Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 

Patura electrica, o parere va rog?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#19
danidica

danidica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,563
  • Înscris: 09.09.2013

View Postr_murphy, on 24 septembrie 2019 - 07:39, said:



daca bagi dispozitivul in priza, oare citi volti isi trage din retea?
stai ca aia cu trasul este la amperi .. ;)
Deci clar, daca ar ajunge pe piele, m-as ,,arde rau,, de tot. Noroc ca e cam greu. Adevarul e ca firele sunt bagate bine, si e moale, cand te lasi pe ea, simti ca te duci. Am sa o verific periodic sa fie ok :)
Mersi pentru informatii. Sper sa le fie si altora de ajutor, care vor citi topicul pana la final si nu vor renunta la ideea de a le folosi fix dupa primele raspunsuri ironice.

#20
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,060
  • Înscris: 30.04.2007
hai sa-ti mai vind un pont Posted Image du-te prin petshopurile mai rasarite si intreaba de cablu de incalzire pentru terarii. este cam acelas lucru, doar ca nu-i inserat in paturica. dupa ce il vei vedea, vei putea trage concluzii mai usor si mai ales in cunostinta de cauza.

View Postdanidica, on 24 septembrie 2019 - 07:43, said:

fix dupa primele raspunsuri ironice.

aici, sa-mi fie cu iertare dar "voi" aveti o contributie marcanta, prin faptul ca puneti niste intrebari de  .. clasa a 6-7, de pionier de la casa pionierilor si soimilor patriei, cercul de electronica. pe linga abordarea ca drobul de sare, desi aveti la indemana ceva ce "noi" nu aveam, este mai usor sa intrebi decit sa cauti tu cu mintea proprie si personala. "noi" astia care stim, cum dadeam ctrl+f almanahurile si revistele pe care .... ptiu drace, LE CITEAM?

Edited by r_murphy, 24 September 2019 - 07:51.


#21
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009
Danidica, decât sã trãiești stresat cã se poate întâmpla ceva rãu, nu ar fi mai simplu sã-ți cumperi o pilota de calitate, sa folosești o pijama mai groasa, dacã ești friguros de fel ?

#22
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Eu am auzit ca nimeni nu mai foloseste telefoane mobile,pentru ca...au fost cateva cazuri de telefoane,carora le-au explodat bateriile...:)

#23
danidica

danidica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,563
  • Înscris: 09.09.2013

View Postr_murphy, on 24 septembrie 2019 - 07:47, said:

hai sa-ti mai vind un pont Posted Image du-te prin petshopurile mai rasarite si intreaba de cablu de incalzire pentru terarii. este cam acelas lucru, doar ca nu-i inserat in paturica. dupa ce il vei vedea, vei putea trage concluzii mai usor si mai ales in cunostinta de cauza.



aici, sa-mi fie cu iertare dar "voi" aveti o contributie marcanta, prin faptul ca puneti niste intrebari de  .. clasa a 6-7, de pionier de la casa pionierilor si soimilor patriei, cercul de electronica. pe linga abordarea ca drobul de sare, desi aveti la indemana ceva ce "noi" nu aveam, este mai usor sa intrebi decit sa cauti tu cu mintea proprie si personala. "noi" astia care stim, cum dadeam ctrl+f almanahurile si revistele pe care .... ptiu drace, LE CITEAM?
Nu stiam ca sunt cabluri de genu. Atunci stau linistit.
Eu eram linistit pana a venit ala.. care cica e priceput in toate. E genul de om care se baga in orice, la mecanica, instalatii prin case.. a fost si curentat de cateva ori in trecut.. bla bla. Om cu lipsa de ocupatie dar bun in toate dorel de Romania, si de aia am zis sa va intreb pe voi cat e de periculoasa. Acum ca stiu in mare cam ce fire are prin ea.. ma simt mai linistit. Pacat ca nu pot sa setez un top comentariu :))
Multumesc mult de ajutor.

#24
StefanCBV

StefanCBV

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 30.01.2017

View Postdanidica, on 24 septembrie 2019 - 08:28, said:

Nu stiam ca sunt cabluri de genu. Atunci stau linistit.
Eu eram linistit pana a venit ala.. care cica e priceput in toate. E genul de om care se baga in orice, la mecanica, instalatii prin case.. a fost si curentat de cateva ori in trecut.. bla bla. Om cu lipsa de ocupatie dar bun in toate dorel de Romania, si de aia am zis sa va intreb pe voi cat e de periculoasa. Acum ca stiu in mare cam ce fire are prin ea.. ma simt mai linistit. Pacat ca nu pot sa setez un top comentariu Posted Image)
Multumesc mult de ajutor.

Omul priceput la toate, de fapt nu prea stie nimic bine....Dar asta e boala la noi, la romani. Noi le stim pe toate. Rar mai gasesti pe vreunul sa zica: "Nu stiu. Nu comentez"

#25
Christina6

Christina6

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 22.06.2017
Abia de anul trecut am folosit si nu am avut nici o neplacere. Este o paturica luata din afara la aproximativ 20 euro, tot de o singura persoana, deci in mare parte cam acelasi lucru, dar puneam un cearsaf si pe ea deasupra. Am stat bine merci si nu am auzit pe nimeni sa fi avut probleme, doar parerea mea

#26
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Soacra mea a folosit citiva ani asa ceva, fara absolut nici o problema.
Nu stiu exact cit timp si cum o folosea, dar a fostul absolut totul ok.

#27
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
Nu e bine sa fim paranoici, paturile si saltelele electrice de azi au in ele senzori de umiditate si supra sarcina, astfel ca daca detecteaza transpiratie se opreste imediat tocmai ca sa nu te curenteze. Se opreste deasemenea si in cazul unei supra incalziri. Preferabil achizitia sa nu fie no name...

#28
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,511
  • Înscris: 20.10.2015

View Postdanidica, on 24 septembrie 2019 - 05:35, said:

Razi, fa glume, dar daca stii ceva.. spune . Pe internet nu sunt prea multe informatii despre asta din pacate. Am rasfoit netul si nimic.

M-ai excitat, ce vrei sa fac?
Pe subiectul asta Murphy e campion cu explicatia lui. Eu n-am avut rabdare.

Iti poti pune problema si comercial.
Crezi c-ar mai exista firma aia de vinde daca ar incendia casele?

O poti folosi si in timpul somnului fara probleme

Daca nu crezi, ia o bricheta si arde-o la deget cand doarme pe soacra-ta, sa vezi, se trezeste?
Apropo, sa ai sireturile legate la adidasi

View Postdanpet, on 24 septembrie 2019 - 08:12, said:

Eu am auzit ca nimeni nu mai foloseste telefoane mobile,pentru ca...au fost cateva cazuri de telefoane,carora le-au explodat bateriile...Posted Image

Dar alea nu le folosesti in timpul somnului.
Dar uite o intrebare buna.
Nu incarcati telefoanele intimp ce dormiti?
Eu zic ca riscul de incendiu e mai mare in cazul asta

View Postdanidica, on 24 septembrie 2019 - 08:28, said:

Eu eram linistit pana a venit ala.. care cica e priceput in toate.
.. a fost si curentat de cateva ori in trecut.. bla bla.

Posted Image
Si tu p-astia-i crezi?
Acum intelegi atitudinea mea?

Edited by Tsunnnami, 24 September 2019 - 12:41.


#29
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019
De fapt rezistența aia e dublu izolatã, tocmai pt a preveni ingeniozitatea nepricepuților insistenți.
Pt paranoici existã soluția postatã de @ldpe, faci una la 12 volți si nu mai ai nici un stres.

#30
ursuletul68

ursuletul68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,208
  • Înscris: 06.09.2011
Daca te invelesti cu ea precum Cleopatra in covor si se defecteaza rezistenta, apare un curent rezidual si in spirala asa de puternic incat te va teleporta in alt univers paralel..Posted Image

#31
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,060
  • Înscris: 30.04.2007

View Postdanidica, on 24 septembrie 2019 - 08:28, said:

care cica e priceput in toate. E genul de om care se baga in orice, la mecanica, instalatii prin case.. a fost si curentat de cateva ori in trecut..

daca din asta isi face un motiv de lauda, evita-l in ceeace priveste interventiile in domeniu electric. eu sunt un nepriceput, dar desi ma mai joc cu una, alta prin casa (al lucrat chiar si sub tensiune) am avut primordiala grija sa nu ma electrocutez, nici macar din cel mai accidental motiv posibil.

stii vorba aia, in lume sunt 2 tipuri de nebuni. aia care recunosc si aia care nu-si dau seama. eu recunosc deschis si sincer ;)

#32
danidica

danidica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,563
  • Înscris: 09.09.2013

View Postursuletul68, on 24 septembrie 2019 - 13:21, said:

Daca te invelesti cu ea precum Cleopatra in covor si se defecteaza rezistenta, apare un curent rezidual si in spirala asa de puternic incat te va teleporta in alt univers paralel..Posted Image
Mere si in trecut/viitor? 😅😅
Glumesc.. o sa-i trimit priceputului link-ul la topic

View Postr_murphy, on 24 septembrie 2019 - 13:27, said:



daca din asta isi face un motiv de lauda, evita-l in ceeace priveste interventiile in domeniu electric. eu sunt un nepriceput, dar desi ma mai joc cu una, alta prin casa (al lucrat chiar si sub tensiune) am avut primordiala grija sa nu ma electrocutez, nici macar din cel mai accidental motiv posibil.

stii vorba aia, in lume sunt 2 tipuri de nebuni. aia care recunosc si aia care nu-si dau seama. eu recunosc deschis si sincer ;)
Singurele dati cand am lucrat cu curent au fost atunci cand mi-am bagat nasul in unitate.. de nevoie :) Dar stiu si eu prea bine ca in acest caz doar sursa e aia cu curent puternic.
Nu e un domeniul la care sa ma pricep/descurc de aia am si intrebat aici.
Sincer, de mic am stat departe de curent... iar daca stai departe.. nu ai cum sa inveti. Asa ca nu stiu care e treaba.. pana acum. Si prietena mea vroia una, dar facea galagie viitoarea mama soacra... fiind a doua persoana care nu vrea sa auda de asa ceva.. chiar aseara m-am certat cu ea putin pe tema asta.
Eu am dormit un an.. o data am uitat-o si pe 3... nu am avut nimic... m-am trezit de la caldura si am dat-o pe unul... alalta seara am uitat-o pe 1  aprinsa.. a mers toata ziua si toata noaptea... nu a avut nimic. Dar na.. paranoia e mare cand ti-o influenteaza altii zic ,,lasa ca stiu eu mai bine,ca eu lucrez cu curent acasa, ca eu fac si dreg si am auzit,,. Acum nu zic ca, na.. daca e sa mori.. mori oricum. Toti sunten datori cu o moarte, dar omul parea serios cand imi zicea sa o arunc... la fel si mama prietenei mele... fiica ei vrea.. ea zice ca daca vede o de aia in casa o arunca... sa vad daca reusesc sa potolesc paranoia din ma-sa acum. Bine asta e problema mea. Ziceam doar ce am auzit in jurul meu. Abia dupa un an de somn pe ea, au auzit si ei ca dorm pe asa ceva si a inceput distractia. Mama e singura care nu a zis ca patura electrica te omoara.. ea folosind ani buni una.. pana s-a defectat. Era de aia comunista ca avea alt material, era ceva moale tare si catifelat, tot cu 3 faze.. insa avea o problema... daca o lasa-i pe 3... era nebunie. Nu puteai sta... ala care i-a vandut-o pe atunci.. la mana a doua a zis sa nu o lase pe 3 ca e defect nu stiu ce la ea.... a lasat-o pe 3 o data mai mult si a dogorit... ziceai ca a arso cineva. A mai mers putin dupa.. o luna sau doua si a fost pa.
Dupa ani buni. Daca nu avea problema aia pe faza a 3-a sigur tinea mai mult. Acum se gasesc peste tot si sunt accesibile ca pret. Trebuie doar sa eliminam paranoia din noi.. uneori indusa de cei din jur care sunt  mai priceputi..

#33
wagmich

wagmich

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 05.10.2015

View Postdanidica, on 24 septembrie 2019 - 05:35, said:

Razi, fa glume, dar daca stii ceva.. spune . Pe internet nu sunt prea multe informatii despre asta din pacate. Am rasfoit netul si nimic.
Pentru ca nu are internetul ce sa zica de ceva perfect utilizabil si nu mai periculos decat o lampa de noptiera care-ti pica-n cap si se sparge becul.
Sunt convins ca cei care fac filozofia paturii electrice, n-au vazut una in viata lor. Dar ei stiu, au auzit, au citit,..... KK. Uitein familie  am avut una din DDR, a  folosit-o bunica mea multi ani, pana a murit, nu electrocutata ci de batranete la 89 de ani, a folosit-a si mama mea inca vreo 10 ani si a facut-o cadou unei prietene mai in varsta care statea la bloc si statea nasol cu caldura. Si n-a fost nimeni electrocutat si n-a murit nici de transpiratie si nici de reumatism. Nu mai stiu ce s-a imntamplat cu ea, dar sigur n-a provocat pagube sau accidente. Pentru sistemul e protejat si mecanic si electri printr-un termostat si cele trei pozitii de functionare la diferite trepte de caldura,  Foloseste-o sanatos in continuare, dar bineinteles, sa ai grija cum o manevrezi si cum o folosesti.

#34
binox

binox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,257
  • Înscris: 17.02.2008

Quote

Crezi c-ar mai exista firma aia de vinde daca ar incendia casele?
Eu stiu o firma ( din Italia )  al carei produs a ars cel putin o casa ( din Norvegia) , a pierdut un proces de despagubire pt acea casa(in norvegia), nu a platit despagubirea  si firma functioneaza in continuare si vinde produse similare(nu stiu daca fix acelasi model).
Am aflat de acest caz oarecum intamplator dupa ce am avut si eu probleme cu un produs din aceeasi gama de la acea firma.
Daca intamplator am aflat eu asta despre o firma din UE cu un oarecare rennume, nici nu vreau sa ma gandesc cate alte foarte multe cazuri cu produse chinezesti importate de toti dubiosii sunt in lume......
In ultima perioada, in domeniul meu ma confrunt cu din ce in ce mai multe cazuri de probleme grave la echipamente produse de lideri mondiali in domeniu, inclusiv la echipamente ce tin de ''life and safety'' (ultimul exemplu socant de care m-am lovit a fost un izolator dintr-un tablou electric de joasa tensiune care a facut scurt intre barele de faza, da am scris corect, izolator care a facut scurtcircuit....)
Foamea de bani e foarte mare si toti fac rabat la calitate si testare reala indiferent de domeniu, in multe cazuri cu consecinte crunte.(cazul Boeing de exemplu)

#35
danidica

danidica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,563
  • Înscris: 09.09.2013

View Postbinox, on 24 septembrie 2019 - 22:03, said:


Eu stiu o firma ( din Italia )  al carei produs a ars cel putin o casa ( din Norvegia) , a pierdut un proces de despagubire pt acea casa(in norvegia), nu a platit despagubirea  si firma functioneaza in continuare si vinde produse similare(nu stiu daca fix acelasi model).
Am aflat de acest caz oarecum intamplator dupa ce am avut si eu probleme cu un produs din aceeasi gama de la acea firma.
Daca intamplator am aflat eu asta despre o firma din UE cu un oarecare rennume, nici nu vreau sa ma gandesc cate alte foarte multe cazuri cu produse chinezesti importate de toti dubiosii sunt in lume......
In ultima perioada, in domeniul meu ma confrunt cu din ce in ce mai multe cazuri de probleme grave la echipamente produse de lideri mondiali in domeniu, inclusiv la echipamente ce tin de ''life and safety'' (ultimul exemplu socant de care m-am lovit a fost un izolator dintr-un tablou electric de joasa tensiune care a facut scurt intre barele de faza, da am scris corect, izolator care a facut scurtcircuit....)
Foamea de bani e foarte mare si toti fac rabat la calitate si testare reala indiferent de domeniu, in multe cazuri cu consecinte crunte.(cazul Boeing de exemplu)
Ca si cu mancarea si altele... risc exista si cand treci strada...

#36
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,511
  • Înscris: 20.10.2015

View Postbinox, on 24 septembrie 2019 - 22:03, said:

Eu stiu o firma ( din Italia )  al carei produs a ars cel putin o casa ( din Norvegia) , a pierdut un proces de despagubire pt acea casa(in norvegia), nu a platit despagubirea  si firma functioneaza in continuare si vinde produse similare(nu stiu daca fix acelasi model).
Am aflat de acest caz oarecum intamplator dupa ce am avut si eu probleme cu un produs din aceeasi gama de la acea firma.
Daca intamplator am aflat eu asta despre o firma din UE cu un oarecare rennume, nici nu vreau sa ma gandesc cate alte foarte multe cazuri cu produse chinezesti importate de toti dubiosii sunt in lume......
In ultima perioada, in domeniul meu ma confrunt cu din ce in ce mai multe cazuri de probleme grave la echipamente produse de lideri mondiali in domeniu, inclusiv la echipamente ce tin de ''life and safety'' (ultimul exemplu socant de care m-am lovit a fost un izolator dintr-un tablou electric de joasa tensiune care a facut scurt intre barele de faza, da am scris corect, izolator care a facut scurtcircuit....)
Foamea de bani e foarte mare si toti fac rabat la calitate si testare reala indiferent de domeniu, in multe cazuri cu consecinte crunte.(cazul Boeing de exemplu)

Alaturi de prostiile scrise, care e firma?
Pentru ca fac pariu ca ai un lapsus si nu-ti aduci aminte

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate