Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Sfat infiintare cultura lucerna

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
victorvvv

victorvvv

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 03.07.2018
Salut, as vrea sa pun lucerna (sau amestec de lucerna si trifoi) in tomana asta pe o parcela din apropierea casei, Nu as vrea sa creasca foarte inalta (oricum va fi cosita regulat). M-ar interesa in primul rand longevitatea culturii.

Stie cineva vreun soi bun (lucerna sau lucerna/trifoi), dar mai ales de unde se cumpara respectivele seminte?. Ca lucerna, ce am gasit pe net au fost:

PR54VO9 - rezistent la inghet - nu am gasit nimic despre longevitate
PR55V48 - pentru soiuri lutoase - nu am gasit nimic despre longevitate
Prosementi - cica ar tine 6 ani - nu gasesc nimic de inaltime + nu am gasit seminte decat la un singur vanzator pe olx... nu prea am incredere.

Teodora, Cezara - soiuri romanesti cu inaltime medie ( nu am gasit nimic despre longevitate)

Daca aveti cumva si alte idei, as fi recunoscator sa mai aud si alte pareri. Ca locatie, parcela se afla in TR (iarna trecuta am avut si -20) si are cam 0,5ha. Multumesc

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Longevitatea tine foarte mult de tipul de sol si de intretinere:
-cum o cosesti, manual sau mecanizat.
-ce fertilizatori folosesti.
-cum si cat o irigi.
-ce ierbicide folosesti (mai ales in cazul aparitiei cuscutei).

Edited by pasilla, 29 September 2019 - 17:34.


#3
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016
Eu i-am dat voie la un vecin sa puna lucerna la mine in gradina( 1500mp) pentru ca eu eram oricum in diaspora si veneam numai 1-2 ori pe an acasa.A exploatat-o fara intrerupere si intretinere cam 7 ani dupa care au inceput sa apara smocuri de burueni pe ici pe colo.
Locatie mijlocul Ardealului.

Edited by Kean, 29 September 2019 - 17:39.


#4
96Flo

96Flo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 18.03.2014
Lucerna tine mult, trifiul NU, samanta de pruductie locala este buna daca este selectata bine.

#5
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,780
  • Înscris: 12.01.2018
SămĂąnță cumpar-o din magazin.nu piata olx.se folosesc 25 kg/hectar. Pretul este 30lei/kg dar atentie un ierbicid pt lucerna costa tot 30x25 lei cat sămĂąnță buna,selectată  de calitate asa ca daca te calicesti  tot mai scump esti.in ce zona  stai de nu ai magazin  specializat?

Edited by EMPP, 29 September 2019 - 18:44.


#6
victorvvv

victorvvv

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 03.07.2018
Multumesc frumos pentru raspunsurile prompte. Satul este undeva langa Rosiori de Vede - nu stiu sa fie vreun magazin specializat, am sa caut maine unul "in oras" (banuiesc ca trebuie sa existe ceva). In mintea mea, credeam ca daca o sa cumpar seminte selectionate, cultura va rezista mai mult, iar aici sigur nu gasesc nimic "bun".

Nu as vrea sa dau deloc cu ierbicid/ingrasaminte chimice (locul fiind exact langa casa). Nu am dat in ultimii 3 ani (am avut pus pe el porumb si grau) si nu am avut nici o problema. Bineinteles, productia a fost tot timpul la 1/2 fata de cat ar fi fost in mod normal Posted Image. Nu mai vreau sa pun grau/porumb pentru ca efectiv nu mai am ce face cu ele - se va renunta la porc/gaini etc...

Pentru lucerna intentionez sa incasez subventia, iar lucerna efectiva sa o dau la schimb pe branza, lapte, oua ... am vorbit cu cativa insi.

Inca o intrebare - stie cineva unde gasesc ghidul informativ pentru masura P5? Siteul apia lasa f mult de dorit.

#7
special_murinio

special_murinio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 07.04.2011
Ca sa incasezi subventia trebuie sa pui samanta cerficata sa prezinti factura si sa faci dovada de vanzare sau consum in ferma proprie
Acum e prea tarziu sa mai semeni se seamana in august sau primavara.
Ca sa ai cultura buna trebuie sa administrezi ingrasaminte complexe sau gunoi de grajdi la pregatirea patului germinativ

#8
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Rosiori de vede- zona de seceta......

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate