Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

Anii 2001-2010

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
727 replies to this topic

#613
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,669
  • Înscris: 23.10.2006
Vorbitul de pe fix pe fix, ii provoaca orgasme, nu de pe mobil.Posted Image Si sa aiba orgasmul suprem, sa fie apelat de centralista sa ii ceara acordul pt. convorbire.Posted Image

#614
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,877
  • Înscris: 28.11.2006
"Soncuta Mare 52 A? Vorbiti?" :roflmaofast:

#615
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,824
  • Înscris: 15.08.2014

View Postbaribalu, on 09 ianuarie 2022 - 21:24, said:

Vorbitul de pe fix pe fix, ii provoaca orgasme, nu de pe mobil.Posted Image Si sa aiba orgasmul suprem, sa fie apelat de centralista sa ii ceara acordul pt. convorbire.Posted Image
Nu e de compétenta mea.
@pufonel vorbim tu vaca cu cabina������

#616
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,562
  • Înscris: 13.06.2004
Telefonul fix e ceva cu care am crescut, cu care am amintiri, care mi se pare normal, aşa că îl iubesc. Plus un telefon fix cu aspect clasic (poate să fie şi cu taste, nu e neapărat să fie cu disc) dă o anume prestanţă dacă ai un loc amenajat frumos. Mie îmi pare rău că nu am am ajuns să iau de la un magazin care aducea chestii second-hand din S.U.A.! (fără glumă; dar era ceva mic) câteva "Western Electric" 2500. Am unul luat din altă parte. În fine, poţi să-l pui şi de decor, dar dacă funcţioneşte, e mai frumos.
Dacă aş avea magazin sau local, aş încerca să pun un telefon public cu monede. Funcţional. Sunt curios câţi l-ar folosi şi cum ar reacţiona la el.
Cartea de telefoane pentru Bucureşti 2000-2004 (am 2000, 2001, 2004) are 2 volume groase. Ultima, 2009, e subţire...   :(   Da, fac colecţie şi de din astea. Mai ţinte minte cineva "Pagini Aurii"? (cartea de telefoane era "Pagini Albe"). Utilă înainte de epoca interentului.
A existat şi varianta C.D.

#617
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,877
  • Înscris: 28.11.2006
Eu nici monede nu mai am prin buzunare (inafara de una de 50 de bani pentru carucior la supermarket) si tu vrei sa le bag in telefonul tau public? :w00t:

Apropo @djl, tu ce ai prin portofel? E un topic deschis pe aici si as fi chiar curios. Daca vrei sa ne spui, desigur.

#618
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,562
  • Înscris: 13.06.2004
Nu port portomoneu   ^_^
Dacă nu ai cash şi vezi telefon public, poţi regreta că nu ai cash ca să te joci cu el   :P

În 2006-2007 au dispărut destule autobuze şi troleibuze vechi din Bucureşti. Şi tramvaie. Partea proastă a fost că nu au fost înlocuite (rapid) cu nimic. La tramvaie chiar cu nimic. Aşa că în loc de îmbunătăţirea serviciilor, s-au... Autobuzele Ungureşti "Ikarus" 260 au fost chiar sprintene (astea parcă au prins şi anul 2008, dar am să întreb). Tramvaiele "Rathgeber" erau lux. Mi-ar fi plăcut să mai circule vehicule vechi în stare decentă, dar să aştept mai puţin în staţie, decât să am numai mai noi, dar să aştept mult. Însă boborul şi conducerea...

#619
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,824
  • Înscris: 15.08.2014
Dacă nu ai cash şi vezi telefon public, poţi regreta că nu ai cash ca să te joci cu el   :P
Bag de seama ca tii neaparat sa ai ce regreta, iti place senzatie asta a pareri de rau.
E o vb din batrini Fost ai lele cit ai fost./ Si de dulce si de post, gata s a dus baba cu cola ii si telefoane le fixe, de ce sa le mai jelesti ?

#620
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,219
  • Înscris: 24.05.2006

View Postpufonel, on 09 ianuarie 2022 - 21:45, said:

"Soncuta Mare 52 A? Vorbiti?" Posted Image

Bulaaaaan!!!

#621
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,877
  • Înscris: 28.11.2006

View Postdjl, on 10 ianuarie 2022 - 01:31, said:

În 2006-2007 au dispărut destule autobuze şi troleibuze vechi din Bucureşti. Şi tramvaie. Partea proastă a fost că nu au fost înlocuite (rapid) cu nimic. La tramvaie chiar cu nimic. Aşa că în loc de îmbunătăţirea serviciilor, s-au... Autobuzele Ungureşti "Ikarus" 260 au fost chiar sprintene (astea parcă au prins şi anul 2008, dar am să întreb).
In Ploiesti au fost adevarate hit-uri :P

#622
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,824
  • Înscris: 15.08.2014
Au avut dreptate tehnocratii de la UE sa interzica fierotaniile mai vechi de o anumita virsta. Sa cedeze un vagon incarcat cu ceva ADR, in vreun mare oras..... Nimic nu tine vesnic. Ce autobuze sunt la Ploiesti ?

#623
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,562
  • Înscris: 13.06.2004
I.PRO.MET. Bd. Constructorilor, haideţi că începeţi ca jurnaliştii şi ştiriştii de la noi, care au ajuns nişte tontomate care repetă obsesiv aceleaşi ştiri, fără să le digere   Posted Image   Jurnalismul adevărat de la noi a dispărut de la noi prin 2004. În alte ţări circulă "fierotănii" sau au circulat şi 30 de ani, sau 40-50 de ani (asta s-ar încadra la "zeci de ani", cum îi place să zică mass-media de la noi). La noi problema nu e că sunt vechi, problema e de întreţinere. Că la Blackpool mai circulă ocazional tramvaie din anii '30 (din alea etajate) şi până prin 200x au fost singurele de acolo, deci circulau bine mersi tramvaie care aveau cel puţin 60 de ani,
ce să mai zic de alea din Milano, Lisabona şi Porto, care tot de pe atunci sunt (sau şi mai vechi)
New Orleans, San Francisco...
Hong Kong (etajate)
troleibuze din anii '50 la Valparaíso (Valea Paradisului), în Chile
autobuzele "Routemaster" din Londra care au circulat cel puţin 40 de ani.
La trenuri e altă chestie, dar şi pe acolo au fost la călători chestii care au circulat mult, adică cel puţin 35 de ani. La marfă, da, e mai periculos.
Marea baftă că unele dintre vehiculele noi sau s.h. ajunse în România au fost proiectate pe vremuri pentru condiţii mai grele sau pentru durabilitate. Tramvaiele pentru cale de rulare proastă, autobuzele şi troleibuzele pentru gropi (deşi la alea Elveţiene nu cred că se aplică întotdeauna, că unele aveau suspensiile cam tari)... prin 2006-2007 au început să arate mai bine străzile din oraşe, dar până atunci erau la cratere, de ziceai că suntem la Bagdad sau Kabul. Poate acum s-au mai îmbunătăţit căile de rulare, dar e "mişto" când iei vehicule noi şi întreţinerea costă... E bine să ai şi noi, dar ceva vechi, măcar de rezervă nu strică.
Tramvaiele din Ploieşti sunt o.k., autobuzele "Ikarus" arătau nasol şi erau nasoale din lipsă de întreţinere. În Bucureşti le reparau serios o dată la câţiva ani şi arătau mult mai bine. Şi fiind nearticulate, erau destul de sprintene. Singura mare bubă: la relanti zornăiau geamurile   Posted Image   Ah, la alea din Bucureşti mai toate ferestrele aveau geamuri culisante, deci vara nu mureai de căldură... puteai şi scoate capul afară (precum o poţi face la tramvaiele Ceheşti).

Edited by djl, 11 January 2022 - 03:26.


#624
ssss

ssss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,395
  • Înscris: 04.02.2006
Cert este că Viva/Olla/Crunch, Frutti Fresh/Adria/Izvorul Min(ci)unilor și Național/Favorit TV au aceiași oameni în spate: gemenii Micula din Oradea…

În plus, se spunea că sigla Național TV ar fi fost inspirată după o siglă mai veche a companiei de jocuri „Nintendo“…

P.S. (I)Realitatea a apărut prin toamna 2001, inițial fără emisie nocturnă.

Edited by ssss, 11 January 2022 - 09:28.


#625
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,078
  • Înscris: 20.12.2007

View PostNeaceasca85, on 03 ianuarie 2022 - 20:25, said:



Asta-s eu, vorba lui Stefan Banica Jr, drogurile mele nu sunt cele ilegale, nu sunt tigarile sau bautura, ci doar droguri alimentare, suma constanta a viciilor la mine se rasfrange in mancare, fara dulciuri si sosuri+prajeli viata e pustiu.
Neaceasca, da un ochi aici
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/UA3jJ8GknVw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#626
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,562
  • Înscris: 13.06.2004
Mesajul era pentru Neaceaşcă, dar când am văzut astă noapte ce ai postat, mi s-a făcut o aşa poftă   :greedy:   Da' are loc ăla în stomac de bagă atâtea shaworme. Sau a alergat mult şi i s-a făcut foarte foame.
Eu am devenit amator de shaworma mai târziu, prin 2004-2005, când a apărut una pe la mine, care făcea kepab super... din păcate s-a dus calitatea   :(   Beam şi ayran uneori. Nu ştiu cum pot să bea unii băuturi răcoritoare carbogazoase şi să mânce shaworma/kepab; bere mai merge.
Neaceaşcă, te invocăm.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/jiY-cv8efWs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Prin 2006? nu ştiu cum de (ori că mergea la "Cora" Pantelimon, ori de pe internet) am aflat că există talcioc la Capu' lu' 14. Şi m-am dus, cumpărând unele chestii de acolo. Îmi pare rău că nu am cumpărat un contor "Ericsson" pentru 120 Volţi... 100.000 Lei prin 2007 era chilipir.
Da' cu un bon de masă am luat un fel de catalogue "Vogue" (era pentru croială)... zici că e carte de telefoane. Şi am luat cu 150.000 Lei un telefon N.M.T. 450 "Benefon" Delta (funcţional şi cu încărcător); 150.000 Lei erau cam 5 Dolari S.U.A. (sau vreo 4 Dolari şi 50 Cenţi (Cents) ), telefonul costând nou la vremea lui cam 1.218 $... în 2007 probabil ar fi fost 1.500, adică eu am dat de vreo 300 de ori mai puţin pe el decât costa nou. Dacă mă puteam teleporta şi-l vindeam cu cel puţin 500 $, păi îmi cumpăra la vechituri şi ţoale.

#627
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,824
  • Înscris: 15.08.2014
De ce sa nu mearga saorma cu bere sau suc acidulat ?

#628
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001
Vezi ca marea majoritate a trabanturilor erau pe 6 volti.


#629
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,806
  • Înscris: 14.10.2008
Voiam sa zic de Nintendo la sigla National TV, dar a zis-o ssss. National TV e retro acum, ca nu are HD. In 2004 rula pe NNN TV o reclama cand un tip da lozul unui cersetor si zice hai ca azi sunt generos, razuieste tu si castiga. Si apoi homeless-ul urla AM CASTIGAT! Reclama se incheia cu Ai ramas cu un gust amar?

Pot bea cola dupa shaorma daca vreau, nu am probleme cu acidulatele, le ragai imediat, dar nu practic asa ceva pentru a evita ingrasarea excesiva, mai bine apa decat sucuri cu zahar dupa shaorma.

Da, pe fix mai suna doar intamplator cate cineva, acasa ca sa nu stea doar nefolosit, bag RRA si Antena Satelor prin el.

Nu-l intelegeam pe djl inainte, dar pentru mine incepe sa se degradeze si sa dispara ce imi place mai cu seama din 2019 incoace: fenomenele meteo au cam disparut, muzica a devenit insuportabila, 2018 e clar punct de cotitura pentru placerile mele pe care pana atunci le aveam fara probleme, iluminatul stradal a inceput sa se ledizeze accelerat (noroc cu valirex si Muzeul Lampilor), in 2019 au aparut programele de fotovoltaice care ma fac sa urasc ca stau la casa, mutat in 2000, as reveni la bloc din cauza asta, anul asta vor sa se inscrie si ai mei in nenorocitul de program, utilitatile s-au scumpit (rau), deci devin si eu bosorog, nu imi mai place nimic, dar, extrapolat, in perioada 2005-2014 am dus-o foarte bine, culminand cu anii fericirii, 2011-2013. Pana in 2018 a mai fost bine, dar repet, din 2019 se degradeaza rau treaba, dispare tot ce imi place.

Ledizarea iluminatului, inverterizarea electrocasnicelor cu motor (sunetul de compresor frigorific clasic, de frigider sau AC, dispare si ala), oferirea de fotovoltaice pentru casele particulare (din punctul meu de vedere o nenorocire, dar pe toti ceilalti ii tenteaza idiotenia asta), practic se asasineaza incet incet si ceea ce imi place mie.

Ah, masinile electrice, alta aiureala.

Djl, UPS se numeste aia dar nu am avut niciodata. In 2010 cand am realizat ca sursele in comutatie de la electronice fac UPS-ul aproape inutil fiindca nu isi iau restart cand curentul de la retea vine cu "maracini sau goluri", le-am apreciat foarte mult, 100-240 V 50/60 Hz input rulz. Dar apoi becurile LED la care nu se mai vad fluctuatiile retelei, bleah, desi observ ca la alea de puteri mai mari se vad.

Sa vad cum naiba voi contracara problema fotovoltaicelor, innebuniti sunt toti dupa ele, imi vine sa ma arunc de la etajul 10. M-as muta la bloc dar nu prea am unde.

Si djl, te rog frumos nu ma mai intreba de ce ma deranjeaza. Nu le suport si gata. Ador sa am trifazic, dar nu cu fotovoltaice. Il urasc pe Buhnici.

#630
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,078
  • Înscris: 20.12.2007
Neaceasca, încearcă shaormele cu un vin alb sec sau demisec. Vei descoperi noi senzații, cu apa mai mult sleiesti ce ai pe gușă.
Nu trebuie sa mergi cu sticla după tine poți sa iti comanzi acasă sau sa te duci și te intorci repede de la shaormarie acasă.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate