Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

marea minciuna

* - - - - 11 votes
  • This topic is locked This topic is locked
122 replies to this topic

#37
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,037
  • Înscris: 23.09.2005
No, si? Ce dovedeste asta?

Eu sunt fumator, si totusi sustin ca nu-i bine sa fumezi.

#38
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
eu stiu din lege ca un om rau nu poate face un fruct bun

#39
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,037
  • Înscris: 23.09.2005

View Postlegit10, on 28 septembrie 2019 - 22:00, said:

eu stiu din lege ca un om rau nu poate face un fruct bun

Eh, vezi, aici e problema. Tu stii "din lege".

Dar nu din experienta.

#40
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
nu prea imi place sa o lungesc, trebuie credinta, fara credinta nu faci nimic, nu poti sa stii ce vrea Dumnezeu, degeaba il vezi. credinta vine cand asculti legea, viata ta se schimba vizibil

#41
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,037
  • Înscris: 23.09.2005

View Postlegit10, on 28 septembrie 2019 - 22:05, said:

nu prea imi place sa o lungesc, trebuie credinta, fara credinta nu faci nimic, nu poti sa stii ce vrea Dumnezeu, degeaba il vezi. credinta vine cand asculti legea, viata ta se schimba vizibil

Eu sunt de acord ca credinta te poate ajuta in viata de zi cu zi.

Insa nu te ajuta sa deslusesti adevarrile fundamentale despre viata.

#42
LouisCyphre

LouisCyphre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,965
  • Înscris: 24.01.2012
Auzi iniţiator, dar o poză cu binecunoscuta şi populara divinitate Dumnezeu, are cineva?
Un filmuleţ pe youtube, un profil de facebook, orice?
Că în afară de Moise şi un oligofren de la Maglavit...nu prea se arată nea' Doamne-Doamne la faţă.
E mai timid, ce are?
Sau doar pentru că scrie la "Lege", aka Biblie, este automat adevărat?
Frăţioare, unii am ieşit din Evul Mediu, ce naiba!

#43
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015

View PostLouisCyphre, on 28 septembrie 2019 - 22:53, said:

Auzi iniţiator, dar o poză cu binecunoscuta şi populara divinitate Dumnezeu, are cineva?
Un filmuleţ pe youtube, un profil de facebook, orice?
Că în afară de Moise şi un oligofren de la Maglavit...nu prea se arată nea' Doamne-Doamne la faţă.
E mai timid, ce are?
Sau doar pentru că scrie la "Lege", aka Biblie, este automat adevărat?
Frăţioare, unii am ieşit din Evul Mediu, ce naiba!

omule, Dumnezeu nu e un sclav sau un prieten, trebuie sa crezi fara sa il vezi, daca il vezi pe Dumnezeu, o sa crezi ca e Dumnezeu? o sa crezi in legea lui? nu, trebuie sa il cauti orbeste, asa vei crede in el.
in plus daca il vezi pe Dumnezeu si faci un pacat esti terminat, nu exista cale de intoarcere pentru tine. pentru ca Dumnezeu e Sfant

#44
Fjell

Fjell

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 932
  • Înscris: 21.08.2012

View Postlegit10, on 29 septembrie 2019 - 08:18, said:


omule, Dumnezeu nu e un sclav sau un prieten, trebuie sa crezi fara sa il vezi, daca il vezi pe Dumnezeu, o sa crezi ca e Dumnezeu? o sa crezi in legea lui? nu, trebuie sa il cauti orbeste, asa vei crede in el.
in plus daca il vezi pe Dumnezeu si faci un pacat esti terminat, nu exista cale de intoarcere pentru tine. pentru ca Dumnezeu e Sfant
Asculta, pocaitule ! Voi faceti parte din tagma aia de fanatici religiosi care abia asteapta sa se bucure de pacatul altuia. Am un zilion de pacate in viata asta, fac in continuare si nu ma voi opri din ele pana cand nu voi mai fi ! Daca imi spui ca exista un Dumnezeu care abia asteapta sa ne f..a atunci cand murim, atunci prefer sa spun ca cei care v-au invatat mizeria asta religioasa  sunt mai pacatosi decat mine. Repet o discutie avuta cu o fanatica religioasa :''Pai, cei care au trait acum 200 de mii de ani, cei care au trait inaintea jegului religios, inainte de a aparea povesti cu cei mai tari zei din lume, ce se va intampla cu ei ? Eu nu au stiut de religie, ei s-au adaptat situatiei traite. VOR MERGE IN IAD PENTRU CA NU AU CREZUT IN DUMNEZEU.''
Adica, Dumnezeu pedepseste si pe Australopiteci, Homo Sapiens si pe Homo Florosiensis...
A ! Foarte important pentru tine : Dumnezeu sa ii pedepseasca si pe cei din Padurea Amazonului, triburile care traiesc din vanat, izolate total de lumea civilizata, fara acces la educatie, indoctrinare religioasa, tehnologie. Ce te-ai mai bucura, asa-i ?

#45
LouisCyphre

LouisCyphre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,965
  • Înscris: 24.01.2012

View Postlegit10, on 29 septembrie 2019 - 08:18, said:


omule, Dumnezeu nu e un sclav sau un prieten, trebuie sa crezi fara sa il vezi, daca il vezi pe Dumnezeu, o sa crezi ca e Dumnezeu? o sa crezi in legea lui? nu, trebuie sa il cauti orbeste, asa vei crede in el.
in plus daca il vezi pe Dumnezeu si faci un pacat esti terminat, nu exista cale de intoarcere pentru tine. pentru ca Dumnezeu e Sfant

Aaaa, acum am înţeles.
Adică, dacă fac un păcat, cât de mic, sunt terminat, că zeitatea omniştientă şi omnipotentă aka Dumnezeu e Sfânt  (cu S mare!) şi nu mai există cale de întoarcere pentru mine.
Aşadar, sunt condamnat la chinuri veşnice în focurile Iadului, pentru un păcăţel, nu?
Dumnezeu mă trimite acolo pe veşnicie, să fiu chinuit, torturat, ars, tras în furci, pentru că el mă iubeşte.
Că practic creştinismul este religia iubirii, nu-i aşa?
Faină dragoste, ce să spun.

Acuma sincer, nu cred că se va întâmpla aşa, şi o să şi explic de ce.
E nevoie doar de puţină logică. Da, logica aia care nu prea e pe placul bisericii.
Aşadar:
Din ce ştiu eu, Iadul e condus discreţionar de Satan, duşmanul lui Dumnezeu.
Că s-au cam şucărit unul pe celălalt acum ceva vreme, pe la începutul timpurilor.
Nu se ştie exact din ce s-au luat, da' nu contează, important este că se duşmănesc.
Acuma logic, dacă eu fac păcate şi îl supăr pe Dumnezeu, Satan nu poate decât să se bucure că duşmanul lui de moarte este necăjit, supărat, aproape de depresie, din cauză că eu fac nasoale.
Aşa că, în clipa în care eu bat la poarta Iadului, Satan întinde rapid covorul roşu, deschide o bere rece şi mă ia de după umeri: Hai amice, la o bere şi să futem ceva, că taaare m-am mai distrat când ai făcut boacănele alea! Băi, ej' nebun, era Moşu' cu spume la gură! Hai, bine ai venit!

În altă ordine de idei, mai scuteşte-mă cu delirul ăsta mistic, că nu mai suntem la 1400.
Pur şi simplu nu mai ţine vrăjeala, pe bune.
Dumnezeu e mort demult.

#46
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015

View PostFjell, on 29 septembrie 2019 - 09:39, said:

Asculta, pocaitule ! Voi faceti parte din tagma aia de fanatici religiosi care abia asteapta sa se bucure de pacatul altuia. Am un zilion de pacate in viata asta, fac in continuare si nu ma voi opri din ele pana cand nu voi mai fi ! Daca imi spui ca exista un Dumnezeu care abia asteapta sa ne f..a atunci cand murim, atunci prefer sa spun ca cei care v-au invatat mizeria asta religioasa  sunt mai pacatosi decat mine. Repet o discutie avuta cu o fanatica religioasa :''Pai, cei care au trait acum 200 de mii de ani, cei care au trait inaintea jegului religios, inainte de a aparea povesti cu cei mai tari zei din lume, ce se va intampla cu ei ? Eu nu au stiut de religie, ei s-au adaptat situatiei traite. VOR MERGE IN IAD PENTRU CA NU AU CREZUT IN DUMNEZEU.''
Adica, Dumnezeu pedepseste si pe Australopiteci, Homo Sapiens si pe Homo Florosiensis...
A ! Foarte important pentru tine : Dumnezeu sa ii pedepseasca si pe cei din Padurea Amazonului, triburile care traiesc din vanat, izolate total de lumea civilizata, fara acces la educatie, indoctrinare religioasa, tehnologie. Ce te-ai mai bucura, asa-i ?
oamenii nu au trait acum 200 de mii de ani, asta e planul lui darwin si al fanilor lui pentru a nu putea fi demontata teoria lui, ceva ce nu poate fi probat de nimeni, uita-te la fosilele umane pe wikipedia, o sa razi

View PostLouisCyphre, on 29 septembrie 2019 - 09:51, said:

Aaaa, acum am înţeles.
Adică, dacă fac un păcat, cât de mic, sunt terminat, că zeitatea omniştientă şi omnipotentă aka Dumnezeu e Sfânt  (cu S mare!) şi nu mai există cale de întoarcere pentru mine.
Aşadar, sunt condamnat la chinuri veşnice în focurile Iadului, pentru un păcăţel, nu?
Dumnezeu mă trimite acolo pe veşnicie, să fiu chinuit, torturat, ars, tras în furci, pentru că el mă iubeşte.
Că practic creştinismul este religia iubirii, nu-i aşa?
Faină dragoste, ce să spun.

Acuma sincer, nu cred că se va întâmpla aşa, şi o să şi explic de ce.
E nevoie doar de puţină logică. Da, logica aia care nu prea e pe placul bisericii.
Aşadar:
Din ce ştiu eu, Iadul e condus discreţionar de Satan, duşmanul lui Dumnezeu.
Că s-au cam şucărit unul pe celălalt acum ceva vreme, pe la începutul timpurilor.
Nu se ştie exact din ce s-au luat, da' nu contează, important este că se duşmănesc.
Acuma logic, dacă eu fac păcate şi îl supăr pe Dumnezeu, Satan nu poate decât să se bucure că duşmanul lui de moarte este necăjit, supărat, aproape de depresie, din cauză că eu fac nasoale.
Aşa că, în clipa în care eu bat la poarta Iadului, Satan întinde rapid covorul roşu, deschide o bere rece şi mă ia de după umeri: Hai amice, la o bere şi să futem ceva, că taaare m-am mai distrat când ai făcut boacănele alea! Băi, ej' nebun, era Moşu' cu spume la gură! Hai, bine ai venit!

În altă ordine de idei, mai scuteşte-mă cu delirul ăsta mistic, că nu mai suntem la 1400.
Pur şi simplu nu mai ţine vrăjeala, pe bune.
Dumnezeu e mort demult.
satan e aproape un nimeni, pe satan il bate arhanghelul mihail, Dumnezeu nu se pune cu satan, o opinie bazata pe biblie

satan e de nivelul ingerului Gabriel (arhanghel facut de oameni)

Edited by legit10, 29 September 2019 - 10:10.


#47
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,037
  • Înscris: 23.09.2005

View Postlegit10, on 29 septembrie 2019 - 10:15, said:

uita-te la fosilele umane pe wikipedia, o sa razi

Ma uit, si nu vad nimic comic.

[ https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/f2/Sapiens_neanderthal_comparison.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Apropo, stiai ca Joachim Neumann (Neander), cel dupa care a fost numit omul de Neanderthal a fost membru al bisericii si a compus cantece religioase? Posted Image

Edited by Phobos, 29 September 2019 - 10:35.


#48
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostAdm, on 28 septembrie 2019 - 20:52, said:

Pai nici povestile nemuritoare nu pot fi dovedite in 90% din situatii, doar ca Darwin nu a omorat pe nimeni, dar credinta oarba a facut munti de cranii.
ideile lui Darwin au facut milioane de victime. Hitler credea ca ajuta evolutia, plus ca era convins ca nu va exista (nici Dumnezeu) , nimeni sa-l traga la raspundere pentru crime.
Adaptarea organismelor si fiintelor la mediul ambiant nu e acelassi lucru cu evolutionismul. Stiinta afirma ca peste 80% din gene sunt inactive. Acestea se activeaza in functie si de varsta nu doar la mediu. Ei bine, exista si genele imbatranirii. Numai ca sunt combinate cu alte gene si caracteristici. O gena are functia sa controleze mai multe caracteristici, o caracteristica e controlata de mai multe gene. Deci pe baza acestei informatii, evolutionismul pare sa fie o teorie imposibila.

#49
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
un desen frumos

#50
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,037
  • Înscris: 23.09.2005

View Postlegit10, on 29 septembrie 2019 - 10:31, said:

un desen frumos

"Profesorul de gramatică intuia corect că oasele nu aparțin unui urs, ci unui „individ extrem de vechi din specia umană”. Trebuie menționat că în august 1856, atunci când au fost scoase la lumină fosilele neanderthaliene, nici Fuhlrott și nici majoritatea oamenilor de știință nu acceptau ideea de evoluție animală, cu atât mai puțin umană. Mai erau trei ani până când Darwin și Wallace să își prezinte împreună teoria evoluției și până când Darwin să publice „Despre originea speciilor” (carte în care naturalistul britanic nu a pomenit absolut nimic despre evoluția umană)."

#51
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
prietene voi mimati inteligenta, darwin este facut dupa chipul lui satan, un virtuos, nu un prost, insa tocmai asta l-a facut sa cada, prea multa mandrie

#52
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,037
  • Înscris: 23.09.2005

View Postlegit10, on 29 septembrie 2019 - 10:43, said:

prietene voi mimati inteligenta, darwin este facut dupa chipul lui satan, un virtuos, nu un prost, insa tocmai asta l-a facut sa cada, prea multa mandrie

N-a cazut nicaieri.

Din punctul de vedere al Bisericii, orice chestie care pune in pericol industria religioasa, este periculoasa, eretica, si trebuie desfiintata.

Sa nu cumva sa se opreasca "fabrica de bani". Posted Image

Biserica este o industrie, care se ascunde dupa paravanul unei false spiritualitati.

Iar acuma, cand lumea incepe sa deschida ochii, simte ca-i fuge pamantul de sub picioare.

Daca vreti sa mai intretineti mirajul, trebuie sa mai evoluati si voi, la fel ca speciile, caci daca continuati cu baliverne de genul asta in care negati dovezile clare din fata ochilor, nu va mai baga nimeni in seama.

Mai evoluati fratilor, faceti ca Papa, el a zis ca pan` la urma biserica nu neaga posibilitatea existentei extraterestrilor, ca Dumnezeu in maretia lui a facut Universul infinit si nu stim ce a mai pus in el, etc. Vezi, asta e calea corecta daca vreti ca spectacolul sa continue si mirajul sa nu se destrame de la sine.

Sa nu ma intelegi gresit, eu nu vin aici sa ma cert pe ideea existentei sau non-existentei divinitatii. Eu sunt agnostic, deci daca ma intrebi pe mine eu zic "poate da, poate nu, nu stiu".

Insa Biserica este in general o adunatura de profitori. Nu doar cea ortodoxa ci toate.

Edited by Phobos, 29 September 2019 - 10:52.


#53
LouisCyphre

LouisCyphre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,965
  • Înscris: 24.01.2012

View Postlegit10, on 29 septembrie 2019 - 10:43, said:

prietene voi mimati inteligenta, darwin este facut dupa chipul lui satan, un virtuos, nu un prost, insa tocmai asta l-a facut sa cada, prea multa mandrie
Iar enoriaşii nici măcar nu se chinuie să mimeze prostia.
Le iese foarte bine din prima!

#54
Fjell

Fjell

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 932
  • Înscris: 21.08.2012
Daaa ! Si desenele din pesteri sunt facute alaltaieri, nu ? Am inteles ce vrei sa spui ! Pamantul are 6000 de ani si dinozaurii nu au existat !

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate