Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Casa pe structura din lemn (sau aventura constructiei in regim diy)

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
453 replies to this topic

#199
blue_marlin

blue_marlin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 21.05.2016
La pereti se lucreaza similar ca la placarea cu OSB.
- Trasat / taiat dozele si alte deschideri
- Asezat placa sprijinita pe o bucata de caramida + o fasie de lemn
- Aliniat fata de placa alaturata sau, daca e cazul, fata de decuparile dozelor din OSB
- Fixat in holsuruburi

Apucasem sa montez o parte dintre dozele de aparat. Initial am vrut sa le scot si sa le mut pe rigips dar, avand déjà copexurile scurtate, am renuntat. Voi folosi suruburi un pic mai lungi pentru a fixa aparatul de doza.

Ucenicul se uita un pic cam critic la ce fac, dar nu maraie, ca il dau afara Posted Image

Attached Files

  • Attached File  326.jpg   143.34K   178 downloads
  • Attached File  327.jpg   174.36K   188 downloads
  • Attached File  357.jpg   227.78K   222 downloads
  • Attached File  311.jpg   170.56K   210 downloads


#200
blue_marlin

blue_marlin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 21.05.2016
Ta-daaaam !!!

Avem jucarii noi !

Attached Files

  • Attached File  317.jpg   344.62K   208 downloads
  • Attached File  318.jpg   391.4K   204 downloads
  • Attached File  319.jpg   332.79K   184 downloads
  • Attached File  320.jpg   307.92K   181 downloads
  • Attached File  312.jpg   141.61K   177 downloads
  • Attached File  313.jpg   184.67K   167 downloads


#201
Blu33y3s

Blu33y3s

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 14.04.2008
Salutare,

De unde ai luat semineul si recuparatorul de caldura? Si la ce pret? Si de ce acest model?

Merci!

#202
blue_marlin

blue_marlin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 21.05.2016
L-am luat de aici.  Il gasesti in mai multe locuri la pret similar.
Eu l-am luat de la ei pt ca au cel mai apropiat showroom de mine si am vrut sa vad cum arata.

Alegerea focarului nu a fost de loc usoara.

Cerinte:
- sa fie relativ eficient energetic
- sa nu produca prea multa caldura (din calcule necesarul e la cativa KW in zilele geroase)
- sa aiba doar aspiratie exterioara pentru aerul de ardere
- sa fie etans - ca sa nu interactioneze cu sistemul de ventilatie (sa nu injecteze ventilatia aer in semineu dar nici sa nu traga in casa fum, in caz ca presiunea din casa e diferita de cea din semineu)
- sa nu coste o avere

Nu ai prea multe variante cu aceste caracteristici.

Andrei Lesan a incercat, cu bune intentii si bazat pe cunostintele lui din domeniu, sa ma indrume spre solutia "consacrata" pentru casele pasive, acele sobele moderne, supereficiente si cu acumulare de caldura, pe care o elibereaza lent.

Avand in vedere pretul acestor sobe (e foarte mare) si faptul ca focul nu e musai necesar la casa noastra, dar e fain sa il ai, am ramas la ideea de semineu, chiar daca, probabil, vom avea probleme cu supraincalzirea daca incarc bine focarul.

Focarul asta de la Hitze are puterea de 9Kw – dar in specificatie da un interval de eficienta, 4-12Kw (cei de la Hitze sunt singurii care dau tipul asta de informatie). Sper sa fie eficient si la putere mica.

Piesele pentru racordarea la cos sunt de la pefoc.ro.

#203
blue_marlin

blue_marlin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 21.05.2016
Teava pentru aspiratia aerului de ardere ma obliga sa ma ridic cu geamul focarului mai mult decat as fi vrut.
O amplasasem pentru un focar fara piciosuse.

Hota din silicat de calciu va fi construita mai tarziu, dupa finisarea gips cartonului.

Attached Files



#204
blue_marlin

blue_marlin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 21.05.2016
Urmatoarea etapa a fost instalatia de distributie a apei in baie.

Am ales sa o fac din teava de cupru moale.
Avantaje:
- rezistenta mai mare la temperatura si presiune
- durata de viata "eterna"
- poate fi indoita destul de usor (fara imbinari in zone inaccesibile)

Cuplarile - din alama cu inel de compresie. Sunt scumpe si le-am ales in locul celor sudate pt ca nu am incredere in talentul meu de sudor.

Am mers pe distributie radiala, plecand de la manifolduri cu teava de 15mm spre consumatori, pe sub "sapa".

Attached Files



#205
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

 blue_marlin, on 04 noiembrie 2019 - 23:15, said:

Cuplarile - din alama cu inel de compresie. Sunt scumpe
Si mult mai slabe ca durabilitate decat cele cositorite. Posted Image
Degeaba este teava "eterna".

Ar fi meritat sa incerci macar sa inveti sa cositoresti fitinguri, nu-i deloc asa complicat cum pare.

Edited by kolfleading, 05 November 2019 - 09:57.


#206
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

 kolfleading, on 05 noiembrie 2019 - 09:57, said:

Si mult mai slabe ca durabilitate decat cele cositorite. Posted Image
Degeaba este teava "eterna".

Ar fi meritat sa incerci macar sa inveti sa cositoresti fitinguri, nu-i deloc asa complicat cum pare.


Unde dai si unde crapa.. Posted Image  : mi-am adus aminte ca pentru circuitul AC ingropat pe sub termoizolatie tevusca de cupru (pt freon probabil) nu este suficient de lunga, ramane cumva sub trotuar si ar mai fi nevoie de vreo 2ml sa ajunga la gard, la umbra, acolo unde vrem sa montam AC-ul cand i-o veni vremea..   Teava aceea de cupru este destul de subtire, sub 1 cm diametru - sper sa poata fi prelungita, ma insel? SI daca se poate, e complicat de facut asta? Adica pot sa incerc acum cat timp nu e sigilat trotuarul in zona respectiva daca nu e ceva f complex.
marlin: sorry de offtopic dar problemili mele e cele mai importante :)

Edited by catalijns, 05 November 2019 - 10:31.


#207
blue_marlin

blue_marlin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 21.05.2016
Inainte sa aleg i-am consultat pe baietii de la o firma care face tubulatura nava (multi kilometri de cupru anual). Nu pe cei care monteaza, ci "creierele" din spatele instalatiilor.

Au zis ca sunt la fel de sigure ca cele lipite sau presate. Cine sunt eu sa ii contrazic!? Posted Image

Puteam sa aduc un meserias care sa lipeasca, dar am vazut si lipituri testate cu 1.5x presiunea sistemului, care au cedat mai tarziu si au balacit bine o cabina.
Daca picura, mai dau un sfert de cheie. Posted Image

#208
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Se pot prelungi si tevile de aer conditionat.

La aer conditionat nu se face lipitura cu cositor (lipitura moale), ci se face lipitura tare, brazare, la temperaturi mult mai mari, cu aliaj de argint, ca sa reziste la presiunile din circuite de freon (40 bar).

Ca sa fie 100% corect, in timp ce lipesti, ar trebui ca prin teava sa curga azot (gaz inert), care previne formarea de "funingine", de oxidare pe interiorul tevii, pentru ca asta poate sa ajunga in compresor sau in valva de expansiune si ai belit-o...

Dar exista si niplu de imbinare, pentru imbinare demontabila, prin insurubare.
http://vistim.ro/produs/niplu-14/

Sudura e sfanta, daca ai loc s-o faci fara sa dai foc la ceva...

Edited by kolfleading, 05 November 2019 - 11:44.


#209
blue_marlin

blue_marlin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 21.05.2016

 catalijns, on 05 noiembrie 2019 - 10:30, said:

sper sa poata fi prelungita, ma insel?

Eu zica ca merge si nu dificil.
Ce fel de cuplare e potrivita la freon nu am habar, dar pot sa intreb, daca nu sare nimeni cu informatia asta...

#210
blue_marlin

blue_marlin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 21.05.2016
Urmatoarea etapa: Planseele.

Am ales sistemul dala flotanta: 10mm polistiren extrudat – 50mm vata pentru aplicatiie sub sapa – 2x15mm OSB – Pachet sau gresie. In bai hidroizolatie intre OSB si gresie.

De ce? Vreau un pic de izolatie termica la parter, multa izolatie acustica la mansarda si nu vreau betoane.

Vata pentru tipul asta de aplicatie este extrem de greu de gasit.
Teoretic e disponibila in mai multe locuri.
Practic pentru cantitati relativ mici,  nemultiplu de palet / camion, trebuie sa muncesti mult ca sa gasesti un vanzator disponibil.

Dupa multe mail-uri si telefoane la zeci de distribuitori, doar cei de la Dedeman mi-au adus pe comanda 115mp de Naturboard Pod Extra.
Livrarea a fost la circa 3 saptamani dupa comanda.

Vata asta e foarte densa, pachetele cred ca au vreo 30kg.

Deoarece se recomanda sa nu ai denivelari mai mari de 2mm/2m, am turnat o sapa autonivelanta subtire care a acoperit eventualele denivelari ale placii.
La mansarda va trebui sa inventez un echivalent al sapei autonivelante care sa acopere diferentele de grosime ale scandurilor. Aici va fi fara polistiren.


PS. Ursi adora vata asta. Sapa in orice bucata pe care o prinde expusa Posted Image

Attached Files



#211
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
Nu prea am inteles unde folosesti vata aceasta ?

"10mm polistiren extrudat – 50mm vata pentru aplicatiie sub sapa – "
De ce ? Care e avantajul ?

#212
blue_marlin

blue_marlin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 21.05.2016
E echivalentul polistirenului dintre placa fundatiei si sapa in care ai incalzirea in pardoseala.

Marele avantaj este izolarea fonica, ar trebui sa fie foarte efficient pentru zgomotele de impact (nevasta mergand pe tocuri la etaj sau copilul trantind jucariile).

Attached Files



#213
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
Credeam ca pui la parter.

Si atunci care e rostul extrudatului de 10 ?

#214
blue_marlin

blue_marlin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 21.05.2016
E și la parter. Aici are rol de izolație termica.

La parter am vrut izolația un pic mai groasa de 50mm.
Extrudatul doar mărește grosimea izolației la 60mm.
As fi pus direct vata de 60 dacă reușeam sa fac rost.

#215
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
Nu e suficienta izolatia dintre grinzi la planseul dintre parter si mansarda ? Sau lasi grinzile de lemn aparente ?


#216
blue_marlin

blue_marlin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 21.05.2016
Vata dintre grinzi absoarbe sunetele aeriene, dar nu functioneaza pentru zgomotele transmise prin structura (echivalentrul datul gaurilor cu bormasina la bloc sau a batutului in calorifer - le auzi in toate apartamente).

Dala flotanta creeaza un planseu independent de structura, fiind separat de aceasta de o perna relativ elestica (vata speciala), care blocheaza transmiterea in structura zgomoteleor de impact.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate