Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

teren luat cu japca de Primarie

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#19
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Avocat si pa si pusi.

#20
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,344
  • Înscris: 21.06.2019
Este foarte legal sa se meargă pe donație ...
Este foarte legal sa ceri despăgubiri , dar vor fi ridicole pt un teren gol, la tara , poate și intravilan agricol.
Este foarte posibil că niste contre cu primăria , să o coste in viitor.
Este foarte normal sa se exproprieze pe unde vrea statul , nu neapărat stingă , dreapta drumului.
Poate ar trebui că persoana sa fi mai potolită și să încerce prima oara o înțelegere amiabila

#21
MARIN-lON

MARIN-lON

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,849
  • Înscris: 03.09.2019
Inițiator - Ai zis și de o autorizație de construcție pe care vrea colega ta să o ia în viitor, eu aș merge pe varianta donației inclusiv m-aș face prieten de familie cu familia primarului că e mică lumea într-un sat și nu se știe când mai are nevoie de ceva de la primărița aia.

#22
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,349
  • Înscris: 11.08.2003
Autorizatiile alea de constructie se dau dupa fata sau preferinte? Daca respecta normele si are toate rahaturile, ce dreaq mai poate face primaria in afara de tras de timp pana la maximul legal? (si poate sa mai "piarda" din hartoage pe drum) :)

#23
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,802
  • Înscris: 15.08.2014
Mai dati o in plm de treaba ca nu o fi aia primarita pe veci.
Capul ce se pleaca...... inseamna ca Romania isi merita soarta cu vf si indesat.

#24
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,723
  • Înscris: 08.10.2004
mah da-o naibii, vrem legi sau facem cum vrea un sefut local ? ia un avocat specializat in asa ceva si nu mai cauta raspuns pe net. mai bine platesti acu  o taxa decat sa iti para rau mai incolo.

#25
MARIN-lON

MARIN-lON

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,849
  • Înscris: 03.09.2019

 smoke, on 24 septembrie 2019 - 18:36, said:


mah da-o naibii, vrem legi sau facem cum vrea un sefut local ? ia un avocat specializat in asa ceva si nu mai cauta raspuns pe net. mai bine platesti acu  o taxa decat sa iti para rau mai incolo.


Un avocat care știe ce DESPĂGUBIRI poate obține acolo se uită la ceas să treacă mai repede timpul pe care îl pierde cu colega inițiatorului și se întreabă în mintea lui cum de e așa de prost și nu vin și la el unii cu revendicări serioase.

#26
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019

 Thuraya_123, on 24 septembrie 2019 - 16:55, said:

Largirea soselei, daca este prevazuta intr-un ordin de Ministru reprezinta utilitate publica, iar primaria o poate expropria pe colega ta.
INSA speta ta prezinta 2 probleme:
1) Este discriminatorie. Largirea soselei trebuie sa se faca pe ambele parti. Nu conteaza ca intr-o parte sunt constructii si in alta nu. Ori expropriaza jumate intr-o parte si jumate in cealalta parte, ori deloc. Este ilegal prin legile europene si civile romane sa se faca o expropriere in mod selectiv.
Iar in cazul de fata este discriminatorie, fiindca ei nu doar ca latesc drumul dar il si muta (fiindca mijlocul drumului s-ar muta usor inspre colega ta), ceea ce are nevoie de alta incadrare juridica.
Ex: Sa zicem ca strada are o banda pe sens si se largeste la 2 benzi. Expropriem o banda pe stanga si alta pe dreapta. Ca daca largim doua spre stanga, inseamna ca mutam axul drumului.


Există si o bază legală pt ce afirmi ?

Daca se dorește micsorarea razei unei curbe pe care o face drumul, logic ar fi să expropriezi când pe stânga cand pe dreapta.
Ce importanță are ca se mută axul drumului ?

#27
der25

der25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,472
  • Înscris: 01.12.2017
Cum a cerut d-na primăriță donația? În scris sau doar din gură? Tot așa să-i dea și colega terenul, din gură!
De aia primarii ăștia pe la țară au ajuns adevărați stăpâni și consideră satul respectiv moșia lor, pentru că li se permite!!

#28
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 borreddog, on 24 septembrie 2019 - 16:34, said:


ce este de facut? mie mi se pare ca primaria ii forteaza mana, in mod normal colega este indreptatita la compensatii.
Compensatiile date de stat sunt zero barat . Daca exista proiect pt largirea strazii inseamna ca nu doar prietena ta va fi expropriata de o bucata de pamant ci mai multi . Vezi aia ce zic .

#29
der25

der25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,472
  • Înscris: 01.12.2017

 borreddog, on 24 septembrie 2019 - 16:34, said:

Primaria comunei in care locuieste a chemat-o la "discutii fata in fata" ca sa ii spuna ca urmeaza sa largeasca strada pe care colega are un teren construibil.
pentru asta, Primaria ii sugereaza sa "doneze" acel teren catre Primarie.

Nu văd nimic despre expropriere.
Duamna primar îi vrea terenul și cum nu are dreptul să-l ia, vrea să i-l doneze proprietarul.

#30
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,509
  • Înscris: 11.03.2006
Ar trebui sa ia legatura si cu ceilalti proprietari de pe partea ei, sa aiba o strategie comuna. Presupun ca primaria vrea sa ia teren de la toti, nu doar de la unul.

#31
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 ioppo, on 24 septembrie 2019 - 17:10, said:

Discutii cu Primarul doar insotit de avocat.
Cel mai corect

#32
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,344
  • Înscris: 21.06.2019

 der25, on 24 septembrie 2019 - 19:04, said:

.....
De aia primarii ăștia pe la țară au ajuns adevărați stăpâni și consideră satul respectiv moșia lor, pentru că li se permite!!
Zici tu ...
Asa s-a procedat si la Bragadiru , linga Bucuresti ! terenurile au fost cedate pt largirea strazii .

#33
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
Aici legile aferente:
https://legestart.ro...uli-modificate/

Colega poate sa stea linistita, treburile astea sint reglementate destul de clar

#34
der25

der25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,472
  • Înscris: 01.12.2017

 3matrix, on 24 septembrie 2019 - 19:44, said:

Zici tu ...

Și eu am donat teren pentru largirea strazii, impreuna cu toti vecinii mei, de ambele parti ale strazii.
Aici cred ca primarița vrea sa-i protejeze pe cei de pe o parte a strazii, care au deja vile si le cere celor cu teren fara constructii, sa doneze doar ei.
Asa zice initiatorul, ca pe partea de strada a colegei lui e doar teren construibil.
Ceilalti cred ca sunt de acord, ca-i stiu de frica si vad ca si colega e dispusa sa doneze.
Crezi ca daca primaria avea dreptul sa îi ia terenul se mai ruga de ea?

#35
MARIN-lON

MARIN-lON

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,849
  • Înscris: 03.09.2019

 vata_pa_batz, on 24 septembrie 2019 - 19:48, said:


Colega poate sa stea linistita, treburile astea sint reglementate destul de clar


Și sumele care se acordă ca despăgubiri sunt bine stabilite și eu cred că mai mult de 3.000 de euro nu poate lua acolo sau poate lua 600 de euro, pentru banii ăștia mai bine face donație.

#36
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

 borreddog, on 24 septembrie 2019 - 16:34, said:

dreptul la proprietate este sfant
In capitalism, dreptul la proprietate are o gramada de derogari.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate