Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa
 [email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 

Aparatele foto din copilăria și tinerețea voastră

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
70 replies to this topic

#37
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View Postdjl, on 20 septembrie 2019 - 09:47, said:

Da' bine că nu am avut, că pozele şi pelicula "Polariod" (cel puţin alea de pe vremuri) se degradează destul de repede (20-30 ani)... alea clasice ţin mai mult.

Fals. Am poze POLAROID de acum 24 de ani și doar un pic s-a pierdut din culoare parcă. DAR nu au fost expuse la soare. Asta le omoară.

#38
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,480
  • Înscris: 13.06.2004
@ eugeinurso : chestia aia se putea aplica şi la pelicula "Polaroid"?   :huh:

#39
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View PostAdm, on 19 septembrie 2019 - 22:46, said:

SMENA M8 - prost aparat...

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/u6CvYpQWZ-M?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
De ce prost ?
Eu am facut poze foarte bune cu asa ceva.

View Postdjl, on 19 septembrie 2019 - 23:02, said:

Era ieftinache, de aia avea unele probleme. Modelele mai vechi cred că erau un pic mai bine făcute.
Ieftinache si bunaciune.
Daca erai atent sa-l manuiesti cu grija, era ok.

#40
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004

View PostBbVv, on 20 septembrie 2019 - 10:58, said:

Primul meu aparat de fotografiat - 1972 - bun și acum.

Liubitel ... uitasem de el. Merci de aducere-aminte!

#41
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,573
  • Înscris: 17.08.2007

View PostTaxon, on 20 septembrie 2019 - 07:36, said:

Prost ca aparat, dar un excelent profesor de fotografie.

Te invata "pe viu" dependenta dintre sensibilitatea filmului, deschiderea diafragmei si durata timpului de expunere.
Iti dadea mura in gura catalogul de expunere cunoscut azi drept "sunny 16".
Deci, te invata sa expui in lipsa unui exponometru; iar cind ajungeai sa stapinesti bine Smena asta, dupa aceea expunerea pe care o faceai "la intuitie" cu orice alt aparat era aproape de cea corecta.
Te invata ce e aia eroare de paralaxa si cum sa o corectezi.
Te invata rabdarea, fara de care un fotograf (si cred ca nu numai pe film) nu devine fotograf.
Te invata sa ratezi si sa incerci din nou, pina iti iese bine.

Da, nu era un aparat pentru oricine, desi din lipsa de altceva il folosea oricine.
De acord! Cu Smena 8M am invatat sa fac poze si am mai facut poze cu un Zenit al unui unchi. Am si acum aparatul de marit rusesc modelul in geanta diplomat. Era fascinant cand ma inchideam in baie si developam poze, am vrut sa fac si color insa niciun fotograf din micul orasel in care am copilarit nu a vrut sa ma invete, le era teama ca le iau painea de la gura. Am facut ceva banuti chiar si cu Alb/negru pe la diverse petreceri de scoala. Foarte educativ.

#42
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005

View Postdjl, on 20 septembrie 2019 - 11:10, said:

@ eugeinurso : chestia aia se putea aplica şi la pelicula "Polaroid"?   Posted Image

Eu personal nu am avut Polaroid dar am developat film și hârtie clasică și știu că asta era problema care apare dacă nu fixezi corespunzător materialul fotografic, uzual probleme de fixare apar și dacă nu schimbi la timp soluția de fixare, dacă la revelator vezi că sa dus fiindca nu mai revelează imaginea sau durează mai mult până apare la fixator lucrezi oarecum orbește fiindcă trebuie să ții cont cam câtă hârtie ai developat cu o șarjă, la revelator de regulă preparam soluția pe loc și mă apucam să developez dar fixatorul îl recuperam, îl turnam într-o sticlă de un kil maro și îl foloseam de două trei ori.

#43
radu_me

radu_me

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 07.07.2003
Canon Canonet QL17 GIII
Ce timpuri...

#44
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007

View Postatupi, on 20 septembrie 2019 - 11:19, said:

am vrut sa fac si color insa niciun fotograf din micul orasel in care am copilarit nu a vrut sa ma invete,
Eu am invatat din carti...era colectia FF (Foto-Film),niste carticele foarte utile din care am invatat multe.Aveam aproape toate numerele. Si am mai invatat multe, dintr-o carte "Fotografia in Culori" de Gareis Scheerer,tradusa in romana,cu multe imagini superbe (ca un catalog de expozitie foto).

#45
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,573
  • Înscris: 17.08.2007
Aveam 12-13 ani, in afara de biblioteca orașului nu aveam alta sursa de informație. Alte vremuri...

#46
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,564
  • Înscris: 31.01.2010

View Postdanpet, on 20 septembrie 2019 - 12:59, said:

Eu am invatat din carti...era colectia FF (Foto-Film),
Artaxerxe Bubulac... Iarovici, Comanescu...

Edited by Ion_Bumbu, 20 September 2019 - 23:23.


#47
calabrezu

calabrezu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 427
  • Înscris: 03.12.2018
Si eu am invatat singur din carti si reviste. Eram in clasa a 8a cind m-am apucat de fotografie(1989).Tata avea laborator foto a/n si 3 aparate destul de scumpe: Kiev 4 (ala fara exponometru), Praktica L2 (DDR,tot fara exponometru) si un Zenit 11( tot reflex monoobiectiv dar cu exponometru extern) cu teleobieciv de 200mm. Le mai am si acum pe toate 3, perfect functionale.Am mai folosit si celebrul Smena 8m(aparatul incepatorilor sau al celor care nu isi permiteau unul mai scump.Nu era un aparat rau, dar trebuia sa stii sa umbli cu el.Ca blitzuri am folosit FIL 16 cu alimentator la baterii si FIL 107(ala cu 2lampi).Astea le-am cumparat singur dupa 1990 si le mai am si azi.
    La sfarsit de clasa a 8a i-am furat Praktica si am facut poze la sfarsit de an.De atunci si pina cind am trecut la digital nu le-am mai lasat din mana.Ca sa fac rost de bani pentru materiale, faceam poze pe la scoala, la nunti,botezuri,inmormantari.Pozele si filmele le developam singur acasa,in laborator.Am avut noroc de laboratorul tatei,complet echipat.Era o camera dedicata de 2x2,5m,foarte curata, in care mama nu avea ce cauta. Aveam 2tancuri pentru filme,aparat de marit si lampi de laborator originale, ORWO D-113 pentru hartie iar la cea pentru filme nu mai retin nr., doua uscatoare electrice pentru poze.Foarte rar foloseam solutiile existente in comert, de regula le preparam singur.Aveam balanta farmaceutica, nu cintarele electronice de azi si toate substantele posibile.Foloseam permanent 2-3tipuri de revelator pentru filme si unul singur pentru hartie.Fixatori cite un singur tip pentru filme si unul pentru hartie.Foloseam filme diferite ca sensibilitate, in functie de conditiile si lumina existenta (15-24*DIN) si vreo 4-5tipuri de hartie(normala/contrast si mata/lucioasa/raster).
Prin 1990-1992 am facut si diapozitive color pe filme ORWO developate in setul de developare unguresti.Erau bune si alea,dar au disparut repede din magazine.
      Cunostintele le-am dobandit singur din carti si reviste(tot de la tata).Pina in clasa a 8a deja citisem tot ce gasisem prin Tehnium(tata avea colectia completa) si colectia Foto-film despre aparate foto,timp de expunere,diafragma,profunzime de camp,etc asa ca in momentul cind i-am furat aparatul foto aveam habar de fotografie.Tin minte ca m-a certat (un aparat ca ala costa atunci cit un salariu mediu), dar cind i-am aratat ca stiu sa schimb filmul si sa-l reglez fara sa il stric s-a calmat.
      Alta carte din care am invatat enorm de mult despre fotografie a fost Manualul fotografului amator de Alexandru Dicu, din 1961 sau 63.Trateaza fotografia a/n de la cap la coada- aparate foto, conditii si genuri de fotografii,laboratorul foto, materiale si substante/solutii foto, greseli la fotografiere si in laborator,etc.O mai am si acum pentru ca am refuzat categoric sa o imprumut.
      Dupa 2000 am trecut la digital, iar de vreo 10ani am un Sony DSC-H3.Nu e chiar de buzunar, cred ca e un compact.E foarte bun pentru calatorii.Cu Praktica sau Zenitul era un chin cind plecam in concediu,mai ales cu blitzurile.Si nici nu ma mai pasioneaza fotografia ca sa imi iau un dslr.

#48
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,480
  • Înscris: 13.06.2004
Mai erau 2 cărţi mişto în perioada aia, afară de cea lui Dicu. Era aia a lui Helmult Stapf - "Arta fotografică" şi una scrisă de 2 autori Sovietici.
La partea de artă încă se mai pot aplica ce au spus acolo. La partea de peliculă.... eu mai fotografie pe film, dar nu developez singur, aşa că   Posted Image
Caut suport pentru blitz din ăla cu becuri cu Magneziu şi Aluminiu, da' pentru din alea de dimensiuni mari.

Edited by djl, 21 September 2019 - 15:39.


#49
JustARandomGuy

JustARandomGuy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 13.02.2018
Colegu djl, intr-un topic mai vechi deschis tot de tine, scriam de Minolta meu 7000. Uite aici o poza cu el.
In paralel mai folosesc si o Polaroid Impulse Land camera, cu autofocus. Aici e o loterie cu filmele (cele de la impossible project imi par spalacite, alea de la Polaroid - chiar daca sunt expirate- parca au calitate mai buna a culorilor).

La sotie i-am luat un Fuji Instax, dar ma cam enerveaza formatul pozelor (imi pare prea mic).

Attached Files



#50
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Primul digital: Sony DSC P9. Un aparat excelent care funcționează și în ziua de azi. Din păcate nu-l mai duce bateria. Mai are puțin și face vreo 20 de ani.
http://www.dpreview....lroundview.jpeg

#51
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,480
  • Înscris: 13.06.2004
Un "Minolta" 7000 îmi doresc şi eu.
Să ai aparat foto digital în 2000 (chiar şi un compact) era ceva pe la noi. Majoritatea nici nu cred că auziseră de aşa ceva.

#52
JustARandomGuy

JustARandomGuy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 13.02.2018
Prima mea camera digitala a fost un Ricoh RDC-2, in 2001:

http://www.ricoh-ima..._dc/past/rdc/2/

Era ceva neamipomenit.
Ulterior, tot incepand cu 2001, am facut mii de poze la liceu cu un Mustek DV2000. Pe asta cum am scos-o din cutie, am scapat-o pe dale de pavaj...s-a facut tandari. Nu credeam ca mai iese ceva din puzzle-ul ala. Cumva am pus toate piesele la loc si a mers din prima. Posted Image

#53
Ramuran

Ramuran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,790
  • Înscris: 16.01.2017
Initial m-am jucat cu un Zorki 1D cu un obiectiv Jupiter 3 de 50mm f/1.5 din colectia lui taica-meu.
Dupa care mi-am luat un Seagull cu obiectiv de 58mm cu f:2, pentru scurt timp.
A urmat un Nikon EM cu 50mm f:1,8 in 1981 si un Vivitar de 28mm f:2,8 ulterior.
Nikon FE2 din 1986.
Ar mai fi de retinut un blitz puternic Braun 420 BVC (model 1977 daca tin bine minte), detinut din 1981, cu slave incorporat si un modul de comanda extern care merge pe Auto cu toate diafragmele posibile (inclusiv valori intermediare), care functioneaza si acum! A fost ceva senzational pentru vremea respectiva.Posted Image

#54
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,792
  • Înscris: 08.02.2007

View Postdjl, on 21 septembrie 2019 - 22:15, said:

Să ai aparat foto digital în 2000 (chiar şi un compact) era ceva pe la noi. Majoritatea nici nu cred că auziseră de aşa ceva.
Prin 98 sau 99, am vazut la cineva un aparat digital.
Bagai in el o discheta floppy si iti facea poza direct pe discheta. Nu stiu la ce nivel ajunsesera atunci digitalele, dar mi s-a parut smecher.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate