Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...
 AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital

Ce valoare stabiliti la RSSI la u...
 

Amuzant, cu un pozograf de eveniment.

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
80 replies to this topic

#37
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Au avut generații mult mai bune :)
Una dintre ele mi-a fost secretară. Acum lucrează în Dubai.
Bine, la cum arăta, nu înțeleg de ce lucrează. Dar asta este altă poveste.

#38
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Reactor2015, on 24 septembrie 2019 - 09:41, said:

Fals. Nu mai dezinforma aiurea Posted Image
În România nu există legislație pentru drone. Doar pentru aeronave și tâmpiți care și le înmatriculează ca aeronave și alți tâmpiți de la autoritatea aeronautică care înregistrează niște jucării cu același regim cu aeronavele. Bine, e liber la luar banii la fraieri.
Poți filma liniștit unde vrei, ce vrei. Zonele unde nu ai voie să filmezi ți le arată direct softul dronei și nu se duce acolo (penitenciare, unități militare, etc.)
https://www.mediafax...onelor-18297199

sa-i informezi si pe jandarmi atunci!

Quote

Tânărul a folosit drona pentru a filma într-o zonă din oraşul Bistriţa deasupra unui lăcaş de cult unde avea loc o cununie religioasă.
„Conform prevederilor legale în vigoare acest lucru se poate efectua doar dacă proprietarul posedă un certificat de înmatriculare sau identificare şi autorizaţie de navigabilitate. Pentru că tânărul nu deţinea aceste documente, pe numele său au fost întocmite actele de sesizare pentru exploatarea unei aeronave fără ca aceasta să posede un certificat de înmatriculare sau identificare şi un certificat sau o autorizaţie de navigabilitate sau documente echivalente”, arată Jandarmeria Bistriţa.

Edited by MembruAnonim, 24 September 2019 - 10:05.


#39
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

 Bogotta, on 24 septembrie 2019 - 09:56, said:

Hmm, arata bine tinerele ursitoare ... Posted Image
Dă-mi voie să nu fiu de acord.

#40
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Este singurul caz din România și poate fi foarte ușor contestat. Să-mi dai exemplu jandarmii nu e chiar cea mai fericită variantă :)
Citește legislația.
Inclusiv UE pregătește pentru începutul acestui an o reglementare care este foarte permisivă cu dronele tocmai pentru că unii ca românii își fac de cap aiurea și le înmatriculează ca pe avioane. Ceea ce este aberant.

Aeromodele care filmează exista de mulți ani. Aeromodele în general, la fel. Nu a făcut nimeni caz de asta până acum.
Caz concret: la un eveniment public în oraș posesorul unei drone a întrebat șeful poliției care era prezent acolo dacă îi permite ridicarea dronei. I-a spus că da dar să aștepte să plece lumea să nu cadă în cap la careva. L-a întrebat și despre legislație și i-a răspuns exact ce ți-am zis și eu că sunt delimitate zonele unde nu ai voie.
Aka, dacă drona se ridică într-un loc, înseamnă că e legal. Sunt niște prevederi în legătură cu înălțimea și cam atât.

#41
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
deci drona stie singura unde are voie sa se ridice si unde nu ? :D

#42
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Nu drona în sine ci softul. Iar softul este sub regulile UE.
Ai lucrat vreodată cu o dronă și softul aferent de la DJI?

#43
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
http://www.caa.ro/page/rpasuavdrone

#44
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Urmează să comentăm despre elicoptere. Și a plecat de la niște poze la un botez...

#45
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Adica softul dronei e mai tare ca legislatia interna ... Posted Image Deci drona are GPS si google map , iar softul opreste drona la decolare in zonele interzise !
Nu am lucrat cu asa drona smechera recunosc Posted Image

Edited by MembruAnonim, 24 September 2019 - 10:30.


#46
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Nu este citată nicio bază legală. Un idiot a introdus dronele aici și alții se iau după el.
Nu există nicăieri scris negru pe alb că o dronă intră la categoria aeronave ca să intre sub incidența legislației.
Se folosește generic denumirea de dronă pentru chestiile astea care zboară și filmează.
Drona e altă istorie și în general numai armata sau diverse servicii au așa ceva.

Teoretic și un elicopter de jucărie...

Lucian. Softul de zbor al dronei respectă reglementările Uniunii Europene. După cum bine știi, sunt superioare reglementărilor interne.
Din cauza haosului din România nu există în acest moment o legislație clară în acest sens.

Zic totuși că dacă cineva este interesat de legislația cu privire la drone sau ce mai sunt ele să se facă pe aria corespunzătoare și aici să rămânem la fun despre diverse situații întâlnite la evenimente.

Edited by Reactor2015, 24 September 2019 - 10:32.


#47
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011

 Reactor2015, on 24 septembrie 2019 - 07:30, said:

Duminică seara am fost la un botez al unui văr de-al meu. În calitate de invitat dar m-a rugat dacă pot să-i fac și "poze". Îi făcusem la biserică cu două zile înainte pentru că fotograful pe care l-a angajat nu a avut cum să vină.

Eu, în general, am o relație mai tensionată cu agaricii ăștia care-și zic fotografi de eveniment (NBC). Sunt prea puțini fotografi adevărați printre ei și din păcate, prea mulți pozaci. La fel de mult îmi plac și trubadurii de dj care-s tot timpul încordați și crispați Posted Image

Faza e că l-am văzut pe "profesionist" și l-am lăsat să-și facă treaba nefiind amândoi în același loc pe o rază de 20m.

Ideea e că ies din locația respectivă - parte a unui complex mai mare și cu consoarta și copilul mă duc să le fac niște cadre că era ora de aur.
Ghiciți ce. Mă trezesc cu pinguinul după mine, atenție la vreo 150m distanță de sala respectivă luându-mă la ture că de ce fac eu poze.
A urmat o discuție super funny și l-am trimis la plimbare întrebându-l dacă-i sănătos la cap Posted Image

Doi din familie au văzut treaba și au auzit parte din dialog și au vrut să-l arunce cu totul cu echipament în apă (este o piscină mare acolo) Posted Image Suntem mai dilii din familie...
Le-am zis să-l lase să-și facă treaba. Dar oricum, a fost amuzant iar omul era clar în lumea lui și probabil stresat că nu-și mai ia banii. I-am zis să stea liniștit și să-și facă treaba pentru care a fost plătit.

Abia aștept să văd pozele de la eveniment. Eu le-am dat a doua zi dimineața la ora 8 după seara evenimentului.
Dacă aș fi fotograf de evenimente și îmi bagă cineva bețe în roate, mă încurcă, îmi stă în cale, mă duc și tratez problema cu beneficiarii. Dacă nu se rezolvă rapid, împachetez și mă car. Să se bazeze pe pozele făcute de văru' Săndel și să se spele cu ele pe cap.

 borhot, on 24 septembrie 2019 - 08:08, said:


In rest, cam toate nuntile sunt niste fake-uri ordinare, copii palide ale balurilor burgheze din trecut. De la rochia miresei pana la decoratiuni, totul e o butaforie de prost gust.
Faptul că majoritatea nunților sunt circ, nu înseamnă că nu există și nunți decente. Oricum, nu fotograful organizează nunta.

#48
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

 Reactor2015, on 24 septembrie 2019 - 10:30, said:

aici să rămânem la fun despre diverse situații întâlnite la evenimente.
Am auzit de un pozar de Craiova care în ziua evenimentului s-a făcut mangă și-a trimis feciorul de 12-13 ani cu un Samsung S8 să facă poze la botez.




 neur0, on 24 septembrie 2019 - 10:33, said:

Dacă aș fi fotograf de evenimente și îmi bagă cineva bețe în roate, mă încurcă, îmi stă în cale, mă duc și tratez problema cu beneficiarii. Dacă nu se rezolvă rapid, împachetez și mă car. Să se bazeze pe pozele făcute de văru' Săndel și să se spele cu ele pe cap.
Și ce faci confiști telefoanele ? Dacă vine unu cu DSLR -ul ce faci ?

Nu zic de ăia cu telefoanele ținute vertical pe flimare care se bagă în fața pozarului oficial de la un eveniment, ci așa în general de lume...

Asta e atitudine românească, îmi iau jucăriile și plec.
Dacă ai fi în State și-ai face mutre din ăstea le-ai mai plăti o nuntă clienților.
Ai semnat un contract că le faci poze, le faci și dacă plouă cu rahat.

Edited by waterman, 24 September 2019 - 10:38.


#49
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011

 vali, on 24 septembrie 2019 - 08:19, said:

eu am pățit una funny. "căutăm ceva mai ieftin" și s-au trezit cu unul care avea echipament mai prost ca al meu, și eu aveam un canon 60d și 28-80 cu blitz. eu am făcut vreo 20 de poze, el câteva sute. când au venit pozele de la fotograful pe bani, s-au luat cu mâinile de cap și m-au căutat să le dau pozele mele.
Nu ai nevoie de echipament scump pentru nunți, că nu faci fotografii în condiții în care să te limiteze echipamentul. Dar n-ai de unde să știi tu. Ai rămas la faza: wow ce poză mișto, înseamnă că ai telefon performant.

#50
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006

 Reactor2015, on 24 septembrie 2019 - 10:30, said:

..
Nu există nicăieri scris negru pe alb că o dronă intră la categoria aeronave ca să intre sub incidența legislației.
Se folosește generic denumirea de dronă pentru chestiile astea care zboară și filmează.
..
Esti sigur de asta?

#51
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Dă-mi voie să nu fiu de acord cu tine. Despre obligațiile tale ca fotograf.
Și despre hachițe și mofturi.

#52
honeymik

honeymik

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 18.02.2014
Corect, tu o sa pui clauza in contract ca nuntasii nu au voie sa faca poze cu telefonul personal. Altfel iti iei jucariile si pleci.

#53
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011

 2Unlimited, on 24 septembrie 2019 - 09:29, said:

Taxele sunt foarte mari, nu se mai satura guvernul.
Colosale. 3% impozit pe venit...

Edited by neur0, 24 September 2019 - 10:44.


#54
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

 neur0, on 24 septembrie 2019 - 10:42, said:

Eu am înțeles că e un eveniment de...

Spre deosebire de tine, colegul inițiator a vorbit frumos. Suntem pe fun dar nu aruncăm cu rahat unii în alții.
Pozar de meserie ?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate