Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferaži: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

Anii 2001-2010

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
727 replies to this topic

#649
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,540
  • Înscris: 13.06.2004
Nu mai spune azi cine a adus presa. Dar ultima dată era "Zirkon". Posibil să se fi schimba între timp.
Exista vreun post care să aibă echivalent a "În gura presei"? Era concurenţă între Mircea Badea şi Naşu (Radu Morar).
Mai ţineţi minte siteurile cu sapte.ro şi lx.ro?

Edited by djl, 02 February 2022 - 15:21.


#650
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,769
  • Înscris: 14.10.2008
Zirkon Media in vremurile de aur. Dupa 2014-2015 era Man Pres.

Concurenta a fost intre In Gura Presei si Lumea Lui Banciu. Multi ani. Banciu a renuntat la emisiune si plecat de la Be 1 TV.

Rhadu Banciu. Cap de pohrc. Cea mai tare faza a lui Mircea Badea e cea cu cap de porc din iunie 2013.

Prin 2009 B1 a avut alta tentativa cu emisiune gen Badea, era unul Petre Niteanu, prea slab pentru asa ceva. Cap de Pohrc a venit prin 2011 cred.

#651
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,540
  • Înscris: 13.06.2004
Deci în 2001-2010 nu exista "concurenţă" la acea emisiunie. Nici acum nu există. La "Lămâia lui Banciu" (poceala asta am găsit-o pe forum) mă mai uitam. Uneori Radu Banciu era mai jigodie decât Mircea Radu Badea. Cum "În gura presei" e una dintre cele mai vechi emsiuni de pamflet pe care le urmăresc (alături de "Cronica Cârcotaşilor") nici eu nu mai ţin minte când şi când s-au întâmplat unele lucruri. Da' Mircea Badea (Din dragoste pentru Felix Badea) nu prea mai are hazul de pe vremuri, aşa cum şi ăla de la "Cronica Cârcotaşilor" s-a cam dus, deşi poţi prinde şi momente în care te spargi de râs.
Azi nici pulitica nu mai are haz. Sau poate ne-am pierdut mult speranţa şi am devenit aşa de scârbiţi de ei încât chiar şi când mai au haz, nu mai putem reacţiona.
Din păcate Mircea Badea avea dreptate cu "Trăim în România şi asta ne ocupă tot timpul".
Mă gândesc că totuşi în 2007 îmi permiteam mai multe "delicii" decât în 2001, dar asta a fost mai mult meritul unor investiţii şi poate al U.E. şi mai puţin al politicenilor. Din păcate asta a venit la pachet cu mai multe lucuri rele, dar sincer, oricât de mult înjur prezentul, la sărăcia din anii '90 nu mai vreau să ne întoarcem.

Am început să colecţionez cărţi de telefon. Pe una foarte rară pentru Bucureşti , Bucureşti 1992, am primit-o gratis. Trebuia să mai primesc un telefon de ebonită, dar nu m-a mai sunt persoana cu pricina. Pe atunci foloseam şi un telefon de ebonită (dacă nu cumva îl aveam deja pe cel din plastic). Lumea începuse să renunţe la fix, eu nu voi renunţa vreodată. Face parte din viaţa mea.

#652
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,769
  • Înscris: 14.10.2008
Nici eu nu renunt, dar l-am trecut pe VoIP cat de repede am putut. Tu vei renunta cand nu va mai fi semnal de voce pe cablu de cupru clasic care sa vina din afara blocului tau.

In Gura Presei a inceput in septembrie 2004 la Antena 1, apoi a fost mutata in 2005 la Antena 3, nou infiintata. Antena 2 a aparut in 2007 rebranduita acum in Antena Stars. Euforia parca este Happy Channel.

#653
stericuta

stericuta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 758
  • Înscris: 16.03.2005

View Posttfmercedez, on 07 octombrie 2019 - 22:53, said:


Mai stiti ceva de Viorel Catarama?
.

Yep! https://www.digi24.r...ovid-19-1304001

#654
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,519
  • Înscris: 15.06.2007
De actualitate, ce mai..

#655
antetokoumpo

antetokoumpo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 25.07.2017

View PostNeaceasca85, on 30 ianuarie 2022 - 21:40, said:



[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/FiOpY6YtolI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

La Planet Funk Chase the Sun am remarcat acum ca la inceputul clipului se aude brum de 60 Hz de care poti avea la un sistem audio (defect) daca te afli in SUA si reteaua are frecventa de 60 Hz. Posted Image
Eu credeam cć melodia aia era din 2007-2008, o am pe o casetć īnregistratć (era și Daft Punk). Faptul cć melodia asta este folositć la meciurile de darts pe Sky Sports UK.

#656
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,769
  • Înscris: 14.10.2008
Era 2001, prin februarie-martie am prins o difuzare si cand eram in masina in drum spre scoala, adica liceu deja, Pro FM inca era singurul din FM la Slatina, un post se identifica cu o intreaga banda de frecvente intre 1997 si 2002 aici.

#657
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,540
  • Înscris: 13.06.2004
Din studioul celor de laB1Tv (scuzaţi) se vedea în afară când filmau la Naşul, aşa că ştiai unde e. Din afară nu vedeai prea bine înăuntru, dar dacă aveai chef de pus un banner în faţă, probabil se vedea în obiectiv şi apăreai "pe sticlă". B1Tv era post generalist la început, (I)Realitatea fiind primul post de ştiri şi talk-şoaie din România, probabil urmat de Naţional N24 şi Antena 3 (sau invers). O să caut să văd despre ce vorbea Mircea Badea la începuturi.
Îmi pare rău că azi nu e "Cronica Cârcotaşilor", ca să râd şi eu puţin (sau să mă sparg de râs după caz). Faze din anii '000: vântul a depăşit viteza legală (Cosmin Pămpăliceanu) sau un "autobuz a furat o maşină" (Pro Tv). Pardon, văd că faza cu autobuzul ar fi mai nouă şi ar fi de la Digi 24.


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/NNWVa5ZHs44?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Ca să-i gâdil puţin orgoliul lui Neaceaşcă: după 2000 au început să se mai lumineze oraşele din România. Că au fost bani de curent şi investiţii. Şi în Bucureşti erau zone slab iluminate
Şi tot pe fondul unei creşteri a nivelului de trai, au început afacerile cu machiaje ("Avon" spre exemplu) şi alea cu parfumuri. Adus, căutat distribuitori, făcut cominisoane. Dar asta, mai cam după 2005-2006. Fireşte că o dată cu foamea de asemenea produse ne-au invadat şi falsurile.
Ptiu, probabil ar mai fi chestii de zis pe lângă lucrurile pe care le repet de obicei, dar deocamdată nu-mi trece nimic prin cap.
Poate doar să vă rog să vă uitaţi pe acest subiect: https://forum.softpe...i-mobile-in-ro/

#658
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,872
  • Înscris: 28.11.2006
Avon aparuse la sfarsitul anilor 90, cand eram eu student. Aveam colege care distribuiau prin camine. Cred ca exista si Oriflame, daca nu cumva ei au fost primii.

#659
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,769
  • Înscris: 14.10.2008
Vedeam si eu ca se vede in afara din studioul B1, la mai multe emisiuni, nu doar la Nasul.

Din 2002 incolo apareau posturi TV pe banda rulanta, de altfel in septembrie 2002 s-a marit grila analogica de la 40 la 60 de canale.

#660
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,872
  • Înscris: 28.11.2006
Apropo de B1: cand au apaerut dadeau filme si seriale (inclusiv Star Trek TNG) si concursuri de cultura generala (Corect).

#661
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,540
  • Înscris: 13.06.2004
De emisiuni de cultură generală nu mai ţin minte în cazul B1 Tv. Cea mai tare emisiune de cultură generală din anii '000 a fost "Vrei să fii miliardar" (devenită cu milionar în loc de miliardar după ce a fost denominat Leul *) cu Virgil Ianţu. Om cu haz, dar care mai exagerează uneori. Acolo am văzut şi filmul "Nu vreau să mă însor", în care găseşti imagini din Bucureştiul lui 1960... imagini color!
Emisiuni politice nu cred că am urmărit la vremea lansării B1 Tv. Cu emisiunile politice cred că prin 2006 am început să cochetez. Nu mai ştiu cum, că nici eu, cu memoria mea nu reuşesc să le ţin minte pe toate. Poate mă uitam şi înainte de 2006-2007, dar aleatoriu.
Mă uitam şi la Realitatea Tv, care dădea jurnale de actualităţi (comentate) de la începutul perioadei comuniste. Comentate de Străjerel Olteanu. Parte din ele le-am tras pe casetă video (de aş fi avut videou' încă din anii '90) şi ar trebui să le digitizez. Din păcate proiectul s-a oprit la 1950 şi ceva.  :(
Televiziunea încă continua parţial meninrea ei din anii '90, informare şi divertisment. Zic parţial pentru că deja începuseră mizeriile. Zero Tv (despre care am mai spus că era un post interesant la început) doar a accelerat fenomenul.
La început de anii '000 dormeam cu geamul deschis la baie de cât de cald era în casă. Acum...

* rămân la părearea că trebuiau tăiaţi doar 3 de 0, pentru a evita creearea confuziilor, adică 50.000 Lei vechi să devină 50 Lei noi, nu 5 Lei noi.
Leva tot Leu înseamnă.
Se pare ambele îşi trag denumirea după un Taler Olandez.
Iar Dolar (Dollar) tot de la un Taler se trage.

#662
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,769
  • Înscris: 14.10.2008
Zero TV era una, dar emisiunea Zero de la Prost TV a lui Vlad Tzuluca Craioveanu era penala de tot, imi placea Craioveanu inca din 2000 de la Pro FM, in 2007 in primavara cand descoperisem Youtube, la bloc la parter intunecos in Rahova Bucuresti, aveam o deosebita placere sa urmaresc secvente de la Zero, plus parodia Bucifal facuta cu melodia Under the Influence a celor de la Chemical Brothers (porecla data de Huidu si fratilor Micula).

La Pro FM daca se uneau Craioveanu cu Dobrovolschi si cu Andrei Gheorghe, iesea trupa de soc.

Dobrovolschi avea Pro FM pana la unu (adica ora 13), apoi era 13-14 cu Ardei, noaptea Pro FM by night cu Vlad Craioveanu, dupa ora 0 telefoane despre sex in direct.

Pro FM intamplator a fost si in Slatina din 1997 pana in 2002 (singurul, e si acum), in Bucale sau alte orase erau mai multe canale radio FM de ascultat, aici FM insemna Pro FM, MW insemna Romania Actualitati.

#663
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,540
  • Înscris: 13.06.2004
La emisiunea aia de pe Pro Tv m-am uitat de câteva ori. Într-una se dusese prin Cişmigiu (inclusiv cu barca pe lac) şi a zis de cocalari. Am mai spus că nu am avut pe cine să întreb ce-i aia şi abia peste ceva ani am aflat ce e aia. La fel cum era Trivia pe m.I.R.C. (ce-o fi aia Trivia).
De Bucifal (că aşa îl chema pe unul Bucifal nu mai ştiu cum) a zis şi Mircea Badea. De fapt că de la M.B. am auzit de Bucifal. Cum sună numele ăsta în Română. Ca f.d. Bucifal era calul lui Alexandru cel Mare.
Dacă tot am pomenit de Cişmigiu, în anii '000 a început să devină mai mult parcul meu preferat. Până atunci îmi plăcea mai mult Herăstrăul, considerând Cişmigiul bătrânesc. Prin Herăstrău spre să ajung anul ăsta, că nu am mai trecut de ceva ani (şi pe atunci eram cu bicla).
În anii '000 am început să merg mai mult pe la expoziţii. La Salonul Auto Bucureşti am mers din anii '90. Cu oczia unor expoziţii de la ROM.EXPO. (poate şi cu ocazia Salonului Auto de la "RomAero") mai apărea linia 631, singura linie Romană - Nord ce nu ocolea pe Dorobanţi... din păcate nu au făcut-o permanentă, aşa că mai mulţi şi-au luat maşină.
Cameră video să filmez la evenimente tot nu am avut...

Edited by djl, 08 February 2022 - 13:24.


#664
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,769
  • Înscris: 14.10.2008
Bucefal era calul lui Stefan cel Mare. Cu e nu cu i.

Da, eu tot la Mircea Badea in toamna 2006 am auzit. Asa am descoperit Youtube, cu Bucifalul lui Craioveanu.

A fost pe TVR 1 in vara 2006 emisiunea Mari Romani. Si in acea emisiune Vlad Craioveanu l-a sustinut pe Stefan cel Mare si a castigat. Mircea Badea ca sa-l ponegreasca pe Craioveanu, i-a dezgropat parodia din 2003.

Edited by Neaceasca85, 08 February 2022 - 13:33.


#665
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,813
  • Înscris: 15.08.2014
Aveti care filmarea cind Basescu le raspunde sec unor politicieni unguri, referitor la autonomie ? Raspunsul sau e simplu Niciodata'.

#666
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,769
  • Înscris: 14.10.2008
O am pe cea cu "UE, ti-am spus", din 2000. Mai am Bai, liniste ce dracu.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate