Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 

Se scumpesc abonamentele

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
2752 replies to this topic

#523
refreesh2006

refreesh2006

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 02.03.2007

View Postaris86, on 24 octombrie 2019 - 23:21, said:

Vodafone a scumpit toate abonamentele cu 1 euro și nimeni nu a mai comentat. Probabil ca unii colegi stau Ă®n baza a 5 euro și orice euro Ă®n plus, Ă®nseamnă risipă. Costurile cu Ă®ntreținerea rețelei au crescut, pana la urmă e normal sa mai crească tarifele. Din fericire, exista portarea și oricine poate merge la celelalte 3 companii.
Exact. Este o piață libera și cred e loc sub soare pentru toată lumea. Dar totuși nu am Ă®nțeles abordarea asta cu vechimea, dacă ai un serviciu / folosești un produs de mult pentru mine Ă®nseamnă că a fost bun. ĂŽncerc sa Ă®mi imaginez pe cei care gândesc asa, e ca și cât ai mers la mec 10 ani și intrii Ă®n magazin și le zici, știi manac la voi de x ani, dai un sandvici. Cred ca lumea de aici nu Ă®nțelege ce Ă®nsemna un business.

Edited by refreesh2006, 24 October 2019 - 23:29.


#524
VIGame

VIGame

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,604
  • Înscris: 24.12.2018

View Postaris86, on 24 octombrie 2019 - 23:21, said:

Probabil ca unii colegi stau în baza a 5 euro și orice euro în plus, înseamnă risipă.
Vorbim de o crestere de 20% a pretului fara nici o justificare, pur si simplu PENTRU CA POT si pentru ei contractele sunt optionale, doar pentru clienti sunt obligatorii si executorii.

Daca ar creste tot cu 20% asa din senin doar pentru ca pot ce zici, ar fi bine?
Si daca ar face asta lunar ce zici, ar fi bine?
Ai mai face pe bogatul si ai mai fi ironic la adresa saracilor care stau in cresterea aia de 20%?

Edited by VIGame, 24 October 2019 - 23:32.


#525
refreesh2006

refreesh2006

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 02.03.2007

View PostVIGame, on 24 octombrie 2019 - 23:30, said:

Vorbim de o crestere de 20% a pretului fara nici o justificare, pur si simplu PENTRU CA POT si pentru ei contractele sunt optionale, doar pentru clienti sunt obligatorii si executorii.

20%,pentru un anumit segment.

Daca ar creste tot cu 20% asa din senin doar pentru ca pot ce zici, ar fi bine?
Trăiești pe terra? Inflație, scumpiri, de la combustibil pana la ce vrei tu, îți spun ceva?
Toate s-au scumpit de ceva timp.
Eu am abonamente pentru care plătesc >100e/lunar pentru ca da am nevoie și apreciez calitatea, am avut un abonament mic pentru o persoana în vârstă.


#526
VIGame

VIGame

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,604
  • Înscris: 24.12.2018
Si eu am avut abonamente scumpe la Orange si inca mai am (cumva fortat), dar totusi am decenta sa nu ironizez si batjocoresc oamenii cu abonamente ieftine.
Cat despre calitate, am studiat si situatia pe siteul de masuratori ANCOM aisemnal.ro si in zonele cunoscute si testate de mine arata exact cum e si in realitatea din teren, adica Orange la coada si Telekom si Vodafone fac cu schimbul la locurile 1 si 2. In alte zone poate Orange sta mai bine, dar nu ma intereseaza acele zone.

#527
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,611
  • Înscris: 07.02.2003

View Postrefreesh2006, on 24 octombrie 2019 - 23:18, said:

Ma poate lamuri și pe mine careva care este treaba cu vaicareala pe subiectul vechimii în rețea?
Treaba psihologica... ai impresia ca esti mai important ca altii in retea daca ai vechime... in opinia mea e ceva care vine de la sine cu trecerea anilor si nu obliga la cine stie ce.

#528
oorlogsc

oorlogsc

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 21.01.2019

View Postrefreesh2006, on 24 octombrie 2019 - 23:18, said:

Ma poate lamuri și pe mine careva care este treaba cu vaicareala pe subiectul vechimii Ă®n rețea?
Nu știu dar eu la alte companii, nu am primit nimic(gaze, curent, chiar și la servicii fixe de la un alt operator)
Poate mi-se pare mie, dar se arunca cu mult prea mult hate.
La alte companii nici nu cred ca exista conceptul.
Iar cu negocierea asta ca la piață mi-se pare ca a luat-o razna și mulți exagerează.
La alte companii ia vedeți dacă merge.
Cu ce te deranjeaza pe tine daca unii oameni incearca sa obtina mai mult decat li se ofera, si unii intre ei chiar reusesc?
Crezi ca iti face tie reducere daca platesc ei mai mult? Credeam ca asta e scopul forumurilor de discutii, sa imparti anumite cunostinete si sa gasesti solutii. Aici se discuta problema maririi abonamentelor si se incearca gasirea anumitor solutii. Daca nu te intereseaza, nu cred ca te tine cineca cu forta pe topicul asta.

#529
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,838
  • Înscris: 26.02.2010

View PostVIGame, on 24 octombrie 2019 - 23:30, said:

Vorbim de o crestere de 20% a pretului fara nici o justificare, pur si simplu PENTRU CA POT si pentru ei contractele sunt optionale, doar pentru clienti sunt obligatorii si executorii.

Daca ar creste tot cu 20% asa din senin doar pentru ca pot ce zici, ar fi bine?
Si daca ar face asta lunar ce zici, ar fi bine?
Ai mai face pe bogatul si ai mai fi ironic la adresa saracilor care stau in cresterea aia de 20%?
Nu ironizez, așteptam și eu un sms de mărire, dacă nu îmi convine reziliez. Vechimea în rețea nu e un criteriu de preț redus. Ei nu sunt de vină, faceți petiție la Ancom sau parlamentari să modifice legislația actuala. E mare scumpirea, dar nu facem o dramă din ea.

Dacă aș fi în locul celor care li se mărește abonamentul, fie accept mărirea, fie trec pe prepay sau portare, dar nu rromeală să rămână la 5 euro pe baza de vechime. Creșterea are loc, că le-a scăzut profitul, pe termen scurt se va redresa, însă pe lung, mi-e sa nu pățească ca Telekom.

Am fost abonat la energie electrica la RDS, după 2 scumpiri succesive anul acesta, am reziliat și am trecut iar la Enel, mna, preț mai mic.

Edited by aris86, 25 October 2019 - 07:17.


#530
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,204
  • Înscris: 26.06.2009

View PostVIGame, on 24 octombrie 2019 - 23:30, said:

Vorbim de o crestere de 20% a pretului fara nici o justificare, pur si simplu PENTRU CA POT si pentru ei contractele sunt optionale, doar pentru clienti sunt obligatorii si executorii.

Daca ar creste tot cu 20% asa din senin doar pentru ca pot ce zici, ar fi bine?
Si daca ar face asta lunar ce zici, ar fi bine?
Ai mai face pe bogatul si ai mai fi ironic la adresa saracilor care stau in cresterea aia de 20%?

De la 5 la 7 euro este o crestere de 40%, nu 20% :-) Oricum problema este de principiu, nu de suma. Mi s-ar fi parut mai fairplay sa zica: "ba baieti (si fete), am decis sa crestem preturile pentru ca business-ul o impune / nu mai vrem ieftineala / asa vrea muschiul nostru / etc". Nu sa spuna "Noile abonamente propuse clienţilor Orange vizaţi de această campanie oferă beneficii superioare, care răspund mai bine nevoilor de comunicare actuale." In primul rand ca nu este adevarat; NU raspund mai bine nevoilor de comunicare oferind mai putine minute internationale :-) In al doilea rand este dreptul lor sa faca modificarea (desi asta arata gandire pe termen scurt - castiga acum 2 euro, dar pierd pe termen lung); la fel este dreptul nostru sa mergem acolo unde consideram ca este mai bine. Gasesti ceva mai bine te duci, daca nu stai si "inghiti" vrejelile astea... Simplu!

Edited by Xman_ghio, 25 October 2019 - 07:34.


#531
geo579

geo579

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,149
  • Înscris: 10.06.2013
Mie mi au greșit codul de client cei de la vodafone, în cele 3 zile in care trebuia să se facă portarea nu s au deranjat sa ma sune sa imi spuna ca au greșit, asa ca cererea de portare s a anulat. Am portat la telekom pe cel de 5 euro fara perioada contractuala.

#532
lk1

lk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,437
  • Înscris: 31.07.2006
Nu este ok să te informeze doar prin SMS. Cum spuneați și voi, sunt bătrâni care nu știu citi mesajele. E chiar aiurea că ordinul președintelui ANCOM prevede transmiterea de SMS și/sau e-mail. Ar trebui să fie "ȘI", fără "sau" + trimiterea unei scrisori în 3 zile de la momentul notificării SMS cu informații despre noul abonament în cazul în care nu există un e-mail.

Acum ce credeți că face deja Telekom? În contracte automat bagă o adresă fake dacă nu ai una sau nu au timp să te asculte: [email protected]

#533
refreesh2006

refreesh2006

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 02.03.2007

View Postlk1, on 25 octombrie 2019 - 09:09, said:

Nu este ok să te informeze doar prin SMS. Cum spuneați și voi, sunt bătrâni care nu știu citi mesajele. E chiar aiurea că ordinul președintelui ANCOM prevede transmiterea de SMS și/sau e-mail. Ar trebui să fie "ȘI", fără "sau" + trimiterea unei scrisori în 3 zile de la momentul notificării SMS cu informații despre noul abonament în cazul în care nu există un e-mail.

Acum ce credeți că face deja Telekom? În contracte automat bagă o adresă fake dacă nu ai una sau nu au timp să te asculte: [email protected]
prin e-mail, dacă vorbim de bătrâni nici nu cu ce se manaca, dacă vorbim de notificare scrisa, nu ai nicio garanție ca ajunge și când prin posta romana.

#534
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,099
  • Înscris: 29.01.2016

View Postrefreesh2006, on 24 octombrie 2019 - 23:35, said:

Trăiești pe terra? Inflație, scumpiri, de la combustibil pana la ce vrei tu, îți spun ceva?
Toate s-au scumpit de ceva timp.
Eu am abonamente pentru care plătesc >100e/lunar pentru ca da am nevoie și apreciez calitatea, am avut un abonament mic pentru o persoana în vârstă.
Si ce cauti pe aici, printre saracii care se uita la 1 eur si nu apreciaza calitatea ?
Inflatia este de maxim 5% pe an, pana la 20% (crestere de la 5 la 6 eur) e cale lunga. Ca sa nu mai zicem de cele care devin 7 eur din 5, adica crestere de 40%. Cresterile cu "calitatea" retelei, investitii sau alte vrajeli din astea, iar nu tin. Explicatia e simpla, au achizitionat, au tot cumparat diverse firme si acum vor sa recupereze repede de la abonati.

Edited by Magicwisewolf, 25 October 2019 - 12:16.


#535
refreesh2006

refreesh2006

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 02.03.2007

View PostMagicwisewolf, on 25 octombrie 2019 - 12:12, said:


Si ce cauti pe aici, printre saracii care se uita la 1 eur si nu apreciaza calitatea ?
Inflatia este de maxim 5% pe an, pana la 20% (crestere de la 5 la 6 eur) e cale lunga. Ca sa nu mai zicem de cele care devin 7 eur din 5, adica crestere de 40%. Cresterile cu "calitatea" retelei, investitii sau alte vrajeli din astea, iar nu tin. Explicatia e simpla, au achizitionat, au tot cumparat diverse firme si acum vor sa recupereze repede de la abonati.
cu gândirea asta nici nu ma mira ca nu iti permiți mai mult.

#536
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,099
  • Înscris: 29.01.2016

View Postrefreesh2006, on 25 octombrie 2019 - 14:37, said:

cu gândirea asta nici nu ma mira ca nu iti permiți mai mult.
Posted Image
"Cu gandirea asta" m-ai citit imediat...De unde stii ce imi permit si cat imi permit ? Ne cunoastem cumva ? Poate imi permit mai mult decat crezi, dar nu vreau sa platesc atat, daca se poate mai ieftin. Ce zici ?
Lasa, plateste tu 100 eur abonament, ca sa aiba Orange de unde sa scada preturile pentru clienti d-astia ca mine, "care nu isi permit"...

#537
gradulian

gradulian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 540
  • Înscris: 05.03.2014

View PostCristiTudor, on 24 octombrie 2019 - 10:24, said:


Infirm cele spuse. La mine perioada contractuala se deruleaza conform contractului vechi. Acelasi lucru ar fi fost valabil si daca acceptam oferta de 7 euro.
In 6 euro mi-a intrat nelimitat voce si sms in Orange, nelimitat sms national, 1000 minute nationale ( din care posibil 100 internatioale), 6gb internet + beneficiile acumulate datorita vechimii sau ce mai o fi ( internet, etc)

"Infirmi" degeaba, ofertele sunt personalizate ! Oferta primită de mine avea: nelimitat minute și SMS naționale, 400 minute internaționale pe mobil, roaming aferent sumei de șase euro (doi și un pic :), 24 GB, toate acestea, CADO', la doar șase euro. Încă un amănunt care a contat, dar de care nu ți-ai dat seama, deși ai scris despre el ! Eu nu mai aveam perioadă contractuală, tu, da, asta mă face să afirm că infirmarea ta este greșită ! În nețărmurita mea înțelepciune, mărinimie și bunătate (acestea nu sunt vorbele mele, le-am împrumutat de la Marele Conducător de peste ocean ;) te-am iertat pentru lipsa de informație de care ai dat dovadă ! Dar, există un dar, data viitoare să nu mai infirmi ce afirmă ceilalți... atâta timp cât nu cunoști toate datele "problemei"...

#538
iozsi

iozsi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 30.05.2008
De cand a fost deschis acest topic, citesc cu atentie tot ce s-a scris pe aici. Si eu consider ca Orange trebuia sa-si onoreze contractele si daca vroia sa le modifice, trebuia sa o faca dupa expirarea acestora. Aceasta modificare unilaterala iti creeaza o stare de nesiguranta, stiind ca nici macar un contract semnat de ambele parti nu te poate feri de abuzuri. Si eu care ma feream de prepaid tocmai ca sa am o oarecare siguranta...DAR, vreau sa va sfatuiesc sa analizati situatia la rece, cu calm si sa nu luati hotarari pripite, la nervi. Cum am mai scris si mai sus, am studiat cu atentie toate ofertele competitorilor, singura mai avantajoasa este de la Telekom cu internet nelimitat si fara perioada contractuala. Din pacate, la capitolul semnal nu stau foarte bine, cel putin in zona mea de interes. In orasul Uricani, jud. Hunedoara, au semnal dar daca urci un pic mai sus, la munte, unde am o casuta, semnalul...dispare. Ceilalti operatori, nu au nimic care sa ma intereseze, nici abonament nici prepaid. Asa ca am ales sa inghit galusca si sa raman la Orange. Daca viata iti ofera lamai, fa o limonada adaugand zahar. Cine vrea sa citeasca socotelile ce le-am facut, le gasesc in postul meu precedent. Nu o sa trec la alta companie mai putin avantajoasa pentru mine doar pentru o chestiune de principiu. Viata m-a invatat sa cantaresc bine lucrurile si sa iau o hotarare care sa ma avantajeze...Pe cei de la Orange ii doare undeva de supararea voastra, dar o hotarare luata in pripa care sa va dezavantajeze, o sa va doara la propriu doar pe voi. Sa nu va inchipuiti ca abonamentele de 5 euro din portofoliul lor erau foarte importante pentru ei, au destule corporatii care platesc o gramada de bani, mult mai multi decat le dadeam noi, aia 27-28 lei.

Edited by iozsi, 25 October 2019 - 16:16.


#539
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,048
  • Înscris: 10.04.2006

View PostNenea Zap, on 24 octombrie 2019 - 18:20, said:



Am făcut asta câteva minute și doar mă învârtea prin meniuri roboata.
Înainte era ceva gen 3 1 1 0

5-3-1-0
Merge apăsat direct fără să mai asculți robotul

#540
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,275
  • Înscris: 22.07.2005
Bai, ori aici pe SP sunt numai copii, ascunsi sub avataruri, mai mult sau mai putin serioase, ori voi nu intelegeti exact ce produs ofera Orange la 5e.

Eu am primit de la ei, pana acum, pentru suma asta de bani, 20GB net +7GB bonus de vechime., voce, 2,6GB Roaming.
Incredibil de putini bani! De multe ori ma intrebam, cum se poate mentine un standard atat de bun, cu un astfel de pret minuscul. Eu vin de la facturi de 1500-1700lei pe luna, pentru vreo zece numere din grup.

Pentru 2e amarati, va multati la Digi?!
Pai cand vreodata o sa ofere Digi calitate, pentru 3,5e?! N-are cum sa puna atatea relee, sa angajeze atatia oameni necesari pentru montaj si mentenanta, etc. In privat, nu e ca in economia lui Dragnea, nu ai bani de pensii, te imprumuti de afara cu 7%, aici daca nu ai bani, nu faci niciun rahat... altfel dai faliment, la fel ca si in tara lui Dragnea, numai ca mai repede.

Dau acesti 2e in plus, pentru ca acest serviciu merita din plin.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

2 user(s) are reading this topic

1 members, 1 guests, 0 anonymous users

Powerup

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate