Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...
 

Rezidentiat Romania

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
D-Generate

D-Generate

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 21.09.2019
Salutari si multumiri anticipate,

Locuiesc impreuna cu prietena mea in Bucuresti. Eu lucrez intr-o corporatie, iar ea doar ce a absolvit medicina si urmeaza sa sustina examenul de rezidentiat in noiembrie.
Ea isi doreste ca specializare una din urmatoarele 3, in aceasta ordine: cardiologie, hematologie si endocrinologie.
In eventualitatea in care, in urma examenului, nu va obtine un loc intr-un spital din Bucuresti la una din cele 3 ramuri, vrem sa plecam din Bucuresti intr-un alt oras din Romania. Un oras in care calitatea serviciilor medicale sa fie categorisite ca fiind minim "ok", iar ea sa beneficieze la rezidentiat de indrumatori profesionisti, cu experienta.
Noi ne-am gandit la cateva orase care ni s-au parut noua ca se incadreaza in aceste criterii: Timisoara, Brasov si Oradea. Mentionez ca eu voi putea lucra de acasa, deci pentru mine mutatul nu ar fi o problema din acest punct de vedere.
As vrea sa stiu parerile voastre.

P.S.: Nu dorim (momentan) sa plecam din tara.

Mersi

#2
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,979
  • Înscris: 24.02.2006
parerea mea e ca trebuie sa astepti sa vezi unde va obtine loc si abia apoi sa ceri pareri despre cum e acolo.

#3
marcusdefeis

marcusdefeis

    Lunetist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,028
  • Înscris: 14.07.2008
la brasov si la oradea sunt convins ca au niste indrumatori la rezidentiate....

#4
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

 D-Generate, on 21 septembrie 2019 - 01:46, said:

Brasov si Oradea
Eu nu le stiu a fi orase universitare cu traditie.

#5
emilmihai

emilmihai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 939
  • Înscris: 01.09.2009
Ori unde ar face rezidentiatul sa nu ia obiceiul indrumatorilor si sa practice medicina si fara spaga!Am fost in sp universitar din bucuresti si medicul cu elevi puneau tara la cale si pacienti mureu in spatele lor!

#6
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,787
  • Înscris: 25.06.2007

 marcusdefeis, on 21 septembrie 2019 - 07:10, said:

la brasov si la oradea sunt convins ca au niste indrumatori la rezidentiate....
Parerea mea: ca rezident nu mai esti un mucea care asteapta mura in gura totul. Poti studia in plus, dupa curricula unor programe de rezidentiat (fellowship) ale universitatilor consacrate din Vest.

#7
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Constanta
Sectie de cardiologie este relativ nou infiintata si dotata modern - de vreo 5 ani

#8
D-Generate

D-Generate

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 21.09.2019

 _Smiley_, on 21 septembrie 2019 - 07:05, said:

parerea mea e ca trebuie sa astepti sa vezi unde va obtine loc si abia apoi sa ceri pareri despre cum e acolo.

Ei afla repartizarea la sfarsit de noiembrie, iar la inceput de ianuarie trebuie sa se prezinte la treaba.
Mie mi se pare o fereastra prea scurta (doar 1 luna) ca sa ai timp sa te interesezi ce si cum abia de-atunci incolo. De-asta incerc sa aflu pareri si informatii de pe-acum.

#9
D-Generate

D-Generate

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 21.09.2019

 neagu_laurentiu, on 21 septembrie 2019 - 08:10, said:


Eu nu le stiu a fi orase universitare cu traditie.


Pentru ca nu prea sunt. Dar nu asta conteaza, ci calitatea serviciilor medicale si a medicilor de acolo. Destul de multi rezidenti anul trecut, conform repartizarilor, au ales Brasov sau Oradea inaintea unor orase ca Iasi sau Cluj. Si cu note destul de mari

#10
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,979
  • Înscris: 24.02.2006

 D-Generate, on 21 septembrie 2019 - 13:10, said:

Ei afla repartizarea la sfarsit de noiembrie, iar la inceput de ianuarie trebuie sa se prezinte la treaba.
Mie mi se pare o fereastra prea scurta (doar 1 luna) ca sa ai timp sa te interesezi ce si cum abia de-atunci incolo. De-asta incerc sa aflu pareri si informatii de pe-acum.
dar ai vreo optiune? sau ti se spune sec "acolo te vei duce" si gata, mergi acolo?

#11
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,787
  • Înscris: 25.06.2007

 _Smiley_, on 22 septembrie 2019 - 08:25, said:

dar ai vreo optiune?
In functie de nota luata la rezi, se alege in ordine descrescatoare. Cand se termina locurile de la un centru universitar, se anunta: Clujul s-a terminat, mai raman Craiova, Oradea si Constanta etc

#12
D-Generate

D-Generate

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 21.09.2019
Am prefera totusi Brasovul inaintea Timisoarei. Munte, aer curat, centrul tarii, aproape de Bucuresti.
Ar fi o alegere buna daca ne-am muta acolo? Ce zona a orasului recomandati pentru a locui?
Ai unde practica inotul?
Serviciile medicale sunt ok?
Ce variante de petrecere a timpului liber sunt?


#13
DeMoN-AMX

DeMoN-AMX

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 24.09.2019

View PostD-Generate, on 21 septembrie 2019 - 01:46, said:


...Ea isi doreste ca specializare una din urmatoarele 3, in aceasta ordine: cardiologie, hematologie si endocrinologie...


Ciudata alegere...eu cand a trebuit sa aleg am ales :chirurgie pediatrică,chirurgie cardiovasculară,chirurgie toracică.

La subiect : centre medicale incadrate ca "ok" sunt : Cluj,Timisoara,Tg. Mures,Iasi....

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate