Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei
 

trimitere documente in Canada cu retur

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
crystalskie

crystalskie

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 18.09.2019
Fratilor, trebuie sa trimit in certificat de castor pentru supralegalizare in Canada, dansii spun ca trebuie sa trimit un plic, autoadresant cu timbru sau o eticheta de transport de retur in plic... ei aici e problema cu toate serviciile de curierat cu care am vorbit... ei nu au acest lucru... nu iti dau nimic pentru retur, pentru a pune in plic, nici chiar platit...
  Are cineva vreo idee... a facut cineva o chestie de genul acesta... si cum au procedat!
please help!


#2
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
Ai incercat DHL express?

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Si UPS cred ca are.

#4
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View Postcrystalskie, on 18 septembrie 2019 - 13:17, said:

Fratilor, trebuie sa trimit in certificat de castor

?????????

View Postcrystalskie, on 18 septembrie 2019 - 13:17, said:

dansii spun ca trebuie sa trimit un plic, autoadresant cu timbru sau o eticheta de transport de retur in plic

În plicul pe care-l trimiți cu certificatul PUI UN PLIC PE CARE E ADRESA TA.

#5
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,492
  • Înscris: 05.06.2009
ce este acela un certificat de castor ?!?

pe de alta parte, un plic autoadresat fix asta este : un plic pe care sunt deja completate numele tau si adresa completa. nu am inteles de ce cu timbru, la ce ajuta daca pui pe plic un timbru romanesc, cand tu de fapt trebuie sa platesti serviciile de expediere canada-Romania, deci sa achiti valoarea taxei/timbrului pentru serviciile postei canadiene ?

#6
crystalskie

crystalskie

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 18.09.2019
Asta cu plicul e usor, dar timbrul, presupun international de unde il iau?

#7
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,819
  • Înscris: 18.12.2007
Cred ca se referea la certificat de casatorie :)

#8
crystalskie

crystalskie

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 18.09.2019
da, certificat de casatorie! :)


#9
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,787
  • Înscris: 25.06.2007

View PostAlexEn, on 18 septembrie 2019 - 13:56, said:

Cred ca se referea la certificat de casatorie Posted Image
Pai tu nu stiai ca aia casatoriti sunt castori/ castoritze?

#10
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,819
  • Înscris: 18.12.2007
Eu stiam, corinadaniela nu stia si ea chiar e castoritza, spre deosebire de mine :lol:

#11
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,492
  • Înscris: 05.06.2009

View Postcrystalskie, on 18 septembrie 2019 - 13:56, said:

Asta cu plicul e usor, dar timbrul, presupun international de unde il iau?

nu cred ca exista timbre internationale, ca sa zic asa. prin timbru achiti taxa de servicii postale catre posta tarii din care expediezi corespondenta.
ori plicul tau, cel autoadresat, va pleca din canada spre Romania, deci i-ar trebui timbru de la posta canadiana.
incearca sa intrebi si la posta romana, la urmatoarele date de contact :
Contact
021 9393
021 9393 111 (pentru apeluri din strainatate)
[email protected]
Disponibil zilnic între orele
L - V: 0800 - 2000
S: 0900 - 1300

uite cat ar costa sa trimiti un plic din Romania in canada (Ca sa-ti faci o idee) :

https://www.posta-ro...nternațională

logica imi spune ca daca ai folosi a doua metoda, eticheta de transport de retur (cum sunt de exemplu awb-urile fan curier), nu ti se solicita nici-un timbru, probabil plicul va fi expediat prin curier si achiti tu valoarea la primirea plicului.
mai exact, la ce institutie trebuie sa trimiti acel certificat ? nu poti contacta pe nimeni de acolo, sa-ti explice mai clar despre ce timbru sau eticheta de transport retur este vorba ?

#12
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Posta (romana) doar iti trimite livrarea si inapoiaza confirmarea de primire.

Firmele de curierat fac si retur de documente sau accepta plata ramburs a livrarii.

Ar fi bine sa suni la Consulat/cine ti-a cerut certificatul legalizat si sa-i intrebi ce recomanda: Posta (traditionala) sau firma de curierat (cu specificatiile de rigoare).

#13
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,449
  • Înscris: 02.09.2006
exista solutii, chiar la posta! cumperi de la posta sau de pe piata libera, pentru ca sint cam greu de gasit, un cupon IRC!

#14
crystalskie

crystalskie

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 18.09.2019
nu iti dau solutii la consulate.
chestia cu IRC e super tare, nu o stiam... deasemenea m-am uitat si pot cumpara online de la canada post timbre internationale, pe care pot sa le pun pe plicul de intoarcere... e un pic de frecangeala dar ma ajunge mai ieftin! cu dhl printr-un mod complicat de tur retur, ajung undeva la 700ron, in felul asta ?s-ar ajunge la vreo 200ron... nu uitati pt cei care vor vorbi de pret si de beneficii :) traim totusi in Ro, sutele de lei de gasesc mai greu pe garduri.
  Multumesc tuturor pt sfaturi, mai ales pentru cel cu IRC, chiar o sa ma interesez de unde pot achizitiona! m-ar salva de frecangeala de a cumpara timbre canada post... trimis in Ro... samd


#15
mannyx92

mannyx92

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 15.04.2017
Discuta cu DPD.

#16
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Am avut aceiasi problema [ exceptand faptul ca era vorba despre USA si despre un certificat de nastere].
Rezolvarea a fost DHL. La fel de bine functioneaza si UPS.
E scump, dar devine cu mult mai scump daca folosesti servicii postale normale si se intampla sa se rataceasca documentul.

Edited by pasilla, 18 September 2019 - 17:53.


#17
silviu1g

silviu1g

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 01.12.2005
In astfel de situatii, in care, o institutie din strainatate trebuie sa trimita un raspuns prin posta clasica, se folosesc cupoanele de raspuns international. Se gasesc (gaseau) la oficiile postale mai importante din orasele mari.
Se trimite impreuna cu documentele si cuponul, iar cei de acolo il vor schimba la oficiul lor postal pe un timbru pentru scrisoare simpla internationala. In felul acesta plicul autoadresat va fi francat fara ca cei de acolo sa plateasca costul trimiterii.

#18
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
Hai sã îți zic eu cum sta cu posta

Trimis documente din Mexic in Romania cu DHL, ajunse în 3 zile.

Trimis return din Romania in Mexic documentele rezolvate, ajunse în 5 sau 6 sãptãmâni.

Da. DHL costa mult. Cam 70 USD fusese tur. Dar merita!

Te complici cu posta. Te complici apoi cu EMS și alți terți pânã ajunge plicul la tine.

Edited by Lex404, 17 October 2019 - 15:59.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate