Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 

Samsung Galaxy S20 topic generalist...

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
2001 replies to this topic

#1
Alekxxx23

Alekxxx23

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 654
  • Înscris: 19.04.2017
Incep sa apara zvonurile cu privire la urmatoare generatie de S:

Report: Galaxy S11 camera to feature 5x optical zoom, 108MP camera
Galaxy S11 fingerprint sensor might be more convenient to use

Edited by Alekxxx23, 25 September 2019 - 15:24.


#2
Drag-Os

Drag-Os

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 02.07.2019
De banii aia, decat sa-ti iei S11 pentru calitatea camerei, mai bine iti iei un DSLR

#3
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Dábia s-a lansat 10 si sunt zvonuri pt.11... Cred ca e varful marketingului!

Poate ar trebui sa se faca abonament si primesti in fiecare an cele doua telefoane lansate.

#4
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,892
  • Înscris: 07.08.2008

Quote

The 108MP camera sensor was designed by Samsung in partnership with Xiaomi
Posted Image sa vedem ce zic acum aia anti-Xiaomi, anti-China stuff.

#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Quantum, on 25 septembrie 2019 - 15:26, said:

Dábia s-a lansat 10 si sunt zvonuri pt.11... Cred ca e varful marketingului!

S10 a aparut acum ~7 luni. Este de asteptat sa apara zvonuri. Tu crezi ca Samsung are o singura echipa de cercetare? Sunt multiple echipe. Cred ca in momentul de fata S11 este intr-o proportie foarte mare aproape gata.
Cu siguranta sunt echipe care "schiteaza" deja S12 sau cel putin feature'uri.

Edited by MembruAnonim, 25 September 2019 - 15:49.


#6
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,496
  • Înscris: 13.11.2011

 Drag-Os, on 25 septembrie 2019 - 15:26, said:

De banii aia, decat sa-ti iei S11 pentru calitatea camerei, mai bine iti iei un DSLR
Cu DSLR-ul vorbești,trimiti mesaje si intri pe net ??

#7
Stecheru

Stecheru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 804
  • Înscris: 16.09.2007
Pai Xiaomi tocmai a scos un tel. cu 108MP Xiaomi Mi Mix Alpha debuts with wrap-around display, 108MP camera - GSMArena 24 September 2019
Banuiesc ca e aceeasi camera/senzor ce a fost dezvoltat in colaborare Samsung-Xiaomi.
Dar ca de obicei, intai ies pe piata firmele chinezesti ca sa si testeze eventualele probleme, iar abia dupa aia baga si Samsung, ca sa nu se faca de ras cum au mai facut-o.

Edited by Stecheru, 25 September 2019 - 15:58.


#8
Cousteau

Cousteau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,555
  • Înscris: 25.04.2007

 missionnad, on 25 septembrie 2019 - 15:53, said:

Cu DSLR-ul vorbești,trimiti mesaje si intri pe net ??
Nu, dar poti sa-ti iei un Xiaomi din gama de sus si un mirrorless de exemplu Olympus OM 10 Mk.II cu obiectiv M.ZUIKO DIGITAL ED 12-50mm si-ti mai raman si bani de o excursie in care sa faci poze frumoase.

#9
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,870
  • Înscris: 14.08.2007

 Cousteau, on 25 septembrie 2019 - 16:39, said:

Nu, dar poti sa-ti iei un Xiaomi din gama de sus si un mirrorless de exemplu Olympus OM 10 Mk.II cu obiectiv M.ZUIKO DIGITAL ED 12-50mm si-ti mai raman si bani de o excursie in care sa faci poze frumoase.
S11 va fi sub 1.000 de euro (900$ a fost S10 la lansare), bani de care n-ai nici o sansa sa iei un Xiaomi decent, un Olympus OM 10 Mk.II cu obiectiv M.ZUIKO DIGITAL ED 12-50mm si o excursie. Doar Olympusul ala e 3.000 de lei, un Xiaomi cat de cat decent e 2.000+ lei (chiar si 12.000 de lei daca vrei un Mi Mix Alpha), iar o excursie decenta e macar 2.000 de lei.

Trecem peste faptul ca probabil S11 va bate Olympus OM 10 Mk.II atat la detalii, dar si la calitatea foto in general (datorita unei procesari mult mai avansate). Nu poti sa vii cu un senzor de acum 4 ani (probabil chiar mai vechi ca si concept) si cu chip "antic" si sa te astepti sa performeze, fie el si micro 4/3, mai ales ca senzorul asta de pe S11 e mare si el. Un micro 4/3 e tare fata de un senzor tipic de telefon/compacta pentru ca e de 10 ori mai mare ca suprafata, dar fata de senzorul de pe S11 va fi doar de 3 ori mai mare, un avantaj usor de recuperat prin partea de procesare mult mai smart/puternica a unui smartphone modern si din faptul ca acel ZUIKO are f/3.5 iar S11 va avea foarte probabil f/1.7, ca si Xioami Mi Mix Alpha care utilizeaza acelasi senzor. Adica S11 va capta o poza in aceeasi lumina la un ISO de 4 ori mai mic, ceea ce va compensa fara probleme diferenta de dimensiune, ba chiar ii va oferi un avantaj Samsungului.

Si nu, nici bokeh-ul nu va fi mai bun la Olympus, ca la f/3.5 nu prea ai cum (dimpotriva, cred ca S11 la f/1.7 e tot in avantaj si la bokeh la un senzor de 1/1.33"). Zoom? Va avea si Samsungul, 5x periscop (cam 125 mm echivalent, deci peste cei 100 mm ai Olympusului), acolo se va vedea avantajul Olympusului la calitate pt ca senzorul de zoom e mic pe smartphone-uri (desi la f/6.3 vs f/3 nici Olympusul nu prea sta bine in lumina mai slaba), dar pentru asta nu cred ca merita sa cari cu tine acel Olympus.

PS: am o compacta cu senzor mare si lentila LEICA, destul de aproape de mirrorless (1"), o folosesc de 3-4 ori pe an. Pentru ca telefoanele actuale de top deja ofera suficient de mult pe partea foto/video incat sa nu prea imi mai bat capul cu o camera dedicata.

Edited by utopium, 25 September 2019 - 17:41.


#10
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,496
  • Înscris: 13.11.2011

 Cousteau, on 25 septembrie 2019 - 16:39, said:


Nu, dar poti sa-ti iei un Xiaomi din gama de sus si un mirrorless de exemplu Olympus OM 10 Mk.II cu obiectiv M.ZUIKO DIGITAL ED 12-50mm si-ti mai raman si bani de o excursie in care sa faci poze frumoase.
Mersi ptr recomandare dar printre pasiunile mele nu se numără fotografia... așadar mă mulțumește un telefon.
Am văzut ceva interesant pe strada, am scos telefonul , captat imaginea si plecat mai departe.
PS:cu banii cât costă sculele din poze prefer să fac altceva

Attached Files


Edited by missionnad, 25 September 2019 - 19:38.


#11
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009

 Quantum, on 25 septembrie 2019 - 15:26, said:

Dábia s-a lansat 10 si sunt zvonuri pt.11... Cred ca e varful marketingului!

E deja vechi ish... e lansat de 8 luni. Inca 4 si ne luam device-uri noi.

Daca il fac frumos pe S11, bag precomanda. Dar sa fie frumos ca S10 si sa faca naibii o camera frontala cum trebuie.

#12
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006

 YOUR_GOD, on 25 septembrie 2019 - 17:30, said:

Eu am auzit ca are cameră de 1 terapixel, 10 sloturi de carduri, 50 de SIM-uri, nebunie. Iau vreo 8, așa să am.

Ce-ar fi sa lasi replicile de prost gust deoparte?

#13
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,048
  • Înscris: 10.04.2006

 utopium, on 25 septembrie 2019 - 17:36, said:

S11 va fi sub 1.000 de euro (900$ a fost S10 la lansare), bani de care n-ai nici o sansa sa iei un Xiaomi decent, un Olympus OM 10 Mk.II cu obiectiv M.ZUIKO DIGITAL ED 12-50mm si o excursie. Doar Olympusul ala e 3.000 de lei, un Xiaomi cat de cat decent e 2.000+ lei (chiar si 12.000 de lei daca vrei un Mi Mix Alpha), iar o excursie decenta e macar 2.000 de lei.

Trecem peste faptul ca probabil S11 va bate Olympus OM 10 Mk.II atat la detalii, dar si la calitatea foto in general (datorita unei procesari mult mai avansate). Nu poti sa vii cu un senzor de acum 4 ani (probabil chiar mai vechi ca si concept) si cu chip "antic" si sa te astepti sa performeze, fie el si micro 4/3, mai ales ca senzorul asta de pe S11 e mare si el. Un micro 4/3 e tare fata de un senzor tipic de telefon/compacta pentru ca e de 10 ori mai mare ca suprafata, dar fata de senzorul de pe S11 va fi doar de 3 ori mai mare, un avantaj usor de recuperat prin partea de procesare mult mai smart/puternica a unui smartphone modern si din faptul ca acel ZUIKO are f/3.5 iar S11 va avea foarte probabil f/1.7, ca si Xioami Mi Mix Alpha care utilizeaza acelasi senzor. Adica S11 va capta o poza in aceeasi lumina la un ISO de 4 ori mai mic, ceea ce va compensa fara probleme diferenta de dimensiune, ba chiar ii va oferi un avantaj Samsungului.

Si nu, nici bokeh-ul nu va fi mai bun la Olympus, ca la f/3.5 nu prea ai cum (dimpotriva, cred ca S11 la f/1.7 e tot in avantaj si la bokeh la un senzor de 1/1.33"). Zoom? Va avea si Samsungul, 5x periscop (cam 125 mm echivalent, deci peste cei 100 mm ai Olympusului), acolo se va vedea avantajul Olympusului la calitate pt ca senzorul de zoom e mic pe smartphone-uri (desi la f/6.3 vs f/3 nici Olympusul nu prea sta bine in lumina mai slaba), dar pentru asta nu cred ca merita sa cari cu tine acel Olympus.

PS: am o compacta cu senzor mare si lentila LEICA, destul de aproape de mirrorless (1"), o folosesc de 3-4 ori pe an. Pentru ca telefoanele actuale de top deja ofera suficient de mult pe partea foto/video incat sa nu prea imi mai bat capul cu o camera dedicata.
Plus ca Olympus ala nu incape in buzunar cand urc pe munte ;)

Sa mai spun de intrat in apa sau filmat pestisorii la un snorkeling?

#14
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
Cui ii mai pasa de noul iPhone, sau de noul Samsung...???

#15
DuskGerman

DuskGerman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 12.07.2019
Senzorul de amprenta de pe S10 este varza, amuzanta stirea.

#16
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,496
  • Înscris: 13.11.2011

 Lex404, on 25 septembrie 2019 - 19:35, said:

sa faca naibii o camera frontala cum trebuie.
Ce nu-ti place la camera frontală a lui S10?

#17
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,870
  • Înscris: 14.08.2007

 missionnad, on 25 septembrie 2019 - 21:58, said:

Ce nu-ti place la camera frontală a lui S10?
Senzor mic si rezolutie de telefon din 2010? Nokia N8-ul meu din 2010 avea senzor mai mare si aceeasi rezolutie ... au trecut 9 ani de atunci.

#18
DuskGerman

DuskGerman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 12.07.2019
Camera frontala eu zic ca este decenta, comparativ cu ce este pe piata.
In schimb senzorul de amprenta este o mizerie, si eu l-am dezactivat.

In schimb fara sa fiu porc, Iphone 11, cei de la Apple chiar au scos ceva decent anul asta, ca de cativa ani dormeau si scoteau acelasi telefon.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate