Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Cumpărare vechime

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
Cinevadragsiiubit

Cinevadragsiiubit

    PLOIEȘTI CITY

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,755
  • Înscris: 18.01.2019
Într-un timp puteai ”să-ți cumperi vechime” și să-ții completezi stagiul minim de cotizare de 15 ani. Se mai poate și acum, care este procedura și cuantumul minim de cotizare??


Mulțumesc frumos de răspunsuri!

#2
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,288
  • Înscris: 31.07.2017
sistem relativ nedrept. dl capsunari au servit alte sisteme de asigurari sociale si acum ar vrea sa manance o pensioara si de aici! e bine dl chestor? nu e bine dl chestor!

#3
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016
Am citit undeva ca s-a desfiintat legea aia.De vreo 3 ani.Dar nu bag mana-n foc.

#4
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009
https://www.avocatne...-de-pensie.html

Edited by corinadaniela, 27 September 2019 - 10:37.


#5
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,109
  • Înscris: 05.06.2002

 kopac, on 27 septembrie 2019 - 10:29, said:

sistem relativ nedrept. dl capsunari au servit alte sisteme de asigurari sociale si acum ar vrea sa manance o pensioara si de aici! e bine dl chestor? nu e bine dl chestor!
Nedrept de ce? Ca-si platesc acest drept cu bani munciti. Si au aceleasi drepturi pt leul cotizat la bugetul romanesc de pensii cum ai si tu, nimic in plus.

#6
StefanCBV

StefanCBV

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 30.01.2017

 Fane, on 27 septembrie 2019 - 10:39, said:

Nedrept de ce? Ca-si platesc acest drept cu bani munciti. Si au aceleasi drepturi pt leul cotizat la bugetul romanesc de pensii cum ai si tu, nimic in plus.

Ca sa nu mai zicem ca trebuie oricum sa fi avut un stagiu de cotizare de minim 10 ani, avand in vedere articolul postat mai sus. Deci persoane care au cotizat oricum 10 ani de zile.

#7
marmota_vasi

marmota_vasi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 13.02.2008

 kopac, on 27 septembrie 2019 - 10:29, said:

sistem relativ nedrept. dl capsunari au servit alte sisteme de asigurari sociale si acum ar vrea sa manance o pensioara si de aici! e bine dl chestor? nu e bine dl chestor!


daca ai lucrat cu contract de munca in UE, si ai platit taxe la 'alte sisteme sociale' , nu-i problema : exista un formular ce trebuie completat si se echivaleaza perioada si contributiile sociale platite in UE si se aduaga la ce platisei deja in ro. (nimic nu se pierde )


Daca ai lucrat fara contract de munca, ilegal, asta e: ti-ai asumat un risc si esti dispus sa platesti din buzunar pt contributiile lipsa.

Daca ai calatorit 1 an de zile in jurul lumii , ai avut grija de o persoana bolnav/in nevoie si nu ai putut lucra, daca te-ai retras in creierii muntilor intr-o pestera ca sa meditezi si acuma te-ai trezit la realitate ...nu-i bai : statul mai ofera o sansa sa-ti platesti cotizatia , si sa beneficiezi de o pensie minima...

Peste tot in lumea asta exista astfel de scheme financiare : statul iti  da oportunitatea sa platesti contributiile ( ca sa beneficiezi de pensia de la stat la batranete) si face viata un calvar pt batrani, ca sa se asigure ca nu traiesc mult, si nu recupereaza prea multi bani de la stat, prin pensie ( nothing personal, just business )


@offtopic ;Evident ca nici un sistem nu-i perfect : mai erau persoane care lucrau legal in Europa, dar veneau acasa si plateau 2-3 luni de asigurari de sanatatate, ca sa beneficieze de o gratuitate/reducere la pretul operatiei efectuate in Romania ( in Romania timpul de asteptare pt operatie era la 1/4 fata de UE, si pretul era la 1/10 )  
dar intotdeauna pui in balanta riscuri-vs-beneficii : daca operatia in ro e facuta prost, sau la
asistenta ceva unelte prin tine, dureaza ani de judecata cu spitalul ; dar in UE asigurarile in caz de malpraxis se misca mai repede, ca nimeni nu vrea reclama proasta prin ziare/

Edited by marmota_vasi, 27 September 2019 - 11:00.


#8
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,293
  • Înscris: 07.02.2003

 kopac, on 27 septembrie 2019 - 10:29, said:

sistem relativ nedrept.
E oki, nimic nedrept. Plateste ce n-a cotizat 5 ani si are vechimea in cauza... asta da posibilitatea si celor care au mai lucrat si fara contract sa cotizeze... adica nu iau ceva pe nedrept.

Edited by andreic, 27 September 2019 - 11:13.


#9
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010

 kopac, on 27 septembrie 2019 - 10:29, said:

sistem relativ nedrept. dl capsunari au servit alte sisteme de asigurari sociale si acum ar vrea sa manance o pensioara si de aici! e bine dl chestor? nu e bine dl chestor!
Pai, stai ca nu inteleg cum este nedrept sistemul! Daca platesti cotizatii la zi, pentru cati ani ai nevoie, cum incalci legea?! Nu sunt aceia tot bani munciti?

#10
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,712
  • Înscris: 07.02.2011

 kopac, on 27 septembrie 2019 - 10:29, said:

.. au servit alte sisteme de asigurari sociale si acum ar vrea sa manance o pensioara si de aici!..

 marmota_vasi, on 27 septembrie 2019 - 10:53, said:

...perioada si contributiile sociale platite in UE si se aduaga la ce platisei deja in ro. ...
Sa se inteleaga bine ca perioada lucrata in strainatate se adauga la stagiul de cotizare,
pentru a indeplini conditiile sa iesi la pensie,
si nu influenteaza drepturile primite de la statul roman.

#11
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010
De fapt, acestia sunt niste bani gramda cu care sistemul de pensii poate lucra. Eu chiar as incuraja aceasta lege, pentru ca nici nu va dati seama cati romani au lucrat la negru si in vreo 15-20 ani vor reveni acasa, cu gandul exact la ce nu s-au gandit pana atunci: pensia. Pentru ca erau siguri c anu o mai apuca. Si isi vor da seama ca banii aia, putini cati sunt, le-ar ajuta la un trai...cel putin stabil.

Edited by YOUR_GOD, 27 September 2019 - 11:17.


#12
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,795
  • Înscris: 01.10.2004
Termenul inițial de plată stabilit de Legea nr. 186/2016 privind unele măsuri în domeniul asigurării unor categorii de persoane în sistemul public de pensii a fost prelungit de două ori, plățile retroactive la pensii s-au putut face până în data de 31.12.2018.
In prezent se aplica prevederile Legii nr. 263/2010, in care nu se prevede asa facilitate.
In noua Lege a pensiilor, cu nr. 217/2019, prin art. 6, alin. (3), se reintroduce acest sistem, dar legea se va aplica din 01.09.2021, acum se aplica doar cateva articole. Ca asa este la noi, dai lege care sa se aplice peste 2 ani...

Am o cunostinta care acum vreo 2 ani a "cumparat" 3 ani vechime, am intrebat-o de ce nu a luat 5, si a zis ca este foarte scump, nu merita, cresterea pensiei nu justifica aia 2 ani in plus, ea a luat sa atinga un anumit numar de ani.
Vad ca un an costa cam vreo 3.000 lei, deci 5 ani 15.000 lei. http://www.ziare.com...u-un-an-1445727

#13
Cinevadragsiiubit

Cinevadragsiiubit

    PLOIEȘTI CITY

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,755
  • Înscris: 18.01.2019

 claudiu1, on 27 septembrie 2019 - 11:17, said:

Termenul inițial de plată stabilit de Legea nr. 186/2016 privind unele măsuri ĂŽn domeniul asigurării unor categorii de persoane ĂŽn sistemul public de pensii a fost prelungit de două ori, plățile retroactive la pensii s-au putut face până ĂŽn data de 31.12.2018.
In prezent se aplica prevederile Legii nr. 263/2010, in care nu se prevede asa facilitate.
In noua Lege a pensiilor, cu nr. 217/2019, prin art. 6, alin. (3), se reintroduce acest sistem, dar legea se va aplica din 01.09.2021, acum se aplica doar cateva articole. Ca asa este la noi, dai lege care sa se aplice peste 2 ani...

Am o cunostinta care acum vreo 2 ani a "cumparat" 3 ani vechime, am intrebat-o de ce nu a luat 5, si a zis ca este foarte scump, nu merita, cresterea pensiei nu justifica aia 2 ani in plus, ea a luat sa atinga un anumit numar de ani.
Vad ca un an costa cam vreo 3.000 lei, deci 5 ani 15.000 lei. http://www.ziare.com...u-un-an-1445727

Dacă ești deja pensionar NU mai poți să-ți cumperi? :(

#14
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,946
  • Înscris: 17.01.2012
se poate..., dar nu se merită...
io am vrut să fac contract cu casa de pensii pentru a continua cotizarea și în RO
(plecam în țară non-ue, 2008)
casa de pensii dorea ca io să plătesc nu numai cotizația personală (7%) și și pe ce a angajatorului (cred că atunci era 20%)
deci pt un salariu virtual de 2000 de lei trebuia să dau 27% = 540 lei

fraților, păi dacă io pun 540 lei/lună într-un cont timp de 30 de ani, oare câți bani adun?
(un excel îmi dă peste 200.000 de lei, dacă adunăm și dobânda...)

ipoteze:
1. mor la 64 de ani
1.1 statul îmi dă un coșciug
1.2 banca îmi dă 200000 de lei (bine, nu mie, ci odraslei...)

2. după 15/20 de ani de cotizare, rinichii mă lasă
2.1. dacă am cotizat la stat, pot muri liniștit
2.2 iau banii din bancă (adunați până atunci) și-mi cumpăr un rinichi!!!

CUM DRAKKU SĂ-ȚI CUMPERI VECHIMEA???
(este un mod gangsteresc de a aduna bani de la fraieri!!!)

#15
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,288
  • Înscris: 31.07.2017

 YOUR_GOD, on 27 septembrie 2019 - 11:17, said:

De fapt, acestia sunt niste bani gramda cu care sistemul de pensii poate lucra. Eu chiar as incuraja aceasta lege, pentru ca nici nu va dati seama cati romani au lucrat la negru si in vreo 15-20 ani vor reveni acasa, cu gandul exact la ce nu s-au gandit pana atunci: pensia. Pentru ca erau siguri c anu o mai apuca. Si isi vor da seama ca banii aia, putini cati sunt, le-ar ajuta la un trai...cel putin stabil.
da, dar cine va plati atunci pensia? iata o intrebare de bun simt.. partial eu, care ma apropii de 40 de ani acum si copiii mei care atunci vor cam intra in campul muncii. de ce sa le dau de munca/cheltuiala unora care si-au trait frumos maturitatea in luxul din occident si m-au lasat pe mine aici sa ma chinui cu sistemul? nu multumesc. ai trait in italia, acolo sa te apuce si sfarsitul si mai ales pe ei sa-i impovarezi cu pensia ta!

#16
VIGame

VIGame

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,604
  • Înscris: 24.12.2018

 andreic, on 27 septembrie 2019 - 11:09, said:

E oki, nimic nedrept. Plateste ce n-a cotizat 5 ani si are vechimea in cauza... asta da posibilitatea si celor care au mai lucrat si fara contract sa cotizeze... adica nu iau ceva pe nedrept.
E nedrept deoarece pentru cativa lei dati vor capata dreptul sa incaseze in aia 5 ani de 10 ori mai mult decat au contribuit, adica fac paguba in bugetul de pensii serioasa.
Trebuia prevazut in lege ca posibilitatea asta sa existe doar cand nu esti in situatia de a te pensiona imediat dupa ce ai facut contractul. Ca in conditiile astea nu faci decat sa faci o gaura in bugetul de pensii si mai mare prin marirea numarului de pensionari in mod artificial peste noapte.

Cine nu si-ar dori sa dea asemenea tunuri la stat, pentru fiecare leu dat sa primeasca de zece ori mai mult inapoi... super afacere.

Edited by VIGame, 27 September 2019 - 11:50.


#17
Cinevadragsiiubit

Cinevadragsiiubit

    PLOIEȘTI CITY

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,755
  • Înscris: 18.01.2019
Deci se poate acum?

#18
VIGame

VIGame

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,604
  • Înscris: 24.12.2018
Da, inca se mai poate.

Edited by VIGame, 27 September 2019 - 11:46.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate