Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Merita sa le vand?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
27 replies to this topic

#1
Crbl2001

Crbl2001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 04.05.2019
As vrea sa vand un Nintendo DSi XL din 2010 si un PSP Slim&Lite din 2007.Problema e ca nu stiu cam cat ar trebui sa scot pe ele,cu tot cu accesorii.

La DSi ce sa zic,are o marime destul de mare,baterie inca buna,doua ecrane de 4.2 inch,dintre care unul cu touch,amandoua au backlit,262.144 de culori,si o rezolutie de 256×192 pixeli.Are controale destul de simple:dpad,butoanele A,B,X,Y,Start si Select,L si R,Butonul Power/home.Are doua camere,una pe fata cu 1.3 MP si una pe spate cu 3MP.Are un procesor dual,format dintr-un ARM 9 ce ruleaza la 133mhz si un ARM 7 la 67mhz.Are un GPU custom Nintendo cu vreo 69mhz frecventa,poate scoate undeva la 200.000 de poligoane....e decent pt 2009,nu si pt 2019.Suporta Wi-Fi,are ca unitate media acel "Game Card" cu capacitate maxima de 0.5 GB,viteza de incarcare aproape 0,plus suport pt card SD de maxim 32 GB,o memorie interna de 256/512mb,16 mb ram,OS proprietar de la Nintendo,actualizat la ultima versiune(1.4.5E,),are microfon si suport headset,si incarcare lenta printr-un port proprietar.Serviciile online sunt jalnice in momentul de fata,Nintendo WFC fiind inchis din 2014,DSi Shop din 2017,si multe alte servicii inchise de Nintendo.Ultimele ramase sunt un browser obscur si un program de transfer de date.Revenind la soft,este destul de ok,meniul e "stufos",are nenumarate aplicatii "fun",plus unele jocuri descarcate de mine de pe Shop.Pe partea de jocuri consola sta destul de bine,sincer nu vreau sa le vand,la voi folosi in continuare pe 3DS.

La PSP....consola este comfortabila,are o baterie decenta,controale ca pe DS plus un stick analog,nu are touch,are un ecran widescreen cu rezolutie de 480×272,nu stiu cate culori,nu stiu daca are refresh rate ca pe ds.Are capabilitati wi-fi,un procesor MIPS la 333mhz,(de obicei ramane la 222mhz).Are un GPU destul de puternic(nu stiu exact cati megahertz,oricum are peste 100),are 64mb de ram,memorie interna de 256mb(?),suporta Memory Stick,UMD-uri...pe online e moarta ca si DS.Are jocuri mai mature si mai bune(parerea mea).

Deci,cam cat as lua pe ele? :D

#2
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018
Cauta si baga pe goagal ca si cum ai cauta sa cumperi si imediat ai pretul orientativ.de acolo in jos cu doritorul daca apare

Edited by EMPP, 23 September 2019 - 16:56.


#3
Crbl2001

Crbl2001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 04.05.2019
Am facut asta,dar ale mele sunt si vechi,de-aia intreb....

#4
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,644
  • Înscris: 23.10.2006
In jur de 150 lei pe fiecare.. E greu sa te uiti pe O.L.X. sa vezi cu cat se vand.....Posted Image

Edited by baribalu, 23 September 2019 - 17:00.


#5
Crbl2001

Crbl2001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 04.05.2019

 baribalu, on 23 septembrie 2019 - 16:57, said:

In jur de 150 lei pe fiecare.. E greu sa te uiti pe O.L.X. sa vezi cu cat se vand.....Posted Image
Eu inteleg ce zici tu,dar majoritatea le au dupa 2010,sunt mai noi...plus ca eu am si accesorii,carduri,jocuri,chestii,trestii.

#6
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,644
  • Înscris: 23.10.2006
Pretul la care o sa reusesti sa vinzi, este pretul pe care o sa il obtii de la eventualii clienti. Tu poti pune orice suma, ideal este sa accepti pretul cel mai bun care iti este propus, altfel o sa ramai cu ele...

#7
Crbl2001

Crbl2001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 04.05.2019
Pai nu ma pricep la marketing :)
Sa nu-mi iau teapa,aia zic.....

#8
gvincentiu

gvincentiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 755
  • Înscris: 03.06.2006
nu ti le mai ia nimeni... doneaza-le unui copil mai nevoias. Bucura un sufletel si o sa te simti mai bine decat cu 200 lei in buzunar.

#9
JustARandomGuy

JustARandomGuy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 13.02.2018
Nu mai e vorba de teapa aici, Crble. Ai niste console care ti-au bucurat anii tineretii, iar valoarea lor a devenit mai mult sentimentala decat materiala, cu toate "trestiile" aferente.
Eu unul colectionez gameboy-uri (si doar daca pica DS-uri).
Am si toate PS-urile pana acum, in afara de Vita (urmeaza si ala candva, nu e graba).
Dar ca mine nu sunt multi.

Asa ca eventualul cumparator il va cumpara fie pentru kinder, fie din nostalgie, fie ca e colectionar, in ordinea asta.
Nu cred ca se complica cineva sa faca specula cu un DSi XL si un PSP...gresesc?!

#10
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019
Ce țeapă sa ti iei ? Sunt niște vechituri de 9, respectiv 12 ani, nu le cumpără nimeni, poate vreun colecționar.
Consideră ca s au amortizat si gata.

#11
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018

 Crbl2001, on 23 septembrie 2019 - 17:11, said:

Pai nu ma pricep la marketing Posted Image
Sa nu-mi iau teapa,aia zic.....
Nu ai cum sa iti iei teapa, pentru ca aproape nimeni nu cauta asa ceva. Daca o sa gasesti un musteriu, sa zici mersi daca iti da 50 de lei pe ele. Poti sa iei banii astia, sau poti sa decizi ca nu merita si le pastrezi mai departe.

#12
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,068
  • Înscris: 01.12.2001
Daca iti da careva 50 lei, da-le repede.
Nu e nicio teapa. E mai bine decat nika si sa stea in pod.
Eu am 4 PC-uri, 2 laptopuri, PSP, STB, video, casetofoane, pick-up, 3 TV, vreo 10 telefoane, toate depozitate la soacra-mea.
Nici nu ma chinui sa le mai pun pe olx.

#13
Crbl2001

Crbl2001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 04.05.2019
Oare sunt deja considerate retro?

Ca daca e asa+valoarea sentinentala :)))) ....

#14
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,769
  • Înscris: 06.09.2004
absolut. cred ca ai putea sa scoti pana la 100 de lei pe bucata, fiind deja retro.

#15
nico99900

nico99900

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 09.09.2010
Mai lasa-le cativa(zeci) de ani. Poate o sa se vanda ca si raritati, antichitati. Te uiti pe discovery la aia care merg sa vanda tot felul de chestii, si isi imagineaza cam cat ar putea lua.

#16
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
nu stii niciodata de unde sare iepurele...daca le pui pe OLX si le gaseste cineva, un colectionar, ii lipseste fix acele console si iti da 1 mil de euro pe ele...nu stii niciodata, stii ce zic ?

#17
Crbl2001

Crbl2001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 04.05.2019
Ce mai,le vand cu pret retro :))))

#18
nico99900

nico99900

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 09.09.2010
Daca nu iti ocupa spatiu, nici nu ai nevoie de bani. Io zic sa le pui la vanzare la un pret mare, ca nu ti le cumpara nimeni, nu pierzi nimic. Dar daca iti gasesti clientul, iti scoti banul. Asa ca incearca, cine stie.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate