Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 

Emigrare Noua Zeelanda

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#19
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008

 Bogotta, on 18 septembrie 2019 - 08:05, said:



Lasa naiba Noua Zeelanda. Australia e mult mai potrivita, mai ales pentru seferii de camioane pe distante lungi . Si acolo chiar sunt lungi. Iar castigurile pe masura
Sa nu uitam de cutremurele puternice din NZ, in care au murit chiar si romani...

#20
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

 KeithDropTopDown, on 18 septembrie 2019 - 07:30, said:

Motive personale, nu prea ma atrage europa in momentul de fata, si vreau altceva, undeva departe, gen NZ, care sunt sansele de reusita ca sofer de camion acolo? Au nevoie de asa ceva?
Cand e vorba de motive personale... nu mai incap comentarii.

Locuitorii NZ sunt placuti si linistiti, ca si tara care e la aceeasi latitudine ca Romania, are aceeasi suprafata, dar numai 5 milioane locuitori... are cutremure si un munte de 4.800 m, se conduce pe partea cealalta.
Ca sa ajungi acolo si sa lucrezi ca sofer cred ca iti va trebui un contract semnat in avans.

Mi-ar placea doar sa o vizitez pentru peisajele frumoase si deosebite.

Edited by Quantum, 18 September 2019 - 09:33.


#21
diabboliq

diabboliq

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 22.01.2006
asa cum am mai spus, inainte de a zbura cu gandul la cum o sa traiesti si o sa cheltui anii acolo, e de discutat daca exista sansa reala.
Ceea ce a zis @Quantum se cam aplica ... sanse sunt (pe baza a ceea ce stim acum despre initiatorul topicului) doar daca exista un contract pre-semnat. Nu vreau sa descurajez pe nimeni, dar e destul de mica portita asta ...

Cutremure .. nu e toata NZ. Lumea e obisnuita, exista proceduri si solutii in caz de nevoie.
Viata e scumpa, dar si veniturile sunt pe masura. Cat timp vei avea un JOB. Atentie, imobiliarele sunt sunt ca pret, dar se practica shared accommodation (inclusiv de familii). Mancarea este acceptabila daca stii sa iti faci buget si nu este "mana sparta", serviciile sunt destul de scumpe. Ideal viata in cumplu, cu 2 venituri, ar trebui sa nu puna probleme.
Se traieste in natura, se respecta natura. Oamenii sunt mai linistiti (atentie, nu calculam Wellington sau Auckland), asezarile sunt cu precadere "pe pamant" (adica nu ai sa vezi zgarie nori si cladiri foarte inalte).

Dar pana departe mai este mult de planificat.

#22
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,854
  • Înscris: 20.10.2015

 KeithDropTopDown, on 18 septembrie 2019 - 07:30, said:

Motive personale, nu prea ma atrage europa in momentul de fata, si vreau altceva, undeva departe, gen NZ, care sunt sansele de reusita ca sofer de camion acolo? Au nevoie de asa ceva?

As lua in considerare mai repede Canada si mai apoi SUA
Noua zeelanda e prea scumpa si izolata, parerea mea e ca nu merita efortul
Am cochetat cu gandul o data, dar mi-a dat cu minus la partea financiara.

De ex. nu vad ce-ai gasi in NZ si nu gasesti in SUA la un venit cel putin dublu

#23
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,235
  • Înscris: 24.02.2007
Ce sanse are sa primeasca viza de munca in SUA ca sofer de camion?

#24
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,854
  • Înscris: 20.10.2015

 dani.user, on 18 septembrie 2019 - 12:33, said:

Ce sanse are sa primeasca viza de munca in SUA ca sofer de camion?

Cred ca aceleasi pe care le are in Noua Zeelanda

#25
scrisit

scrisit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 01.12.2007
Pleci foarte usor in nz, australia, america sau canada daca esti pocait. Canada e mai ok, australia e cea mai ok. Am vrut si eu. Insa am ramas aici cand am vazut ca viata de sofer e mai grea acolo. Doar in Australia as mai incerca.

#26
diabboliq

diabboliq

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 22.01.2006

 scrisit, on 18 septembrie 2019 - 13:05, said:

Pleci foarte usor in nz, australia, america sau canada daca esti pocait. Canada e mai ok, australia e cea mai ok. Am vrut si eu. Insa am ramas aici cand am vazut ca viata de sofer e mai grea acolo. Doar in Australia as mai incerca.

dezvolta "pocait" si dezvolta "mai usor in NZ si Australia"

 Tsunnnami, on 18 septembrie 2019 - 13:02, said:

Cred ca aceleasi pe care le are in Noua Zeelanda

AUS, NZ si CANADA eu un sistem destul de asemanator. Diferentele sunt de context.
SUA e ceva mai diferit.

Edited by diabboliq, 18 September 2019 - 13:27.


#27
scrisit

scrisit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 01.12.2007
Pocait, religios din ala de.stresezi lumea pe la usi cu hristosii tai si salvarea de la.pacate. penticostal, adventist, pocait.... mergi la templu, stingi lumina si-ti atingi fratii
Mai usor, se face cu biserica.. sa raspandesti religia sau sa te reintregesti cu fratii.

#28
KeithDropTopDown

KeithDropTopDown

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 17.09.2019

 dani.user, on 18 septembrie 2019 - 12:33, said:

Ce sanse are sa primeasca viza de munca in SUA ca sofer de camion?
In SUA as avea o sansa, prin diversity lottery visa, daca as castiga greencard-ul mi-ar fi destul de usor sa plec in SUA, pentru SUA cunosc demersurile, pentru Canada, am auzit ca anul asta sau in 2018, la Bucuresti au venit niste reprezentati ai unor firme (am inteles ca diverse munci, job-uri) unde iti ofera un contract de munca, ceea ce ar fi destul de usor din punctul meu de vedere, deoarece detin Cambridge-ul, si probabil varsta si experienta ma ajuta cat de putin pentru a fi eligibil pentru Canada, insa vreau sa specific, chestia cu Noua Zeeanda nu e batuta in cuie, doresc sa ma orientez pe cat posibil sa reusesc, am vazut mai sus cineva care zicea de Australia, sau alte locuri, vreau undeva unde meseria mea e cautata si pot duce un trai decent, nu doresc sa ma imbogatesc, vreau doar sa pot trai intr-un mediu civilizat si sa fiu respectat si recompensat pentru munca depusa.

 diabboliq, on 18 septembrie 2019 - 11:46, said:

asa cum am mai spus, inainte de a zbura cu gandul la cum o sa traiesti si o sa cheltui anii acolo, e de discutat daca exista sansa reala.
Ceea ce a zis @Quantum se cam aplica ... sanse sunt (pe baza a ceea ce stim acum despre initiatorul topicului) doar daca exista un contract pre-semnat. Nu vreau sa descurajez pe nimeni, dar e destul de mica portita asta ...

Cutremure .. nu e toata NZ. Lumea e obisnuita, exista proceduri si solutii in caz de nevoie.
Viata e scumpa, dar si veniturile sunt pe masura. Cat timp vei avea un JOB. Atentie, imobiliarele sunt sunt ca pret, dar se practica shared accommodation (inclusiv de familii). Mancarea este acceptabila daca stii sa iti faci buget si nu este "mana sparta", serviciile sunt destul de scumpe. Ideal viata in cumplu, cu 2 venituri, ar trebui sa nu puna probleme.
Se traieste in natura, se respecta natura. Oamenii sunt mai linistiti (atentie, nu calculam Wellington sau Auckland), asezarile sunt cu precadere "pe pamant" (adica nu ai sa vezi zgarie nori si cladiri foarte inalte).

Dar pana departe mai este mult de planificat.

Multumesc pentru informatii!

#29
diabboliq

diabboliq

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 22.01.2006

 scrisit, on 18 septembrie 2019 - 13:32, said:

Pocait, religios din ala de.stresezi lumea pe la usi cu hristosii tai si salvarea de la.pacate. penticostal, adventist, pocait.... mergi la templu, stingi lumina si-ti atingi fratii
Mai usor, se face cu biserica.. sa raspandesti religia sau sa te reintregesti cu fratii.

Ori ai fumat .. ori ai stat langa altii care au facut asta.
Ai ceva documentatie oficiala care sa iti sustina punctul de vedere sau e "din auzite"?

 KeithDropTopDown, on 18 septembrie 2019 - 14:06, said:

In SUA as avea o sansa, prin diversity lottery visa, daca as castiga greencard-ul mi-ar fi destul de usor sa plec in SUA, pentru SUA cunosc demersurile, pentru Canada, am auzit ca anul asta sau in 2018, la Bucuresti au venit niste reprezentati ai unor firme (am inteles ca diverse munci, job-uri) unde iti ofera un contract de munca, ceea ce ar fi destul de usor din punctul meu de vedere, deoarece detin Cambridge-ul, si probabil varsta si experienta ma ajuta cat de putin pentru a fi eligibil pentru Canada, insa vreau sa specific, chestia cu Noua Zeeanda nu e batuta in cuie, doresc sa ma orientez pe cat posibil sa reusesc, am vazut mai sus cineva care zicea de Australia, sau alte locuri, vreau undeva unde meseria mea e cautata si pot duce un trai decent, nu doresc sa ma imbogatesc, vreau doar sa pot trai intr-un mediu civilizat si sa fiu respectat si recompensat pentru munca depusa.
Multumesc pentru informatii!

Atentie mare la companiile care vin sa recruteze pentru tari precum Canada, Australia, NZ, America. Citeste bine contractul, asigura-te ca ai inteles si inainte de a "semna" mai intreaba-ne si pe noi. Multa lume a pierdut timp, bani, speranta ..
Despre Australia te pot ajuta cu placere. Trebuie doar sa imi dai mai multe detalii (aici sau in privat). Cambridge cand a fost dat? Ce nota ai luat? (band score, nu average) Sunt ceva limitari, dar este un inceput promitator. Nimeni nu pleaca sa se imbogateasca in tari precum cele enumerate mai sus ... de obicei, se doreste o viata mai buna (ceea ce nu se traduce mereu in finante). Fiecare trebuie sa isi gaseasca echilibrul undeva ...

Edited by diabboliq, 18 September 2019 - 14:30.


#30
scrisit

scrisit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 01.12.2007
Ce e, tati? Esti pocait si te-am ofensat?

Apropo, daca vrei in Canada vezi sa nu te recruteze Andy Transport. E hoț mare si plătește mult sub piață. Și el e pocăit 😊

#31
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,854
  • Înscris: 20.10.2015

 diabboliq, on 18 septembrie 2019 - 13:26, said:

AUS, NZ si CANADA eu un sistem destul de asemanator. Diferentele sunt de context.
SUA e ceva mai diferit.

sistem de ce? De a accepta imi granti camionagii?
Eu nu cred

#32
KeithDropTopDown

KeithDropTopDown

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 17.09.2019

 diabboliq, on 18 septembrie 2019 - 14:28, said:

Ori ai fumat .. ori ai stat langa altii care au facut asta.
Ai ceva documentatie oficiala care sa iti sustina punctul de vedere sau e "din auzite"?



Atentie mare la companiile care vin sa recruteze pentru tari precum Canada, Australia, NZ, America. Citeste bine contractul, asigura-te ca ai inteles si inainte de a "semna" mai intreaba-ne si pe noi. Multa lume a pierdut timp, bani, speranta ..
Despre Australia te pot ajuta cu placere. Trebuie doar sa imi dai mai multe detalii (aici sau in privat). Cambridge cand a fost dat? Ce nota ai luat? (band score, nu average) Sunt ceva limitari, dar este un inceput promitator. Nimeni nu pleaca sa se imbogateasca in tari precum cele enumerate mai sus ... de obicei, se doreste o viata mai buna (ceea ce nu se traduce mereu in finante). Fiecare trebuie sa isi gaseasca echilibrul undeva ...
Mutumesc pentru sfaturi, in caz ca am sa ma gandesc la Australia ca o posibilitate reala, am sa te contactez cu cea mai mare placere si multumesc pentru efortul de a ma ajuta!

#33
diabboliq

diabboliq

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 22.01.2006

 scrisit, on 18 septembrie 2019 - 14:34, said:

Ce e, tati? Esti pocait si te-am ofensat?
Apropo, daca vrei in Canada vezi sa nu te recruteze Andy Transport. E hoț mare si plătește mult sub piață. Și el e pocăit ��
M-am lamurit. E OK, nu mai am nevoie de un raspuns.

 Tsunnnami, on 18 septembrie 2019 - 14:42, said:

sistem de ce? De a accepta imi granti camionagii?
Eu nu cred
Nu, vorbesc despre procesul general de emigrare, nu de un caz particular. Pana nu primesc o descriere mai larga a profilului persoanei in cauza, nu imi dau cu parerea (assumptions are a bitch)

#34
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,854
  • Înscris: 20.10.2015

 diabboliq, on 18 septembrie 2019 - 16:08, said:

Nu, vorbesc despre procesul general de emigrare, nu de un caz particular. Pana nu primesc o descriere mai larga a profilului persoanei in cauza, nu imi dau cu parerea (assumptions are a bitch)

Pai el a intrebat in cazul asta, ca si camionagiu
Sansele sunt comparabile. Mici di de o parte si de cealalta.

Pentru varianta lui, daca e tanar as incerca in Canada care are un program coerent de imigrare si poate ajunge acolo in 2-3 ani, apoi inca 4-5 ani si-si poate cumpara propriul camion si poate face transport in toata America de Nord.

Pentru mine nu e ceva atractiv, caminagiu e un stil de viata nu o munca, cu stres fara locuinta si mancare proasta, fara gym etc, dar asta nu mai e treaba mea

#35
djpadrecito

djpadrecito

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,242
  • Înscris: 12.02.2010

 diabboliq, on 18 septembrie 2019 - 14:28, said:

Ori ai fumat .. ori ai stat langa altii care au facut asta.
Ai ceva documentatie oficiala care sa iti sustina punctul de vedere sau e "din auzite"?



Atentie mare la companiile care vin sa recruteze pentru tari precum Canada, Australia, NZ, America. Citeste bine contractul, asigura-te ca ai inteles si inainte de a "semna" mai intreaba-ne si pe noi. Multa lume a pierdut timp, bani, speranta ..
Despre Australia te pot ajuta cu placere. Trebuie doar sa imi dai mai multe detalii (aici sau in privat). Cambridge cand a fost dat? Ce nota ai luat? (band score, nu average) Sunt ceva limitari, dar este un inceput promitator. Nimeni nu pleaca sa se imbogateasca in tari precum cele enumerate mai sus ... de obicei, se doreste o viata mai buna (ceea ce nu se traduce mereu in finante). Fiecare trebuie sa isi gaseasca echilibrul undeva ...


Mai pe scurt, vizele pe considerente religioase se obtin foarte usor.

Cunosc pe cineva din cadrul personalului monahal ortodox, care a mers in Ellenville, NY, unde a pus bazele uneio manastiri de maici,
A obtinut viza rapid si a stat acolo cativa ani, si-a luat si permisul acolo .

#36
KeithDropTopDown

KeithDropTopDown

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 17.09.2019

 djpadrecito, on 18 septembrie 2019 - 19:31, said:



Mai pe scurt, vizele pe considerente religioase se obtin foarte usor.

Cunosc pe cineva din cadrul personalului monahal ortodox, care a mers in Ellenville, NY, unde a pus bazele uneio manastiri de maici,
A obtinut viza rapid si a stat acolo cativa ani, si-a luat si permisul acolo .
Eu din pacate nu detin o religie, si nici nu ma gandesc sa ader la una, cred ca l pot numi ghinion, insa foarte buna observatie, am si eu o cunostiinta in sua, unde parintii lui au plecat pe filiala asta religioasa sau religia penticostala, daca asa este numita.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate