Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

RAS vs Aquaponics

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#19
catalincre

catalincre

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 698
  • Înscris: 04.02.2008
Nu inteleg ce e asa de incredibil. Eu zic sa mai studiezi. Ultima mea pompa achizitionata are undeva la 12.000L pe ora la 1m inaltime (20.000L la 0m) si consuma 180wh reglabila in debit si implicit in putere.
Ca sa raspund initiatorului pe scurt.
Sistem aquaponic cu solar de 50m2, 5.6m3 apa. Aprox. 400 gauri nfc, si 6m2 de F&D. Pompa de max. 20.000l si pompa de aer cu sistem venturi, aprox. 2000€. E mult? Eu zic ca nu pentru ceea ce produce si cum produce.
Da-mi si mie niste date pe ce te bazezi cand ma contrezi asa ca Toma, dar de la tine nu din goagle sau Facebook.

#20
in2ruder

in2ruder

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 29.02.2020
Salut,

Am studiat si eu fenomenul si foarte multe materiale (carti si video) si este foarte sustenabil.. probabil cei ce nu cunosc si isi dau cu parerea se gandesc la pompa CAMA care consuma 2 kw si muta 1m cub de apa pe ora...

Pompa apa OSAGA ORP-25000L/h (188W) -
AERATOR IAZ OSAGA ORV-HG 90-18 18000L/ORA (90W)  - nu sunt cele mai bune dar ca sa va faceti o idee de consum.

deci pentru un volul de 130 metru cubi de apa cu HRT (hydraulic retention time) de  60-90 minute - necesar 4 pompe ( 752W) + 2x aeratoare (180w) ~ 1Kw ora x24 x 365 = 8760 Kw x ~1leu = 8760 Lei/an cost curent !!!
-alt aspect este ca productia este organica, superioara .. nu o sa produci in pamant niciodata asa ceva .. ca tot pamantul este imbibat de chimicale!
-pierdeti din vedere productia de peste, care intr-un sistem comercial este de ordinul tonelor!  

In cateva saptamani demarez un proiect (autofinantat), probabil primul sistem aquaponic la scara comerciala din Romania.


Eu am plecat cu calculele de la necesarul de hrana pentru 700metri patrati de cultura, cu o densitate de 30 plante pe metrul patrat si am obtinut cam asa:

calculele sunt pentru sistem DWC:

- Ratia de nutrienti pentru plante de frunze este de 60-100g/m2/zi
(60g x 700m2 = 42.000g hrana pe zi) - anual 15.330 tone
- Am considerat FCR = 2 ( food conversion ratio) de unde rezulta FER= 0.5 ( food eficiency ratio)
- Crestere anuala 15330x0.5 = 7665 kg
- greutatea dorita la recoltare 1 kg.
- greutatea initiala 50g/bucata
-greutatea castigata 950g
- din asta rezulta ca sunt necesari 8.068 pui peste de 50g  (7665/0.950)
-densitatea maxima 60kg/m cub (0.5LB/Galon)
- se imparte sistemul in 4  bazine, fiecare cu 2 tone de peste , de unde rezulta necesarul unui bazin de 34.030 litri! (se poate imparti in mai multe, asa ma avantajeaza pe mine)

* HRT ( hydraulic retention time) - rata de circluare in functie de cantitatea de amoniac, oxigen dizolvat si marimea pestilor este  cuprinsa intre 60 si 90 minute (in unele cazuri au mers chiar si pana la 180).

- la toatea astea se adauga filtre sedimente, filtre biologice aerobice, filtre UV.

Concluzie: pentru 7665kg peste este necesar ca bazinele sa aiba 130 metri cubi .. .. pentru 5000 kg, undeva la 83.33 metri cubi bazin, minim! nu uitati ca 60kg/m cub e maxim si necesita ceva precizie in gestionarea sistemului!

#21
in2ruder

in2ruder

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 29.02.2020

 catalincre, on 26 februarie 2020 - 23:32, said:


[...] pompa de aer cu sistem venturi, [...]

Daca nu te deranjeaza, as avea doua intrebari.
Prima e legata de  pozitia bazinului cu pesti, este pozitionat deasupra nivelului rafturilor sau sub nivelul lor?
Si a doua, pentru aeratorul cu sistem venturi folosesti inca o pompa separat de pompele de recirculare ?
Multumesc frumos

#22
catalincre

catalincre

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 698
  • Înscris: 04.02.2008
Sub nivel e bazinul, intoarcerea apei in el se face gravitational. Pentru aerator am o pompa separat. Incepand de saptamana viitoare (pe sfarsit) incep reorganizarea sistemului meu, e si timpul dupa 7 ani. Daca urmaresti canalul meu de youtube o sa vezi acolo mai multe.

#23
in2ruder

in2ruder

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 29.02.2020
Un studiu recent arata ca HRT, in functie de cultura poate sa fie cuprins intre 6 si 9 ore! In comparatie cu studiile anterioare care sugerau HRT de 0,5 - 1,5 ore asta inseamna o reducere semnificativa de costuri...

Yang, Teng & Kim, Hye-Ji. (2020). Effects of Hydraulic Loading Rate on Spatial and Temporal Water Quality Characteristics and Crop Growth and Yield in Aquaponic Systems. Horticulturae. 6. 9. 10.3390/horticulturae6010009.

"Evidence was presented in this study that the water flow rate can be optimized to potentially reduce the pumping requirement and enhance crop production in recirculating aquaponic systems.In aquaponic systems, a hydraulic loading rate at 3.3 m3/m2/day was sufficient to significantly reduce the exposure duration of plant roots and fish to detrimental levels of ammonia. The hydraulic loading rate also positively affected pH, DO, and water temperature for nitrification, ultimately increasing plant and fish production. This study suggests practical considerations that favor energy savings and higher profitability by improving crop biomass production. Flow rate optimization should consider the growth rate of plant species cultured in aquaponics. In summary, in a small-scale aquaponic system, a hydraulic loading rate for fast- and medium-growing crops can be set at 3.3 to 2.2 m3/m2/day (6 to 9 hydraulic retention time) to improve crop performance and yield, while that for slow-growing cropsmay be lowered below 2.2 m3/m2/day (6 h hydraulic retention time) due to its less significant effect"

merci pentru raspuns, am vazut aseara toate filmuletele de la tine de pe canal.
O sa urmaresc cu mare interes Posted Image)
La clima noastra are mult mai mult sens ca bazinele sa fie ingropate decat supraterane. Ce ma sperie un pic este faptul ca trebuie sa urc apa cel putin un metru , ca de acolo sa coboare gravitational prin filtre si paturile DWC .. si din ce am vazut capacitatea pompelor scade drastic odata cu inaltimea de pompare.
Am gasit astazi un studiu  care sugereaza un timp de retentie de 6-9 ore, in functie de tipul de cultura. Sincer, dat fiind faptul ca sistemul pe care intentionez sa il construiesc o sa fie oricum in stadiul de start up, as incerca sa vad cum evolueaza.

Edited by althea, 03 March 2020 - 05:02.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate