Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Barcelona / Martorell

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
quantico2708

quantico2708

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 15.07.2008
Am primit o oferta de munca la Martorell langa Barcelona.
As vrea sa calculez care sunt costurile vietii pentru 2 persoane in aceasta zona.

Aproximativ cat ar costa :

-chiria apartament cu 2 camere (1 domitor + camera de zi)
-utilitatile (internet ,curent , incalzire , apa , gunoi)
-alimentele / luna / 2 persoane - daca se gateste acasa
-meniul zilei la cantina sau restaurantele din zonele industriale
- asigurarea + impozitul la masina  ( masina medie 1.8 diesel ... )



Evident o familie are si alte cheltuieli dar deocamdata ma intereseaza doar acestea din dorinta de a simplifica calculul preliminar.

multumesc

#2
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,720
  • Înscris: 13.07.2011
-Chiria, sa inteleg ca vrei 2 camere, 40-60m² te duce de la 4-650€ (fara internet, tv, curent, etc.)
-Internet + TV costa cam 30€
-Alimentele depinde foarte mult de ce mananci. Daca mergi la cumparaturi intr-un weekend si cumperi pentru o saptamana, incl. carne, legume, fructe, si altele, pentru 2 persoane te duce undeva la 5-60€.
-La cantina firmei doar tu poti stii, eu am lucrat la o companie unde plateam 3,5€ pe meniu zilnic. Depinde foarte mult de cantina, exista companii si cu 2-2,5€ pe meniu dar si altele cu 6-7€.

Este la Seat oferta nu?

Edited by business11, 30 September 2019 - 14:20.


#3
quantico2708

quantico2708

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 15.07.2008

 business11, on 30 septembrie 2019 - 14:16, said:

-Asigurarea la masina cam 1000eur pe an la ce spui tu acolo.
asigurarea obligatorie ?

#4
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,720
  • Înscris: 13.07.2011
Da, in Spania este putin mai complicat cu asigurarea, trebuie sa completezi un formular cu mai multe intrebari si cerinte. Spre exemplu asigurarea la ei depinde si de regiunea unde locuiesti, daca parchezi masina in garaj, cati km parcurgi pe an si ce lucrezi. Nu iti pot spune exact cat o sa te coste, dar nu capacitatea motorului este importanta ci puterea in cai, la 1.8 si 180cai fara mari reduceri ajungi la 1000eur pe an aproximativ pentru obligatorie.

Daca oferta este de la Seat, sa stii ca am avut o cunostinta care a lucrat 9 luni la ei si din cate imi aduc aminte au ceva apartamente pentru angajati.

Edited by business11, 30 September 2019 - 14:29.


#5
quantico2708

quantico2708

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 15.07.2008

 business11, on 30 septembrie 2019 - 14:28, said:


Daca oferta este de la Seat, sa stii ca am avut o cunostinta care a lucrat 9 luni la ei si din cate imi aduc aminte au ceva apartamente pentru angajati.

nu e la SEAT ....dar in zona

#6
villacrown

villacrown

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 11.01.2015
Asigurarea in Spania este ieftina.Eu pentru o Toyota de 126 CP plateam 340 full casco.impozitul 140. Pe an. In Austria platesc in jur de 1800 impreuna, pe an.In Martorell ar trebui sa fie mai scump chiria din cauza la SEAT

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate