Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...

Recuperare fișiere dupa form...
 

Placa de sunet sau nu

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
AGentul007

AGentul007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 568
  • Înscris: 28.09.2005
am achizitionat aceste boxe Trust 2.1, Ultimate Bass, GXT 38

https://www.emag.ro/...3/pd/DYJ7C3BBM/

as dori si eu sa stiu daca placa de sunet e suficienta pentru ele de pe o placa de baza mai exact un realtek alc892 sau sa iau o placa de sunet separata

#2
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,839
  • Înscris: 25.01.2002
cu siguranta!
LE
adica da, e suficienta placa de sunet onboard!

Edited by tEo, 17 September 2019 - 19:20.


#3
Crbl2001

Crbl2001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 04.05.2019
Daca esti mare audiofil,placa de sunet separata

#4
Rockyy

Rockyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 490
  • Înscris: 24.01.2010
Tu credeai ca trebuie sa cumperi o alta placa de sunet ca si cum ar avea nevoie de mai multa putere. Nu este asa. Cumperi o placa de sunet mai buna daca ai boxe mai bune si vrei sa auzi mai bine muzica, sa auzi unele detalii pe care 70% dintre oameni nu le aud.
Daca nu esti un muzician sau un om care lucreaza la un studio, este suficienta placa de sunet on-board.

#5
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,839
  • Înscris: 25.01.2002
la boxa aia, n-ai nevoie de separata.
in plus, sa stiti ca si sunetul onboard a evoluat. unele se aud chiar mai bine decit o parte din placile audio discrete! sau pot sa aiba caracteristici mai bune!

Edited by tEo, 17 September 2019 - 19:30.


#6
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,725
  • Înscris: 12.09.2015
Gasesti pe OLX placi de sunet Creative la preturi derizorii si cu un sunet mult superior placilor onboard cat or fii ele de HD(teoretic).Folosesc placa de sunet Creative de vreo 6 -7 ani ,acum daca o incerc pe cea onboard simt diferenta foarte mult(casti sau 5.1,bass mult mai profund si sunet clar cu fidelitate)

#7
Motanu13

Motanu13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,844
  • Înscris: 10.02.2011
Eu tot schimb la placi de baza si placi de sunet in prostie, testam cateodata si cate 2-3 placi pe zi. Nici nu mai stau sa ascult si sa compar minute intregi diferenta dintre dedicata si integrata, se aude clar. Si da, e si o diferenta de nivel de volum la placile dedicate, da nu asta conteaza cat faptul ca castigi mai mult la dinamica, inalte, bas, in general ai un sunet mai clar si mai plin. Pe aia dedicata nu obosesti ascultand. Un creative audigy e peste majoritatea integratelor din placile de baza, nu stiu cum suna placile de baza audiofile da la sistemul 2.1 pe care il ai tu nu cred ca o sa simti foarte mare diferenta decat daca mergi eventual pe niste casti mai bunicele sau o statie si doua boxe, acolo chiar castigi mult la dinamica si nu se invaluie sunetele la volume mai mari.
Daca tot gasesti pe olx placi de sunet la pret de nimic poti macar incerca una si le folosesti pe rand dedicata si integrata si in functie de ce gen de muzica asculti sau cum iti place sa se auda.

#8
AGentul007

AGentul007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 568
  • Înscris: 28.09.2005
nu sunt audiofill sau cu muzica, filme si gaming ma intereseaza mai mult

#9
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,839
  • Înscris: 25.01.2002
de cind ma stiu, am avut placa de sunet discreta in sistem. am avut pe rind:
- yamaha opl3 sa (cea mai veche, pe port isa. avea un zgomot de fond imens, si un volum puternic)
- vortex 2
- creative live 5.1
- audigy1
- sound blaster x-fi (externa)
- pe moment folosesc ALC-ul 1150 (onboard) si un fiio e10 (extern, usb). nu mai am live-ul si nu mai pot folosi opl3, din cauza de (lipsa) port isa. am slot pci liber in sistem, deci as putea folosi audigy-ul. pur si simplu nu simt nevoia...

as indemna pe @AGentul007 sa asculte odata muzica folosind placa de sunet onboard si daca poate, sa asculte (in aceleasi conditii, aceeasi/aceleasi melodii) folosind o placa de sunet discreta, eventual imprumutata. daca va simti nevoia sa foloseasca o placa de sunet discreta, o sa-si dea seama imediat...
acecentuez "in aceleasi conditii", pentru ca e suficient sa schimbi incaperea, sa zicem, iar muzica "sa sune altfel", din cauza acusticii, de exemplu, desi se foloseste acelasi hardware...

LE
mai merita sa mai spun ca pentru FILME e suficienta cea onboard?
la GAMING, e oarecum discutabil, aici as recomanda totusi discreta. si casti, bineinteles.

Edited by tEo, 17 September 2019 - 20:50.


#10
AGentul007

AGentul007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 568
  • Înscris: 28.09.2005
deci pana la urma sa iau una separata ? am gasit Creative Sound Blaster X-Fi Xtreme pe olx la un pret ok

#11
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010
Acel sistem audio, se va auzi la fel si cu placa audio dedicata si fara.

#12
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008

View PostPiticVerde, on 17 septembrie 2019 - 19:40, said:

Gasesti pe OLX placi de sunet Creative la preturi derizorii si cu un sunet mult superior placilor onboard cat or fii ele de HD(teoretic).Folosesc placa de sunet Creative de vreo 6 -7 ani ,acum daca o incerc pe cea onboard simt diferenta foarte mult(casti sau 5.1,bass mult mai profund si sunet clar cu fidelitate)
La risc, fiindcă mulți nu știu ce vând și ce să cumpere. Creative în continuare a rămas în epoca de piatră cu driverele pentru multe modele iar unele variante sunt OEM ceea ce duce la alte bătăi de cap (gen Soundblaster de pe Dell cu front panel header proprietar).

#13
AGentul007

AGentul007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 568
  • Înscris: 28.09.2005
placa care am gasito au ultimele drivere din iunie anul asta , stiu si eu asta, de asta am cautat ceva care au drivere noi

#14
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018

View PostCrbl2001, on 17 septembrie 2019 - 19:26, said:

Daca esti mare audiofil,placa de sunet separata
Audiofil si placa separata (apropo, mai precis, ce model??) la janghinele alea de 300 de lei ????

View PostAGentul007, on 17 septembrie 2019 - 20:42, said:

nu sunt audiofill sau cu muzica, filme si gaming ma intereseaza mai mult
Esti multumit de cum se aud ACUM acele boxe ???
Daca iei de pe OLX, aleluia retur sau garantie.

#15
AGentul007

AGentul007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 568
  • Înscris: 28.09.2005

View Posttrollerul_de_serviciu, on 18 septembrie 2019 - 09:10, said:

Audiofil si placa separata (apropo, mai precis, ce model??) la janghinele alea de 300 de lei ????


Esti multumit de cum se aud ACUM acele boxe ???
Daca iei de pe OLX, aleluia retur sau garantie.


nu mai iau de pe olx oricum avea port PCI si eu nu am port PCI pe placa de baza, din ce am vazut exista pe net niste drivere modade pentru realtek o sa incerc sa schimb softul cu unul din acela

#16
didici

didici

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 26.11.2013
salut am o placa de baza de la msi b85-g43  si ascult cu o pereche de casti hyperx cloud alpha  problema este ca se aud destul de incet am incercat din windows ,drivere si nu am reusit sa fac ceva sa se auda mai tare . asi dori un sfat credeti ca trebuie sa achizitionez o placa audio ? recomandari va multumesc

#17
Motanu13

Motanu13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,844
  • Înscris: 10.02.2011
Ce, numai asa asculti direct de la iesirea de la placa de baza fara o statie sau ceva in care sa bagi castile ? Fara un amplif pentru casti nu rezolvi mare lucru doar cu o placa de sunet dedicata, mai intii probeaza castile in ceva de care esti multumit de sunet si apoi fa o comparatie intre cum suna castile pe diferite medii de amplificare. Chestia cu placa de sunet dedicata o sa vina pe parcurs, o sa-ti dai tu seama in timp de ce suna mai bine in general o placa de sunet dedicata decat una integrata si in ce conditii, pe ce genuri de muzica, live mai ales etc. Sau folosesti cumva ceva pentru casti ?

Edited by Motanu13, 04 October 2019 - 19:03.


#18
ioask4it

ioask4it

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 07.11.2003
salut
dar de ce mult placi de sunet sunt la 192 khz sau chiar si 384 Khz ca si rata de esantionare, avand in vedere ca noi putem auzi pana la max 20Khz deci placa trebuie sa aiba 44 Khz max?

Sau se refera ca tu cu acea placa faci productie de sunet, editare audio...?

Am un logitech z906 si doream sa ii cumpar o placa de sunet, dar nu stiu care
Ms

Edited by ioask4it, 12 January 2020 - 15:08.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate