Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 

Recepții DX DAB si DAB+

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
140 replies to this topic

#37
Sorin70

Sorin70

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 420
  • Înscris: 28.11.2005
E no name. Nu am incredere. Pare o clona a Majority Eddington.
Originalul e disponibil la aprox 50 EUR transport inclus.

#38
trid_ovi

trid_ovi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,109
  • Înscris: 10.10.2005
Majority e ok. Am eu in Bucuresti. Majority Robinson
L-am ales ca are mufa de antena si am cuplat o antena exterioara la el.

Edited by trid_ovi, 03 November 2020 - 17:01.


#39
chris_dvb

chris_dvb

    ...::: c :::...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,354
  • Înscris: 19.04.2008

 Sorin70, on 03 noiembrie 2020 - 15:56, said:

E no name. Nu am incredere. Pare o clona a Majority Eddington.
Originalul e disponibil la aprox 50 EUR transport inclus.

Pai de asta am si retineri. Cunoastem pofta de clonare a chinezilor. Din pacate nu si a calitatii, de cele mai multe ori. Si la pretul acela, e de-a dreptul suspect. In fine, nu cred ca are rost.

Dupa ce am stat ieri in dubii intre acel Sony XDR-P1DBP si Digitradio 1, m-am dus ieri la magazin si pana la urma, balanta s-a inclinat inspre Technisat digitradio 1. Asa ca, l-am luat.
Momentan nu pot sa spun prea multe, pentru ca voi avea nevoie de ceva timp sa-l compar. Pe scurt: pe partea de DAB mi se pare ca se comporta normal, nimic exagerat. E foarte dependent de antena. Daca nu e "scoasa"....nu intra nimic. Interesant. Dual Dab 4 canta fara probleme si cu antena adunata, pe mux-ul national 5C. Emitatorul la 20-25 km de mine. Deci nu sare in evidenta cu calitati extraordinare de receptie. Si..da, imediat am perceput acel "bazait" sau fluierat usor, in anumite momente. Poate pe unii nu-i deranjeaza, altii poate deja nu-l mai percep, dupa o anumita varsta. Eu am ureche buna..dar e de suportat. Mai ales daca dau volumul mai tare, fluieratul nu creste odata cu muzica. Asa ca, hai sa zicem...merge. Ma gandeam sa-l returnez..dar ce sa cumpar in schimb? Sony? L-am avut in mana, m-am uita la el. Pare mai degraba o jucarie. E..minuscul. N-ar fi problema. Dar gandul cu acel buton de rahat on/off, care e bomba cu ceas. Nu stii cat te tine, pan se strica. Mai bine il pastrez pe asta de la TechniSat. Sunetul e chiar ok. Considerand dimensiunile, merge. Vibreaza putin carcasa..probabil din cauza "wooferului" Posted Image . E ok. Ce asteptari poti avea? Se poate si mai rau.

La partea de FM insa...mda. E slab. Sau poate sunt eu prea rasfatat cu al meu Thieking/Degen DE1103, care-l distruge din start pe FM. Nici nu tre sa scot antena la DE1103 si o facut praf TechniSat-u. La care abia distingeam ce zicea nenea de la SRF3 (elvetienii de pe Säntis). Pe DE1103 intra curat, stereo Posted Image . Am facut si un video de comparatie, insa n-am apucat sa-l editez. O sa ma distrez putin cu el, asta e clar. Sper sa nu-l fac de rusine...mai mult decat sa-l laud. Macar pe DAB daca e ok..ajunge. Pe de-alta parte cand zici TechniSat (made in Germany), nu stiu..eu unul am ceva asteptari..mai mult decat la un made in china-Town. Dar uite ca nu e chiar asa. In concluzie (care inca nu e batuta in cuie), Digitradio 1 e un radio bun, pentru 90% din populatia pamantului. Poate unul ca noi..se uita cam critic la el cateodata, dar e ok. Nu e risipa sa dai banul pe el. Dar e bine sa stii la ce sa te astepti.

Edited by chris_dvb, 04 November 2020 - 10:28.


#40
Sorin70

Sorin70

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 420
  • Înscris: 28.11.2005
Multumim pentru primele impresii despre Digitradio 1. Si eu aveam asteptari mai mari de la "Made in Germany".  DUAL DAB 4 se confirma inca o data a fi un radio de calitate atat pe DAB cat si pe FM.

Din pacate in ultima vreme radiourile mai ieftine cu DAB au partea de FM modesta, ea fiind de fapt vioara a doua, ele fiind concepute din start pentru DAB iar partea de FM e ca sa fie acolo.

Momentan astept sa gasesc convenabil un Sangean DPR-65 ( pentru ca e mic si usor ), e bun si pe FM si-l pot lua in drumetii.

#41
chris_dvb

chris_dvb

    ...::: c :::...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,354
  • Înscris: 19.04.2008
Exact. Partea de FM e acolo pentru ca nemtii inca n-au de gand sa renunte la FM prea cuand. Singurul motiv. Tin la el cu dintii, dar e ok asa. De ce nu. Nu se incurca unul pe celalalt.
Pentru FM raman la al meu DE1103 PLL (campionul), urmat de XHDATA D808. Astea doua imi ajung pentru FM si SW + SSB.

Oricum, cu TechniSat-ul inca n-am terminat. O sa incerc sa fac diverse comparatii intre el si Dual. E aceeasi categorie. Deci distractia abia incepe.

Sunt curios de Sangean. Ce parere vei avea si cum se va comporta.

Edited by chris_dvb, 04 November 2020 - 14:52.


#42
chris_dvb

chris_dvb

    ...::: c :::...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,354
  • Înscris: 19.04.2008
Pentru cine intereseaza, comparatia de care vorbeam mai sus.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/W3UySA625jY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Numai bine!

#43
Sorin70

Sorin70

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 420
  • Înscris: 28.11.2005
Diferenta este de la cer la pamant ! Tunerul de FM e slab. Poate pe DAB sa fie mai performant.
De ce ati acordat DEGEN pe 105.55 in loc de 105.50 ? Evitati vreo interferenta cu un post local ?
Ce dialect german se vorbea ? Era ciudat, pronuntia aducea un pic de tot cu olandeza.

#44
chris_dvb

chris_dvb

    ...::: c :::...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,354
  • Înscris: 19.04.2008

 Sorin70, on 05 noiembrie 2020 - 12:39, said:

Diferenta este de la cer la pamant ! Tunerul de FM e slab. Poate pe DAB sa fie mai performant.
De ce ati acordat DEGEN pe 105.55 in loc de 105.50 ? Evitati vreo interferenta cu un post local ?
Ce dialect german se vorbea ? Era ciudat, pronuntia aducea un pic de tot cu olandeza.


Fiind vorba de un post elvetian, se vorbeste germana elvetiana.

Da, asa este. Interfereaza o frecventa radio, nu chiar locala dar destul de apropiata. Ar trebui sa intre normal pe 105,6. Dar nici o sansa. Degen-ul dispune de acord fin, astfel pot sa ma "misc" mai cu precizie pe langa frecventa cu pricina. TechniSat-ul nu are asa ceva. Normal comparatia facuta de mine nu e prea corecta. Nici nu am avut de gand sa defaimez TechniSat-ul. Chiar deloc. Am fost doar curios sa vad cum se prezinta in asemenea caz. Cu acel scop am realizat si clipul. Degen-ul este special conceput pentru asa ceva, avand o sensibilitate super buna, recunoscuta in toata lumea. Ma refer la prima varianta, cea cu PLL. Mai nou exista si varianta DSP, care, se pare ca nu se apropie de prima generatie nici pe departe. Pe cand TechniSatul pune accentul pe DAB+. FM-ul fiind doar de nevoie. Ca alternativa acolo unde nu exista digitalul.

Pe DAB+ e chiar ok. Comparand cu alte radiouri si tinand cont ca l-am testat doar indoor, e bun. Pentru teste mai amanuntite, va trebui sa ies undeva afara. Receptia digitala fiind foarte sensibila, este influentata enorm de aparatura casnica, bruiaje, etc.

Edited by chris_dvb, 05 November 2020 - 13:33.


#45
superrazvan

superrazvan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 21.06.2005
Dupa mai mult de doi ani, inca nu s-a stricat butonul de power de la Sony XDP-P1DBP
Digitradio 1 e fun, display fain, manual tuning usor din meniuri.

Compari un tuner DSP FM cu unul hibrid la care partea de DAB e nativa si partea de FM e mult software

Scopul lor nu este DX

Edited by superrazvan, 18 November 2020 - 20:45.


#46
ActiON_

ActiON_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,428
  • Înscris: 16.05.2016
Propagare troposferică, MUX-ul național elvețian, 321 km, cu un Sony XDR-S61D.


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/4MI39SM_SXo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#47
ActiON_

ActiON_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,428
  • Înscris: 16.05.2016
Compilație tropo DAB+ cu MUX-ul SWR/OAS, 220 km cu aproximație, semnal de local (adică 100%).

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/MQgPspgqbsI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#48
MPC84

MPC84

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 06.04.2021
Pe langa Timisoara ce pot sa receptionez in DAB/DAB+ ? Am un Blaupunkt Bamberg 470 DAB BT in masina.
Nu ma astept sa receptionez posturi romanesti, ma gandesc ca nu am sanse prea mari, dar poate stie cineva daca pot receptiona posturi sarbesti sau unguresti?

#49
ActiON_

ActiON_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,428
  • Înscris: 16.05.2016

 MPC84, on 08 aprilie 2021 - 12:42, said:

Pe langa Timisoara ce pot sa receptionez in DAB/DAB+ ? Am un Blaupunkt Bamberg 470 DAB BT in masina.
Nu ma astept sa receptionez posturi romanesti, ma gandesc ca nu am sanse prea mari, dar poate stie cineva daca pot receptiona posturi sarbesti sau unguresti?
Doar sârbești.
Eu aveam pe Sony XDR-S61D la Arad MUX-ul sârbesc (din Novi Sad sau Subotica).

#50
mishu77

mishu77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 608
  • Înscris: 07.03.2007

 ActiON_, on 08 aprilie 2021 - 18:10, said:

Doar sârbești.
Eu aveam pe Sony XDR-S61D la Arad MUX-ul sârbesc (din Novi Sad sau Subotica).


Probabil de la Subotita ai prins, dar e depate de Timisoara si e la campie.

#51
ActiON_

ActiON_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,428
  • Înscris: 16.05.2016
Poate să încerce.

#52
chris_dvb

chris_dvb

    ...::: c :::...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,354
  • Înscris: 19.04.2008

 MPC84, on 08 aprilie 2021 - 12:42, said:

Pe langa Timisoara ce pot sa receptionez in DAB/DAB+ ? Am un Blaupunkt Bamberg 470 DAB BT in masina.
Nu ma astept sa receptionez posturi romanesti, ma gandesc ca nu am sanse prea mari, dar poate stie cineva daca pot receptiona posturi sarbesti sau unguresti?

Ar trebui sa intre sarbii. Din experienta mea proprie, cand vin in tara.  Cateodata ii mai prind chiar si pe la Cosevita.
Incercarea moarte n-are. Posted Image

#53
chris_dvb

chris_dvb

    ...::: c :::...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,354
  • Înscris: 19.04.2008
Nu...imi retrag cuvintele, cu scuzele de rigoare. Sunt mai mult ca sigur ca, eram pe "FM", nu pe "DAB".
Insa in zona Timisoara, n-ar fi exclus sa intre ceva.

#54
mishu77

mishu77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 608
  • Înscris: 07.03.2007

 chris_dvb, on 09 aprilie 2021 - 07:30, said:

Nu...imi retrag cuvintele, cu scuzele de rigoare. Sunt mai mult ca sigur ca, eram pe "FM", nu pe "DAB".
Insa in zona Timisoara, n-ar fi exclus sa intre ceva.
De intrat intra, dar nu cred ca din masina. Cu antena la 5-10 m inaltime probabil ca intra, dar in masina nu prea cred.

P.S. Eu am incercat in sud-ul orasului in 2 masini diferite si nu am receptionat nimic.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate