Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

teren luat cu japca de Primarie

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#1
borreddog

borreddog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 628
  • Înscris: 28.03.2005
hei


din start va spun, nu am pregatire juridica, ci doar o idee ici-colo bazata pe experienta de viata, nimic mai mult.

vine o colega azi la mine si imi spune ca Primaria comunei in care locuieste a chemat-o la "discutii fata in fata" ca sa ii spuna ca urmeaza sa largeasca strada pe care colega are un teren construibil. prin largire, Primaria urmand sa ii ia vreo 300 mp  de la strada. practic, din 1000 mp, ramane cu 700, cu aceeasi deschidere la strada, doar ca strada va fi mai lata. mentionez ca pe acea strada, pe partea cu terenul colegei, nu exista constructii. pe cealalta parte sunt case / vile.

pentru asta, Primaria ii sugereaza sa "doneze" acel teren catre Primarie. I-am spus sa nu faca asta si sa le ceara sa puna in scris ceea ce vor sa faca.

primar este o cucoana PSD-ista, de 20 de ani in functie, oamenii din comuna ii stiu de frica, de aici si aceasta propunere cretina si complet ilegala dpmdv.

aici este intrebarea: poate Primaria sa ii ia acel teren cu japca? eu stiu ca nu, ca dreptul la proprietate este sfant.

amanunt important: cred ca largirea acelei strazi are legatura cu legarea comunei la autostrada, nu stiu cum priveste legislatia din domeniu chestia asta...e vorba de interes national?

ce este de facut? mie mi se pare ca primaria ii forteaza mana, in mod normal colega este indreptatita la compensatii.

#2
Crbl2001

Crbl2001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 04.05.2019
Stai sa inteleg: primaria o obliga sa renunte la 300mp?Infractiune grava,din start.Eu unul i-as baga in tribunal

#3
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,527
  • Înscris: 16.03.2007
ia intreab-o daca i-a zis ca-i da ceva in schimb, ca poate s-a facut ca uita sa precizeze lucrul asta.

Edited by laffin, 24 September 2019 - 16:38.


#4
borreddog

borreddog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 628
  • Înscris: 28.03.2005

View PostCrbl2001, on 24 septembrie 2019 - 16:38, said:

Stai sa inteleg: primaria o obliga sa renunte la 300mp?Infractiune grava,din start.Eu unul i-as baga in tribunal

pai ii cere sa "doneze".

eu i-am zis sa nu faca asta ci sa ceara compensatii. compensatii de care primaria nici nu a vrut sa auda.

adica sa se ofere sa ii  cumpere terenul sau sa ii dea altul la schimb.


iar colegei i se facuse teama ca nu i se va da autorizatie de constructie cand va vrea sa construiasca daca ii refuza acum

Edited by borreddog, 24 September 2019 - 16:41.


#5
Crbl2001

Crbl2001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 04.05.2019

View Postborreddog, on 24 septembrie 2019 - 16:39, said:



pai ii cere sa "doneze".

eu i-am zis sa nu faca asta ci sa ceara compensatii. compensatii de care primaria nici nu a vrut sa auda.

adica sa ii cumpere terenul sau sa ii dea altul la schimb
Asa da.Dar nu cred ca e obligata sa faca asta.Doar daca vrea.Si faza cu "donatul" e jegoasa rau....

#6
MARIN-lON

MARIN-lON

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,849
  • Înscris: 03.09.2019
Să îi spui exact așa colegei - să meargă la primărie și ori să i se facă o ofertă în bani ca să nu ajungă prin tribunal cerând despăgubiri ori să primească o suprafață egală de teren din partea primăriei în alt loc.

Treaba cu donatul a făcut-o primărița aia din cauză că o consideră cam naivă pe colega ta.

#7
Crbl2001

Crbl2001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 04.05.2019

View Postlaffin, on 24 septembrie 2019 - 16:38, said:

ia intreab-o daca i-a zis ca-i da ceva in schimb, ca poate s-a facut ca uita sa precizeze lucrul asta.
A zis ca primarita e pesedea.Ce mai vrei?

View PostMARIN-lON, on 24 septembrie 2019 - 16:41, said:

Să ĂŽi spui exact așa colegei - să meargă la primărie și ori să i se facă o ofertă ĂŽn bani ca să nu ajungă prin tribunal cerând despăgubiri ori să primească o suprafață egală de teren din partea primăriei ĂŽn alt loc.

Treaba cu donatul a făcut-o primărița aia din cauză că o consideră cam naivă pe colega ta.
That's the problem.Toti prostii si incultii care au ajuns la putere se cred superiori cetatenilor.

#8
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019
Primaria trebuie sa faca expropriere si sa plateasca o suma, daca e cauza de utilitate publica.

Si da, poate face acest lucru, dar de exproprierile la autostrada se ocupa guvernul iar alea nu trec prin comuna. In HG de expropriere, daca e vb de autostrada scrie si suma despagubirii.

Edited by Kres, 24 September 2019 - 16:45.


#9
borreddog

borreddog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 628
  • Înscris: 28.03.2005
sper sa nu gresesc, dar parca stiam ca autostrazile sunt obiective de interes national si nu se pot impiedica de exproprieri.

adica daca nea vasile nu vrea sa cedeze terenul i se ia cu japca, dar i se dau despagubiri.

in cazul de fata, Primaria spera ca oamenii vor fi naivi sa "doneze"

View PostKres, on 24 septembrie 2019 - 16:43, said:

Primaria trebuie sa faca expropriere si sa plateasca o suma, daca e cauza de utilitate publica.

Si da, poate face acest lucru, dar de exproprierile la autostrada se ocupa guvernul iar alea nu trec prin comuna.

pai asta cred ca va fi o bretea de legatura (autostrada este deja in uz) si suspectez ca primaria trebuie sa puna la dispozitie terenul pentru realizarea bretelei. sau  ceva in genul.

#10
Crbl2001

Crbl2001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 04.05.2019
Colega ta nu isi poate expune problema aici?

#11
Thuraya_123

Thuraya_123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,648
  • Înscris: 18.10.2017
Largirea soselei, daca este prevazuta intr-un ordin de Ministru reprezinta utilitate publica, iar primaria o poate expropria pe colega ta.
INSA speta ta prezinta 2 probleme:
1) Este discriminatorie. Largirea soselei trebuie sa se faca pe ambele parti. Nu conteaza ca intr-o parte sunt constructii si in alta nu. Ori expropriaza jumate intr-o parte si jumate in cealalta parte, ori deloc. Este ilegal prin legile europene si civile romane sa se faca o expropriere in mod selectiv.
Iar in cazul de fata este discriminatorie, fiindca ei nu doar ca latesc drumul dar il si muta (fiindca mijlocul drumului s-ar muta usor inspre colega ta), ceea ce are nevoie de alta incadrare juridica.
Ex: Sa zicem ca strada are o banda pe sens si se largeste la 2 benzi. Expropriem o banda pe stanga si alta pe dreapta. Ca daca largim doua spre stanga, inseamna ca mutam axul drumului.

2) Chestia cu "sa doneze" terenul nu este nimic altceva decat un furt tipic colectivizarii din '49. Exproprierea se face prin plata proprietarului terenului a unei sume corecte atat legal, cat si financiar la valoarea de piata a bunului.
Sugestia cu donatia terenului reprezinta un abuz in serviciu si o incalcare a proprietatii private.

Sfatul meu: colega ta nu prea are cum sa scape de expropriere. Dar exproprierea trebuie facuta pe ambele parti, iar colega ta trebuie sa fie despagubita la valoarea de piata a terenului.

#12
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,039
  • Înscris: 09.08.2005
Se poate întîmpla asta dacă e vorba de a face o stradă cu profil regulamentar - dar: nu se ia prin "donație" ci există un proiect avizat, aprobat, semnat, ștampilat care prevede lărgirea străzii. Asta-i una. A doua e că în acest caz se ia de pe ambele părți ale străzii, nu se lărgește strada doar în detrimentul unora.
Simpla menționare a "donației" înseamnă că ceva nu e cum trebuie acolo.
Ai sfătuit-o bine - toată treaba se face în scris, iar începutul îl face primăria. Cei de acolo trebuie să vină cu notificare, cu scopul exproprierii, cu baza legală etc.

Edited by radunic, 24 September 2019 - 16:58.


#13
borreddog

borreddog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 628
  • Înscris: 28.03.2005
multumesc de raspunsuri, o sa urmaresc evolutia, asa, de fun...

oricum, dupa cum vedeti, tehnicile PSDiste sunt asemanatoare colectivizarii.

#14
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 20.02.2008
Discutii cu Primarul doar insotit de avocat.

#15
Epidaurus

Epidaurus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,504
  • Înscris: 13.02.2014
del

Edited by Epidaurus, 24 September 2019 - 17:11.


#16
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Mai bine vinde terenul respectiv de 300 mp "expertului" Gigi Becali.
Respectivul stie sa scoata de cateva ori pretul!

#17
MARIN-lON

MARIN-lON

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,849
  • Înscris: 03.09.2019

View Postborreddog, on 24 septembrie 2019 - 17:06, said:

oricum, dupa cum vedeti, tehnicile PSDiste sunt asemanatoare colectivizarii.


Cred că ai rămâne tare mirat dacă ai știi cine au inițiat niște legi cu care s-au jefuit SUTE de milioane de euro și tocmai în baza la câteva rânduri foarte scurte din legile alea s-au putut lua banii ăia de alții și nu de cine ar fi trebuit.

Edited by MARIN-lON, 24 September 2019 - 17:30.


#18
romvic

romvic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 503
  • Înscris: 16.08.2019
In capitalism este perfect legal ca primaria sau Statul sa nationalizeze terenuri si cladiri.

Edited by romvic, 24 September 2019 - 17:31.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate