Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 

Ordine canale implicita Digi Tv cablu

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
xeon550

xeon550

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 08.06.2007
Ce Id retea, Frecventa, Rata simbolurilor si Modulare trebuie sa pun la un televizor Horizon ca sa am ordinea canalelor Digi Tv cablu implicita? Acuma mi le ordoneaza aiurea.

#2
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,109
  • Înscris: 30.04.2007
de ce le-ai aranja conform grilei lor daca poti sa le aranjezi in functie de preferintele proprii?

personal, in primul rind scot "dublurile" sd de la programele hd. urmeaza programele unei anumite minoritati, manele si trinitasuri, tabloidele, desenele animate, muzicile si mai raman cu alea in germana, traliana si franceza, canalele tip discovery, alea de filme si gata,, 20-25 de canale cel mult.

#3
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 01.12.2018
nici pe alea de filme nu le las in totalitate

#4
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,950
  • Înscris: 24.04.2013
Nu stiu daca ID retea te ajuta. La mine televizorul (cu totul alta marca) afiseaza 0xa (10 in zecimal) dar s-ar putea sa varieze in functie de unde in tara te afli.

Rata simbolurilor este 6900. Frecventa bineinteles ca variaza cu… frecventaPosted Image, ca sunt folosite multe. Modulatia nu este aceeasi pentru toate multiplexurile (frecventele), unele au 64QAM altele 256QAM, deci daca ai cum pune pe ceva gen ‘auto’.

LE: Exista deja un topic mai vechi Unde se pot gasi ID-urile de retea ale RCS-RDS?. De acolo nu imi pare ca povestea s-a terminat cu vreun succes…

Edited by sags, 28 September 2019 - 17:39.


#5
innesat

innesat

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 8,036
  • Înscris: 26.09.2010

 xeon550, on 28 septembrie 2019 - 16:06, said:

Ce Id retea, Frecventa, Rata simbolurilor si Modulare trebuie sa pun la un televizor Horizon ca sa am ordinea canalelor Digi Tv cablu implicita? Acuma mi le ordoneaza aiurea.



Daca nu ai profilul Digi nu le ordonează după numerotarea lor. In schimb, le va memora in ordinea frecventelor. Apoi tine de tine daca vrei sa le ordonezi la fel ca Digi sau cum dorești tu.

#6
csachiri

csachiri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 03.04.2007
TV smart Samsung, scanez ca operator Digi si as dori sa aflu unde pot vedea frecventa unui post in acest mod ?

#7
ronuquet

ronuquet

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,220
  • Înscris: 22.02.2017
Tii apasat pe butonul info.

#8
csachiri

csachiri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 03.04.2007
Merge, mersi frumos

#9
insbyr

insbyr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 02.07.2014
Salut!
Am nevoie de ajutorul vostru, va rog:

M-a rugat cineva sa ii reprogramez tv LG si nu gasesc la operatori profilul DIGI, am doar UPC sau alti operatori. Am mai cautat pe google si unii spuneau sa setez tv pe Finlanda dar din pacate nu gaseac nici aceasta optiune. cum ar trebui sa scanez a.i sa am grila ordonata de DIGI? Modelul TV este 32LN536B si este non-smart.

Multumesc!



#10
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,054
  • Înscris: 20.06.2009
Din păcate n-o să poți aranja canalele în ordinea Digi, decît dacă o faci manual! Doar televizoarele la care se alege Digi aranjează automat canalele în ordinea prestabilită. Chiar și la acestea, dacă se alege Alți operatori din acea listă, canalele vor fi afișate în ordinea frecvențelor.
Ținînd cont de modelul de televizor, nu e nevoie să alegi o țară străină pentru a viziona canalele digitale, România e ok. Doar că nu se poate în ordinea Digi, doar prin editare manuală după scanare.

#11
insbyr

insbyr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 02.07.2014

View Postcrislacor, on 25 mai 2020 - 08:15, said:

Din păcate n-o să poți aranja canalele Ă®n ordinea Digi, decĂ®t dacă o faci manual! Doar televizoarele la care se alege Digi aranjează automat canalele Ă®n ordinea prestabilită. Chiar și la acestea, dacă se alege Alți operatori din acea listă, canalele vor fi afișate Ă®n ordinea frecvențelor.
ȚinĂ®nd cont de modelul de televizor, nu e nevoie să alegi o țară străină pentru a viziona canalele digitale, România e ok. Doar că nu se poate Ă®n ordinea Digi, doar prin editare manuală după scanare.

Am inteles, in regula -multumesc!

#12
estroe

estroe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 11.07.2006
Exista o cale de a rezolva problema: LG Smart TV Hotel Mode si eventual ChanSort. In principiu pe un TV LG care are canalele in ordina DIGI (cred ca merge si cu alte modelele dar nu am testat) intri in mod  Hotel(gasesti informatii pe net, codul este 1105) si ai optiunea de a salva ordinea canalelor pe un stick USB. Daca ai noroc salvezi pe primul TV si o incarci pe cel de-al doilea.
Partea muncitoreasca apare daca cele doua televizoare nu salveaza informatia despre canale in acelasi format si atunci trebuie sa o prelucrezi folosind ChanSort.

#13
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,950
  • Înscris: 24.04.2013
@estroe: Nu e chiar ‘muncitoreasca’ nici daca formatul difera, deoarece ChanSort are functia ‘Liste de referinta’ <https://github.com/P...Reference-Lists>. Ordonezi cum vrei lista provenita de la un televizor apoi folosesti aceasta lista pentru a ordona instant liste provenite de la alte televizoare, chiar daca au format diferit. Ce trebuie intr-adevar este sa scanezi pe toate televizoarele pentru a salva liste (neordonate) in fiecare format.

#14
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,054
  • Înscris: 20.06.2009
Și pînă faci toate scanările păcii, și copiezi stick-urile, și prelucrezi chansort-ul... mai bine le ordonezi manual, ai oprit actualizarea automată și gata!

#15
estroe

estroe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 11.07.2006
Testeaza si vei vedea ca nu e chiar asa.

#16
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,054
  • Înscris: 20.06.2009
Ce să testez, fratele meu?!

#17
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,950
  • Înscris: 24.04.2013
Cum ce sa testezi? Sa ordonezi manual canalele, direct pe televizor. Daca nu ai decat de mutat 1-2-3 de colo dincolo, mai merge. Dar ca sa rearanjezi tot e jale mare. Nu stiu cum de au reusit producatorii de televizoare sa iasa cu asemenea UI de minus trei parale. Daca mai adaugi si limitarile impuse de o telecomanda clasica, ajungi la concluzia ce mai bine iti notezi pe o hartie numerele pe care le da automat televizorul si nu mai reordonezi nimic.

#18
Sidorin

Sidorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,489
  • Înscris: 12.07.2010
Îți faci o listă scrisă cu ordinea canalelor pe care le preferi și în 15 - 30 minute ai rezolvat-o. Eu las "poziții libere pentru viitoare canale și nu mai refac toată lista. La Sony îmi apar noile canale la sfarșitul listei.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate