Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Sarmale, fara ele nu se poate!

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
99 replies to this topic

#37
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014
Nu m-am.invrednicit sa imi.iau masina de tocat electrica, dar cer sa mi se toace pe loc. Tot spata folosesc  si eu (este favorita la fripturi bucata intreaga la cuptor), si ajustez tot in magazin  cu piept de porc, pt grasime

Nu am avut curaj niciodată sa fierb numai in zeama de varza :-), dar eu nu desarez deloc, doar spal varza. Fierb in vin, SB budureasca

#38
misu183

misu183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,954
  • Înscris: 21.12.2008
Ou in sarmale? Am mai auzit dar nevasta-mea nu pune.

#39
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,455
  • Înscris: 04.05.2006

 irina2014, on 29 septembrie 2019 - 09:33, said:

Nu m-am.invrednicit sa imi.iau masina de tocat electrica, dar cer sa mi se toace pe loc. Tot spata folosesc  si eu (este favorita la fripturi bucata intreaga la cuptor), si ajustez tot in magazin  cu piept de porc, pt grasime

Nu am avut curaj niciodată sa fierb numai in zeama de varza :-), dar eu nu desarez deloc, doar spal varza. Fierb in vin, SB budureasca
Am uitat sa spun ca folosesc doar varza pusă se soacra-mea, care nu știu cum o face...dar nu e niciodată prea sarata :lol:
E numai buna tot timpul, nu necesita desarare

#40
lelali

lelali

    Vrăjeală, multă vrăjeală!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,645
  • Înscris: 07.11.2009

 richelieu, on 28 septembrie 2019 - 19:59, said:


Ou????!! :huh:
:ermm: îhî! :ermm:

Undeva, într-un colț întunecat al minții mele diabolice, am gândit și a rămas setat că dacă se desface o sarma, nu se împrăștie în farfurie/oală . :ermm:
Nici la perișoare nu puneți ou? Ălea nu tot din carne tocată? :huh:

#41
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014
La perisoare pun albusuri (ca asa am apucat, dar cred ca oul intreg nu strica, doar ca galbenusul se fierbe mm repede de at albusul), ca nu au coaja/foaia de varza sa le țină laolaltă.
Fac sarmale de curand, raportat la varsta mea :-), si niciodată, dar niciodata nu s au desfacut in farfurie.
Am facut si varianta numai din vita, nici alea nu se dezintegrau.

#42
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,094
  • Înscris: 30.04.2007

 irina2014, on 29 septembrie 2019 - 09:33, said:

Nu m-am.invrednicit sa imi.iau masina de tocat electrica,

imi dai voie sa-ti recomand sa-ti iei una d'aia prozaica, ca pe vremea lu' mamaie, dar dotata cu site cu gauri de diferite dimensiuni?
am si electrica, dar la manivela, parca se toaca mai bine, mai "altfel" ...
pentru sarmale, folosesc sita mica, de 4-5 mm (sper sa nu gresesc aproximarea) .

#43
DANANDREI2001

DANANDREI2001

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,588
  • Înscris: 10.08.2009
Revin cu reteta de sarmalute in foi de vita.
Regulile de comportament in bucatarie raman la fel ca la cele cu varza.
Foile: le iau tot din obor de la o tanti si imi cauta in butoi 10 pachete cu frunze mai mari.
le pun intr-un vas mare si le oparesc 3-4 minute .
le scot , tai vena de pe mijloc si teoretic ies 2 sarmale dintr-o foaie.
am obosit acum, trebe sa beau o bere f rece.
Tocatura: clasic 60 % carne de porc mai grasuta si restul carne de vitel.Io folosesc 2 hamburgheri de vitel de la auschan.
Multa ceapa prajita in untura de rata, ou,condimente, putin bulion si  FARA OREZ de loc.
Dupa care vine partea migaloasa, impletitu.
Sarmaluta cat o imbucatura, regula cu un sprit la 30 de sarmale se pastreaza neaparat.Posted Image
desavarsirea:
pe fundul oalei se pun foi de vita s-o acopere.
nu se pune afumatura nici daca ai pistolu la tampla.
straturi de sarmale pana sus, acoperite cu alte foi de vita.
zeama e 1/3 vin bun, 1/3 bors si rosii de vara curatate de piele zdrobite pana la un fel de suc cu pulpa.Eventual putina apa.
3-4 ore la foc mic - sau varianat cu slow cooker la high 4 ore.
la final se ia din zeama din oala, se amesteca usor cu smantana ,se intoarce in oala si se mai lasa jumate de ora descoperite in cuptor sa prinda putina rumeneala.
mamaliga si ardeiul iute n-au ce cata aici, poate o paine neagra proaspata cu care sa intingi in sos.
mai e si varianta cu carne de rata tocata in loc de porc, merge si aia f bine dar sunt putin mai uscate.

#44
sylvius

sylvius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,400
  • Înscris: 01.01.2007
Posted Image

Dracu' m-a pus sa intru pe topicu' asta !... Posted Image

#45
calabrezu

calabrezu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 427
  • Înscris: 03.12.2018
Nici eu n-am auzit de sarmale cu ou.O fi prin alte parti, dar la noi se fac simple,in foi de varza, de vita sau de sfecla si fara bacon,cirnati,ciolan,etc.Afumaturile astea imi plac cu o varza fiarta. Sarmalele le face nevasta-mea si sunt bestiale.Pacat ca le face cam rar, de vreo 5-6ori pe an.Preferatele mele insa sunt cele cu ciuperci, bineinteles tavalite prin smantana.Acum e momentul cind apar popincile de toamna.

#46
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,094
  • Înscris: 30.04.2007

 DANANDREI2001, on 29 septembrie 2019 - 14:13, said:

mai e si varianta cu carne de rata tocata in loc de porc, merge si aia f bine dar sunt putin mai uscate.
esti demonic!!
banati-l repede pina nu mai scrie unarticol!!

zici de obor, daca-i vorba de piata obor, incearca o data si cu pulpa superioara de curcan ;) (da, stiu, am un fix cu carnea asta) nu medalioane sau piept, pulpa! este mult mai gustoasa, iar mie, ca orasan care in copilarie a gustat carnea de gaina crescuta in batatura, imi aduce aminte intr-o masura substantiala, de acel gust.

#47
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,455
  • Înscris: 04.05.2006
Eu pe alea le vita le fac doar din pasare (piept de rata sau gasca), +30%grasime. Ceapa tot 30%, calita in untura de rata și stinsă cu aceeași Fetească alba de jidvei, boia, turmeric, sare și piper. Fără orez.
Astea ies mai mici, ca n-am ce le face :lol:
Fierte in aceeași Fetească, 1/2 cu apa.
Pentru însoțire, le fac un sos din bacon tocat mărunt și prajit crocant, amestecat cu smântâna de gătit, puțin parmezan ras și galbenus de ou.

#48
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,455
  • Înscris: 04.05.2006

 r_murphy, on 29 septembrie 2019 - 13:18, said:



imi dai voie sa-ti recomand sa-ti iei una d'aia prozaica, ca pe vremea lu' mamaie, dar dotata cu site cu gauri de diferite dimensiuni?
am si electrica, dar la manivela, parca se toaca mai bine, mai "altfel" ...
pentru sarmale, folosesc sita mica, de 4-5 mm (sper sa nu gresesc aproximarea) .
Doar parca ;)

 lelali, on 29 septembrie 2019 - 10:37, said:


:ermm: îhî! :ermm:

Undeva, într-un colț întunecat al minții mele diabolice, am gândit și a rămas setat că dacă se desface o sarma, nu se împrăștie în farfurie/oală . :ermm:
Nici la perișoare nu puneți ou? Ălea nu tot din carne tocată? :huh:
La perișoare pun, pen’ca pe alea nu le tine nimic la un loc pana se gătesc...și se împraștie in oala. Sarmalele sunt ținute de înveliș, nu e nevoie de ou sa le lege. Proteinele din carne, împreuna cu amidonul din orez, crează un liant suficient de bun încât sa nu se desfacă sarmaua, odată fiarta. La perișoare e altceva.
Oul schimba însă textura, chiar și gustul....

#49
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,409
  • Înscris: 29.04.2008

 DANANDREI2001, on 28 septembrie 2019 - 16:34, said:



Am si eu niste sarmale in frigider, dar parca ale tale sunt mai bune.

#50
canarel

canarel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,520
  • Înscris: 13.10.2010

 DANANDREI2001, on 29 septembrie 2019 - 14:13, said:

Revin cu reteta de sarmalute in foi de vita.
Regulile de comportament in bucatarie raman la fel ca la cele cu varza.

datu'  cu ruj si crucea cu limba-n gura se incadreaza la reguli de comportament?
si neaparat numaratul sarmalelor la sfarsitPosted Image


 richelieu, on 29 septembrie 2019 - 18:55, said:

Fără orez

fara orez?
stiu ca topicu-i de sarmale, dar rog initiatorul si moderotorul sa fie ingaduitori, ca nu ma pot abtine, mai ales ca azi am fost la o pomana si-s cam nevorbitaPosted Image

am o verisoara care din nefericire a ramas fata batrana,
long story short, in ultima clipa s-a contramandat nunta si contramandata a ramas pana in ziua de azi - chestie de vreo treij' de ani.
fata era de la tara si urma sa faca nunta la cort, cu pregatirile facute de babele pricepute din sat. chiar facusera cumparaturi ptr masa de nunta.
orataniile au ramas vii, dar din porc, fiindca apucasera deja sa toace carnea, s-au hotarat sa faca o pomana ptr tatsu.
omu' murise de vreun an, chiar ii facusera si pomana de an, ca de aia tot amasera nunta. dar daca tot aveau carnea, cica hai sa mai faca o pomanaPosted Image
si se baga iar babele in actiune, doar ca era altul evenimentul
una mai tinerica se tot caznea sa potriveasca aluatul de sarmale si o-ntreba continuu pe sefa peste oale cat orez sa puna,
asta enervata de-atatea intrebari rabufneste: da' pune, fa, hir-ai a' dracu', mai mult, c-acuma-i pomana, nu mai e nunta! :lol:

#51
LouisCyphre

LouisCyphre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,956
  • Înscris: 24.01.2012
Rog din sufletul meu de copil flămând un moderator, închide topicul ăsta!
Să se piardă în negura istoricului SP.
Promit să îl dezgrop când fac rost de varză murată, că pe aici se uită la tine ca la un nebun dacă întrebi de aşa ceva.
În sfârşit, să vă fie de bine, sadicilor!

Edited by LouisCyphre, 29 September 2019 - 20:18.


#52
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,455
  • Înscris: 04.05.2006
Poate alt moderator....pen’ca asta chiar e sadic 😂😂😂

Canarel....:roflmaofast:
Serios vorbind, da....la cele in foi de vita, orezul e in plus.

Edited by richelieu, 29 September 2019 - 23:23.


#53
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002
Cele mai importante ingrediente sunt: nu neaparat in ordinea, asta varza si carnea, avem o problema cu varza, apare in Romania din ce in ce mai mult varza aia cotoroasa, cu frunza tare, poti sa o bati cu ciocanul, nu scoti foaie de sarma din ea, cel putin mie nu imi place, varza romaneasca, aia autentica, da stiu, are foaia moale, mama facea sarmale cu ea si vara, doar o oparea in bors, jurai ca e varza murata, acum iti rupe dintii, iar carnea....................nu mai gasesc eu in veci porcul ala de la tara, ala care puneai carnea in tigaie si iti bateau vecinii la usa in 10 minute, ca rupea scara cu de miros de porc prajit in tigaie, cu usturoi langa si mamaliga, si avea untura aia aromata, cred ca acum mancam sa nu zicem ca nu am mancat, dar calitatea este execrabila, si cat se chinuie bucatarii sa acopere lipsa calitatii cu condimente, eu pe vremuri nu am auzit de carne la bait, porcul de tara avea carnea moale se topea in gura, baitul se folosea la vanat, daca nu iti convenea mirosul de la fezandare, in fine, gata cu sarmalele ca m-a luat o pofta................

#54
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Pe langa ce s-a scris pe aici as mai mentiona ca la mine in familie (a se presupune familia mea, a sotiei, plus veri, etc) marimea sarmalelor paote varia pana la dimensiunea unui pumn de om serios. Mie imi place sa le fac asa incat sa le mananc din vreo 4-5 imbucaturi.
- in mijlocul oalei pun neaparat crengute de cimbru si marar pe langa bucata de afumatura.
- in compozitie pun cimbru
- condimentez carnea si cu putin ienibahar si coriandru pentru un gust mai aromat
- o oala de lut pusa la cuptor este cea mai buna varianta gasita de mine pt a gati sarmale, insa in principiu cred ca e important sa fiarba vreo 4-5h la foc mic indiferent de oala. Eu o am pe aia de lut si oricum nu fac altceva in ea.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate