombrie 2019 - 15:52, said:

Pt unii stiu ca nu e deloc o problema pt ca se expun la soare regulat. Multumesc.
Unii se expun regulati.

#10
ursuletul68

ursuletul68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,208
  • Înscris: 06.09.2011

 Arlechinohh, on 02 octombrie 2019 - 15:52, said:

Buna la toti. Care sunt dupa parerea voastra efectele neexpunerii la soare timp de ani de zile? (cu pauze). Ce am observat eu sunt urmatoarele: parul isi pierde efectiv culoarea si stralucirea si e tern, pielea si mai ales tenul se usuca si sunt palide, vederea scade sau te ustura ochii cand te trezesti din somn, pierderi de memorie destul de grave, riduri datorita pielii uscate, unghii casante, piele crapata pe picioare, fata osoasa, concentrare dificila, buze crapate mai des, metabolism stagnant, obezitate sau anorexie . Si acum problemele emotionale: depresie, anxietate, ganduri suicidale, bipolaritate,schizophrenie si toate alea.

Mai aveti vreunii dintre voi astfel de probleme? Pt unii stiu ca nu e deloc o problema pt ca se expun la soare regulat. Multumesc.

Contele de Monte Cristo (Edmond Dantes) nu a avut asemenea simptome desi a stat 14 ani intr-o celula , cu o fereastra mica pe  unde se intromisiona un  mic numar de lucsi ..gardienii nu cred ca scoteau detinutii sa scaneze retinian Helios sau sa faca plimbarea zilnica cum se mai face azi ..

#11
Tonic Water

Tonic Water

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,329
  • Înscris: 09.07.2005

 ursuletul68, on 02 octombrie 2019 - 17:06, said:


Contele de Monte Cristo (Edmond Dantes) nu a avut asemenea simptome desi a stat 14 ani intr-o celula , cu o fereastra mica pe  unde se intromisiona un  mic numar de lucsi ..gardienii nu cred ca scoteau detinutii sa scaneze retinian Helios sau sa faca plimbarea zilnica cum se mai face azi ..
Normal, ca persoana fictiva dintr-o carte nu are cum sa sufere de carente de vitamina D. Eu am stat 3 saptamani in nordul Norvegiei pe timp de iarna  cand  aveam vreo 0 (zero) ore de ''lumina'' pe zi si eram gata sa dau in depresie. Si mai rau ca dupa 3 saptamani nu am reusit sa vad aurora boreala cu toate ca am belit ochii pe cer in fiecare noapte cel putin 3 ore.

#12
Arlechinohh

Arlechinohh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 29.04.2019

 ursuletul68, on 02 octombrie 2019 - 17:06, said:



Contele de Monte Cristo (Edmond Dantes) nu a avut asemenea simptome desi a stat 14 ani intr-o celula , cu o fereastra mica pe  unde se intromisiona un  mic numar de lucsi ..gardienii nu cred ca scoteau detinutii sa scaneze retinian Helios sau sa faca plimbarea zilnica cum se mai face azi ..

Aia e o poveste. Ce tot spui?

#13
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,785
  • Înscris: 04.01.2018

 arab, on 02 octombrie 2019 - 15:57, said:

Da mai dar nu faci cancer de piele. E suficient sa te ia soarele si e fata si pe maini si creste sinteza de vitamina D, ca ea e in deficit, de la lipsa de lumina si soare. Fara D nu stai nici cu calciul bine, ca nu se asimileaza.
Nordicii, eschimosii mai ales fac plaja?
Nu, dar mananca foarte multe alimente bogate in vitamina D: mult peste, untura si ulei de peste, ficat, organe interne ale animalelor, etc.

#14
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,109
  • Înscris: 05.06.2002
vigantoleten pt vitamina d, dar in urma unor analize si bine ar fi dozata de medic, ca poti sa faci hipervitaminoza, excesul nu se elimina.

#15
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
In tarile norice gasesti Vitamina D la alimentara. In zeci de variante.

E necesara ptr cresterea imunintatii, fixara calciului in oase si prevenirea depresiilor.

Pe de alta parte expunerea la soare un minim 15-20 de min pe zi ar fi de dorit.Sa vezi suedezele cum ies la balcoane sau se intind pe iarba in parcuri cand da soarele...
E de preferat asta decat sa iei tablete. Mai ales ca la noi e destul soare.

Plus ca mai exista piscine/stranduri, mare...

#16
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,109
  • Înscris: 05.06.2002
cu suedeze da, la noi nu recomand.

e vorba de vreo 30min de expunere zilnica la soare, dar cu aproape 100% din piele, nu imbracat ca atunci se mareste timpul necesar expunerii in functie de ce zone raman descoperite.

#17
Andrei901

Andrei901

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 25.07.2019
Lăsați bre soarele, luati vitaminele din suplimente!
Era pe aici pe forum, un vegan inrait il chema EXIT, care spune ca e de preferat sa se ia vitaminele din pastile decat din alimentatie (exemplu B12 din carne sau zincul, etc)
Nu sunt impotriva suplimentelor, dar trebuie administrate doar in cazul de deficiente majore. Majoritatea deficientelor se corecteaza cu alimentatia echilibrata.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate