Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...
 

Upgrade Bluray player Harman Kardon

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
FlorinHiT

FlorinHiT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 09.03.2005
Detin un Bluray player system 5.1 Harman Kardon BDS 577 si nu reusesc sa-i fac update la ultimul firmware. Am probleme pe partea de HDMI ARC si evident probleme de soft, in sensul ca ramane agatat in meniu.

Am facut rost doar de ultimul update, respectiv 2.38. Firmware-ul nu e luat de pe site-ul harman kardon, deoarece harman kardon a ieșit de pe piață, fiind preluată de Samsung, și n-au lăsat activ măcar un subdomeniu cu un ftp pentru softuri/upgrade etc.

Am gasit si procedura de update, care de altfel e floarea la ureche: firmware-ul vine sub forma de arhiva, se dezarhiveaza pe un stick USB, formatat FAT, unde isi face un folder UPG iar in acest folder e firmware-ul .bin si inca un fisier text. Dupa care se intra in meniul player-ului la sectiunea update.

Din ce m-am documentat, ar trebuii ca urmatorul pas sa verifice daca firmware-ul lui si da este  cel corect, dar nu ajung la acest pas deoarece imi da, timp de mai putin de o secunda, eroarea ,,Can’t find the front-end file” urmata instant de eroare ,,No upgrade file was found” .

Din ce am mai citit pe internet unii mai recomanda ca firmware-ul sa fie redenumit, dar cum sa-l redenumesti exact, nu spune.

Am incercat sa redenumesc fisierul .bin (fara sa modific terminatia .bin) in zeci de variante, evident fara succes: firmware.bin, fw.bin, 577.bin, BDS.bin, BDS_577_EU.bin, BDS_577_FW.bin, upgrade.bin, update. bin, etc, etc. Am pus si fisierul de update direct pe stick, fara folderol UPG….fara succes.

Am ars cateva CD-uri, deoarece are optiunea de upgrade de pe CD-DVD si la fel am incercat, pe langa varianta de upgrade recomandata de producator, sa redenumesc fisierul .bin in diferite variante, ca și la stick….fara success.

Din ce am observat, indiferent de cum este denumit fisierul .bin, doar prima data cand bag stick-ul, se vede cum licare led-ul stick-ului, cum ca ar cauta ceva pe stick. Daca primesc eroare si mai incerc, fara sa scot stick-ul , pare ca stick-ul nu mai reactioneaza ca si cum n-ar mai cauta nimic.

Din ce m-am documentat pe internet și anume dacă firmware-ul este greșit, sau firmware pentru USA, totuși se trece de pasul unde m-am blocat eu, la pasul în care verifică firmware-ul și da eroare cum că firmware-ul nu e compatibil.

Banuiesc ca imi scapa ceva dar am epuizat toate metodele uzuale de update/upgrade de pe stick.

S-a ,,jucat" cineva cu asa ceva?

#2
alseeme

alseeme

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,901
  • Înscris: 17.03.2005
Ai incercat sa pui fisierul firmware si in directorul root al stickului?

Edited by alseeme, 21 September 2019 - 11:06.


#3
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Tu nu te lasi pana nu omori playerul de tot. Un upgrade gresit si poti sa-l arunci.

Edited by Wzzz, 21 September 2019 - 12:53.
citat degeaba


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate