Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 

Se scumpesc abonamentele

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
2729 replies to this topic

#37
cosmin57

cosmin57

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 13.02.2015

 romanasu, on 27 septembrie 2019 - 14:02, said:

Eu am de 5euro si vor sa il treca la 7. As putea sa ma mut la cartela aia de 5euro care e de fapt 6 euro; sau sa ma portez la Digi/Telekom. Sunt nehotarat; si nu am timp/chef sa stau prin magazine la coada; caut ceva online, simplu, rapid...
Și la mine în familie sunt 2 abonamente de 5 euro. Cred că vor merge spre Digi.

 brasoveanul, on 27 septembrie 2019 - 14:50, said:



Aceasta taxa nu a fost aplicata vreun moment, informati-va, oameni buni. Operatorii s-au folosit de ea pentru a scumpi, cu toate ca ei nu au fost taxati inca.
Au scumpit preventiv.

#38
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,491
  • Înscris: 16.03.2007
renunti la juma de pachet de tigari.. sau o bere. pe luna.

sau renunti la abonament. treci la prepay si dai beep-uri, sa te sune altii. chiar si la 112 te suna inapoi.

Edited by laffin, 27 September 2019 - 15:44.


#39
bobo323

bobo323

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,681
  • Înscris: 12.06.2015
Mai bine ramai la ei chit ca s-au scumpit, calitatea semnalului isi spune cuvantul.

#40
Inginerul_

Inginerul_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,946
  • Înscris: 18.02.2018

 laffin, on 27 septembrie 2019 - 15:44, said:

treci la prepay si dai beep-uri
Cred ca nu te-ai uitat de mult peste pagina cu ofertele prepay.

#41
george_c_ro

george_c_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 378
  • Înscris: 06.04.2012
"Salut! Incepand cu data de 01.11.2019 vei beneficia de noul pachet Orange Me Start 7 cu nelim minute si SMS in retea, nelim minute si SMS nationale, 100 minute international si 40 GB net la doar 7 EUR/luna (cu TVA). Daca nu esti de acord cu aceasta modificare, poti solicita in magazine sau la Serviciul Clienti, in 30 de zile de la primirea acestui SMS, denuntarea unilaterala a contractului pentru acest numar, fara penalitati. In cazul in care nu vom primi niciun raspuns in acest termen, vom considera ca ai acceptat noua oferta.

Detalii suplimentare: pachetul Orange Me Start 7, include nelim SMS in retea, nelim min si SMS nationale, 100 minute internationale catre retele fixe din UE, retele fixe si mobile din SUA, Canada si Uniunea Europeana (cu exceptia Estoniei, Letoniei, Lituaniei si cu exceptia prefixelor din lista ce poate fi verificata urmand link-ul: https://www.orange.r...fixe-orange-me/), 40 GB trafic de date nat, limita de date in roaming e maxim 2.61 GB. Tarifele aditionale dupa terminarea resurselor sunt: 1 euro/ 200 MB, trafic internet mobil national si in roaming in SEE si tarif standard conform tarii vizitate pentru traficul de roaming in tari non SEE. Preturile includ TVA."

Anterior aveam abonament 5 euro ( primit la retentie sept 2018  pt 2 ani ).

#42
Vladuut

Vladuut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 811
  • Înscris: 16.03.2013

 george_c_ro, on 27 septembrie 2019 - 16:28, said:

"Salut! Incepand cu data de 01.11.2019 vei beneficia de noul pachet Orange Me Start 7 cu nelim minute si SMS in retea, nelim minute si SMS nationale, 100 minute international si 40 GB net la doar 7 EUR/luna (cu TVA). Daca nu esti de acord cu aceasta modificare, poti solicita in magazine sau la Serviciul Clienti, in 30 de zile de la primirea acestui SMS, denuntarea unilaterala a contractului pentru acest numar, fara penalitati. In cazul in care nu vom primi niciun raspuns in acest termen, vom considera ca ai acceptat noua oferta.

Detalii suplimentare: pachetul Orange Me Start 7, include nelim SMS in retea, nelim min si SMS nationale, 100 minute internationale catre retele fixe din UE, retele fixe si mobile din SUA, Canada si Uniunea Europeana (cu exceptia Estoniei, Letoniei, Lituaniei si cu exceptia prefixelor din lista ce poate fi verificata urmand link-ul: https://www.orange.r...fixe-orange-me/), 40 GB trafic de date nat, limita de date in roaming e maxim 2.61 GB. Tarifele aditionale dupa terminarea resurselor sunt: 1 euro/ 200 MB, trafic internet mobil national si in roaming in SEE si tarif standard conform tarii vizitate pentru traficul de roaming in tari non SEE. Preturile includ TVA."

Anterior aveam abonament 5 euro ( primit la retentie sept 2018  pt 2 ani ).

mi se pare decenta oferta, avand in vedere ca iti ofera 40GB, nu e atat de mult cresterea cu circa 10 lei. acum depinde si ce beneficii aveai inainte.
si la telekom au existat cresteri anul asta, 2 chiar: https://www.gadget.r...a-din-acest-an/

Edited by Vladuut, 27 September 2019 - 16:35.


#43
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,280
  • Înscris: 13.01.2011

 VIGame, on 27 septembrie 2019 - 13:24, said:

Ce treaba are un partid... ?

Inflația.

#44
LOLkekLOL

LOLkekLOL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 29.07.2019
la vodafone cel putin, in ultimii ani ofertele abonamentele au fost aproape tot timpul mai proaste(uneori mult mai proaste) decat ofertele la cartele... deci nu ar trebui sa mire foarte tare ce face oranj... o fi probabil vreun rationament...

#45
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,082
  • Înscris: 29.01.2016

 dorin_2k, on 27 septembrie 2019 - 14:23, said:

Daca il pierzi si cel ce il gaseste il reincarca si il foloseste in continuare? Cum demonstrezi ca a fost al tau nr de prepay? Asa ma duc eu la Orange si le zic ca am pierdut tel cu un anumit numar si ca vreau alt SIM. Nu imi dau aia alt sim fara divada ca era al meu. Daca l-ai inregistrat in MyOrange pe numele tau, e simplu.
Nu merge asa. Daca suni la Relatii cu Clientii sau te duci in magazin, pana sa iti faca schimbare de sim te intreaba niste chestii. Daca tu esti adevaratul utilizator, nu ai cum sa nu stii sa raspunzi la acele intrebari. Bine, doar daca esti retardat...

ON : abonamentul nu mi se mai pare o afacere. La prepaid ai mai multe beneficii la acelasi pret sau chiar mai putin fata de abonament. Cat despre reincarcari si grija lor (ca unii se vor lua de asta) se primesc mesaje de instiintare ca trebuie sa reincarci, deci, nu ai cum sa uiti sau sa zici ca nu stiai ca nu te-a anuntat nimeni. Reincarcarile propriu zise se pot face f usor online (prin mai multe metode si pe mai multe site-uri) fara sa fie nevoie te deplasezi la vreun magazin al acelui operator.

 laffin, on 27 septembrie 2019 - 15:44, said:

renunti la juma de pachet de tigari.. sau o bere. pe luna.

sau renunti la abonament. treci la prepay si dai beep-uri, sa te sune altii. chiar si la 112 te suna inapoi.
Te suna chiar de mai multe ori, ca nu te pot gasi... Posted Image

_____________________________________________________________________________________________________________________________________________

@Remicade : hai sa iti zic ce ai de facut. Suni la ei, spui ca nu esti de acord cu marirea abonamentului si ceri reziliere. Iti inregistreaza cerere de reziliere si te vor suna de la retentie sa iti propuna diverse oferte numai sa nu reziliezi. Si ghici ce? Vor fi ori pe la aceeasi suma cat plateai inainte de scumpire (adica la vreo 4 eur) sau tot pe acolo (un 5 eur), dar, clar va fi mai mic decat ce scrie in mesaj.
Ideea e asa : din 1000 de mesaje, doar vreo 2-4 % vor suna sau vor anunta ca nu accepta. Restul, ori ignora mesajul, ori nu ii intereseaza si vor plati mai mult fara comentarii. Asa e la toti operatorii : unii pe care nu ii intereseaza si platesc cat li se cere si unii care vor fi vigilenti si cu ocazia asta, vor obtine preturi mai bune sau beneficii mai multe.
Pe principiul "cine nu casca ochii beleste pulpa "

 george_c_ro, on 27 septembrie 2019 - 16:28, said:

"Salut! Incepand cu data de 01.11.2019 vei beneficia de noul pachet Orange Me Start 7 cu nelim minute si SMS in retea, nelim minute si SMS nationale, 100 minute international si 40 GB net la doar 7 EUR/luna (cu TVA). Daca nu esti de acord cu aceasta modificare, poti solicita in magazine sau la Serviciul Clienti, in 30 de zile de la primirea acestui SMS, denuntarea unilaterala a contractului pentru acest numar, fara penalitati. In cazul in care nu vom primi niciun raspuns in acest termen, vom considera ca ai acceptat noua oferta.

Detalii suplimentare: pachetul Orange Me Start 7, include nelim SMS in retea, nelim min si SMS nationale, 100 minute internationale catre retele fixe din UE, retele fixe si mobile din SUA, Canada si Uniunea Europeana (cu exceptia Estoniei, Letoniei, Lituaniei si cu exceptia prefixelor din lista ce poate fi verificata urmand link-ul: https://www.orange.r...fixe-orange-me/), 40 GB trafic de date nat, limita de date in roaming e maxim 2.61 GB. Tarifele aditionale dupa terminarea resurselor sunt: 1 euro/ 200 MB, trafic internet mobil national si in roaming in SEE si tarif standard conform tarii vizitate pentru traficul de roaming in tari non SEE. Preturile includ TVA."

Anterior aveam abonament 5 euro ( primit la retentie sept 2018  pt 2 ani ).
Felicitari ! Ai devenit liber de contract cu aceasta ocazie. Si...ce se intampla cu unul care e liber de contract ? Posted Image
Exact, renegociaza si poate pune conditii ! Mingea e la tine. Bafta !

Edited by Magicwisewolf, 27 September 2019 - 17:31.


#46
george_c_ro

george_c_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 378
  • Înscris: 06.04.2012

 Vladuut, on 27 septembrie 2019 - 16:34, said:



mi se pare decenta oferta, avand in vedere ca iti ofera 40GB, nu e atat de mult cresterea cu circa 10 lei. acum depinde si ce beneficii aveai inainte.
si la telekom au existat cresteri anul asta, 2 chiar: https://www.gadget.r...a-din-acest-an/

La 5 euro resurse abonament : nelimitat min , sms ; 20 GB ; 1.9 GB roaming ; nelimitat GB in weekend ; 1 GB vechime retea ; + umplutura min, sms internationale ...

La reinoirea abonamentului in 2018 nu am achizitionat si tel , deci puteam sa il inchid oricand, fara despagubiri ...

Ideea este ca in SMS-ul primit nu ma informeaza pe ce perioada va fi noul abonament ...

Edited by george_c_ro, 27 September 2019 - 17:56.


#47
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,480
  • Înscris: 19.04.2009

 VIGame, on 27 septembrie 2019 - 13:24, said:

Ce treaba are un partid cu dorinta de a face profit mai mare a unui capitalist multinational?

Care profit... Abonamentele alea la 4 EUR la orange au peste 10 ani, la modul ca acum vreo 8 ani minimul era 6 EUR sau 8 nu mai retin.

Sunt abonamente paguboase iesite de foarte multa vreme din contract.

#48
Inginerul_

Inginerul_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,946
  • Înscris: 18.02.2018

 george_c_ro, on 27 septembrie 2019 - 17:53, said:

La reinoirea abonamentului in 2018 nu am achizitionat si tel , deci puteam sa il inchid oricand, fara despagubiri ...
Atentie sa nu fi strecurat anumite promotii in contract, de exemplu extraoptiuni "promotionale" cu zero euro pe care brusc ti le poate factura retroactiv cu un pret inventat, sub pretext ca nu le-ai pastrat toata perioada contractuala, sau "reduceri" de la pretul de lista al abonamentului - de exemplu Me 10 facturat promotional la 8 EUR pe toata perioada minima obligatorie. Pe astea va trebui sa le platesti. Daca nu exista in contract, ai scapat.

#49
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,064
  • Înscris: 24.02.2011
Și eu am primit mesaj cu noul abonament (7euro/50 giga) iar înainte aveam 5 euro/5 giga de net. Problema îi că mie îmi erau suficienți ăia 5 giga, nu vreau mai mult și mai scump. Ce să fac?

#50
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,905
  • Înscris: 18.12.2007
Fix ce iti zicea acolo, sa suni la 300 si sa spui ca nu esti de acord cu modificarea.

#51
Inginerul_

Inginerul_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,946
  • Înscris: 18.02.2018
@AlexEn, daca suna acolo ii inchide abonamentul. Ar trebui sa solicite trecerea la cartela, daca mai tine la numarul respectiv. Sau sa porteze.

#52
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,082
  • Înscris: 29.01.2016

 sandel1, on 27 septembrie 2019 - 18:49, said:

Și eu am primit mesaj cu noul abonament (7euro/50 giga) iar înainte aveam 5 euro/5 giga de net. Problema îi că mie îmi erau suficienți ăia 5 giga, nu vreau mai mult și mai scump. Ce să fac?
Ce ii ziceam si lui Remicade. Suni, spui ca nu esti de acord, cerere de reziliere si apoi renegociezi. S-ar putea sa primesti 50 GB la 5-6 eur in loc de 7 eur. Trebuie sa te tii tare si sa nu accepti oferta din prima, daca nu iti convine. Sigur sunt minim 2 apeluri de renegociere. Sunt pe etape : intai ofertele standard sau standard + ceva in plus (facute direct de la Relatii cu Clientii sau primul nivel de Retentie), apoi ofertele mai bune care iti ofera mai multe beneficii (facute de nivelul 2 de la Retentie si care nu sunt publice) si daca tot nu accepti, te suna expertii care au mai multe oferte disponibile si care sunt chiar oameni meseriasi si ok majoritatea (sunt cei cu ofertele cele mai agresive) si iti fac ofertele alea din The Godfather - DE NEREFUZAT, numai sa nu te piarda.
Acum, f important : cate abonamente ai ? Unu, doua sau mai multe ?

Edited by Magicwisewolf, 27 September 2019 - 20:20.


#53
aboniment29

aboniment29

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 28.08.2019
Din curiozitate, Orange Me 7 de ce nu apare in ofertele "oficiale" ? Se da doar in anumite situatii, mai pe sestache, sau ce ?

#54
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,082
  • Înscris: 29.01.2016

 Inginerul_, on 27 septembrie 2019 - 19:06, said:

@AlexEn, daca suna acolo ii inchide abonamentul. Ar trebui sa solicite trecerea la cartela, daca mai tine la numarul respectiv. Sau sa porteze.
Nu il inchide nimeni direct. Nu au voie. Toti clientii trec prin ultima lor reduta - Dep Retentie. Cum ar fi ca oricine din Relatii cu Clientii sa inchida numerele aiurea ? Ar pierde sute de clienti zilnic, clienti pe care peste 60-70 % (daca nu ma insel, chiar mai mult) i-ar retine colegii lor de la Retentie cu oferte pliate pe nevoile clientilor.
Ideea e simpla : renegociere. Aflii ce vrea omul, cat e dispus sa dea si se ajunge la un consens. De cele mai multe ori castiga clientul in aceste situatii, adica operatorii le dau cam tot ce vor si aproape de pretul pe care il vrea clientul, numai sa nu il piarda.
Fa calculul. Daca la o faza din asta, din 100.000 clienti (sa zicem), se sesizeaza 10.000 si pe acestia nu incerci sa ii retii, operatorul pierde 10.000 x 5 eur/abonament = 50.000 eur in minus pe luna. Intr-un an, pierd 600.000 eur. Nu cred ca e bine pt ei...

Edited by Magicwisewolf, 27 September 2019 - 20:27.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate