Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Patura electrica, o parere va rog?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#1
danidica

danidica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,582
  • Înscris: 09.09.2013
Buna seara. As dori daa se poate,o parere fara mistouri. Nu toti ne nastem electricieni, nu toti le stim pe toate. Cand eram mic, tin minte ca mama avea o patura electrica, era prin 2005 parca  iar patura era primita de la un turcalete in spital. Patura aia am folosit-o ani buni, imi placea la nebunie caldura pe care o simteam pe spate. Dupa ceva ani... A cedat. Pur si simplu cand o bagam in priza, becul nu se mai aprindea.
Anul trecut, dupa ani buni in care uitasem ca am avut asa ceva, am cumparat alta. O ieftinitura pe la 90 de lei.. de o persoana.
Toata iarna am folosit-o, iar acum o folosesc din nou. Zilele acestea un amic a venit la mine in vizita si a vazut  patura. A zis da o arunc, ca dorm pe 220v, ca sunt nebun, ca sunt super periculoase si ca se mira cum de nu am murit electrocutat sau ars pana acum. Omul vorbea serios... Nu a avut nici una, dar a zis ca sunt super periculoase. Acum, va intreb, cei care stiti electrica.. cum e treaba cu patura asta? E chiar atat de periculoasa? Nu au un sistem ceva de siguranta? Daca sunt asa periculoase.. la ce le mai vand pe piata? Acum e clar, probabil o voi arunca.. chiar daca m-am obisnuit cu ea. O setat pe 3.. apoi pe 1... si adormeam cu ea pe . Unde nu era ceva peste ea.. era aproape rece. Dar unde stai tu.. sau o acoperi.. e perfect. Nu prra stiu principiul de functionare.. ca si ala a zis.. ca nu au transdormatoare si ca eu stau pe 220. Nu stiu ce sa fac.. sa o mai folosesc sau sa o arunc la gunoi cum zicea amicul. Si asa ala zicea ca daca doamne fereste ma scap pe mine in pat... nu am maibfacut asta  de cand eram mic.. dar jur ca ala a bagat spaima in mine.. mai ales ca m-am expus electrocutarii un an de zile... daca e adevarat ce zice el.

#2
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Povestea cu drobul de sare este adevarata.
Exista riscuri peste tot.
Daca ai un sistem de protectie cu siguranta diferentiala poti dormi mai linistit.
Riscuri mai mari de electrocutare exista la boilere, instant de ACM, prajitorul de paine, chiar si la fierul de calcat cu aburi...
Am folosit si eu ceva de genul , dar am folosit-o  ca invelitoare nu ca asternut, din aceleasi ratiuni la care tu te-ai gandit bine....

Edited by keta, 24 September 2019 - 01:10.


#3
AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

    Anima Sola

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,998
  • Înscris: 16.09.2014
Stiu o casa ce a luat foc de la o patura electrica. Cu batrana care locuia in ea...

Edited by AlbastruIndigo, 24 September 2019 - 01:36.


#4
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
electrocutat ? asta nu e nimic, stiu pe cineva care efectiv a luat foc de la aceasta patura.S-a culcat intr-o seara cu ea si a doua zi era lipita de piele, a suferit arsuri de gradul 3 pe tot corpul, acum e mutilat omul...tragic, ai grija

Edited by jimi91, 24 September 2019 - 02:41.


#5
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,789
  • Înscris: 20.10.2015
Eu am auzit ca a murit un detrasament de pompieri cu camion cu tot o data, utilizand o plapuma electrica.
Ce s-a mai chinuit camionul... ce mai freamat, ce mai zbucium...
Pana si codrii clocoteau (aveau 2 codrii de paine aruncati intr-un colt)

:lol:

#6
danidica

danidica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,582
  • Înscris: 09.09.2013

 Tsunnnami, on 24 septembrie 2019 - 04:44, said:

Eu am auzit ca a murit un detrasament de pompieri cu camion cu tot o data, utilizand o plapuma electrica.
Ce s-a mai chinuit camionul... ce mai freamat, ce mai zbucium...
Pana si codrii clocoteau (aveau 2 codrii de paine aruncati intr-un colt)

:lol:
Razi, fa glume, dar daca stii ceva.. spune . Pe internet nu sunt prea multe informatii despre asta din pacate. Am rasfoit netul si nimic.

#7
CostyNn96

CostyNn96

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,544
  • Înscris: 18.04.2018
De ce va bateti joc de om...?
Bineinteles ca exista riscuri, dar si avantaje. Asa ca tu alegi ce e cel mai bine pt tine. :)

Edited by CostyNn96, 24 September 2019 - 05:43.


#8
Crbl2001

Crbl2001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 04.05.2019
Daca iti vrei binele,n-o cumpara.Am avut si eu,intro noapte mi-a zis ca are chef de-o partida,si i-am dat foc

#9
danidica

danidica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,582
  • Înscris: 09.09.2013

 CostyNn96, on 24 septembrie 2019 - 05:42, said:

De ce va bateti joc de om...?
Bineinteles ca exista riscuri, dar si avantaje. Asa ca tu alegi ce e cel mai bine pt tine. :)
Pentru ca asa e la fiecare topic aici, nu cred ca exista topic in care initiatorul sa nu fie luat peste picior. Revenind la subiect, multumesc pentru sfat. Pana acum am cunoscut doar avantajele.. intr-un an de cand o am.  Cred ca o voi folosi in continuare.. doar ca de data asta mai moderat si mai precaut putin.

#10
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,261
  • Înscris: 01.12.2001
Am avut cand eram mic o perna electrica. Nicio problema nu am avut.
Nu te teme. Nu dormi pe 220V. Is 230 V.


#11
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
Este pana la urma o rezistenta electrica, ce emite caldura cand trece curentul prin ea.
Nu e nimic SF, dar accidente se pot intampla.

E de dorit sa nu o folsoesti toata noaptea, ci doar atata timp cat esti treaza.

Din cauza folosirii si plierii, acolo unde erau lipituri/imbinari etc, incepeau sa se desfaca, iar la unii se strica potentiometrul => fie se ardea, fie te ardea.

#12
romvic

romvic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 503
  • Înscris: 16.08.2019
Nu trebuie confundate aceste paturi electrice cu o aeroterma sau un fier de calcat.
Deoarece nu au termostat.
Legea lui Ohm este singura si cea mai buna protectie a acestei paturi electrice.
Au doar un reostat care limiteaza intensitatea curentului.
Fiind o sarcina de inductie nu face scurt circuit, nu consuma mult, nu. nu...

Edited by romvic, 24 September 2019 - 06:56.


#13
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,560
  • Înscris: 08.03.2017
Din ce motiv nu poti elimina riscul ? pui sub tine o husa auto electrica , sunt rezistente modulare si pui pe suprafata pe care doresti , le treci printr-un traf de amperaj la 12 volti si ai scapat de beleaua 230 v. Daca pui protectii pe 230 v de : temperatura, diferentiala , cuplezi la o priza cu pamantare riscul se apropie de zero , problema e ca tot ce e protectie costa.
Sau poti confectiona o patura chiar tu din module auto la 12 volti , presupun ca din 2-3 huse auto de la lidl ajunge de o patura plus ca ai si control de temperatura la mana , traf bun mai trebuie care se poate realiza dintr-un redresor auto clasic sanatos.

Edited by ldpe, 24 September 2019 - 07:00.


#14
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,092
  • Înscris: 30.04.2007
daca la orice "drob de sare" am incepe prin a ne gindi de la ce poate sa cada, poate multe topicuri nu ar mai exista si mai ales multe mistouri la adresa mai putin ...ginditorilor (pentru ca in cazul asta nu poate fi vorba de necunoastere).

hai sa o luam metodic ;)
ce este patura electrica?
un dispozitiv de invelire, prevazuta cu o rezistenta de foarte mic wataj, eventual chiar si cu un sistem termostatic rudimentar.
este rezistenta izolata? DA! si chiar si neizolata daca ar fi, tot nu ar intra in contact direct cu omul, fiind inserata intre mai multe straturi de material textil, care se stie ca este izolant electric, dar este izolata, ca preventie in cazul varsarii accidentale de lichide.

poate sa curenteze? avind in vedere cele expuse mai sus, probabilitatea este asimptotic catre zero, pentru ca inteleptul murphy a zis: nu exista aparat care sa nu poata fi stricat de nepriceputi, deoarece nepriceputii sunt extrem de ingeniosi.

poate sa initieze focul? avind in vedere plaja de temperatura, teoretic, nu. cum ar putea totusi sa faca asta? prin supraincalzire, adicatelea micsorarea excesiva a rezistentei. cum s-ar putea intimpla asta? prin scurtcircuit intre "spire". se poate intimpla accidental asta ?? eu zic ca nu ..

asa ca, mai departe trageti concluzii, sau demontati rationamentul meu.

#15
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007

 romvic, on 24 septembrie 2019 - 06:54, said:

Nu trebuie confundate aceste paturi electrice cu o aeroterma sau un fier de calcat.
Deoarece nu au termostat.
Legea lui Ohm este singura si cea mai buna protectie a acestei paturi electrice.
Au doar un reostat care limiteaza intensitatea curentului.
Fiind o sarcina de inductie nu face scurt circuit, nu consuma mult, nu. nu...
Te rog explica-mi si mie cum functioneaza acea "sarcina de inductie" la patura electrica?!...sunt electronist si pot sa inteleg Posted Image...eu credeam ca e cu rezistenta.
Am avut o perna electrica,facuta de nenorocitii de comunisti,cumparata prin 1965...a rezistat pana dupa lovitura de stat din '89. Avea 3 termostate si...niciun reostat!
Acum am una moderna,dar ce sa vezi...nici asta nu are reostat ci variator electronic tip PWM...nu mai scrie prostii pe forum!

Edited by danpet, 24 September 2019 - 07:11.


#16
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,560
  • Înscris: 08.03.2017
"poate sa initieze focul?"
Se defecteaza in cazuri de 102%  la intrarea firelor in tesatura , se flexeaza, se invart ca un tirbuson , se strapunge izolatia si apare scurt circuit - daca periodic se face o analiza a firelor si se schimba daca este cazul cu fir izolat siliconic riscul tinde spre zero.

#17
danidica

danidica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,582
  • Înscris: 09.09.2013

 ldpe, on 24 septembrie 2019 - 07:11, said:

"poate sa initieze focul?"
Se defecteaza in cazuri de 102%  la intrarea firelor in tesatura , se flexeaza, se invart ca un tirbuson , se strapunge izolatia si apare scurt circuit - daca periodic se face o analiza a firelor si se schimba daca este cazul cu fir izolat siliconic riscul tinde spre zero.
Nici macar nu am spalat-o la masina de spalat, nu e taiata, intepata, e ca noua.. nu am pliat-o niciodata. Pe perioada verii am pus-o intr-un dulap mare intinsa... Intre fire am vazut ca e distanta destul de mare, iar firele sunt mici.
Dar da, daca adormi, e posibil orice. Acum daca stau si ma gandesc.. eu am mers pe ideea ca ,,ba daca era chiar asa horror nu o vindeau astia, plus ca am mai avut una si a mers ani intregi,,.
Am cautat ieri pe google ceva informatii dar nimic... Bate vantul. De asta am intrebat aici, chiar eram curios... sunt sigur ca au avut si altii si poate cineva chiar citeste pe aici. Eu nu stiu exact cum functioneaza.. Adica fara transformator.. direct in priza... Ironia e ca mereu mi-a fost teama se curent, si mai noi am ajuns sa dorm pe el.

 r_murphy, on 24 septembrie 2019 - 07:07, said:

daca la orice "drob de sare" am incepe prin a ne gindi de la ce poate sa cada, poate multe topicuri nu ar mai exista si mai ales multe mistouri la adresa mai putin ...ginditorilor (pentru ca in cazul asta nu poate fi vorba de necunoastere).

hai sa o luam metodic ;)
ce este patura electrica?
un dispozitiv de invelire, prevazuta cu o rezistenta de foarte mic wataj, eventual chiar si cu un sistem termostatic rudimentar.
este rezistenta izolata? DA! si chiar si neizolata daca ar fi, tot nu ar intra in contact direct cu omul, fiind inserata intre mai multe straturi de material textil, care se stie ca este izolant electric, dar este izolata, ca preventie in cazul varsarii accidentale de lichide.

poate sa curenteze? avind in vedere cele expuse mai sus, probabilitatea este asimptotic catre zero, pentru ca inteleptul murphy a zis: nu exista aparat care sa nu poata fi stricat de nepriceputi, deoarece nepriceputii sunt extrem de ingeniosi.

poate sa initieze focul? avind in vedere plaja de temperatura, teoretic, nu. cum ar putea totusi sa faca asta? prin supraincalzire, adicatelea micsorarea excesiva a rezistentei. cum s-ar putea intimpla asta? prin scurtcircuit intre "spire". se poate intimpla accidental asta ?? eu zic ca nu ..

asa ca, mai departe trageti concluzii, sau demontati rationamentul meu.
Multumesc mult, sunt ceva mai linistit. Plus ca am folosit-o un an...
Din curiozitate.. daca nu supar.. cam cati volti sunt pe firele astea?.. pe ea are 3 trepte.. fiecate treapta cu intensitatea ei.. dar nu imi dau seama cam cat inseamna asta in voltaj...

#18
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,092
  • Înscris: 30.04.2007

 danidica, on 24 septembrie 2019 - 07:24, said:

Din curiozitate.. daca nu supar.. cam cati volti sunt pe firele astea?..

daca bagi dispozitivul in priza, oare citi volti isi trage din retea?
stai ca aia cu trasul este la amperi .. ;)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate