Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Card de credit valabil in SUA

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
AdrianAlistarh1

AdrianAlistarh1

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 26.09.2019
Buna ziua ,pe 10 Octombrie eu si sotia plecam in vacanta in SUA.

Cu cardul de debit am rezolvat , am facut un cont USD cu card atasat.

Problema mea este alta : cardul de credit ( avem nevoie de el pt inchirierea masinii).

Am facut card de credit la BCR (Mastercard) in LEI. Avem vreo sansa sa nu "mearga?"

#2
adicontakt

adicontakt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,201
  • Înscris: 24.08.2007
REVOLUT , si scapi de toate grijile

#3
AdrianAlistarh1

AdrianAlistarh1

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 26.09.2019
Mda , am dat Marti comanda de cel metalic , sper doar sa ajunga pana pe 10 Oct.

Dar revolut "tine loc" de cardul de credit ?

#4
adicontakt

adicontakt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,201
  • Înscris: 24.08.2007
da

#5
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,450
  • Înscris: 15.01.2017

View PostAdrianAlistarh1, on 26 septembrie 2019 - 17:36, said:

Buna ziua ,pe 10 Octombrie eu si sotia plecam in vacanta in SUA.

Cu cardul de debit am rezolvat , am facut un cont USD cu card atasat.

Problema mea este alta : cardul de credit ( avem nevoie de el pt inchirierea masinii).

Am facut card de credit la BCR (Mastercard) in LEI. Avem vreo sansa sa nu "mearga?"

Cand platesti benzina sa ai in vedere sa ai si cash pentru ca aleator se intampla sa nu mearga cardul din Romania.

#6
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,502
  • Înscris: 20.10.2015

View PostAdrianAlistarh1, on 26 septembrie 2019 - 17:36, said:

Buna ziua ,pe 10 Octombrie eu si sotia plecam in vacanta in SUA.

Cu cardul de debit am rezolvat , am facut un cont USD cu card atasat.

Problema mea este alta : cardul de credit ( avem nevoie de el pt inchirierea masinii).

Am facut card de credit la BCR (Mastercard) in LEI. Avem vreo sansa sa nu "mearga?"

Care e limita de credit?
Nu poti face rezervarea masinii on-line inainte sa ajungi in State?
De regula benzina se plateste inainte, cu cash e cel mai sigur si de multe ori mai ieftin decat cu credit cardul

#7
AdrianAlistarh1

AdrianAlistarh1

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 26.09.2019
Voi avea destul cash la mine. Doar ca, am citit ca mi trebuie neaparat CARD DE CREDIT la inchirierea masinii , gen garantie. Limita de credit este 10 000 lei, dar eu nu ma voi folosii de acei bani...

#8
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

View PostAdrianAlistarh1, on 26 septembrie 2019 - 17:36, said:


Am facut card de credit la BCR (Mastercard) in LEI. Avem vreo sansa sa nu "mearga?"

Merge fara probleme dar la ATM sunt comisioane, la POS si plati pe net nu sunt, se foloseste rata Mastercard sau BCR.

#9
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,573
  • Înscris: 14.08.2007
Orice card de credit ar trebui sa mearga si in SUA, de ce nu ar merge? E doar o chestie de eventuale comisioane de conversie valutara daca cardul e in lei ... altfel nu vad de ce ar fi vreo problema. Cu Revolut rezolvi si cu conversia valutara. Problema ar fi la garantie, trebuie sa garantezi cu banii tai (ceea ce s-ar putea sa nu fie convenabil), pe cardul de credit garantezi cu banii bancii.

La inchirieri auto (in Europa cel putin) se retine o garantie care se deblocheaza dupa ce predai masina in stare buna. De obicei cardul trebuie sa fie pe numele soferului.

Edited by utopium, 26 September 2019 - 19:54.


#10
CorinaAndreea14

CorinaAndreea14

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 03.04.2018

View PostAdrianAlistarh1, on 26 septembrie 2019 - 17:36, said:

Buna ziua ,pe 10 Octombrie eu si sotia plecam in vacanta in SUA.

Cu cardul de debit am rezolvat , am facut un cont USD cu card atasat.

Problema mea este alta : cardul de credit ( avem nevoie de el pt inchirierea masinii).

Am facut card de credit la BCR (Mastercard) in LEI. Avem vreo sansa sa nu "mearga?"

Suni sau mergi la banca si ii intrebi daca merge sau nu. Cu o cazia asta ii anunti ca pleci din tara ca sa nu te trezesti pe acolo cu cardul blocat. Suna si firma unde ai facut rezervare pt. masina si intreaba daca merge sau nu. Teoretic n-ar trebui sa ai probleme.
P.S Eu am inchiriat masina cu cardul de debit. Bine, era card BoA, dar era de debit. Asa auzisem si eu, ca merge inchiriat doar cu card de credit, asa ca am pus mana pe telefon, am sunat la ei si i-am intrebat si, ce sa vezi? A mers si cu cardul de debit.

#11
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009

View Postadicontakt, on 26 septembrie 2019 - 18:00, said:

REVOLUT , si scapi de toate grijile


Tu stii ce-i ala Card de Credit?!


OP, functioneaza. Dar sa fii sigur ca ai facut o tranzactie Chip&PIN sau ATM in Romania inainte sa pleci. Al meu de la BCR Visa a mers linistit un an de zile pe continentul Nord American.

Revolutul il folosesti la cumparaturi marunte. Un card de debit nu o sa inlocuiasca niciodata un card de credit, dar unii viseaza chelea manzului. In plus, in America (cu exceptia Canada), cardurile de debit pot sa nu functioneze la anumite chestii, in special la toate POS-urile offline. CC-ul e salvarea.


ps. mai ia si un Debit normal, nu doar revolut. Sunt multe ATM-uri cu Magstripe only si revolut nu accepta la retrageri.

Edited by Lex404, 26 September 2019 - 20:23.


#12
AdrianAlistarh1

AdrianAlistarh1

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 26.09.2019
Multumesc mult pentru raspunsuri. :)

Seara buna.

#13
Augustus1978

Augustus1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 934
  • Înscris: 01.02.2019

View Postadicontakt, on 26 septembrie 2019 - 18:11, said:

da
Nu

#14
Augustus1978

Augustus1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 934
  • Înscris: 01.02.2019
American Express baby. Din pacate nu cred ca mai e emis de vreo banca. AM mergea oriunde in lume si chiar au optiune in platforma de tara in care calatoresti.

#15
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,502
  • Înscris: 20.10.2015

View Postutopium, on 26 septembrie 2019 - 19:52, said:

Problema ar fi la garantie, trebuie sa garantezi cu banii tai (ceea ce s-ar putea sa nu fie convenabil), pe cardul de credit garantezi cu banii bancii.

La inchirieri auto (in Europa cel putin) se retine o garantie care se deblocheaza dupa ce predai masina in stare buna. De obicei cardul trebuie sa fie pe numele soferului.

Exact, sau daca vin amenzi ulterioare, dar trebuie sa poata fi folosit de firma respectiva

View PostCorinaAndreea14, on 26 septembrie 2019 - 20:17, said:

P.S Eu am inchiriat masina cu cardul de debit. Bine, era card BoA, dar era de debit.

:lol:
Ce tare esti. Deci ai reusit sa o faci cu card Bank of America in America?

View PostAugustus1978, on 27 septembrie 2019 - 12:06, said:

American Express baby. Din pacate nu cred ca mai e emis de vreo banca. AM mergea oriunde in lume si chiar au optiune in platforma de tara in care calatoresti.

N-as fi atat de sigur.
Nici in America nu merge peste tot.

#16
black dragon

black dragon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 286
  • Înscris: 29.04.2004
Atentie, desi Revolut are un curs excelent, NU este card de credit. Este de debit preplatit.

#17
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019
Eu folosesc un card de credit Star BT pe care il am oricand cu mine de back-up in rest Revolut si un Visa debit tot de la BT.

#18
CorinaAndreea14

CorinaAndreea14

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 03.04.2018

View PostTsunnnami, on 27 septembrie 2019 - 14:03, said:


Posted Image
Ce tare esti. Deci ai reusit sa o faci cu card Bank of America in America?


Da. De doua ori chiar :))

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate