Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

Marmura Residence

* * - - - 6 votes
  • Please log in to reply
601 replies to this topic

#469
antidote

antidote

    V

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,073
  • Înscris: 29.07.2005
Nu am discutat detaliile, presupun ca tamplaria se va rezolva in mod similar. Nu am o problema atata timp cat reparatia este executata corect si nici nu cred ca e fezabil sa fie data jos tamplaria pentru o lovitura de 1cm.

View Postes_oct, on 04 mai 2022 - 11:20, said:

si tie ce ti-au zis legat de cum se vor rezolva problemele ca si comparatie cu  post-ul de mai sus?


#470
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011
.

Attached Files



#471
kalinin123

kalinin123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 16.07.2008
@crisstonne: Îți mulțumesc pentru poze. Deși înțeleg că totuși se poziționează ca un ansamblu de calitate bună, aspectul exterior arată fie ca un bloc vechi, revopsit fie ca unul nou, dar din gama foarte de jos a prețurilor. Din punctul meu de vedere este foarte neinspirată alegerea designului, a culorilor și a "grătarelor" de la balcoane. Păcat.

Edited by kalinin123, 12 June 2022 - 10:48.


#472
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011
Pentru puțin!
Locuiesc în zonă, și am zis să ajut, plus, să am un istoric al evoluției blocurilor.
Misiunea mea este încheiată.
Acum, ce să zic, succes noilor locatari, sper ca totul să fie bine pentru ei, să îi mulțumească calitatea construcțiilor/finisajelor, și evident, nu în ultimul rînd, să aibă o viață fericită  🥳🍻

#473
migaci83

migaci83

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 05.06.2021
Cam neinspirata solutia cu cadrele/barile/tevile acelea din jurul balcoanelor. Nu le vad rostul. Iti dau impresia de schele.
Pe deasupra, risca ca dupa cativa ani sa rugineasca/cocleasca/oxideze (depinde de material, ca doar nu cred ca sunt din inox :) ) si sa arate naspa rau.

#474
lllllll

lllllll

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 11.12.2020
Ma uit la ultimele etaje si ma gandesc cat va dura pana cand proprietarii de acolo vor incepe sa faca improvizatii pt a-si acoperi balcoanele

#475
Oigen

Oigen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,177
  • Înscris: 21.09.2018
doamne ce urate sunt, de departe printre cele mai urate constructii din Bucuresti. arata ca niste spitale ponosite la care s-a inceput renovarea, de unde si schelele alea peste tot. groaznic.

#476
CUCUL

CUCUL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 21.04.2022

View PostOigen, on 23 iunie 2022 - 09:46, said:

doamne ce urate sunt, de departe printre cele mai urate constructii din Bucuresti. arata ca niste spitale ponosite la care s-a inceput renovarea, de unde si schelele alea peste tot. groaznic.

Parca vezi ca tu stai intr-un bloc comunist mai urat decat astea.

Nu sunt urate deloc. Sunt moderne si avand in vedere ca 99% din blocurile din bucuresti sunt din perioada comunista astea sunt altceva dpdv design.

#477
migaci83

migaci83

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 05.06.2021

View PostCUCUL, on 26 iunie 2022 - 10:11, said:

Parca vezi ca tu stai intr-un bloc comunist mai urat decat astea.

Nu sunt urate deloc. Sunt moderne si avand in vedere ca 99% din blocurile din bucuresti sunt din perioada comunista astea sunt altceva dpdv design.
E adevarat ca gusturile nu se discuta.
Dar, dupa parerea mea, scheletul acela metalic nu ajuta la estetica.
Care e diferenta dintre blocul finalizat, si cel de langa el, cu schelele montate (ultimele 2 poze)?
De asemenea, imi aduce aminte de blocurile din cartierele rau famate, din filmele americane, cand politistul fuge dupa infractor pe scara de incendiu metalica :)

#478
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Arata foarte fragil, ca o cladire dintr-un joc pe calculator, pentru care s-a depus zero efort pentru ca are rostul doar de a fi acolo cit treci pe linga ea o fractiune de secunda, gen Need For Speed.

#479
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,669
  • Înscris: 23.10.2006
Trecand pe linga aspect care poate fii subiectiv in functie de gusturile fiecaruia, problema pe care o vad ca fiind prima cu care o sa se confrunte propietarii, o sa fie costul intretinerii, nu exista coloana de gaze in apartamente si incalzirea si apa calda o sa fie in sistem centralizat. dupa prima iarna sunt curios sa vedem facturile.

Edited by baribalu, 27 June 2022 - 15:39.


#480
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,051
  • Înscris: 10.04.2006
O centrală pe gaz pe bloc are aproximativ aceleași costuri cu o centrală individuală pe gaz.
Nu e încălzire pe curent cât să fie diferență uriașă.

#481
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,669
  • Înscris: 23.10.2006
De la un anumit consum in sus, nu mai este subventionat gazul, asa ca o sa vedem costurile in februarie-martie, la anu`.

Edited by baribalu, 27 June 2022 - 18:06.


#482
CUCUL

CUCUL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 21.04.2022

 Nenea Zap, on 27 iunie 2022 - 15:54, said:

O centrală pe gaz pe bloc are aproximativ aceleași costuri cu o centrală individuală pe gaz.
Nu e încălzire pe curent cât să fie diferență uriașă.

Gresit. Mai platesti si fochisti: https://bzb.ro/stire...ochisti-a170832

#483
Oigen

Oigen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,177
  • Înscris: 21.09.2018

View PostCUCUL, on 26 iunie 2022 - 10:11, said:

Parca vezi ca tu stai intr-un bloc comunist mai urat decat astea.

Nu sunt urate deloc. Sunt moderne si avand in vedere ca 99% din blocurile din bucuresti sunt din perioada comunista astea sunt altceva dpdv design.


nu e man, am stat in blocuri noi cu chirie, am stat in bloc nou cand mi-am cumparat, acum stau la casa. singurele momente cand am stat la bloc comunist au fost cand am copilarit si cand eram in primul an de munca si nu-mi permiteam mai mult. cum am dat de bani am fugit de comuniste ca de dracu. dar astea pur si simplu nu-mi plac deloc deloc, randarile parca aratau mai bine, nu stiu. pozitia lor e buna, imi place zona aia, dar sa dau o caruta de bani sa stau intr-un bloc care arata ca un spital sau o puscarie, no thank you.

Edited by Oigen, 14 July 2022 - 20:17.


#484
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,547
  • Înscris: 09.09.2017
Un design total neinspirat.
Arata fix ca un spital. Chiar nu inteleg de ce romanii se incapataneaza sa aleaga design-uri de genul asta.

#485
ecologistul

ecologistul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 15.02.2009
Am vazut cu ochii mei acea fatada, din marmura residence care a ajuns camin de nefamilisti.
Profilele metalice la exterior sunt horor. Cine naiba le va vopsi in citiva ani.
Va ajunge rugina residence.
O fatada cu profle metalice frumoasa am vazut in Chiajna pe strada tineretului nr.2 la Style Residence 2

#486
george_e

george_e

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 27.04.2021
Am fost intr-un apartament din complex (despre care am mentionat intr-o postare anterioara). Apartamentele reprezinta o bila neagra pentru dezvoltator.

La prima vedere: usile sunt de slaba calitate, caloriferele de la baie sunt montate prost (nu se pot deschide usile complet), parchetul nu e montat bine, plinta e montata prost si e zgariata in multe locuri, la tavane sunt parti in care se vede ca e dat cu pensula intr-un mod total neprofesionist fiind dare, tamplaria este efectiv rupta iar pe terasa grila de scurgere este deja ruginita aproape integral.

Finisajele exterioare par facute in etape total diferite, fiind in valuri si cu scurgeri (nu stiu daca exprimarea e neaparat cea mai elocventa).

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate