Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
NVIDIA Shield Programe Romania IP

Se opreste motorul in mers Golf 5

Linie vinetie mana stanga

Protectie soare/vizuala in interior
 Tratament pt piele..canapea

Buget 19k-masina noua-sfaturi

Grosime adeziv gresie

TVA doar la valoarea adaugata sau...
 Inregistrare ecran

M-am inregistrat in e-factura. Ca...

Voi cum faceți fața ava...

Spital stomatologic sector 4 grat...
 Pastrare numar inmatriculare !

Supraveghere autoturism in parcar...

Bsod repetat

Angst Romania - Oficial in Insolv...

Honor Band 5

- - - - -
  • Please log in to reply
101 replies to this topic

41ex

41ex

Senior Member

• Grup: Senior Members
Ce parere aveti despre aceasta bratara? Cum sta cu monitorizarea somnului?  Eu o comand azi, o consider upgrade de la Huawei Band 2 Pro pe care o am. As fi vrut pe albastru, dar parca e un albastru prea de copii, asa ca o iau tot neagra.

Edited by 41ex, 20 September 2019 - 14:08.

costin001

costin001

Active Member

• Grup: Members
Xiaomi MI Band 4 este cea mai buna in gama esta de pret.

41ex

41ex

Senior Member

de ce? e la fel de precisa la monitorizarea somnului si a pulsului? plus poate sunt subiectiv dar cred ca arata mai bine honor si spo2(asta inca e incert, unii zic ca n-are, poate e vreun update totusi).

Edited by 41ex, 20 September 2019 - 14:46.

costin001

costin001

Active Member

Eu ma telefon Huawei si dupa ce m-am documentat pe toate forumurile si review-urile posibile, am luat tot xiaomi.

41ex

41ex

Senior Member

eu am telefon xiaomi a2 lite(in curand A3 probabil). :) dar ce ai descoperit de a inclinat balanta? pe mine cel mai mult ma intereseaza acuratetea monitorizarii somnului.

lucas22010

lucas22010

Member

hai ca raspund eu:

- Honor Band 5 este raspunsul Huawei la Xiaomi Mi Band 4, adica materiale de calitate, ecran color, autonomie mare, masoara  comparabil de precis steps, heart rate, sleep quality, este multisport, vezi apeluri si mesaje, soft functional (pe ios, probabil si pe android), are design mai elegant (dar asta e subiectiv).

- Ce are in plus fata de Xiaomi este senzorul de monitorizare SpO2 - nivelul de oxigenare a sangelui, functie interesanta pentru sportivi. DAAAARRRR din pacate aceasta functie inca nu este activa pentru versiunea globala ci doar pentru versiunea chineza. Duduie forumurile internationale de aceasta problema la care se pare ca pare ca nu se gaseste sau nu se doreste o solutie, huawei nu are un raspuns sau o pozitie oficiala, nimeni nu stie daca si cand va fi implementata acesta functie in afara de cateva zvonuri imprastiate de unii dealeri cum ca s-ar rezolva printr-un update in octombrie... sau poate niciodata. Am scris despre aceasta problema la comentarii pe pisi garaj de unde am cumparat-o pe a mea dar nu mi-au publicat comentariul, in schimb i-au schimbat denumirea si au scos acesta functionalitate din descrierea de pe magazin. Un fel de psd, una zicem, alta facem. Pe site-uri chinezesti inca apare acesta functie, nu stiu daca exista sau nu.

- Asadar, de ales intre cele 2 modele este usor: vezi care iti place ca design si cati bani ai, varianta de la xiaomi a intrat la reduceri mai peste tot. Pentru ca au mintit n-as mai cumpara Huawei - Honor a doua oara. Raman totusi cu speranta unui viitor update care sa rezolve functia vanduta dar nelivrata, in plus designul e mai bun, aia de la Xiaomi mie mi se pare mai urata, am comparat-o live cu un coleg.

Edited by lucas22010, 20 September 2019 - 17:07.

ILIE31

ILIE31

Junior Member

nu are spO2 varianta globala . confirm.  si totusi la aliexpress  de unde  am cumparat scria clar ca are

DIVX2006

DIVX2006

Guru Member

Chestiile astea sunt pentru pizde...la mana unui barbat arata ca dracu`.

lucas22010

lucas22010

Member

Asta arată totuși bine, iar spre deosebire de un ceas e mai comoda, poți dormi noaptea cu ea la mâna.

41ex

41ex

Senior Member

eu il iau pt pat, desi sunt tentat sa-l port si pe afara sa vad cum imi bate inima, pasii etc Posted Image. cu ceasul nu prea poti dormi, pana si astea se simt/strang.. plus ca ceasurile sunt prea mari in ziua de azi pt gusturile mele, urate/vechi gen pt bunicu cu metal etc, grele... prea pt manelisti

Edited by 41ex, 21 September 2019 - 12:37.

Tudy88

Tudy88

Active Member

Si eu sunt indecis intre cele 2 , dar cred ca o sa iau Honor Band 5 pentru :
-monitorizarea somnului mai precisa ( pe reddit multi se plang ca Mi Band 4 nu e deloc precisa la sleep tracking)
-design mai ok ( nu imi place deloc MB3 si MB4 cum au facut capsula iesita din curelei de cauciuc), asta este o chestie subiectiva
Si din ce vad, urmeaza sa impleneteze si ei music control https://timesofindia...ow/71220764.cms

Edited by Tudy88, 23 September 2019 - 12:54.

costin001

costin001

Active Member

DIVX2006, on 21 septembrie 2019 - 05:37, said:

Chestiile astea sunt pentru pizde...la mana unui barbat arata ca dracu`.
Daca cumva esti supraponderal si te imbraci in trening, mereu cu bascheti, si mai ai si o bratara fitness, atunci esti cel putin caraghios. Sau se poate interpreta, ca cel mult incerci sa revii in forma, dar nu prea iti iese.
In caz contrar o persoana supla si cu alura sportiva, care poarta si o baratara fitness si nu un ceas smart butucanos, mi se pare cat se poate de cool, pentru ca de regula ceasurile smart cu functii sport care au si GPS incorporat sunt destul de mari si butucanoase. Posibil si varianta in care nu esti o persoana sportiva, dar iti plac ceasurile smart, ce nu au nimic in comun cu activitatile sportive, caz in care nu intereseaza pe nimeni de ce ti l-ai cumparat.

41ex

41ex

Senior Member

n-am inteles daca are trusleep 2.0 sau nu?

Tudy88

Tudy88

Active Member

Are

41ex

41ex

Senior Member

ma enerveaza ca butonul cerc e 1/3 din "ecran". nu putea fi o bara subtire ca la huawei.? din pacate huawei band 3 (fara pro) nu-l gasesc pe amazon.. ma gandesc ca ala e mai de calitate decat seria honor, nu?

gigiultrafin

gigiultrafin

Member

costin001, on 23 septembrie 2019 - 14:48, said:

Daca cumva esti supraponderal si te imbraci in trening, mereu cu bascheti, si mai ai si o bratara fitness, atunci esti cel putin caraghios. Sau se poate interpreta, ca cel mult incerci sa revii in forma, dar nu prea iti iese.
In caz contrar o persoana supla si cu alura sportiva, care poarta si o baratara fitness si nu un ceas smart butucanos, mi se pare cat se poate de cool, pentru ca de regula ceasurile smart cu functii sport care au si GPS incorporat sunt destul de mari si butucanoase. Posibil si varianta in care nu esti o persoana sportiva, dar iti plac ceasurile smart, ce nu au nimic in comun cu activitatile sportive, caz in care nu intereseaza pe nimeni de ce ti l-ai cumparat.

Brățările astea sunt făcute “ doar” atenție “doar” pentru acei oameni care vor să-și monitorizeze activitățile și când ne referim la activități, statul pe scaun și în pat după terminarea celor 8 ore de muncă,nu intră la acest capitol. Dacă trendul smartwatch-uri-lor este intr-o continua creștere, înțeleg, că pe lângă activitățile sportive, există și alte funcții și aplicații binevenite. Brățările au ajuns un moft si totuși ar trebui să fie un must have defapt. Ori faci un pic de mișcare, oricare ar fi aceasta( activitate sa fie) și ești competitiv cu tine însuți si cu alții care folosesc așa ceva , ori mai bine nu o porți, căci de-abia atunci arați precum un maimuțoi.... dacă ești in trening n-are relevantă. E ca treaba cu sneakersii special concepuți pentru alergare, și totuși ii văd pe mulți că ii poarta la cămașă sau blugi. Reveniti-va oameni buni. Articolele sportive sunt pentru sportivi de-aia exista categorii. De ce ți-ai lua o brățara care se cheamă Fitness tracker iar 90% din timp asta face, dar tu ca om nu faci nimic bun pentru tine. Scuze celor care au probleme cardiovasculare și trebuie sa își monitorizeze anumite funcții ori celor cu diverse probleme de sănătate.

Edited by gigiultrafin, 24 September 2019 - 15:06.

lucas22010

lucas22010

Member

Tudy88, on 23 septembrie 2019 - 12:51, said:

Si din ce vad, urmeaza sa impleneteze si ei music control https://timesofindia...ow/71220764.cms

daca implementeaza cele 2 functii - spO2 si music control - devine cea mai buna alegere din piata.

pareri dupa 1 saptamana de folosire:
- cu monitorizare heart rate pe smart (aproape continua) si 1 ora de miscare zilnic, notificari si mesaje mediu, bateria a tinut aprox. 6 zile; se poate scoate probabil 10 zile cu totul la minim dar eu nu d-asta am luat-o
- imi place monitorizarea somnului maxim, este detaliata, peste majoritatea smartwatch-urilor. adica masoara destul de exact durata somnului, calitate, tip de somn defalcat in detaliu pe REM, light, deep, cate treziri, calitatea respiratiei in somn, grafice...
- facut dus zilnic cu ea pe mana, totul e ok
- desi am muncit fizic inclusiv in curte, nu s-a zgariat
- numarul de pasi pare acceptabil +/- 10%. mai degraba +10%...
- in aplicatie arata calorii consumate, distanta parcursa, ce procent din pasi sunt din mers, din alergare sau din urcare (masoara nr de etaje...)
- monitorizare inima : minim, maxim, latest, interval.
- desi are multe programe sport (alergare afara sau pe banda, drumetie, bicicleta reala sau de sala, crosstrainer cu aparat de sala, rower/vaslit la aparat, swimming) din pacate nu are program antrenament cu greutati ci doar o chestie numita "free training". buna si asta Posted Image
- cateva fetze interesante, imi place cea default care are si weather luat din telefon si care chiar functioneaza

astep cu nerabdare update-ul mult-laudat din octombrie, daca va fi...

caut in continuare ceas/bratara pentru monitorizare antrenament cu greutati la sala

Edited by lucas22010, 24 September 2019 - 17:48.

41ex

41ex

Senior Member

nu trebuie sa faci sport ca sa ai nevoie de asa ceva. monitorizarea sanatatii generale e buna pt orice vietate, chiar si daca sta numai in pat. ai inima/puls si somn si in pat. :) astept sa bage si ecg si altele pe ele...

iar aia cu adidasii de "alergare", e cea mai confortabila/naturala incaltaminte, eu as adapta-o si la costum si la orice. Posted Image

Edited by 41ex, 24 September 2019 - 18:10.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate