Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Anii 2001-2010

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
727 replies to this topic

#55
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,062
  • Înscris: 04.03.2014
Am plecat din Romania in 99 dupa ce am terminat clasa a4a. Dupa vreo 3 ani am inceput sa ma intorc vara in vacanta intre o luna si 2 luni. Imi placea, imi aduc aminte de puzderie de internet caffeuri, de Counter-Strike, Diablo si Starcraft, jocuri care foarte ciudat in Italia nu erau comune:)

Imi aduc aminte de placinte cu branza  marar, asa le zicea dar in zona noastra erau langosurile alea facute in ulei. Am incercat una acum vreo 2 luni una in Austria, dar degeaba, nu par atat de bune, cum mi se pareaucpe vremea aia la toneta:)

Tot in Romania vara prin 2902,2003 am inceput sa descopar tigarile, viciu de care nu reusesc sa scap ci doar sa-limitez(relativ).

Edited by ionutzitaly, 26 September 2019 - 00:19.


#56
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
Eu am reuşit să mă las în 2010. Cu întreruperi ce au totalizat vreo 2 ani, fumam cu un an de dinainte să pleci tu din România.
Nu eram fumător înrăit (un pachet mă ţinea 5-7 zile), asta a fost bafta mea.

#57
Owidiu

Owidiu

    ***

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,360
  • Înscris: 11.08.2008
Era moda cu fumatul pana prin 2010. Tigarile erau ieftine, la fel si carburantul. Se fuma in 99% din localuri.

#58
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,213
  • Înscris: 24.05.2006
auzi, @djl, ca tot esti tu cunoscator, exista, ma rog, existau, casetofoane auto comuniste? Nu cred ca venea Dacia cu el din fabrica, da' macar puteai sa-ti cumperi de undeva? Tin minte ca prima mea Dacie a a vut un casetofon, dar era kuat de pe un Ford.

#59
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,060
  • Înscris: 20.12.2007
Era radio Lira care se punea la Dacia 1300 dar la cele câteva Dacii pe care le am văzut fiecare era pus altfel. La 1310 era plasticul ala de la schimbător dar nu-mi aduc aminte sa fi avut ghidaje. La Dacia mea era pus la spatiile de depozitare de sub bord și legat la sursa cum se pricepuse meșterul. Pe la mine pe la bloc nu-mi aduc aminte sa fi văzut ceva radiocas înainte de 89 mai occidental, excepție o formidabila improvizație un radiocasetofon portabil desfăcut și adaptat de proprietar ca să între în spațiul din masina.



#60
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
Era 'Raly' făcut la "Tehnoton". 'Lira' era doar radio.
Eu înainte de a mă apuca de fumat uram obiceiul, dar nu aveam nimic cu mirosul. Când am fumat, mă enervau restricţiile. Acum când simt fum de ţigară (trabuc nu se prea fumează la noi) plec repede de lângă fumător ca să nu se prindă mirosul de mine.

#61
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,213
  • Înscris: 24.05.2006
pune si tu o poza, daca ai.

#62
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
Nu am, dar dacă cauţi radiocasetofon Rally (am scris eu greşit sus Raly) ai să găseşti.
Că tot s-a pomenit de maşini, după ce am dat de bine, multe maşini din anii '60 au ajuns la tăiat, deşi unele erau în stare bună şi săracele nu aveau nici o vină. Cei care nu au prevenit asta să aibă parte de sărăcie! Iar alea care au rămas, au preţuri mari (vorbesc de cele nerestaurate)... mai găseşte una acceptabilă la 1.000-1.500 Euro.

Edited by djl, 27 September 2019 - 22:36.


#63
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,060
  • Înscris: 20.12.2007
Am găsit vreo câteva poze cu acest radiocas optzecist. Nu îmi aduc aminte sa îl fi văzut pe viu.

#64
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,213
  • Înscris: 24.05.2006
am vazut radio Lira pe OLX...arata puscarie rau. De obicei creatiile astea comuniste aveau cat de cat un design macar functional, da' asta nu prea. Existau si boxe auto, presupun?
ON: ultima Dacie, aia cu 'zambetul lui Iliescu' s-a fabricat pana dupa 2000. Si dupa aia prin 2004 a aparut Nova si Loganul spre 2007-8, cred.
Imi aduc aminte cand au scos uratenia aia de Clio, si toti angajatii la stat, sergenti de pe la armata, politisti de la tara, s-au repezit sa dea 8 milioane pe luna, 7 ani leasing. Nu cred ca rezista masina aia 7 ani :)) pe langa faptul ca arata groaznic.



#65
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,060
  • Înscris: 20.12.2007
Zâmbetul lui Iliescu a apărut în 1999.
Prima Nova a apărut în 1996 urmata de Nova R524, Supernova în 2001 parca urmata de Solenza 2002-2004 iar în 2004 în toamna a apărut cu mare fast la Palatul Parlamentului Loganul. Cred ca am pus poza de la acest ultim eveniment pentru ca eram cu furnizor cu bautură, m-am urcat pe scândurile de la scena și am căzut ca bolovanul gen Boc la emisiunea lui Andrei Gheorghe.


#66
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
mi-am amintit de solenza..uitasem...credeam ca de la supernova s-a trecut la logan ...oricum la vremea lui , primul logan chiar arata bine, ce ma impresionase pe mine era faptul ca avea tabla bombata , ca la masinile straine , de obicei daciile de la 1300 pana la supernova fiind niste compacte de zici ca erau conserve
si a aparut loganul care desi nu avea multe elemente de design pe tabla avea totusi bombarea aia

#67
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,213
  • Înscris: 24.05.2006
a mai fost si nova intre ele...Dacia Nova.

Attached Files



#68
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,636
  • Înscris: 28.11.2001

View Postdjl, on 27 septembrie 2019 - 20:30, said:

Era 'Raly' făcut la "Tehnoton". 'Lira' era doar radio.
Eu Ă®nainte de a mă apuca de fumat uram obiceiul, dar nu aveam nimic cu mirosul. Când am fumat, mă enervau restricţiile. Acum când simt fum de ţigară (trabuc nu se prea fumează la noi) plec repede de lângă fumător ca să nu se prindă mirosul de mine.

Au mai fost si "predeal" chiar pe serii I si II. Am eu unul montat pe 1100 in buzunarul pentru manusi

#69
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,060
  • Înscris: 20.12.2007

View PostTarzy, on 28 septembrie 2019 - 16:55, said:



Au mai fost si "predeal" chiar pe serii I si II. Am eu unul montat pe 1100 in buzunarul pentru manusi
Vad din poze ca erau și de la Tehnoton și de la Electronica

#70
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
Producţia unor serii de radio a început la "Electronica" şi a fost continuată la "Tehnoton". Cele de "Electronica" se pare că au fost mai bine făcute.
Oare pe când am asamblat ultimele televizoare şi radiouri?   Posted Image   În anii '000 am asamblat D.V.D. playere.
Internet cafeurile (folosite şi ca şi săli de jocuri). Pe vremuri foarte răspândite, azi păsări foarte rare.
La rondul de la "Bucur Obor", blocul cu semicercul dintre Cal. Moşilor şi Şos. Ştefan cel Mare erau la parter 2 magazine I.T. pe care le vizitam pentru a cumpăra dischete (floppy discuri). Şi mai mâncam de la shawormeria de acolo care avea şi patiserie ("Ines" îi zicea).
Îmi pare rău că nu mai e talciocul de la Capu' lu' 14 ("Cora" Pantelimon - complex construit pe o parte din fostul "Granitul") şi trebuie să mă duc tocmai în Militari. Şi nici anticarii de la Universitate nu mai sunt.
Mai ţine minte cineva când tramvaiele 5 şi 16 aveau acel traseu în U foarte lung. 5 se unise cu 33 şi 16 cu 40. Prin 1997.
40 a reapărut şi la un moment dat avea frumoasele tramvaie albastre.
Pe la mine prin zonă era o "Dacia" Nova din prima serie. Cu farurile dreptunghiulare şi uşa de la compartimentul de bagaje mai mare. Dar a avut accident şi i s-au pus faruri standard   :(   Am impresia că nu mai e.
Mie 'Solenza' mi-a plăcut mai mult decât 'Logan'. Ce secretomanie a fost cu 'Logan' (proiectul X90)

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/zIhjjVNrpko?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/-1G0WUUq0r8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/JI1g1QVbORY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/JCiv34ZGOX8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/iMGWWVTntUk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/chuSzCytnng?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by djl, 28 September 2019 - 19:55.


#71
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
salile de jocuri ...practic cand au disparut mi-a fost greu sa ma adaptez pentru ca ele erau locul de intalnire ...cand au disparut au disparut si LAN party-urile ..pacat , era atmosfera ...
mircul a disparut si el si era o senzatie marfa pe irc...
insa parerea mea e ca era si sentimentul tineretii, alta varsta , alte aspiratii , era si placut...
cand eram mic vroiam rau sa am pc acasa cu irc
acum peste ani am pc , insa distractia e cam lipsa

#72
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
m.I.R.C. mai există, dar nu prea mai e folosit.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate