Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

RAS vs Aquaponics

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
danielstangeana

danielstangeana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 11.05.2011
Buna ziua
Am vazut ca sant experti pe acest forum in acvacultura si doresc o informatie.cat costa un sistem complet RAS pentru crap ,capacitate maxima 5 tone.menzionez ca vreau sa-l transform in aquaponic.

#2
danielstangeana

danielstangeana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 11.05.2011
Mama lui de dictionar🤔🤔scrie ce vrea
Ma interesa cat costa un sistem aquaponic

Ce naiba are ? Scriu ceva ,verific,dupa ce postez  scrie altceva

#3
romvic

romvic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 503
  • Înscris: 16.08.2019
Internetul si Google ne-au facut idioti.
Ne-am aruncat cartile la gunoi.
Daca maine se intrerupe internetul, unii dintre noi nu stiu sa ajunga acasa.

On topic: un sistem aquaponic este sistem de circuit inchis unde NH3 si NH4 (nitritii si nitratii) sunt elemente
nutritive ptr plante. Plante care au nevoie de multe alte minerale ptr a creste sanatoase.
Asadar experimenteaza la nivel "mini" inainte sa-ti rupi gatul intr-o investie majora.

Pe vremuri,  aveam in cap un sistem aquaponic cu linte de apa.
Este o planta extrem de rezistenta cu o inmultire fenomenala,
si care o pune pe lista plantelor invazive.

Edited by romvic, 22 September 2019 - 16:03.


#4
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,109
  • Înscris: 05.06.2002
lintea se poate fuma?

#5
marmota_vasi

marmota_vasi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 13.02.2008

View Postdanielstangeana, on 22 septembrie 2019 - 14:01, said:

Mama lui de dictionar����scrie ce vrea
....Ce naiba are ? Scriu ceva ,verific,dupa ce postez  scrie altceva


E in functie de cum ai setat calculatorul la limba si regiune : eu am in engleza si unele cuvinte le 'adapteaza si ajusteaza' pt limba engleza ; ai italiana setat pe pc?


NU ma pricep, dar din cate stiu RAS e doar cu recirculare, iar partea de filtrare mecanica si biologica o faci cu instalatii/aparatura ; la aquaponics o parte din filtrare o faci natural, folosind plante si alte cele...

Fara suparare, dar cat costa un sist de 5 tone ? e o intrebare prea generala , iar persoanele care ar putea da o idee/ parere avizata nu au timp sa te intrebe : vrei in cateva bazine( puiet diferite calibre) sau doar un bazin mare de ingrasare? pe masura ce pestele creste , densitatea trebuie ajustata- mai multe bazine ; cate instalatii esti dispus sa cumperi? ( cu aerare cu pompa sau cu injectie de oxigen, etc ) ; filtru UV sau nu..etc)

Vrei pt firma ( comercializare peste ) sau uz personal? uz pesonal= poate ai o crasma un restaurant si ai desfacere mica dar constanta...

Dar cum ziceam, NU ma pricep. Dar am citit topicul de acvacultura de pe acest forum si am bagat la cap...

#6
danielstangeana

danielstangeana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 11.05.2011
Salut
Am intrebat de un sistem complet pentru ca stiu,este cineva aici care se ocupa de asa ceva.un sistem complet din punctul meu de vedere inseamna,bazine ,filtre,pompe,aeratoare,etc. Capacitate maximà 5 tone crap intra in competenta celui care proiecteaza sistemul sa faca calculele pentru dimensionarea bazinelor,volum,hrana,timpi de retentie,etc. Oricum astept poate acel cineva isi face timp si raspunde,macar informativ.

#7
ParkerS

ParkerS

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 07.07.2010

View Postdanielstangeana, on 25 septembrie 2019 - 07:44, said:

Salut
Am intrebat de un sistem complet pentru ca stiu,este cineva aici care se ocupa de asa ceva.un sistem complet din punctul meu de vedere inseamna,bazine ,filtre,pompe,aeratoare,etc. Capacitate maximà 5 tone crap intra in competenta celui care proiecteaza sistemul sa faca calculele pentru dimensionarea bazinelor,volum,hrana,timpi de retentie,etc. Oricum astept poate acel cineva isi face timp si raspunde,macar informativ.
Banuiesc ca te referi la cantitatea de crap pe care vrei sa o cresti, cand spui "capacitate maxima 5 tone crap". Daca e asa, tin sa te anunt ca ai nevoie de ceva bazine.. avand in vedere calculele mele din trecut, fiind foarte interesat si atras de acvaponie.

Nu mai am foile cu datele la indemana, dar stiu ca facusem un oarecare calcul, si puteam creste pana la 33kg crap / mc, cel putin dupa sistemul gandit de mine. Astfel, intr-un bazin de 15mc, iesea undeva la 495 kg de crap la recolta. Efectiv popularea se facea cu mai putin material, da sincer sa iti spun nu mai stiu exact cat, pentru ca ti-am spus, nu mai am foile la indemana.

Astfel, pentru a scoate 5 tone de crap, dupa calculele mele, ai avea nevoie de un bazin / cateva bazine care sa suporte 150-160mc de apa.

Problema nu ar parea grea la inceput, dar devine super complicata, cand trebuie sa adaptezi sistemul in teren, asa incat, bazinul cu pesti sa fie in echilibru cu patul plantelor. Pentru ca, in practica, pentru a recircula 150mc de apa, ai nevoie de cateva pompe serioase, de bazine de decantare a dejectiilor, de biofiltre serioase pentru transformarea amoniacului in nitriti si ulterior in nitrati. Si de asemenea, pentru a fi in echilibru, un bazin de 150mc se foloseste la "un pat" de plante in cu suprafata de peste 4-5000 metri, altfel pompezi apa de pomana si risti sa strici ecosistemul din bazinul cu pesti.

Te asigur ca in Romania nu vei gasi pe nimeni care sa iti proiecteze un sistem acvaponic atat de mare, pentru ca nimeni nu a riscat vreodata sa incerce o afacere acvaponica cu adevarat. De ce nu a incercat nimeni? Deocamdata nu prea s-a dovedit sustenabilitatea unei astfel de afaceri, cunostintele sunt putine, de la americani vin idei destul de bune si par profitabile, dar in mare parte nu sunt sustenabile, si asa mai departe.

Eu unul am fost mare fan acvaponie, am testat cativa ani la rand, am crescut crap, caras, am produs salata, capsuni, rosii, pentru familie, dar mi-am dat seama ca e destul de multa bataie de cap si am ramas pe producerea traditionala a legumelor si fructelor, aceea de a le creste in pamant.

Nu contest in niciun fel un posibil succes viitor al acvaponiei, dar am studiat ani de zile aceasta arie a agriculturii si am tot cautat afaceri de succes in acest domeniu, si nu am gasit, asa ca am hotarat sa renunt complet la ideea de a mai crea vreun proiect serios in acvaponie. Iti recomand sa incerci ca si hobby acvaponia, sa vezi cum functioneaza, sa te documentezi despre circuitul azotului in natura, despre nitriti, nitrat, amoniac, oxigen dizolvat, etc.

Iti stau la dispozitie cu orice informatie despre acvaponie.

#8
danielstangeana

danielstangeana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 11.05.2011
Initial doresc sistemul recirculant.
Vreau sa-l fac pe 3 linii diferite(3 pompe)o linie pentru predezvoltat pentru ca aici avem nevoie de o improspatare a apei mai rapida,a doua linie pentru cel de vara 1 iar a treia pentru crestere. Prima linie indepenta care poate fi folosita si ca,carantina,celelalte doua cu descarcare in acelasi sistem de filtrare. Doresc sa fac acest sistem fara acvaponie. Cand sistemul ajunge sa functioneze singur,voi incerca  sa filtrez apa cu ajutorùl plantèlor,asta ca sa nu mai arunc cei,,maxim10%zilnic.
Stiu ca for fi carenze de nutrienti dar... se mai fac ceaiuri de compost,urzica,tataneasa,ceapa,usturoi etc. Pentru inceput nu cred ca un sistem recirculant pentru 5 tone este imposibil cu toate ca nu am experienta. Astazi exista sisteme de monitorizare foarte eficiente si cel care monteaza sau mai bine zis cel care-ti vinde aparatura poate supraveghea parametri apei online. Si daca intrebi daca este cineva care se ofera sa,ti controleze sistemul,da este. Am gasit pe cineva care iti asigura controlul on line pentru primul an.

#9
catalincre

catalincre

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 693
  • Înscris: 04.02.2008
Pai arunca un ochi aici: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Ml5Ck8-ati8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Aquaponia e viitorul agriculturii, la mine functioneaza de 7 ani.

#10
eugendragnea2412

eugendragnea2412

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 21.12.2013

View Postcatalincre, on 05 februarie 2020 - 16:07, said:

Pai arunca un ochi aici: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Ml5Ck8-ati8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Aquaponia e viitorul agriculturii, la mine functioneaza de 7 ani.
La tine unde !?... ca la noi...AICI...unde de peste 4000 de ani se chinuie toate popoarele migratoare sa ne cucereasca pamantul ( azi aproape au reusit fara prea mare chinuiala...) avem pamantul atat de "gras" incat nu avem nevoie de dejectiile pestilor pentru a creste "balarii"...dar de un sistem performant de irigare DA...
Iar crapii vor face atata "poo poo" incat salata facuta din "balarii" va avea mai multi nitriti si nitrati decat clorofila...asta daca hranim si crapii...

#11
catalincre

catalincre

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 693
  • Înscris: 04.02.2008
Wow, as putea sa vad si realizarea ta in materie de ce vroia danielstangeana? Nici nu ma sinchisesc sa-ti explic ceva de circuitul azotului in acvaponie. In schimb te poti alatura multimii care-si plange soarta (romani cotropiti de multinationale dar care-si fac cumparaturile in Kaufland sau Lidl). Spor la dat cu sapa in pamantul "atat de gras" cand iti lipseste irigatia si ai seceta cateva luni. ”Haters gonna hate."

#12
eugendragnea2412

eugendragnea2412

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 21.12.2013
Eu nu ma implic in proiecte nesustenabile deci nu am ce sa-ti arat in aceasta privinta...
Nici eu nu ma mai sinchisesc sa-ti dau de inteles cat este de greu si uneori de costisitor sa mentii la parametrii optimi circuitul azotului in acvaponie...din punctul meu de vedere acvaponia poate fi folosita doar ca sistem accesoriu unui sistem de crestere pesti cu scop ornamental. Daca reusesti sa produci o planta sau un fruct prin acvaponie asta nu inseamna ca ele sunt si propri consumului uman...ai supus unei analize complexe de laborator produsele tale ? sau le-ai bagat direct in salata?
Nu inteleg de unde ai tras concluzia "hate"-ului ?! Eu doar specificam ca este mult mai ieftin si mai sanatos sa cultivi si sa irigi artificial in Romania decat sa faci acvaponie...ca sa nu mai vorbesc ca RAS este atat de energofag incat nu se renteaza decat pentru specii foarte valoroase...
Unde faci tu acvaponie de 7 ani? daca-mi permiti...

#13
catalincre

catalincre

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 693
  • Înscris: 04.02.2008
Pai unde crezi ca e filmat clipul postat de mine? In Guatemala? Normal ca in Romania, ca intre timp am facut un sistem care intra in anul 3 si in Germania, e altceva. Sa ma apuc sa testez nivelul de nitriti din fructe cand eu stiu ca am o oarecare carenta ar fi o pierdere de timp. Al dracului australieni, la ei functioneaza astfel de proiecte nesustenabile de prin '70. Iar americanii certifica organic sistemele acvaponice, al naibii si strugurii sunt al dracului de acri cu cat sunt mai sus. Poate vroiai sa spui ca sistemele acvaponice sunt scump de implementat? Daca da, poate aici ai dreptate, in rest tu vorbesti din auzite si eu din ani de experienta plus facultate in domeniu.

#14
eugendragnea2412

eugendragnea2412

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 21.12.2013

View Postcatalincre, on 18 februarie 2020 - 22:45, said:

Sa ma apuc sa testez nivelul de nitriti din fructe cand eu stiu ca am o oarecare carenta ar fi o pierdere de timp.
Cum crezi !!!...esti sigur ca de nitriti ai carenta? cu ce cantitate furajezi crapii?

View Postcatalincre, on 18 februarie 2020 - 22:45, said:

... strugurii sunt al dracului de acri cu cat sunt mai sus...
Poti sa ne spui cati kwh consumi per kg produs vegetal? Dar pe produs animal?

View Postcatalincre, on 18 februarie 2020 - 22:45, said:

... in rest tu vorbesti din auzite si eu din ani de experienta plus facultate in domeniu.
Horticultura sau Piscicultura ?

#15
catalincre

catalincre

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 693
  • Înscris: 04.02.2008
-1 pana la 3% din greutate zilnic in perioada cu peste 15grade apa, in functie de temperatura, perioada si dimensiune.
-Nu e relevant pentru mine din cauza ca am curentul gratis in majoritatea timpului, dar daca vrei sa socotesti ceva poti folosi consumul pompelor, 200wh 24/7 din martie pana in noiembrie, in rest 40wh (pompele de aer)
-Controlul si expertiza produselor alimentare, cu licenta in producerea uleiului de trandafiri (horticultura), cresterea ciprinidelor e doar un hobby ce are deja 30 de ani.
Sper ca am lamurit mai multi cu raspunsurile la intrebarile tale.

#16
eugendragnea2412

eugendragnea2412

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 21.12.2013

View Postcatalincre, on 25 februarie 2020 - 20:55, said:

-1 pana la 3% din greutate zilnic in perioada cu peste 15grade apa, in functie de temperatura, perioada si dimensiune.
Ce cantitate aproximativa de crap ai in apa?

View Postcatalincre, on 25 februarie 2020 - 20:55, said:

-Nu e relevant pentru mine din cauza ca am curentul gratis in majoritatea timpului, dar daca vrei sa socotesti ceva poti folosi consumul pompelor, 200wh 24/7 din martie pana in noiembrie, in rest 40wh (pompele de aer)
Gratis nu exista decat daca-l furi sau i-l primesti cadou,dar si variantele astea implica niste "costuri emotionale" sa le zicem Posted Image ... si la fotovoltaic si la eolian ai costuri atat de la investitia initiala cat si de la intretinerea sistemului si oricum eu chiar asta am sustinut : Acvaponia in Romania NU este un sistem rentabil. In alta ordine de idei la ce puteri ai tu acolo probabil cresti un maxim de 50 kg crap (ai spus corect...hobby, doar ca initiatorul topicului vrea sa creasca 5000 kg)

Concret,in Romania pentru productie peste se face RAS dar exclus crap,poate deveni rentabil de la somn in sus , iar pentru legume se fac sere/solarii irigate si ingrasate suplimentar cu ce vrea omul.
O combinatie pe care o vad realizabila daca ai apa relativ ieftin este un sistem in cascada: bazine peste alimentate direct din sursa de apa (RAS sau flow through ) in care se iriga direct clasicele sere/solarii iar surplusul se directioneaza gravitational catre livada sau alte culturi exterioare...eventual inainte de acestea se trece printr-o cultura de zooplancton/fitoplancton/plante acvatice/crustacee.

#17
catalincre

catalincre

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 693
  • Înscris: 04.02.2008
Momentan mai am un sistem cam 100kg crap, in 4m3 de apa, am avut vreo 250kg dar la mine se consuma sau se da si altora care nu au. In sistem superintensiv cu pompe de debit mare si filtre toba poti sa cresti pana la 70kg de crap pe m3 de apa. De filtre nu e cazul sa vorbesc la mine cand e sera populata, in general nu are rost sa vorbesc de sistemul meu care functioneaza de 7 ani, cine nu crede nu are decat, sau sa se uite la clipurile mele de pe youtube.
Cat despre ce crezi tu ca se poate cu 200w... Din postarile tale am ramas cu impresia ca esti cu "nu" in brate si ca doar ce e clasic impamantenit functioneaza. Ai dat-o cu apa clasic prin cadere, trecuta prin n sisteme dar sa vad cum o faci legal asta sau fara curent si sa vad cum o faci cand ai resurse de apa limitata.
Ca fapt divers si de cultura, stiai ca un sistem acvaponic foloseste doar 2% din apa folosita de sera/solar clasic?
Panourile solare nu sunt chiar asa o mare investitie, eu am 5kwp si 4kwh stocare.
Mai era un forum dedicat acvaponiei in Romania, cautatil cei interesati.

#18
eugendragnea2412

eugendragnea2412

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 21.12.2013
Deja consider ca ma iei la misto cand spui ca tu cu 200 w/h cresti 250 kg de crap in 4 m3 si alte cateva sute de fructe si legume...esti sigur ca nu omiti un 0 ?!
In aceste conditii ma retrag din discutie ca sa nu intram in polemici aiurea...

Edited by eugendragnea2412, 26 February 2020 - 23:02.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate