Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Digi Mobil urmărește achiziția rețelei mobile Telekom România

- - - - -
  • Please log in to reply
142 replies to this topic

#37
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,157
  • Înscris: 18.04.2008

View Postcipry022, on 21 septembrie 2019 - 21:30, said:

Nu prea are sens sa cumpere Telekom mobil. Acoperirea e asemănătoare, nu vad de ce și-ar dubla acoperirea existenta. Spectru ar putea să-și cumpere acum la licitația 5G 20 MHz în banda 7 și aia 5 MHz în banda 20 plus ce mai au nevoie ptr. 5G. Cu spectru cumpărat ar creste considerabil viteza 4G.. Bine probabil mai trebuiesc și câteva sute de antene pe unde mai sunt probleme, dar oricum ies mult mai ieftin decât sa cumpere Telekomul.

Acoperire, dar viteza? De sărbători Digi e 0.
Și în plus mai sunt și anumite servicii ce Telekom le oferă, iar Digi nu.

#38
cipry022

cipry022

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,149
  • Înscris: 18.04.2008
Dacă citeai cu atenție am spus ca digi are posibilitatea sa cumpere acum în noiembrie 20 MHz in 2600... Asta înseamnă viteze de pana la 150/50 în banda respectiva plus 5 MHz în 800 pentru acoperire indoor adică în locurile unde nu benzile mai înalte nu ajung. S-ar putea face și CA între b7 și b1 sau între toate 3 iar viteza ar ajunge pe la 260 Mbps plus modulație superioara s-ar duce peste 300...

#39
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,384
  • Înscris: 20.10.2006
Eu zic ca tranzactia asta se va decide doar pe masura ce apar detaliile licitației din noiembrie.

View Postkhristian78, on 22 septembrie 2019 - 02:38, said:

L@ mine am văzut că uploadul e pe la 512 kbps, oricum mai mare decât downloadul de 256 kbps
Eu ziceam de oferta oficiala, nu de cat e la unii. La mine e tot 256 Kbps si uploadul.

Edited by LunaCrystal, 22 September 2019 - 10:54.


#40
m3rishor

m3rishor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,101
  • Înscris: 09.03.2009

View Postcipry022, on 22 septembrie 2019 - 07:52, said:

Dacă citeai cu atenție am spus ca digi are posibilitatea sa cumpere acum în noiembrie 20 MHz in 2600... Asta înseamnă viteze de pana la 150/50 în banda respectiva plus 5 MHz în 800 pentru acoperire indoor adică în locurile unde nu benzile mai înalte nu ajung. S-ar putea face și CA între b7 și b1 sau între toate 3 iar viteza ar ajunge pe la 260 Mbps plus modulație superioara s-ar duce peste 300...
Ideea nu e rea dar: in 800 e prea putin spectru (la fel va fi si cu 700) si va fi viteza 4G actuala a Telekom. Deci fsss.
Ar merge un CA intre TDD 2600(b38 care o are) si FDD 2600(b7 de care zici) si ar fi foarte bun. Dar avantaje minime. Pret spectru, echipamente noi pe site, un nou core (cel mai probabil) si atentie, treaba ar fi buna exact doar unde e acoperire in b38 (relativ putine locatii) in orasele respective.
Vine 5G din urma, ala NSA. O sa acopere mai bine cu el la viteze mai mari (4G 2100 + 5G 3500). Asa ca nu are rost sa mai faci CA in 4G pe viitor. Bașca cheltuielile inutile pomenite mai sus.
Nu mai bine baga bani in continuarea acoperirii 4G in 2100 si in 5G ?
Nu mai bine ai extraurban b1 2100 256qam si urban 5G ? Si pe unde e si b38 ca este deja. Eu as sugera un CA intre b1 si b38 si aia e. Dar atentie! Doar procesoarele noi de telefon stiu sa faca asta, nu mai vechi de 2 ani (si nici alea toate).
Hai sa nu punem pe aceeasi treapta Digi cu ceilalti. Teszari nu are imperiu comercial pe juma de glob. Daca nu curge, pica.
Cheltuirea in investitii gresite poate tine pe loc Digi ani intregi. Si este in urma celorlati.

Edited by m3rishor, 22 September 2019 - 15:34.


#41
edgar400

edgar400

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 05.02.2019

View PostKres, on 21 septembrie 2019 - 14:54, said:

Digi nu intelege ca fostii clienti Telekom si-ar dori un singur furnizor de servicii integrate, sa iasa mai ieftin, nu servicii care sa ii coste separat mai mult.

Iar Digi, daca nu furnizeaza si internet in zonele cu clienti Telekom, nu va castiga clienti noi de mobil decat daca acestia nu au acces la Vodafone sau Orange.

Dar miscarea de a le cumpara antenele, MSC-urile, data room-urile si ce mai au in reteaua mobila e una interesanta? Ce te faci daca aceste echipamente sunt folosite shared cu reteaua de net prin fibra optica?

vezi tu ca in septembrie 2020 mai isi face fiecare abonament de internet fix
pentru 50 %  utilizatori romani nu ai nevoie mai mult decat un telefon 4g si 100 GB de trafic pe luna
eu asta am acuma si ma descurc o luna fara probleme. nu am alte plati de fix( tv si internet)
si cu 5g chiar ca or sa dispara astea fixe in 2  ani
daca ai firma mai iti trebe internet fix altfel cosumatorii vor fi 70 % pe date mobile exclusiv
deci antenele for fi bune pt digi daca le poate lua de la telekom .

#42
cipry022

cipry022

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,149
  • Înscris: 18.04.2008

View Postm3rishor, on 22 septembrie 2019 - 15:24, said:

Ideea nu e rea dar: in 800 e prea putin spectru (la fel va fi si cu 700) si va fi viteza 4G actuala a Telekom. Deci fsss.
Ar merge un CA intre TDD 2600(b38 care o are) si FDD 2600(b7 de care zici) si ar fi foarte bun. Dar avantaje minime. Pret spectru, echipamente noi pe site, un nou core (cel mai probabil) si atentie, treaba ar fi buna exact doar unde e acoperire in b38 (relativ putine locatii) in orasele respective.
Vine 5G din urma, ala NSA. O sa acopere mai bine cu el la viteze mai mari (4G 2100 + 5G 3500). Asa ca nu are rost sa mai faci CA in 4G pe viitor. Bașca cheltuielile inutile pomenite mai sus.
Nu mai bine baga bani in continuarea acoperirii 4G in 2100 si in 5G ?
Nu mai bine ai extraurban b1 2100 256qam si urban 5G ? Si pe unde e si b38 ca este deja. Eu as sugera un CA intre b1 si b38 si aia e. Dar atentie! Doar procesoarele noi de telefon stiu sa faca asta, nu mai vechi de 2 ani (si nici alea toate).
Hai sa nu punem pe aceeasi treapta Digi cu ceilalti. Teszari nu are imperiu comercial pe juma de glob. Daca nu curge, pica.
Cheltuirea in investitii gresite poate tine pe loc Digi ani intregi. Si este in urma celorlati.
Lasă 5G-ul e prea devreme.Probabil peste 5 ani o sa se depășească numărul telefoanelor 4G, deci trebuie musai inbunatatit 4G-ul. CA ar merge între b7 și b1 ptr ca îl suporta majoritatea telefoanelor...Oricum asta ar însemna o creștere semnificativa a vitezelor. B20 ar fi mai mult pentru volte interior.. oricum nu ar sta multe telefoane în această banda din moment ce acoperirea în B1 e cât de cât ok și pentru rural ar merge în combinație cu B1. Nu ma pricep la partea tehnica și ce modificări trebuiesc aduse dar cu maxim 100 milioane de euro cred ca poate fi pus în practica scenariul acesta la nivel național ceea ce e mult mai ieftin decât sa cumpere Telekom mobil.

Edited by cipry022, 22 September 2019 - 16:49.


#43
edgar400

edgar400

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 05.02.2019

View PostLunaCrystal, on 22 septembrie 2019 - 10:53, said:

Eu zic ca tranzactia asta se va decide doar pe masura ce apar detaliile licitației din noiembrie.


Eu ziceam de oferta oficiala, nu de cat e la unii. La mine e tot 256 Kbps si uploadul.
oficial e diferit de acuma o luna jumate
La atingerea pragului de 50 GB, viteza de acces se va limita lunar până la 256 kbps pentru download, respectiv până la 128 kbps pentru upload. Gradul de acoperire a rețelei 4G este disponibil aici. Promotional se va permite folosirea date mobile în rețeaua 5G de până la 80 GB/lună;
va ramane max 50 GB in 4g si anul viitor .
deci 2 abonamente optim 2  iti iei 100 GB la 20 de lei

#44
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,969
  • Înscris: 21.08.2008
Telekom Mobile este principalul MNO pentru operatorii virtuali, LycaMobile este client Telekom Mobile.
Dacă Digi ar cumpăra infrastructura fostului Cosmote, ar fi principalul partener al rețelelor mobile virtuale.

Alte active interesante:
- Multe situri de telefonie mobilă ar intra în proprietatea Digi,
- Ar câștiga acces la alte multe situri care sunt în proprietatea Vodafone și Orange, iar Telekom este colocat cu acestea,
- Un activ important este partiția 2G din banda de 900Mhz care va permite și folosirea terminalelor vechi în rețeaua Digi, toate echipamentele GUL ale Digi având și posibilitatea de a opera în această bandă,

Edited by Koal, 22 September 2019 - 18:02.


#45
mariusr1976

mariusr1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,404
  • Înscris: 26.04.2016
Mda ,cu ultima parte ma pierdusi. Poate te gandesti si de ce ,cum si de unde dar parca cu partea rds-ului bate tot cu preietenii de la rasarit,desigur prin interpusi.

#46
m3rishor

m3rishor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,101
  • Înscris: 09.03.2009
Sorry boys dar problema nu e asa simpla cum expuneti voi. Ar fi ideal dar nu e. Eu zic ca pe termen lung (2 ani sa zicem) iese in pierdere Digi. Nu va ganditi ca vor fi ieftine echipamentele alea depasite moral si fizic. Parerea mea. Iar NMVO trebuie respectat desi e pe pierdere. Daca tragi linie, iesi pe pierdere. Plus costul. Nu e moka.

#47
abit

abit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,121
  • Înscris: 27.07.2006
ma bag si eu in vorba...Posted Image

pentru Digi perfect ar fi sa poata cumpara frecventa 3G a fostului Zapp, ar putea avea 4G 200Mbit/64Mbit si 3G 2100 in doua blocuri de frecvente (calitate mai buna)

antenele le au pe pozitii sunt vecini in frecventa, complicatii minime eficienta maxina.

Attached Files



#48
baducu

baducu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 21.08.2008
La fel si pentru cei 2x10MHz in 900FDD. Posted Image

#49
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,290
  • Înscris: 03.04.2004
Da, Digi ar fi la fel de castigat pe partea de mobil ca ORO pe partea de fix.
Practic am avea 3 operatori cu servicii full fix/mobil, ar diferi doar acoperirea pe ambele sectoare de activitate.

Vad ca pe aria 'T se vinde..' se sterg postari fara explicatii, probabil deranjeaza anumite 'presupuneri' legate de acest big deal, no, nu-i bai, exista viata si pe alte arii :D

Noi ca bieti consumatori de servicii fixe/mobile speram sa nu ni se dea prea tare-n cap la tarife dupa ce s-or fi incheiat negocierile/vanzarea, atat. In rest, munca si spor pe la toti..

Edited by emanu900, 23 September 2019 - 15:35.


#50
m3rishor

m3rishor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,101
  • Înscris: 09.03.2009
Daca la spectrul ala nu se schimba codurile 226-03 si 226-06 (sau cat o fi) in 226-05 tot degeaba. Nu poate lipi nimic de nimic.
Sa nu uitam de Lyca cu acces 2 si 3G. Deci adio realocare benzi. Plus ca Telekom pierde. Deci nu va vinde Digi ieftin/rezonabil absolut nimic.
Ori totul la pachet ori nimic. Asa ca speculam degeaba si asteptam... Beeline sau China Mobile 🤣🤣🤣🤣🤣

Edited by m3rishor, 23 September 2019 - 16:01.


#51
mariusr1976

mariusr1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,404
  • Înscris: 26.04.2016

View Postemanu900, on 23 septembrie 2019 - 15:33, said:

Da, Digi ar fi la fel de castigat pe partea de mobil ca ORO pe partea de fix.
Practic am avea 3 operatori cu servicii full fix/mobil, ar diferi doar acoperirea pe ambele sectoare de activitate.

Vad ca pe aria 'T se vinde..' se sterg postari fara explicatii, probabil deranjeaza anumite 'presupuneri' legate de acest big deal, no, nu-i bai, exista viata si pe alte arii :D

Noi ca bieti consumatori de servicii fixe/mobile speram sa nu ni se dea prea tare-n cap la tarife dupa ce s-or fi incheiat negocierile/vanzarea, atat. In rest, munca si spor pe la toti..
Ma miram eu....eh ,daca ati mutat poiana si aici.

#52
porcusoru

porcusoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,424
  • Înscris: 04.04.2008
Ministrul Comunicațiilor, Alexandru Petrescu, a transmis în data de 22 iulie 2019 o propunere către Guvern privind constituirea unui grup de lucru interministerial, în directa coordonare a premierului Dăncilă, care să aibă ca obiect analiza și asistarea în procesul avansat de vânzare de către Deutsche Telekom/OTE a pachetului de acțiuni deținut la companiile din România, o tranzacție care ar fi de interes strategic pentru statul român, au precizat pentru HotNews.ro surse apropiate procesului.
Acest grup ar urma să fie format din reprezentanți ai Ministerului Comunicațiilor, Ministerului Finanțelor, Ministerului Justiției, Consiliul Concurenței, Serviciului Român de Informații și Serviciului de Informații Externe , cu scopul de a proteja interesele legitime ale statului român, de a analiza oportunitatea investițională și a maximiza rezultatele tranzacției, fără a aduce atingere securității naționale, susțin sursele.
Petrescu a reiterat către Guvern solicitarea creării acestui grup în data de 23 august 2019 , iar acum a convocat la sediul Ministerului Comunicațiilor, pentru miercuri, 25 septembrie , o primă ședință la care să participe câte un reprezentant de la autoritățile mai sus menționate pentru a face parte din acest grup care se dorește a fi constituit , au precizat pentru HotNews.ro surse apropiate Ministerului.
Surse din industrie: DT ar fi agreat vânzarea către Orange a operațiunilor fixe de la Telekom România, dar totul ar fi blocat la Guvern

DT/OTE ar vrea să vândă și operațiunile mobile (n.a furnizate prin fostul Cosmote), dar nu ar fi ajuns la o înțelegere cu DIGI/RCSRDS, grup controlat de miliardarul orădean Zoltan Teszari și nici cu bulgarul Spas Rusev ori cu compania rusă ER-Telecom, printre cei mai mari 10 jucători din industria de telecomunicaţii din Rusia, susțin sursele HotNews.ro.

Sursa - http://mobile.hotnew.../stire/23383410

Edited by porcusoru, 24 September 2019 - 10:55.


#53
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,290
  • Înscris: 03.04.2004
Eu sper ca Digi sa ia totusi partea mobila si sa dea de pamant cu granzii prin ofertele pe care le vor face.
Cu 25 Mhz in B3, 15 Mhz in B1 si cu 10 Mhz prin B7 vine 'prapadul' peste ceilalti, garantat. Atunci nu va mai zice nimeni ca nu au acoperire sau ca le merge prost reteaua.
Nemtii fug din RO caci vine criza si faptul ca nu au prins cu oferta de Nelimitat si acoperirea nationala 4G ce i-a clasat numarul 2 dupa Orange.
Digi ar veni si cu Volte peste infra de mobil existenta la T, ceea ce va constitui un punct forte dpdv al acoperirii acestui serviciu.

Singura problema ar ramane integrarea tehnica a lui T in Digi, vezi exemplul cum au procedat cei de la T in cazul Zapp, chestiuni legislative.. poate Digi ar urma aceeasi cale cumva cand au luat B38-ul de la 2K Telecom. Ramane de vazut.
Pana atunci sa vedem deznodamantul acestor negocieri.

Edited by emanu900, 24 September 2019 - 11:57.


#54
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,290
  • Înscris: 03.04.2004
La benzile de mai sus am uitat sa adaug si B20-ul in 5 Mhz plus B8 pe 10 Mhz.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate