Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Sarmale, fara ele nu se poate!

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
99 replies to this topic

#19
Gregan

Gregan

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 19.09.2019
Eu am mancat la cineva sarmale foarte bune, le-am, laudat, iar "secretul" mi-a spus ca ar fi faptul ca le face doar din carne de proc, nu din amestec porc+vita.

#20
DANANDREI2001

DANANDREI2001

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,590
  • Înscris: 10.08.2009

 Crbl2001, on 28 septembrie 2019 - 16:58, said:

Recomand sa adaugati foi de vita peste sarmale si grasime deasupra foilor.Iese un gust excelent.


uitai sa zic asta.
la 100 de sarmale pun in aceeasi oala si 8-10 in foi de vita.

#21
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Mie personal nu-mi plac sarmalele în foi de varză, le prefer pe cele în foi de viță, deși ca să o împac și pe olteanca mea, gătim sarmalele în straturi viță și foi de varză murată ținute în prealabil minim 8 ore în apă la dezacrit ! Nu știu cum sunt gusturile altora, dar eu nu pun cimbru niciodată în sarmale, dau un gust ciudat și amar deși îmi place cimbrul foarte mult, dar presărat la urmă peste friptura de grătar, niciodată la marinat carnea, la fel gust respingător, amar care-l imprimă gustului cărnii !

Îmi place să fierb sarmalele în supă de pui sau găină provenită de la un rasol, sau supă de vită, în rest folosesc foarte puțin bulion sau deloc adăugat în tocătura de sarmale, dacă adaugi mai mult până le înroșești, va strica gustul sarmalelor ! Pe fundul oalei îmi place să pun varză  tocată proaspătă, nu murată și o foaie de dafin iar în supa care fierb sarmalele adaug borș sau storc o lămâie. Posted Image

#22
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003

 PopaXXX, on 28 septembrie 2019 - 17:26, said:

PS: dar nevasta ce face, ca ea trebuie sa faca mancare in casa.
Nu trebuie. Tu ai crescut intr-o anume organizare familiala dar asta nu-i absoluta!

Edited by neagu_laurentiu, 28 September 2019 - 18:55.


#23
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,097
  • Înscris: 30.04.2007
poti sa pui "un praf de cimbru" mai spre sfirsit, pentru ca intr-adevar, daca fierbe mult in amestecul sarmalos, lasa un pic de amareala, sau pui acelas praf, cind le incalzesti.

#24
Tonic Water

Tonic Water

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,341
  • Înscris: 09.07.2005
Vorbesti de sarmale si nu ai pus langa el un ardei iute, un catel de usturoi si un pahar de tuica Posted Image , Si le mai mananci si reci de la frigider...... Sa dispari din bucatarie. Si sa le faci mai mari in diametru, cam cat un penis mai  mic in erectie (sorry moderatori, da nu gasesc alta comparatie),

#25
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,118
  • Înscris: 10.07.2013
Attached File  000sarmale00.JPG   192.4K   35 downloads Attached File  000sarmale0.jpg   299.66K   38 downloads


Daca este topic cu sarmale...sa punem si cateva imagini pentru pofticiosi! Posted Image Posted Image Posted Image

#26
romvic

romvic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 503
  • Înscris: 16.08.2019
Cred ca nu poate fi vorba despre sarmale taranesti fara ciolan afumat.
Imi pare rau ptr cei carora le-am facut greata cu ciolanu' afumat INTRE sarmale.
Pe urma ar fi "treaba" cu cimbru si marar. Sunt indispensabile, unor sarmale adevarate.
Pe urma firberea la foc lent pana la punctul la care orezul sa fie inca intreg.
Si sa nu uitam de smantana. Sarmalele fara smantana sunt ca sexul protejat.
Adica un fel de...

Edited by romvic, 28 September 2019 - 19:34.


#27
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,458
  • Înscris: 04.05.2006

 PopaXXX, on 28 septembrie 2019 - 16:50, said:


Stai putin, tu esti baiat si faci sarmale?
Ce-are? Suntem mai mulți care dacă vrem sarmale bune, le facem noi :D

 lelali, on 28 septembrie 2019 - 17:07, said:

Eu pun doar un ou. Bulion never, roșii tocate mărunt în caz că nu mai am pastă de roșii cu ardei (trăiască viitoarea nașă că mă alimentează. :D)
În 90% din cazuri am cumpărat amestec de carne porc cu vită (cumpăr numai de la godacul din giulești, chiar dacă trebuie să traversez orașul) și mai adaug bacon, slănină afumată, șunculiță țărănească sau cârnați afumați.
Dacă mă apuc de împachetat, poate să vină și papa de la roma,  nu întrerup activitatea că stricăm fengshui-ul și încep să aibă mărimi diferite. :D
A! Și mai adaug 2-3 frunze de foi de dafin la fund.
Dezastrul din bucătărie se curăță la final, în cele mai multe cazuri de soț, să-i dea 'mnezo sănătate. :D
Tot doar la cuptor. Pe final, le las fără capac să se rumenească umbic varza de deasupra.
Ou????!! :huh:

#28
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002
Data viitoare da-ne peste ochi cu un video, sa vedem tot procesul de productie, ce pot sa zic.................fara comentarii!

#29
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,730
  • Înscris: 01.10.2002

 PopaXXX, on 28 septembrie 2019 - 16:50, said:

Stai putin, tu esti baiat si faci sarmale?
Cei mai celebri bucatari din lume sunt toti barbati. Unde ai vazut un Chef celebru femeie? ;)

#30
destrug

destrug

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,352
  • Înscris: 03.08.2004
Sarmalele sunt printre putinele mancaruri pa care le face nevasta-mea. Excelente de altfel, la vas de lut si toate cele. Si cand ma gandesc ca in copilarie nu puteam sa le suport. Noroc cu armata care mi-a bagat mintile in cap.

#31
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

 cleopatra00, on 28 septembrie 2019 - 17:40, said:

Nici sarmalele cu ouă nu sunt sarmale. Pare doar o glumă proastă.
Corect. La fel cu pus carnati, bacon, afumatura impreuna cu sarmalele, + vin si supa de oase.  Facand asa, gustul sarmalelor e compromis total !

In reteta initiatorului doar dimensiunile, temperatura si timpul de fierbere amintesc de adevaratele sarmale.

#32
DANANDREI2001

DANANDREI2001

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,590
  • Înscris: 10.08.2009

 xmanyacs77, on 28 septembrie 2019 - 19:18, said:

000sarmale00.JPG 000sarmale0.jpg


Daca este topic cu sarmale...sa punem si cateva imagini pentru pofticiosi! Posted Image Posted Image Posted Image

Prima poza arata bulionul necesar  si a doua arata dimensiunea corecta.Posted Image
Sarmale cu oua n-am mancat nici eu vreodata, prefer ouale cu cartofi prajiti,bacon si parmezan.
Dar in majoritatea tocaturilor care se fierb/gatesc/prajesc se pune ou crud, leaga compozitia.
gustu sarmalelor tine de degustator nu de ingrediente.
nu exista reteta perfecta.

#33
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,458
  • Înscris: 04.05.2006
Sunt foarte multe obiceiuri și tabieturi in gătitul casnic, de care profesioniștii rad cu lacrimi :)
Urmăritul fazelor lunii, descantatul vaselor...etc.
Ce e cu adevărat important in bucătărie și implicit in privința sarmalelor, este calitatea ingredientelor.
Sarmale in foi de varza, nu fac decât din porc. Cele de Crăciun, obligatoriu din porc tăiat de mine, crescut la tara și hrănit cum trebuie.
Și când nu am încotro și cumpăr carne, niciodată nu cumpăr carne gata tocata. Aleg eu Spata și o toc acasă.
In felul acesta, pot controla mai bine cantitatea de grăsime, care trebuie sa fie pe la 30%.
Pentru grăsimea respectiva, folosesc jumătate slănina afumata, curățata de sorici și jumătate slănina cruda. Niciuna nu îmi lipsește din congelator :)
Ceapa rosie, 15-20% din carne.
Orez, 20-30%.
Pasta de roșii foarte concentrata, Cirio, o lingura la 1 kg de carne.
Boia afumata și dulce, obligatoriu.
Călesc ceapa, in untura de porc, după care adaug orezul și îl călesc și pe el pana pocnește și devine sticlos, sting cu un pahar de Fetească alba de jidvei. Pe urma pun condimentele de mai sus plus o lingura de cimbru.
Temperez amestecul și adaug carnea la “rece”. Potrivesc de sare și piper, de obicei slănina și varza îmi dau destula sare.
Sarmalele nu le fac foarte mici, tai foaia de varza in bucăți triunghiulare, cu baza de aprox 10cm...iese o sarma de vreo 6-7. Dacă sunt prea mici, îmi pare ca au prea multă foaie și prea putina umplutura.
In oala pun un strat subțire de varza tocata si o crenguța de cimbru, pe urma sarmalele concentric, la fiecare 3-4 sarmale, inserez o bucata de cârnat de dimensiune similară :)
La fiecare al doilea strat mai pun unul subțire de varza.
La mijloc bag varza tocata, amestecată cu slănina ardeleneasca, de care povesteam in topicul alalalt, de minim un an vechime (2 de preferința).
Le fierb in zeama de varza, nimic altceva.
Le acopăr cu foi de varza, in oala groasa, la cuptor 3 ore la 140 grade. Tot ce e peste 3 ore....e inutil.
Le las in cuptor pana când se răcesc.
In episodul următor, cele in foi de vita ;)

#34
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,097
  • Înscris: 30.04.2007
si nu crapa ficatul in tine de la blestemele celor care balosesc de pofta la ce ai scris ?:D :D :D

du-te nene la master chef sau cum naiba ii zice emisiunii aleia si invata-i ce-i aia mincare romaneasca (desi cu radacini turcesti ;) , sa moara "secuii" de ciuda ca acceptam o realitate)

#35
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018

 Wotan, on 28 septembrie 2019 - 20:36, said:

Cei mai celebri bucatari din lume sunt toti barbati. Unde ai vazut un Chef celebru femeie? Posted Image
Chef Patrizia.

#36
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,725
  • Înscris: 08.10.2004

Quote

i când nu am încotro și cumpăr carne, niciodată nu cumpăr carne gata tocata. Aleg eu Spata și o toc acasă.

asta vroiam sa adaug si eu la primul post  - foarte corect ;)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate