Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 

Ytong 40/50cm vs porotherm 38cm

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
84 replies to this topic

#19
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Daca banii nu sunt o problema as face oricand cu porotherm, BCAul are coeficientul de transfer termic undeva la 0.4, porothermul de calitate undeva la 0.7. Tu pui problema ca din suma X cumperi 40 cm de ytong sau 25 de porotherm, dar intrebarea ar trebui sa fie cum iti asiguri confortul maxim incluzand finisajele dorite la suma X. Un perete de caramida are inertia termica mai mare, pur si simplu scade mai greu odata ce opresti caldura, blocurile vechi cu ziduri interioare de caramida si pereti de beton duceau foarte bine situatii cand caldura se oprea peste zi fara nici o izolatie. E bine sa ai si o abordare economica a proiectului chiar daca banii nu sunt o problema acum, viata e imprevizibila de multe ori. Este "ignoranta" ca sa nu spun altfel sa iti faci o casa de vacanta care sa coste de 3 ori pretul pietei la mp, nu e ca si cum iti ia cineva banii daca nu ii bagi in ziduri si betoane :)

#20
Miclaus_21

Miclaus_21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 445
  • Înscris: 06.06.2019
HLP imitatie de lemn sau alb de minim 8 mm la 200 lei/mp?

ce producator?

montajul cu nituri sau fara, cat costa manopera si structura de aluminiu sau lemn?

as bugeta pe la 100 eur/mp cel putin

#21
Sirius Ticalo

Sirius Ticalo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 418
  • Înscris: 03.11.2005

View Postfilipxxx, on 19 septembrie 2019 - 13:13, said:

Un perete de caramida are inertia termica mai mare, pur si simplu scade mai greu odata ce opresti caldura, blocurile vechi cu ziduri interioare de caramida si pereti de beton duceau foarte bine situatii cand caldura se oprea peste zi fara nici o izolatie.

Spune-i asta bunicului meu! Am oprit asta iarna centrala la orele 23 cu 22 de grade in apartament. La 7 dimineata aveam 16 grade in el.
Bloc construit in '76-'77. Peretii au 40 cm grosime.

#22
Miclaus_21

Miclaus_21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 445
  • Înscris: 06.06.2019
inertia termica nu e relevanta in zilele noastre

#23
oSerX

oSerX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 23.06.2006
@gushpi
7. Am mansarda locuibila... toata mansarda o sa fie a mea si a sotiei si bebe cat e mai mica. Avem semineu ca si in living.. Tot acolo am si baie de 14mp cu dus si cada.
5. Nu am idee cat poate fi factura la gaze..dar ne gandim ca nu stim cum o sa evolueze situatia economica peste x ani... deci trebuie sa gasesc maxim de eficienta. Amic cu 270mp casa in zona ploiesti plateste pe luna cam 450lei gaze. Pereti caramida si izolatie de 10cm polistiren.

#24
oSerX

oSerX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 23.06.2006

@miclaus imi este greu sa iti radpund pentru ca nu am avut o discutie cu ni.eni inca ci doar am cautat preturi pe net. O sa incep sa caut firme sa discut cu ei.. o sa vad oferte si apoi o sa iau o decizie daca bagam sau nu banii necesari cat vor fi ofertele. O sa ma uit si pe necesar sa vad cati mp trebuie...

#25
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View PostoSerX, on 18 septembrie 2019 - 21:17, said:

Acum strict sub aspectul realizarii unei izolatii f bune ...  ce mi'ati recomanda sa folosesc ? Ytong 40 sau porotherm 38cm ?
Ytong.
Porothermul este o mare porcarie cand vrei sa fixezi dibluri in ea.

#26
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View Postbobitad, on 18 septembrie 2019 - 22:43, said:

stiu ce ai vrut sa zici Baxon, dar sa termoizolezi suprafata vitrata:))). eu ii propun niste polistiren, asa peste suprafata vitrata, o sa aiba cele mai izolate geamuri.
Te faci ca nu intelegi sau chiar nu intelegi si atunci stau si ma intreb ce cauti pe topicul asta ?? Pt tine e totuna un termopan cu 2 foi de 4mm versus un tripan cu foi de 6mm ? Mai studiaza putin poate inveti ceva si termini cu ironiile de copil cu 2 clase ( ca trenu ) .

View PostMiclaus_21, on 19 septembrie 2019 - 14:35, said:

inertia termica nu e relevanta in zilele noastre
Tu , ca de obicei postezi crezand ca esti pe aria " fun " ... Posted Image

View Postfilipxxx, on 19 septembrie 2019 - 13:13, said:

Daca banii nu sunt o problema as face oricand cu porotherm, BCAul are coeficientul de transfer termic undeva la 0.4, porothermul de calitate undeva la 0.7. Tu pui problema ca din suma X cumperi 40 cm de ytong sau 25 de porotherm, dar intrebarea ar trebui sa fie cum iti asiguri confortul maxim incluzand finisajele dorite la suma X. Un perete de caramida are inertia termica mai mare, pur si simplu scade mai greu odata ce opresti caldura, blocurile vechi cu ziduri interioare de caramida si pereti de beton duceau foarte bine situatii cand caldura se oprea peste zi fara nici o izolatie. E bine sa ai si o abordare economica a proiectului chiar daca banii nu sunt o problema acum, viata e imprevizibila de multe ori. Este "ignoranta" ca sa nu spun altfel sa iti faci o casa de vacanta care sa coste de 3 ori pretul pietei la mp, nu e ca si cum iti ia cineva banii daca nu ii bagi in ziduri si betoane Posted Image
Sa inteleg ca la tine beton = BCA ?! Pfff , mai sunteti multi cu idei preconcepute ?
P.S. Cea mai mare prostie e sa-ti faci casa din caramida porotherm , iarna consumi energie sa incalzesti peretii , ca de opresti caldura te faci sloi in secunda 2 !

#27
Miclaus_21

Miclaus_21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 445
  • Înscris: 06.06.2019
Baxton, m am lamurit si de tine, esti cu adevarat un geniu.

Quote

"P.S. Cea mai mare prostie e sa-ti faci casa din caramida porotherm , iarna consumi energie sa incalzesti peretii , ca de opresti caldura te faci sloi in secunda 2 !"

1 Caldura cedata = caldura primita in sistemul inchis, asadar felicitari pt ineptia de mai sus, nota 1 la termodinamica

2 Pentru orice corp incalzit, se consuma caldura in proces, apoi doar pentru a compensa pierderile

3 Apropo de inertia termica, buhnici are pereti de lemn izolati cu rigips; lemnul si rigipsul au inertie termica foarte mica, aceasta din urma fiind data de arie si de masa
   Inertie termica mica, la o casa premium pasiva.. irelevant parametru dupa cum spuneam mai sus

Inertia termica determina variatia de temperatura care poate aparea in casa, si nimic altceva;
de neluat in seama inertia peretilor daca ai incalzire ipat intrucat inertia termica a sursei de caldura este mai mare decat cea a obiectului de incalzit, adica camera

daca ar fi fost invers ar fi aparut probleme, gen curenti de aer turbionali, de exemplu cand ai calorifere si pereti de caramida; pana incalzesti o camera rece dureaza, plus afumi peretii in timp

nota 1 repet, bafta in a da sfaturi la dorei de-ai tai

Edited by Miclaus_21, 19 September 2019 - 19:37.


#28
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Inertia termica este buna in case locuite permanent, aplatizeaza variatiile de temperatura, atat vara cat si iarna.

View PostMiclaus_21, on 19 septembrie 2019 - 19:35, said:

buhnici are pereti de lemn izolati cu rigips; lemnul si rigipsul au inertie termica foarte mica, aceasta din urma fiind data de arie si de masa
   Inertie termica mica, la o casa premium pasiva.. irelevant parametru dupa cum spuneam mai sus
Asta este o eroare de logica de tip non-sequitur.
La fel de bine putem gasi exemple de case pasive cu structura masiva, cu inertie termica mare. Casa lui Buhnici nu este etalonul pentru criteriul in discutie.

Edited by kolfleading, 19 September 2019 - 20:37.


#29
Sirius Ticalo

Sirius Ticalo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 418
  • Înscris: 03.11.2005

View PostBaxon, on 19 septembrie 2019 - 18:52, said:

Pt tine e totuna un termopan cu 2 foi de 4mm versus un tripan cu foi de 6mm ?

N-are legatura grosimea foii de sticla. Diferenta o face stratul dublu de gaz.

Pentru mine, Porothermul este o struto-camila. Pe de o parte are buzunare pentru aer, insa per ansamblu se comporta ca o punte termica dar cu bottleneck la mijloc.
Preia temperatura de pe ambele laturi, o conduce la mijloc, unde gazul functioneaza pe post de buffer sa egalizeze lent temperaturile la interior. Colac peste pupaza: daca punctul de roua se nimereste in interiorul porothermului, toata apa se va scurge la baza peretelui. Indicat ar fi sa se mute punctul de roua in polistirenul din izolatia exterioara. Ceea ce inseamna un strat gros de izolatie.
Iar daca tot pui izolatie buna la exterior este inutil sa mai pui miraculosul Porotherm in pereti.

#30
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,109
  • Înscris: 17.01.2012
io am panouri sandwich groase de 5 cm peste mansardă, apoi suportul de scândură de 2,5 cm, apoi polistiren de 10 cm, apoi rigips
mă „laud” că pe casa mea zăpada se topește cel mai târziu (cu toate că principiul este „că că”ldura se ridică!!!)
(multă căldură se pierde prin acoperiș!!! acolo diferența de temp e cea mai mare, iar tot acolo bate vântul cel mai puternic!!!)

Attached Files


Edited by gushpi, 20 September 2019 - 08:52.


#31
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006

View PostHunor_66, on 19 septembrie 2019 - 17:09, said:

Ytong.
Porothermul este o mare porcarie cand vrei sa fixezi dibluri in ea.
Asta sa fie problema, faptul ca trebuie sa folosesti dibluri mai calitative pentru porotherm si nu alea la 2 lei kilu. :) Pe principiul asta nici BCAul nu suporta incarcarea pe diblu ca la porotherm. Cat despre faptul ca as fi putut sa confund BCA cu beton, sper ca ne spune Baxton care e betonul ala cu coeficient de transferc termic de 0.4, sa o fi crezut ca 0.4 ala or insemna metri. :)

#32
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View PostMiclaus_21, on 19 septembrie 2019 - 19:35, said:

....
Esti praf !

#33
Miclaus_21

Miclaus_21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 445
  • Înscris: 06.06.2019

View Postkolfleading, on 19 septembrie 2019 - 20:36, said:

Inertia termica este buna in case locuite permanent, aplatizeaza variatiile de temperatura, atat vara cat si iarna.


Asta este o eroare de logica de tip non-sequitur.
La fel de bine putem gasi exemple de case pasive cu structura masiva, cu inertie termica mare. Casa lui Buhnici nu este etalonul pentru criteriul in discutie.
desteptilor, inertia termica mare sau mica nu va reduce factura, insa izolatia termica o face

e pune bca de 60 si polistiren de 10 este mai prost decat bca de 20 si polistiren de 20 asta va zic

View PostBaxon, on 20 septembrie 2019 - 09:49, said:

Esti praf !
merci de explicatie, praf de ciment ai tu in cap

Edited by Miclaus_21, 20 September 2019 - 10:39.


#34
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View PostMiclaus_21, on 20 septembrie 2019 - 10:38, said:

e pune bca de 60 si polistiren de 10 este mai prost decat bca de 20 si polistiren de 20 asta va zic


Esti praf omule , lasa-ne cu comparatii aiuristice ( e vorba de porotherm versus bca nu bca versus bca ) . Termosistemul e separat si vine aplicat indiferent ca e porotherm sau bca .
Stim ca on-topic nu e punctul tau forte ... si arunci cu jigniri .

Edited by Baxon, 20 September 2019 - 10:58.


#35
Sirius Ticalo

Sirius Ticalo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 418
  • Înscris: 03.11.2005

View PostMiclaus_21, on 20 septembrie 2019 - 10:38, said:

desteptilor, inertia termica mare sau mica nu va reduce factura, insa izolatia termica o face

Desteptule, izolatia termica modifica inertia termica a sistemului. Inertia termica este direct proportionala cu pierderile din tot sistemul termic.

#36
Miclaus_21

Miclaus_21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 445
  • Înscris: 06.06.2019
vorbeam de sistem inchis dorele

la voi inertia termica e mai importanta decat izolatia termica, de aia va aruncati la pereti de 60 si polistiren de 10 crezant ca sunteti destepti

initiatorul topicului nu se pricepe si il sfatuiti aiurea

Edited by Miclaus_21, 20 September 2019 - 11:07.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate