Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Un mare producător din industria auto construiește o fabrică în România. Ce condiții pune pentru asta?

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
93 replies to this topic

#37
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,045
  • Înscris: 30.11.2017
Cred ca daca UE ar deveni o federatie ca SUA sau Rusia cu niste legi unitare si nivel de trai omogen atunci UE ar pierde 80% din industrie in favoarea Chinei. Ar fi sinucidere.

#38
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,850
  • Înscris: 20.10.2015

View PostAnn0nyym0us, on 20 septembrie 2019 - 20:20, said:

70 de hectare? That's something something. Adica linie intreaga de productie. De-ar mai fi si R&D, ar fi si mai bine.

Un patrat cu laturta de 900m, nu e mare branza

View Postcipri2bau, on 20 septembrie 2019 - 20:21, said:

De ce nu construieşte in Teleorman că e sărăcie mai multă şi salarii mai mici?

nivelul de IQ. Ar fi ilegal.

View PostMARIN-lON, on 20 septembrie 2019 - 20:32, said:

Când va crește salariul minim și nu le va mai ieși socotelile ălora vor pleca de aici cum au plecat și ăia de la Nokia din Jucu.

Au mai venit și alții pe aici și au plecat când nu le-au mai ieșit socotelile dar nu au cerșit terenuri.

Nu e  acelasi lucru

#39
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019

View PostTsunnnami, on 20 septembrie 2019 - 21:44, said:


nivelul de IQ. Ar fi ilegal.


Tocmai ti ai arătat nivelul tău de nesimțire jignind in masă... Și de gândire dealtfel.
Mde, Koyo poate avea fabrică in Teleorman, niste ipotetici investitori nu pot.

Asta explică si superioritatea pe care o afișezi și pe ce se bazează ea, de fapt.

Să nu uiți să dai raport că te am facut voalat nesimțit, e în ton cu personalitatea dumneavoastră.

#40
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,760
  • Înscris: 01.10.2002

View Postwagmich, on 20 septembrie 2019 - 19:54, said:

Si asta tot cu autostrazile vine? Pai ce crede, ca e mai breaz decat aia cateva milioane care plang de 30 de ani dupa autostrazi?
Locatia e aleasa cu grija, Alba are chiar doua autostrazi, Nadlac-Sibiu si Sebes-Cluj, in mare parte finalizate. Plus se afla pe traseul coridorului IV feroviar, Curtici-Simeria-Sighisoara, care e si el in lucru.

#41
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,045
  • Înscris: 30.11.2017
De ce Alba si nu Arad Oradea Timis atunci?

raspond tot eu.
Ca la Alba e saracie mare dar are drum si e relativ aproape. Iar ceva calificati cu studii iei usor din Cluj si cari la Alba cu autobuzul.

Un Teleorman sitoat in locul Timisului ar fi fost nu doar preferat dar chiar loat cu asalt de catre investitor. Va dati seama ca la un Teleorman situat in locul Timisului investitorii s-ar fi inghesuit si ar fi asamblat si calculatoare acolo, telefoane pcb-uri, si ar fi costat 2 lei un telefon ca produs finit si la vanzare ajungea la 2000 lei. Profit 1000x.

Alba e un fel de teleorman al vestului.
iti dai seama ca mergeau direct la Cluj sau alea mai de la vest dar cu riscul unor cheltuieli mult mai mari cu salariile si chiar cu terenurile si utilitatile desi economiseau la timpul cu caratul pe drum de materiale.

Oricum alea cu jignirile sunt poate chiar din mentalitatea maghiara venita, ei considera romanii inferiori. Treptat a fost bagata si conationalilor romanesti din acele zone.
Au uitat cand i-au masacrat izgonit si epurat etnic hortistii in anii 40 de s-au refugiat peste munti. Desteptii de atunci de la bucale erau ocupati cu ocuparea pe la odessa impreuna cu hitler.

Oricum romanitate pura este doar in tara romaneasca, deaia ii si spune tara romaneasca, ca e romanitate pura.

Edited by cipri2bau, 20 September 2019 - 23:00.


#42
sorin61

sorin61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,257
  • Înscris: 05.01.2004
Tesla?

#43
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,760
  • Înscris: 01.10.2002

View Postdan1980_25, on 20 septembrie 2019 - 21:18, said:

"Ceva" mai aproape intr-adevar.  Daca deschid la Sebes, in 5 minute sunt pe autostrada.
Daca deschid in Teleorman, vor avea de facut aproape 300 km pana la Sibiu unde incepe autostrada spre vest
Practic, din Teleorman pana in sudul Germaniei faci dublu fata de o locatie din vestul tarii. Si trenurile comerciale merg cu mai putin de 20 km viteza medie. Practic, sunt prea departe...

#44
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,045
  • Înscris: 30.11.2017
In afara de Dragnea o fi mai investit cineva la acest judet tanar numit Teleorman?

Am vazut o harta mai veche si judetele teleorman si inca unul nici nu existau mai demult. Alea apartineau de Ialomita Giurrgiu Braila nu stiu exact.

#45
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007

View Postcipri2bau, on 20 septembrie 2019 - 23:21, said:

In afara de Dragnea o fi mai investit cineva la acest judet tanar numit Teleorman?

Da. Saracu' o facut un viloc de prost gust acolo vrand probabil sa fie un fel de Disneyland din Teleorman. Numa' ca l-au inchis nemernicii astia si nu a apucat sa-l inaugureze!

#46
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,262
  • Înscris: 06.07.2007

View Postcipri2bau, on 20 septembrie 2019 - 22:51, said:

raspond tot eu.
Ca la Alba e saracie mare
Alba e un fel de teleorman al vestului.

Habar nu ai pe ce lume te afli.
Probabil nu ai mai iesit de mult din satul tau de bastina, e de inteles ca aberezi.
Mai urma sa spui ca in Alba rata somajului e mai e ridicata decat in Vaslui.


View Postcipri2bau, on 20 septembrie 2019 - 23:21, said:

In afara de Dragnea o fi mai investit cineva la acest judet tanar numit Teleorman?

Am vazut o harta mai veche si judetele teleorman si inca unul nici nu existau mai demult. Alea apartineau de Ialomita Giurrgiu Braila nu stiu exact.
Dragnea nu a investit in Teleorman.
Umplandu-ti buzunarele din bani publici sub pretextul unor investitii, se numeste hotie, nu investitie.

Edited by dan1980_25, 20 September 2019 - 23:54.


#47
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,045
  • Înscris: 30.11.2017
Nu omule, vin aia la Alba ca e plin de bogatani care accepta sa lucreze doar de la 3000 euro in sus si totul e foarte scump inclusiv forta de munca si terenul. Le place sa cheltuie mult si sa puna poze pe FB ca turistii Posted Image




Tocmai ca cheltuiala cu forta de munca conteaza enorm si ceva si cu normele de poluare. Altfel si-ar fi tinut liniile de asamblare si tot tacamul acasa la ei daca era vorba doar de infrastructura. Ce rost are sa te muti la mii de km daca costa lafel de mult munca si toate? doar de dragul excursiei?

View Postedy_wheazel, on 20 septembrie 2019 - 23:34, said:

Da. Saracu' o facut un viloc de prost gust acolo vrand probabil sa fie un fel de Disneyland din Teleorman. Numa' ca l-au inchis nemernicii astia si nu a apucat sa-l inaugureze!

Bun si ala, poate deveni un monument arhitectural. Oricum mai bun decat pensiunile alea cu turnulete ale altora

Edited by cipri2bau, 20 September 2019 - 23:57.


#48
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007

View Postcipri2bau, on 20 septembrie 2019 - 23:52, said:

Nu omule, vin aia la Alba ca e plin de bogatani si totul e foarte scump inclusiv forta de munca si terenul.

Vezi ce mult conteaza proximitatea la autostrada?

Quote

Bun si ala, poate deveni un monument arhitectural.

Sau pot sa-l faca CeAPeu. Cica is 7000 de metri patrati, numa' buni de pasunat pe acolo.

#49
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,045
  • Înscris: 30.11.2017
Sau sa mearga pe acolo iohannis in excursie asa cum mergeau altii pe la casele lui ceasca.

Oricum e stil romanesc probabil, nu e sasesc ca pe la cluj si sibiu. Romanitate pura. la cluj e multiculturalism pur, mai ceva ca la dobai,

Edited by cipri2bau, 21 September 2019 - 00:01.


#50
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,262
  • Înscris: 06.07.2007

View Postcipri2bau, on 20 septembrie 2019 - 23:52, said:

Nu omule, vin aia la Alba ca e plin de bogatani care accepta sa lucreze doar de la 3000 euro in sus si totul e foarte scump inclusiv forta de munca si terenul.
Nope. Vin in Alba pentru ca au infrastructura. Salariile sunt la fel ca in judetele invecinate. Sigur nivelul de trai e mai ridicat decat in Mures, CS sau Hunedoara. Nu lucreaza nimeni pe minim atata timp cat exista mari angajatori in zona. Ma refer la Bosch si Mercedes.
Nu e plin de bogatani dar nici saracie ca asa cum ai matale impresia.
Bag seama ca n-ai fost in Alba de cel putin 30 de ani si vorbesti din vise.

Edited by dan1980_25, 21 September 2019 - 00:06.


#51
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007

View Postcipri2bau, on 20 septembrie 2019 - 23:59, said:

Oricum e stil romanesc probabil...

Da, CeAPeurile romanesti aveau ceva aparte.

#52
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,045
  • Înscris: 30.11.2017
Esti din Alba?
Eu nu vin in alba deloc.

O tot trageti cu infrastructura.
Na pai la Constanta are port de ce nu merge?
Sau la Timisoara. Ce are Alba mai multa infrastructura decat Timisoara?


Si cu harnicia.
De parca ar lucra careva cu 4 maini. Ce inseamna harnicie la voi? sa robodesti pe minimul pe economie 12 ore pe zi?

View Postedy_wheazel, on 21 septembrie 2019 - 00:05, said:

Da, CeAPeurile romanesti aveau ceva aparte.

probabil faceau marfa mai buna decat turcismele si yugoslavismele actuale de prin Lidl

Edited by cipri2bau, 21 September 2019 - 00:09.


#53
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,262
  • Înscris: 06.07.2007

View Postcipri2bau, on 21 septembrie 2019 - 00:06, said:

Esti din Alba?
Eu nu vin in alba deloc.

Si atunci cum ai ajuns la concluzia ca e saracie mare?

#54
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,045
  • Înscris: 30.11.2017
Am citit mai demult si am aflat ca Alba era si e zona defavorizata chiar acolo pe langa clujuri comparabila cu Vaslui la multi indicatori.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate