Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Aparatele foto din copilăria și tinerețea voastră

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
70 replies to this topic

#19
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,073
  • Înscris: 19.01.2004

View PostAdm, on 19 septembrie 2019 - 22:46, said:

SMENA M8 - prost aparat...

Prost ca aparat, dar un excelent profesor de fotografie.

Te invata "pe viu" dependenta dintre sensibilitatea filmului, deschiderea diafragmei si durata timpului de expunere.
Iti dadea mura in gura catalogul de expunere cunoscut azi drept "sunny 16".
Deci, te invata sa expui in lipsa unui exponometru; iar cind ajungeai sa stapinesti bine Smena asta, dupa aceea expunerea pe care o faceai "la intuitie" cu orice alt aparat era aproape de cea corecta.
Te invata ce e aia eroare de paralaxa si cum sa o corectezi.
Te invata rabdarea, fara de care un fotograf (si cred ca nu numai pe film) nu devine fotograf.
Te invata sa ratezi si sa incerci din nou, pina iti iese bine.

Da, nu era un aparat pentru oricine, desi din lipsa de altceva il folosea oricine.

Edited by Taxon, 20 September 2019 - 07:37.


#20
Sidorin

Sidorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,454
  • Înscris: 12.07.2010
Certo KN 35- RDG cu obiectiv Carl Zeiss și un Vilia cu bliț sovietic.

#21
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Un Certina pe care l-am distrus într-un final. Eram prea mic să fac poze cu el dar mi-a intrat pe mână și nu a scăpat.
Chiar am avut părinți toleranți ținând cont că demontam totul ca să le refac la loc și trebuia să văd cum este construit și de ce funcționează. Asta când aveam doar câțiva ani (4-5).

https://www.flickr.c...N05/15058237646

Edited by Reactor2015, 20 September 2019 - 08:13.


#22
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,230
  • Înscris: 13.06.2004
Ah, vă reamintesc că nu se vorbeşte strict despre aparatele pe care le-aţi avut voi, puteţi menţiona şi ce aveau rudele care vă pozau.
Eu când am primit "Zorki" 4 am luat şi un exponometru. Nu fac poze pe film fără a măsura cu exponometru separat sau al aparatului.   :)

Edited by djl, 20 September 2019 - 08:23.


#23
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
SMENA 6...in 1968, 13 ani, clasa a 7-a...in anul urmator aveam si aparat de marit si tot "laboratorul foto" (in baie)...urmat de SMENA 8 si altele ieftine...
ZENIT E - ieftin, din consignatia,dereglata perdeaua si...reparat de mine Posted Image -anul 1 de liceu, cand mi-am luat si..."aparat de filmat" pe 8mm, mai tarziu pe Super 8.
PRAKTICA PLC 3  -in facultate ( '80),cu set de obiective (3), Ap. de marit Krokus GFA (cu cap color-filtre incorporate)...faceam COLOR Posted Image
...Acum...cateva digitale...nu am DSLR,ca nu am nevoie,in schimb,am 2 bridge cu superzoom,excelente.Un Nikon P610 (60x) si un Panasonic FZ300 (24x) cu F 2.8 pe toata plaja (25-600 mm).

Edited by danpet, 20 September 2019 - 08:26.


#24
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005

View Posttinel231, on 19 septembrie 2019 - 23:18, said:

Existau si aparate mai proaste ca Smena 8M . De ex. Vilia avea un obiectiv de toata jena . La 8M problema era la armarea obturatorului separata de tragerea filmului- multi uitau sa schimbe cadrul  ,doar armau  si astfel faceau 2-3 poze suprapuse in acelasi cadru ,fara sa vrea ...va dati seama ce ,,se bucurau'' cand vedeau negativul...

Păi dacă se întâmpla asta nu era prost aparatul ci fotograful Posted Image asta e o cerința importantă, să îți cunoști limitele aparatului și să îți creezi automatismele de folosire astfel încât să nu faci greșeli.

View PostCourage, on 20 septembrie 2019 - 04:57, said:

SMENA 8M era 110 lei, si acum imi aduc aminte.
L-am luat de la Unirii, et 1 cu banii primiti de la bunicul.
Nu era prietenos in folosire, mai ales ca eram copil si nu intelegeam cum se foloseste.
Abia a doua luna am avut bani sa cumpar si un film Azomures....

Nu știu de ce mi-am adus aminte de bancu ăla cu nebunii care au fost lăsați la piscină și se bucurau, săreau de pe trambulină în picioare, în cap, cum le venea și vine doctorul și le spune că dacă sunt cuminți le bagă și apă în ea Posted Image

#25
stancosty

stancosty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,088
  • Înscris: 17.03.2009

View PostAdm, on 19 septembrie 2019 - 22:46, said:

SMENA M8 - prost aparat...
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/u6CvYpQWZ-M?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Smena M8 a fost unul dintre cele mai bune aparate din gama low cost, asta pentru că nu trebuia să fii profesionist ca să faci poze, avea o marjă foarte largă la reglaje și pozele tot ieșeau bine. Foarte bun aparat pentru începători!
O marcă foarte bună prin anii '70 - '80 a fost Pentacon (Carl Zeiss Jena) Primele SLR de marcă de la noi. Zenitul rușilor era mic copil pe lângă Pentacon. Dar și costa, undeva la 5000 de lei, când salariul mediu era pe jumătate.

Edited by stancosty, 20 September 2019 - 09:32.


#26
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 26.02.2008
Unul chinezesc: Qingdao 6 cred.  Absolut superb. Doar cu blitz-ul încorporat. Evoluție mare de la vechiul Zmena

Edited by orlandobarbulescu, 20 September 2019 - 09:27.


#27
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Vilia primit cadou de la tata care a fost fotograf.

Și m-am jucat cu Smena, Zenit, Yashica, un apărățel rusesc ce făcea 72 de poziții pe filmul normal de 36, AGAT se numea, era al fratelui, adus de tata de peste Prut, l-am dat împrumut unui lache și nu l-a mai adus înapoi, apoi FED, după care mi-am luat eu Canon EOS 500 N, apoi Nikon AF 5005, după care am trecut la D60 de la Nikon pe care îl am și acum, apoi parcă la un D3000, mi-am luat și un obiectiv fix de 50, blitz Metz, după care m-am săturat. Acum zac toate.
Am uitat să zic de Polaroid Foto Express - 2 bucăți.

Le cam am pe toate la colecție.

#28
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,071
  • Înscris: 07.07.2006
Tata avea un Kiev 4 https://collectiblen...al/Kiev-4A.html
Un unchi avea Yashica.
Cînd am căpătat și io un aparat, am căpătat omniprezentul Smena Simbol, sau așa ceva. Reușeam să fac poze cu el, ieșeau cam 2/3 din ele (că nu nimeream focalizarea, sau lumina).
Cam astea sînt toate mărcile pe care mi le amintesc.
Nu m-am priceput niciodată la poze, am făcut mereu numai în scopuri personale, să am amintiri sau să imortalizez locuri interesante.
Aveam doi prieteni fotografi amatori, dar nu mai știu ce aparate aveau. Se pricepeau, plus că aveau și laborator acasă, scoteau singuri pozele.
Toate de mai sus în anii 80, începutul anilor 90.
În 90 și ceva evident am cumpărat un Kodak, automat, credeam că ăla e aparat adevărat, gata, nu mai trebe reglat nimic de mînă Posted Image Foarte bun ca să faci poze în vacanță sau la Crăciun.

Edited by abancor, 20 September 2019 - 09:39.


#29
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 26.02.2008
Un Polaroid a avut cineva?

#30
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,230
  • Înscris: 13.06.2004
Aşa ceva îmi doream eu. Pentru că îmi plăcea că scoate instant pozele. Da' bine că nu am avut, că pozele şi pelicula "Polariod" (cel puţin alea de pe vremuri) se degradează destul de repede (20-30 ani)... alea clasice ţin mai mult.

Edited by djl, 20 September 2019 - 09:48.


#31
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005

View Postwaterman, on 20 septembrie 2019 - 09:28, said:

Și m-am jucat cu Smena, Zenit, Yashica, un apărățel rusesc ce făcea 72 de poziții pe filmul normal de 36, AGAT se numea, era al fratelui, adus de tata de peste Prut, l-am dat împrumut unui lache și nu l-a mai adus înapoi,

Poți să îmi împrumuți și mie Nikonul ? Posted Image

#32
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Pe la noi, nu prea... Erau scumpe hartiile,carenici nu se gaseau la noi.

#33
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 26.02.2008
Avea un vecin cu rude în Franța. Am câteva foto de atunci ( 1988) care s-au înegrit de tot. Tot la el vedeam ( în copilărie)  reviste Pif, Tarzan, Rahan....și mai târziu multe casete vhs cu filme.

#34
adicontakt

adicontakt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,201
  • Înscris: 24.08.2007

View Postadrian_r5, on 19 septembrie 2019 - 23:14, said:


Ce era prost la el ?
Utilizatorul

#35
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005

View Postorlandobarbulescu, on 20 septembrie 2019 - 10:09, said:

Avea un vecin cu rude în Franța. Am câteva foto de atunci ( 1988) care s-au înegrit de tot. Tot la el vedeam ( în copilărie)  reviste Pif, Tarzan, Rahan....și mai târziu multe casete vhs cu filme.

Acum e târziu, dacă vroia să le păstreze mult timp trebuia să le mai treacă odată acasă prin baia de fixator fotografic ca să extragă complet tot argintul neexpus, asta e o problemă tipica la pozele nefixate corespunzator, argintul neexpus trebuie complet extras altfel în timp se îngălbeneste inițial și apoi se înegreste.

#36
BbVv

BbVv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 430
  • Înscris: 16.02.2019
Primul meu aparat de fotografiat - 1972 - bun și acum.

Attached Files



Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate