Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Schema pentru 80-110mhz cu msa0886

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
Caut o schema buna în banda 80-110mhz cu integratul msa0886.

#2
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010
integratul e doar un simplu amplificator in domeniul radio frecventelor. Mai eficient e sa folosesti orice schema si adaugi la schema desenul amplificatorului.
Dar nu ai dat detalii despre ce e vorba, e receptor sau emitator, in FM sau AM,
Eu pe receptie folosesc ca si amplificator de zgomot redus tranzistorul BFR91A.

#3
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
eu vreau o schema buna in banda de mai sus pentru amplif de antena.
am un preamplif cu bf998. pot sa il inlocuiesc cu acest msa? sau mai trebuiesc piese?

#4
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
Salutare pasionați!
Țin să menționez că din cauza umidității excesive bf998 din amplificatorul de antena AMS Polonia a cedat. La măsurătoare bf998 merge dar se încinge in propriul său circuit.
Amplificarea este înjumătățită.
Așa că am deschis cutiuță cu piese și am început să fac următoarele experimente.
Mai întâi am băgat arhicunoscutul bfr96. Amplificarea este slabă. Mă refer aca daca bag antena in radio shumen are rds iar prin amplificator nu mai are.
Am băgat 2sc3355 cel mai utilizat in amplificare de antene turcești. Shumen mai crescut însă fara rds apoi îmi apare și ceva 92.3 Silistra. Cu antena băgată în radio e unpic mai inteligibil 92.3.
Am abandonat tranzistoarele și am trecut la era3. Semnalul este puternic iar tensiunea de lucru e sub normal 3.8v. însă apare în timp o problema ... Cedeaza semnalul și rămâne zgomot mult.
Am lăsat și era3 și am băgat MSA0886. Și după ce l-am legat ampliful și am reglat tensiunea am observat că de la 1.5v la 4.6v am intermodulație apoi de la 5v la 7.4 am semnal corect amplificat. Iar de la 7.5 la 11v am zgomot aproape 70 la suta fara util iar de la 11.2 spre 12.3 îmi baga iar semnal util dar foarte amplificat.
88.2 Oltenița de la 30 nivele cât e cu antena in radio la 50 prin amplif.
Am reglat tensiunea la 6.6v și așa am 30 nivele pe stil fm și 40 pe act hotarele 91.1.
....
Deci schema la AMS se poate adapta la MSA0886. Se scoate rezistenta de polarizare de pe intrare și  se mai adaugă după primul filtru condensator bobina condensatotr ncă un 15pico. Succes ...
Vă asigur că e nezgomotos msa-ul gen bf998

#5
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
Am găsit la msa0886 și o schema corectă și nu una simpla gen condensator intrare condesator ieșire.
Pe după prima bobina de trecere care vine după seria condensator la intrare condensator la masa se mai adaugă o bobina de 3 spire pe 6mm interior cu sarma de 0.7mm
Se poate face și cu o spira din sala de cablu de rețea cum se explică. Se face gen ansa de pistol de lipit din 1.2cm cu 1.2cm. aceasta rezonează după 90mhz până la 140mhx.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate