Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

Casa pe structura din lemn (sau aventura constructiei in regim diy)

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
453 replies to this topic

#379
andbozo

andbozo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,312
  • Înscris: 25.06.2006
OSB-ul chiar poate fi folosit ca si bariera de vapori daca se lipesc imbinarile cu banda.
Profilele de montare a gipscartonului(sau sipci) au avantajul de a creea un spatiu pentru instalatii. Astfel instalatiile nu strapung peste tot bariera de vapori si casa iese mai etansa.

#380
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,538
  • Înscris: 10.05.2007
Eu cred ca daca scriu aici inseamna ca si stiu ce spun. Cred, adica nu sunt sigur. Adica dau sfaturi dar nu ma documentez prea bine. Sau deloc.
"You can see that OSB gets a bit more permeable (2 to 4 perms depending on the testing lab) after it goes over 60% RH and 80%RH, but it will also start to rot or mold at that point. Since OSB is pretty retarding to start with, it can be suitable as vapor retarder on the interior of the assembly."
Osb-ul e un material semi-permeabil. In contact cu umiditate de peste 60-80% se poate umfla la colturi ireversibil. Nu este hidrofob si nu este rezistent la vapori în timp. Sunt așchii de lemn lipite cu rășină. Pune bariera de vapori asa cum o fac toți constructorii din lumea intreaga. Baga un search pe google despre permeabilitatea diverselor materiale.

#381
altul3

altul3

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 18.10.2015

View PostAstrul, on 23 august 2020 - 11:07, said:

In contact cu umiditate de peste 60-80% se poate umfla la colturi ireversibil.

Si nu se poate vopsi pe margini ca sa devina impermeabil si pe margini ?

View PostAstrul, on 23 august 2020 - 11:07, said:

Eu cred ca daca scriu aici inseamna ca si stiu ce spun.

As vrea sa intreb daca la o constructie din grinzi de lemn chertate se pot lipi intre ele ca sa formeze un perete monolit .
Si cu ce anume s-ar putea lipi

#382
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,538
  • Înscris: 10.05.2007
Ba da dar cu ce preț și cu ce scop? Chiar am vazut azi pe LinkedIn un soi de mastic mov care se da la îmbinările din lemn dar sa faci asta la toate îmbinările dintre Osb mi se pare pierdere de timp.

Vezi ca treaba aia cu cabanele din lemn chertat nu e o chestie asa de simpla, sa pui 2 lemne unul peste altul cu aracet. Uite-te pe YouTube și cauta log houses si vezi ca lemnul ala vine special certat sa se îmbine unul in celalalt atat longitudinal, nu doar la intersectii. Pentru asa ceva exista firme specializate și nu as recomanda nimanui sa faca in regim dyi. Cat despre un lipici special nu stiu, daca lemnul va lucra nu-l lipește nici mama lipiciului. Se fac gauri si se introduc niste cepuri de lemn ca sa le tina legate unul de celalalt. Dar scoate asta din minte, astea sunt cabane de lemn pentru munte unde ai lemnul la poalele drumului.

Edited by Astrul, 24 August 2020 - 01:25.


#383
altul3

altul3

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 18.10.2015

View PostAstrul, on 24 august 2020 - 01:25, said:

Cat despre un lipici special nu stiu, daca lemnul va lucra nu-l lipește nici mama lipiciului.

Atunci si lipit si prins in cuie

La tijele alea ce se introduc de sus in jos prin perete le strang suruburile in timp ca sa stea lemnul strans sau le lasa libere doar sa nu se deplaseze grinzile una fata de alta ?

#384
blue_marlin

blue_marlin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 654
  • Înscris: 21.05.2016
Activitatea in timp de pandemie a fost destul inconsistenta dar parterul se apropie incet de stadiul de „locuibil”.

Chituit gresiei si faiantei l-am tot amanat pentru ca parea o operatiune pretentioasa si plicticoasa, dar cu sculele potrivite a mers surprinzator de repede si a iesit foarte bine.

Am mers in continuare cu Ceresit. Chitul CE40 si siliconul CS25, ambele disponibile in nuante foarte apropiate de culorile ceramicii.

La chit secretul e sa faci cantitati mici pentru ca isi schimba proprietatile rapid si sa ai proportia corecta de praf – apa, cea specificata de producator (am cantarit totul cu cantarul de bucatarie digital).
La silicon ai nevoie doar sabloane de colt din plastic, sa fii generos cu apa cu sapun  si de multa hartie de bucatarie ca sa cureti. Si sa tii cainele afara pana se intareste siliconul 😊

Attached Files



#385
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
de ce nu ai tras tevile alea prin perete, si ai facut acea iesire in consola? Nu e prea estetica, dpmdv.
Si aia nu e baterie de cada?

Edited by wizake, 07 September 2020 - 10:03.


#386
blue_marlin

blue_marlin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 654
  • Înscris: 21.05.2016
Am ales solutia asta pentru ca nu vreau imbinari ascunse in perete (perete pe lemn).

"Iesirea" trebuia sa fie mai subtire / discreta dar am tras apa calda in dreapta (asa cum o am la toate bateriile de la bloc Posted Image ) si am mai pierdut 15mm incrucisand tevile.

Bateria am primit-o cadou, e provizorie, ca sa putem folosi dusul pana o vom cumpara pe cea termostata si scumpa.

#387
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
Nu place la mine nici gresia și nici faianta :)

O fi poate de vina aparatul de pozat.

#388
blue_marlin

blue_marlin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 654
  • Înscris: 21.05.2016
O dau jos imediat! Posted Image

Intr-adevar in poze arata altfel fata de realitate, pare mai lucioasa, are alta nuanta, mai inchisa, si e mai evident "modelul".
E un sand stone mat care seamana foarte bine cu blana lui Ursi, si dupa care am umblat prim magazine de am luat-o razna.

#389
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017

View Postblue_marlin, on 07 septembrie 2020 - 13:36, said:

O dau jos imediat! Posted Image

Nu dat jos, că e păcat. Pus un tapet peste :)))

#390
blue_marlin

blue_marlin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 654
  • Înscris: 21.05.2016
Dau si cu var :)

Dupa chituire am montat WC-ul si bideul. Din motive de „fara cuplari ascunse in perete” nu am vrut sistemul suspendat cu rezervor incastrat si am ales un back-to-wall.

Montajul e relativ simplu: dupa cuplarea la alimentarea cu apa si la canalizare (si verificarea etanseitatii) se fixeaza pe pat de silicon si se asigura cu doua holsuruburi, prinse prin piciorul vasului in 2 „L”- uri din plastic (fixate anterior pe gresie cu cate un diblu; gaura diblului a fost umpluta cu silicon pentru a asigura continuitatea hidroizolatiei).


Ce credeti, ar trebui sigilat cu silicon si imbinarea vas-perete?

Attached Files



#391
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 11.12.2007
Eu lipesc acvarii de 200 - 300 litri cu silicon sanitar iar forța de forfecare este foarte mare ca sa nu mai vorbim de risc și de acea ma mir ca lumea inca mai dă găuri în gresie sa prinda wc-ul.


#392
blue_marlin

blue_marlin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 654
  • Înscris: 21.05.2016
Si eu sunt fan adezivi (sunt chiar incantat de cei epoxi sau poliuretanici pe care i-am folosit pana acum) dar nu am experienta in sanitare, asa le-am montat cum recomanda producatorul, cu materialele pe care le-a dat in pachet.

Mai exact ce "silicon" folosesti la acvarii? Mai am de montat un vas la mansarda...

#393
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 11.12.2007
Silicon sanitar Den Braven.
Stratul de silicon trebuie sa aiba o grosime de 2 - 3 mm asa ca așează initial vasul pe 3 scobitori sau conductori electrici de 2,5 mm (impinsi mai in interior sa nu se vada la final) si umpli de jur împrejur cu silicon.

#394
blue_marlin

blue_marlin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 654
  • Înscris: 21.05.2016
Multumesc pentru pont. Voi incerca astfel la mansarda.

#395
blue_marlin

blue_marlin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 654
  • Înscris: 21.05.2016
O alta activitate a fost montarea parchetului in dormitor.

Initial vroiam stratificat lipit dar aprofundand subiectul am ajuns la concluzia ca nu prea merita sa platim de 2-4 ori mai mult pentru un produs destul de sensibil la ghearele lui Ursi, asa ca am ales un laminat de 10mm, clasa A5 de la Brico.

Impreuna cu o folie de 2mm are exact grosimea gresiei.

Montajul este foarte usor si a durat 5-6 ore pentru circa 18mp. Scula principala a fost un ciocan din cauciuc si o bucata de parchet.

Probabil un sfert din timp a fost dedicat sedintelor prin care s-a hotarat caruia din cele 10-15 tipuri de placi ii vine randul la montaj, astfel incat sa nu fie vizibil ca se repeta, iar placile cu prea multe „noduri” sa fie ascunse sub viitoarea mobila.

Attached Files



#396
blue_marlin

blue_marlin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 654
  • Înscris: 21.05.2016
Cautand parchetul pentru living am reusit sa inteleg de ce Arabesque – Mathaus e mai tot timpul pustiu, in timp ce Dedeman, cu care are gard comun, e ca un stup la orice ora.

Am vazut un model care ne placea la Arabesque, expus sus la 5-6 metri deasupra solului si l-am rugat pe unul dintre cei 3 angajati care socializau intensiv intre ei sa ne ajute sa il vedem de aproape.

Raspunsul oferit instant a fost ca nu se poate, ca mai e doar jumatate de ora si trebuie sa inchida.
Ok, intelegem, revenim.

A doua zi, cu trei ore mai devreme, suntem din nou singurii clienti de la parchet.
Gasim cu greu un angajat pe care il taram impotriva vointei lui pana in drepul expozorului si ii cerem sa ne coboare un pachet de parchet sau sa sa ne dea o scara ca sa urc eu la parchetul expus prea sus.

Nu, nu se poate. Trebuie sa aduca motostivuitorul, sa mute doi paleti, are treburi importante in alta parte, etc... Iar scara iese din discutie ca nu e voie.
Si cum vrei sa vinzi parchetul asta, care e unul dintre cele mai scumpe, daca clientii nu pot sa il vada si sa il pipaie? E ca si cum am cumpara de pe net si macar acolo e mai ieftin.
Cumparati de pe net!

Socati ne ducem la informatii si o intrebam pe domnisoara, care se plictisea butonand telefonul, cum putem totusi sa vedem un produs inainte de a-l cumpara.
Dispare 5 minute si se intoarce victorioasa: reveniti va rog peste o ora si se rezolva!

A fost mult prea mult. Le-am urat sa ramana sanatosi si mi-am promis sa nu mai intru niciodata in magazinul asta.


Astfel am mers pe varianta B, mult mai scumpa, Tarkett Botticelli, cumparata dintr-un magazin mic (mic comparat cu Arabesque – au sute de mostre de parchet, toate accesibile clientilor), dar in care unicul angajat vizibil si-a facut timp, desi mai avea si alti clienti, sa ne invite sa ne uitam la produse si sa ne ajute daca e cazul, dupa ce termina cu primii clienti. L-au adus intr-o saptamana.

Avand experienta parchetului montat in dormitor, pentru care am cumparat cu 8 - 10% in plus si mi-au ramas doar 3 placi intregi, am luat si pentru living un pic mai mult de 10%, vreo 3 pachete, considerand ca vor fi pierderi un pic mai mari avand suprafata fragmentata din cauza semineului.

Si surpriza, cu exceptia zonei semineului pierderile au fost aproape 0, taind doar  10-15mm dintr-o singura placa pentru fiecare rand montat.
Astfel am ramas cu 2 cutii intregi plus alte 2 placi.

Attached Files



Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate