Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Casa pe structura din lemn (sau aventura constructiei in regim diy)

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
453 replies to this topic

#163
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007
Las si eu asta aici, contine si reclama dar si statistici seci care nu prea mai lasa loc de interpretare. Sunt si destule dezavantaje pe lemn altfel ne-am face toti ..
https://www.nwradu.r...erceteaza-asta/

Edited by catalijns, 23 October 2019 - 08:02.


#164
blue_marlin

blue_marlin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 653
  • Înscris: 21.05.2016

 danwd, on 23 octombrie 2019 - 06:25, said:

Nu e vorba doar de izolatie in cazul asta ci mai degraba de inertie termica. In timp ce peretii lui initial incorporeaza caldura in pereti si dureaza cateva zile sa se incalzeasca la o casa pe osatura cu izolatia imediat langa fata peretelui interior e normal sa se incalzeasca mai repede.


Mi-am imaginat si eu ca peretii grei sug caldura ca o camila insetata apa din galeata Posted Image

Problema e ca o data ce ai “taiat gazul” temperatura scade destul de repede. Chiar daca ai incalzit casa zile intregi, nu prea te bucuri de o noapte de confort fara sa mai injectezi ceva caldura.

Inertia termica ar trebui sa lucreze in ambele sensuri, sa mentina caldura timp indelungat (scadere lenta a temperaturii).

Concluzia mea a fost ca suta de polistiren nu e o bariera prea serioasa pentru “migratia” caldurii iar cei 250mm de BCA sunt departe de a fi o masa termica care sa conteze.



 danwd, on 23 octombrie 2019 - 06:25, said:

In plus nu poti compara un godin cu o termosuflanta.

E adevarat ca un godin, oricat de mic si de vechi ar fi el, + doua galeti de resturi de lemn fac mai mult decat un heater electric de 2000W, dar nu poti compara nici 110mp (cu gauri in anvelopa) cu 16mp. Posted Image

Mai multa izolatia chiar conteaza, indiferent pe ce structura o aplici.

Avantajul lemnului e ca faciliteaza montarea izolatiei groase, eficiente si ieftine.
Masa termica ajuta sa nu ai variatii sensibile de temperatura, dar cantitatea de caldura introdusa in casa e conditionata doar de ce se pierde prin anvelopa, indiferent ca ai sau nu inertie.


Gata cu reclama pentru casele din lemn, trecem la lucruri mai serioase Posted Image

#165
blue_marlin

blue_marlin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 653
  • Înscris: 21.05.2016

 catalijns, on 23 octombrie 2019 - 08:02, said:

Las si eu asta aici, contine si reclama dar si statistici seci care nu prea mai lasa loc de interpretare. Sunt si destule dezavantaje pe lemn altfel ne-am face toti ..
https://www.nwradu.r...erceteaza-asta/

Interesant articol.
Desi mi-a tranzitat creierul ideea ca ar putea fi conceput ca sa iasa o anumita combinatie castigatoare, mi-ar place sa am acces la cest studiu.
Si mai interesant ar fi sa aiba si statistica costurilor.

N-am spus niciodata ca casele pe structura din lemn ar fi perfecte.
Sunt doar o alternativa cel putin la fel de buna la celelalte sisteme de constructie.

#166
blue_marlin

blue_marlin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 653
  • Înscris: 21.05.2016
Am spus ca trecem la lucruri serioase: Intre timp s-a marit familia!

Am fost adoptati de catre Ursi, castigatorul concursului “cel mai norocos catel din Univers“.

Aveam intentia, dupa ce ne mutam la casa, sa ne luam un catel.
Vazand cat de multi sunt pe strazile Sendreniului, am renuntat la ideea de Labrador / Golden Retriever si am hotarat ca va fi unul dintre zecile de maidanezi.

Ursi ne-a dat peste cap plannigul, navalind peste noi neasteptat.
La o plimbare pe dealurile din jur, in mijlocul lunii februarie, am dat peste doua ghemotoace de blana abandonate, la vre-un kilometru de marginea satului.
Le-am pacalit cu o bucata de placinta sa nu se mai tina dupa noi.
La intoarcere am dat iar de ele si s-au tinut dupa noi pana in sat, unde Ursi s-a infipt in roata unei masini, care aproape ca i-a rupt labuta.

Le-am luat in curte si le-am ghiftuit cantitati industriale de parizer si laptic.

Au devenit cateii nostri, Ursi si Vulpi (Vulpi e roscata si seamana foarte mult cu o vulpita ; Ursi e mai masiv si are o culoare indescriptibila, posibil ursuleasca).
Avem mai multi catei decat am vrut noi, dar macar par de soi mic.

In prima seara le-am culcat intr-o galeata de tencuiala decorativa, culcata, cu o carpa in ea. Aveau loc amandoua.
A doua zi le-am facut vila.

Dupa alte doua zile au disparut, profitand de gardurile improvizate.
Doar Ursi a reaparut dupa alte doua zile, moarta de foame si zgribulita.

I-am improvizat in casa un tarc in care sa stea o saptamana, pana trecea ultimul ger al iernii si carpeam eu gardurile.
Bineinteles ca, inciuda piciorusului beteag si a fundului grasut, a evadat din prima seara, stand oriunde mai putin in tarc.
Intr-o saptamana i s-a vindecat piciorusul, a trecut gerul si Ursi a devenit stapana curtii, evadand instant din noul tarc, inalt de un metru, catarandu-se ca o pisica.
Pierdusem o jumatate de zi ca sa fac tarcul ! Posted Image

Acum avem un motiv serios sa venim zilnic acasa chiar daca nu lucrez la casa. Posted Image

Attached Files



#167
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
Felicitari !
Si, in perspectiva locuitului la curte, imi permit sa afirm ca maidanezul e mult mai potrivit pentru toate cele fata de un Goldie sau altceva similar.
Placut intermezzo-ul, stau geana pe restul povestii.

#168
blue_marlin

blue_marlin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 653
  • Înscris: 21.05.2016
Dupa 6 luni de convietuire pot sa spun categoric ca nu l-am schimba cu nici un alt caine, chiar daca a devenit un candidat serios la titlul de “cel mai obraznic catel din univers“.

#169
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,894
  • Înscris: 27.02.2008
Asta vioam sa zic si eu ..cam orice maidanez am avut ..a fost super obraznic..incepand cu bombardatul curtii cu gropi..si terminand cu rontaitul radacinilor copacilor..Unu din ei mi-a rontait tot interiorul custii..facuta din OSB si scandura..(era cu pereti dubli si termoizolata cu EPS la mijloc).

#170
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007
Awww, ce frumusel e si sa vedeti ce o sa apare cu strasnicie curtea voastra:) Sa ne mai pui poze din cand in cand.

Sunt 'geana' pe jurnalul tau, am un  vis legat de o casa pe structura de lemn,costurile par prietenoase :)

#171
blue_marlin

blue_marlin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 653
  • Înscris: 21.05.2016
Are deja o lunga lista de pacate, de la furatul si rontaitul sistematic al creioanelor, bocancilor si pensulelor la distrus cablul de impamantare si imprastiererea a trei saci cu resturi de vata prin toata curtea.

Dar o face in cel mai simpatic mod cu putinta si nu te poti supara pe el, nici macar cand esti imbracat la patru ace si el te umple de amprente si te capseaza in joaca.

Il voi strecura in continuare printre posturile tehnice, face parte din aventura constructiei Posted Image

#172
blue_marlin

blue_marlin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 653
  • Înscris: 21.05.2016
Scara

Pentru ca consideram folosirea mansardei activitate ocazionala, am dimensionat scara astfel incat sa ocupe spatiul minim dar sa fie functionala.

Si daca tot va fi in holul de la intrare, deci cu vizibilitate maxima, trebuie sa fie si aratoasa.

Am proiectat-o cu trepte compensate, cat mai transparenta, cu fixare doar in perete.

16 trepte de 181mm inaltime si latimea pe zona mediana de 250mm.


In zona in care se descarca treptele in perete am dublat OSB-ul cu dulap de 48x210, fixat in structura peretelui si de OSB.

Materialul: in ton cu restul casei, lemn 99%.

Mi-ar fi placut sa fie stejar, dar costa o avere si e greu de gasit la dimensiunile pe care le vreau. Deci va fi molid.

Deoarece unele trepte au latime mare, am ales placile de 27mm grosime de la Dedemam, care au latimi intre 200 si 800mm.

Molidul de 27 nu mi se pare suficient de rezistent pentru trepte incastrate.
Am rezolvat problema laminand doua placi, deci grosimea treptelor e e de 54mm.

Laminare ajuta si la imbinarea treapta – contratreapta, marind suprafata de contact.

Contratreptele raman de 27mm.


In pdf, in zona treptelor 1-4, sunt suprapuse mai multe variante pentru aceste trepte, varianta finala fiind cea in albastru (in 3D e modelata o varianta mai veche).

Attached Files



#173
blue_marlin

blue_marlin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 653
  • Înscris: 21.05.2016
Etapa I

Debitarea partilor componente ale treptelor.

Cu o pregatire a fabricatiei buna am optimizat consumul de materiale. Le-am aranjat frumos in autocad pe formatele disponibile la Dede, astfel incat dupa taiere au ramas foarte putine resturi.

Ca sa am o taietura curata am schimbat discul de la circular (cel vechi a contribuit serios la construirea casei).

Cu ocazia asta descoperit cat de multe tipuri de discuri exista, cu x dinti, y forme ale dintilor, cu orientarea dintilor la unghiul z intr-un plan si w in altul, pentru sute de utilizari diferite.

Si eu ca fraierul am taiat o casa intreaga cu o singura panza cu 16 dinti si unghiuri necunoscute Posted Image

Dupa ore intregi de documentare pe net am luat o panza cu 36 dinti de la Arbesque.

Taie frumos perpendicular sau oblic pe fibra si acceptabil paralel cu fibra. Merge decent si la OSB.

Pe scurt:
- trasat si unit cu creionul colturile piesei pe placa, conform cotelor. Un echer bun si ruleta sunt suficiente
- taiat cu circularul cu foarte mare atentie
- daca e cazul, ajustat muchiile cu rindeaua eléctrica (daca ti-a fost mila sa te apropii cu lama de linia teorética)
- etichetat cu pozitia din plan (scrisa pe o bucata de hartie adeziva ca sa un ramana semne inutile pe lemn) si depozitat la perete.

Singura treapta netaiata a fost cea din coltul de sus (nr 14).
Ea va fi taiata dupa dimensiunile spatiului lasat disponibil dupa montarea celorlate trepte (pentru a prelua eventualul cumul de erori rezultat din constructia / montajul celorlalte trepte).

Attached Files



#174
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
Nu prea se vede partea de rezistenta a scarii. Adica lateralele pe care reazema treptele, numite vanguri.


Contratreptele in acest caz pot sa lipseasca.

#175
blue_marlin

blue_marlin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 653
  • Înscris: 21.05.2016
Nu le vezi pentru ca nu are asa ceva.

E fixata doar în perete, iar contratreapta are rol structural.

Detalii mai tarziu.

#176
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
Pe o parte sa zicem ca le prinzi de perete. Dar pe cealalta parte ?

Contratreapta are rol structural. Hm. Hai sa vedem cum arata.

#177
blue_marlin

blue_marlin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 653
  • Înscris: 21.05.2016
Un pic de rabdare va rog.
Termin povestea constructiei, ca sa vedeti cum arata produsul final, si dupa voi face o schita care sa explice teroria ascunsa in spatele tipului asta de scara.

#178
blue_marlin

blue_marlin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 653
  • Înscris: 21.05.2016
Etapa II - Laminarea treptelor

Am folosit un adeziv poliuretanic bicomponent, semielastic, de la Mapei.
Trebuie acordata foarte mare atentie proportiei dintre componenta A si B.
Am cumparat un cantar de bucatarie electronic cu tara pentru treaba asta. Cel mai ieftin dar care isi face treaba.

Jos palaria pentru adezivul asta. Am lipit aiurea una dintre trepte, inversand cele doua placi intre ele. Cand mi-am dat seama a doua zi, am reusit doar sa fac lemnul aschii, fara sa reusesc sa dezlipesc macar un coltisor.

Adezivul l-am aplicat cu un spaclu cu crestaturi triunghiulare rare, care distribuie uniform cantitatea minima necesara de adeziv.

Am improvizat un dispozitiv ajutator pe banc pentru alinierea exacta a celor doua placi ce compun o treapta (cateva bucati de lemn prinse in holsuruburi pe banc, care asigura asigura decalarea celor doua placi la distanta de o grosime de contratreapta).

Pe scurt:
- Asezat cele doua placi una peste alta in dispozitiv, cu placa superioara jos.
- Trasat zona de adeziv pe placa superioara
- Trasat pozitia celor 8 holsuruburi pe placa inferioara
- Infiletat partial holsuruburile, doar in placa inferioara
- Dat deoparte placa inferioara
- Deprafuit fetele de lipit
- Aplicat adezivul pe zona marcata a placii superioare
- Asezat cu atentie placa inferioara peste cea superioara
- Cateva lovituri cu un ciocan de cauciuc ca sa se lipeasca bine placile intre ele
- Verificat alinierea
- Strans holsuruburile cu atentie ca sa se infinga capul in lemn cel mult 1 mm.

Holsuruburile nu sunt necesare pentru rezistenta. Sunt pe post de menghina. Daca ai la dispozitie multe zeci de menghine, ca sa poti lipi in aceiasi zi macar 4-5 trepte, se poate si fara.
N-am vrut sa cumpar atat de multe menghine si am folosit suruburi cu cap plat, mai scurte cu 4mm decat grosimea treptelor.
Sunt pe partea “ascunsa“ a treptei. Le vezi doar daca te uiti in sus cand esti sub scara.
Nu “zgarie“ ochiul, sunt asezate intr-un model care se repeta pe fiecare treapta.
Multumita lor am lipit toate treptele in aceiasi zi.

Attached Files

  • Attached File  271.jpg   391.04K   170 downloads
  • Attached File  272.jpg   196.7K   161 downloads
  • Attached File  273.jpg   216.09K   145 downloads
  • Attached File  275.jpg   430.07K   141 downloads


#179
blue_marlin

blue_marlin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 653
  • Înscris: 21.05.2016
Etapa III - Imbinarea fiecarei trepte cu contratreapta superioara.

Imbinarea e cu acelasi adeziv folosit la trepte.

Pe post de menghina care sa tina partile pe loc pana reactioneaza adezivul, am folosit tot suruburi cu cap plat 4x70 (si acestea raman vizibile sub scara).

Pe scurt:
- Ajustat ambele capete ale contratreptei ca sa aiba acelasi unghi laturile scurte ale treptei (fiind compensate sunt rare cazurile cand latura lunga a treptei e perpendiculara pe cea scurta) = pe latura de la perete ca sa aiba contact pe toata grosimea cu peretele pe care se va sprijini; la capatul liber scopul e ca sa arate mai bine, canturile contratreptelor fiind paralele cu laturile libere a treptelor, care la randul lor sunt toate in acelasi plan vertical.
- Trasat pozitia holsuruburilor atat pe treapta cat si pe contratreapta
- Infiletat partial holsuruburile
- Deprafuit zona de adeziv
- Protejat cu hartie adeziva zonele adiacente lipiturii (ca sa nu manjesti cu adeziv mai mult decat e necesar)
- Aplicarea adezivului cu un spaclu ingust, mai gros decat este necesar, ca sa umple eventualele nealinieri ale suprafetelor de lipit
- Imbinat treapta cu contratreapta
- Bataita cu ciocanul de cauciuc
- Strans cele 7 holsuruburi

Deja se vede scara Posted Image
277, 278

Attached Files

  • Attached File  276.jpg   266.4K   140 downloads
  • Attached File  278.jpg   279.6K   132 downloads


#180
blue_marlin

blue_marlin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 653
  • Înscris: 21.05.2016
Etapa IV - Protectia lemnului

Cu un singul strat de lac de parchet – ca sa nu se murdareasca lemnul cat timp se lucreaza in casa (vor mai fi inca doua mani de lac la final)
- Curatat urmele de creion
- Curatat cu smirghel adezivul in exces (are culoarea bej, destul de apropiata de a lemnului)
- Rotunjit un pic muchiile la smirghel
- Marcat cu creionul zonele care trebuie sa ramana nelacuite (zonele de contact cu treptele / contratreptele / peretele pe care se va prinde)
- Dat o mana de lac
- Tras pe nas vapori ca un aurolac profesionist  Posted Image

Attached Files

  • Attached File  283.jpg   311.69K   85 downloads


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate